:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,595
Активни 755
Страници 28,160
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Професор - това вече не звучи гордо

Децентрализацията в академичното израстване води до девалвация на научните постижения
Снимка: БГНЕС
След като висшето образование вече е прекалено достъпно, наред е масовизацията на научните титли.
България е държавата на ментетата, а управлението на ГЕРБ минава под знака на "калинката". От фалшивата диплома на бившата шефка на Фонд "Земеделие", през Бил Гейтс в "Напоителни системи", та до професора от Ангола, който е шеф във Фонда за научни изследвания - кадрите на ГЕРБ хем нямат образование, хем много им се иска да се окичат с академични лаври. Удивителното в случая е как тези хора не са се сдобили с легитимна диплома, че и титла, при условие че в България се произвеждат висшисти и се раздават академични титли на килограм.

Професорите са учени и уважавани хора, а в България дори е модно занимание. Нерядко изследователи с по-скромни научни постижения се титулуват като професори, без формално да са получили право на това. Например преди няколко месеца се оказа, че стотици дипломи на студенти от Стопанската академия в Свищов са невалидни, тъй като ректорът Величко Адамов се подписал под тях като професор, а всъщност е доцент. Бил професор, ама почетен и в румънски университет. Те и доцентите са признати учени, но професор звучи по-авторитетно.

Освен че е модно, професорството е на път да се превърне и в доста масово занимание. След като ГЕРБ закри Висшата атестационна комисия и разреши на университетите сами да си "произвеждат" професори, само за 15 месеца до най-високата академична длъжност са се изкачили 309 лектори във вузовете и научните организации. Това е около два пъти повече отпреди, когато процедурата беше централизирана и по еднакви критерии за всички кандидати. Безспорно за част от новите професори това признание е напълно заслужено, но със сигурност покрай тях са се промъкнали и псевдоучени. Проблемът е, че после



същите тези "професори" стягат куфарите



и започват да обикалят села и паланки, за да просвещават студентите от знайни и незнайни университети.

В последните години местата във вузовете са повече от кандидатите, та някои университети се принудиха да въведат нова категория студенти "курсисти" - ученици без диплома за средно образование, които в рамките на година трябва да положат задължителните матури. Масовизацията на висшето образование обаче не води до повишаване на качеството. България продължава да е неатрактивна образователна дестинация - дори за родените в нея. Броят на заминаващите да учат в чужбина се увеличава всяка година. Проблема вече вижда и просветният министър. Покрай новия рейтинг на вузовете Сергей Игнатов заяви, че силните университети в България са 12-13, а в някои се четат само лекции. Но ако е така, кому са нужни останалите 40 вуза, щом не предлагат качествено обучение? По същата логика страната ни не се нуждае от 309 нови професори на година, особено ако част от тях не са достигнали забележителни научни върхове. Напротив. Подобна политика в областта на висшето образование и науката води до тотална девалвация на научните степени и обезценяване на образованието като цяло. Ако всеки университет сам определя летвата за научната кариера на своите преподаватели, е безсмислено едни университети да избират доценти или професори по строги правила и ситна "цедка", а други просто да ги "произвеждат" на кило. Това нито подобрява конкуренцията между самите университети, нито нивото на българската наука като цяло. Резултатът е, че се поддържат фалшиви структури, фалшиви научни длъжности и на финала децентрализацията е



на път да открие нов вид търговия



на образователната сергия - на професорски титли. Както и сега някои вузове срещу съответната сума и определен брой години дават лист хартия с надпис "диплома за висше образование", така в идните години ще процъфти търговията с научните степени. Е, ще струва по-скъпо, но да си професор е престижно. Въпросът кой го е заслужил изобщо не е важен.

От казаното дотук обаче не става ясно едно. Защо, след като министър Сергей Игнатов сам си определя правилата, назначава хора без нужния ценз? Новите правила за израстването на научните кадри са в сила от 15 месеца, та през това време Нов български университет (където Игнатов беше ректор) можеше да "произведе" няколко кила професори, които после министърът да си назначава, където желае. И нямаше да изпада в унизителната позиция да обяснява пред образователната комисия в парламента защо председателят на изпълнителния съвет на Фонда за научни изследвания е признат за професор, но ... в Ангола. Според правилника на фонда членовете на изпълнителния съвет (чийто председател е въпросният преподавател от НБУ Рангел Гюров) трябва да са хабилитирани лица. Човекът може да е учен от световна класа, но какво му пречеше да се хабилитира и в България? Но нищо. Свикнали сме да ставаме за смях пред Европа. След срама с квалификацията на Калина Илиева и Георги Харизанов ще преглътнем и този с Рангел Гюров. На ред е следващата "калинка" от дългата резервна скамейка с ГЕРБ-ови кадри.
44
5344
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
17 Април 2012 19:50
Журналист - това отдавна не звучи гордо

Подзаглавието
девалвация на научните постижения

е нагледен пример за девалвацията при научните звания...
17 Април 2012 20:04
Професор е преподавателско "звание", а не научно. Проблемът с девалвацията на научните изследвания е в докторантурите. В България се произвеждат доктори при абсолютно неадекватни научни стандарти за качество на изследванията.
17 Април 2012 20:41
Авотрката е пропуснала баш калинката, която е виновна за тази девалвация - серготеп ина(г)нов. Девалвацията не е от вчера и днес. Този процес тече бавно и неумолимо от години и не е само при нас.

Защити с по една публикация са факт от поне 10г. (по прироматематически науки), важно ръководителят да е лъв. От друга страна почти липсват студенти по тези дисциплини, просто поп кадърните учат или се изнасят навън и малкото останали естесвено се коткат, защото няма млади хора.

Доста тревожен е фактът, че само около 10% от аспирантите успяват да защитят т.е. една аспирантура излиза доста солено на държавата (още аз поне не знам случай да са върнати пари за провалена аспирантура).

Така че девалвацията като всичко в Бг е неизбежна, нчколко унита ще поддърват ниво, БАН също вкл. по финансови причини.

17 Април 2012 21:24
"Авотрката е пропуснала баш калинката, която е виновна за тази девалвация - серготеп ина(г)нов."
Ако утре кола блъсне Игнатов и той умре, ще се оправи ли науката в България? Не. Май причините са много по-дълбоки.
17 Април 2012 21:29
"Професор" според ЗРАСРБ, уважаеми колеги, вече не е звание, нито научно, нито преподавателско, както и "доцент". Според закона Игнатов вече са длъжности, като в армията. Това по презумпция обезценява академичните титли. Щом са длъжности, би трябвало да се раздават за прослужено време при покриване на съответни изисквания, логично, нали. Такава бешеи идеята Игнатова всъщност. Затуй ни сервира "рамков" закон, придружен от също тъй "рамков" правилник с най-общи изисквания. Затуй и повечето университети си правят, каквото реши ректорът. А трябваше да има еднинни изисквания, при това прецизирани по съответни области и направления. Или, най-добре, да си бяха останали научните съвети... Като прибавим, че законодателство и реформи в образованието не бива да се правят на бърза ръка и единствено по усмотрение на министъра, хеле пък на този... От кратуни обаче не може да се очаква да родят златни ябълки. Пък и ако българското общество наистина се интересуваше от образованието на децата си, а не единствено от придобиване на тапии, щеше навремето да подкрепи протестите (добре аргументирани!) срещу въпросния закон. Но българското общество беше облъчвано с информация какви са феодални черпаклийски старци тия в БАН и университетите, че и комуняги на всичкото отгоре, че и десари, как само трошат народни пари и лянтяйстват, без никаква наука да правят. И никой до момента не си е направил труда да пресметне фъркането с хеликоптерчета за рязане на лентички и безсмисленото разнасяне на огънчета с фалкончета, само те, без примерно комадировки с любовници до Китай, дали не струват на данъкоплатеца горе-долу колкото бюджета на едно научно звено. За бюджета на Tzv-ковата дружина, който е сигур по-голям от издръжката на науката и висшето образование, взети заедно, както и за положителните за обществото резултати от дейността на Tzv и tzv-кчетата пък изобщо няма смисъл да споменавам
17 Април 2012 21:30
Не е нужно държавата да одобрява всяко по-важно решение на университетите. Има смисъл в това те да са смостоятелни и сами да си носят отговорността за кадрите, които произвеждат. На всекиму и без това е ясно колко важи докторат от СУ и колко от Европейския колеж. Всъщност това до голяма степен и ще пречи на некачествените вузове: никой свестен учен няма да тръгне да завършва вуз с лошо име. А че докторатите никога не са били равни, това не е тайна за никого. Или някой сериозно е вярвал, че степен от Харвард е равна на степен от ПУ?
17 Април 2012 21:40
А и още нещо. Има един много прост начин за оценка на научните постижения на всеки един човек, независимо от кой университет, град или държава. Това са публикациите и техните цитати в реферирани журнали. Всичко останало: ПхД, ст. н. с. 1 ст., проф., доц., акад., инж. и т.н. е прах в очите. Това е информация достъпна за всекиго (през Гугъл Сколар например). В този смисъл, колкото е по-проста научната йерархия, толкова по-лесно за всички.
17 Април 2012 22:01
Има един много прост начин за оценка на научните постижения на всеки един човек, независимо от кой университет, град или държава. Това са публикациите и техните цитати в реферирани журнали.


пълни глупости. само погледни божо свинята колко е написал и колко е цитиран. повече като нарицателно за чалга учен, но все пак е цитиран. да не говорим как англосаксите се цитират помежду си, независимо какви глупотевини са натворили е колко са крали от писания от преди 30+ години, които не са писани на английски. "учен" е мръсна дума не само в българия.
17 Април 2012 22:06
След 1944 една камара амбициозни колячи на хора са станали "професири".
Старите учени са ги гледали с разбиране и опрощение...
17 Април 2012 22:25
След 1944 една камара амбициозни колячи на хора са станали "професири".
Старите учени са ги гледали с разбиране и опрощение...


да, понеже бугарските "учени" преди 44-та са компетентни, световнопризнати и човеколюбиви ала богдан филов. кога ще ви влезе в главата, че територията е единствената на балканите без нобелов лауреат и за това не е причина 1944-та година, а чисто и просто интелектуалните възможности.б
17 Април 2012 23:27
Стопанска академия е нарицателно - не само заради Адамов. Там се учат данъчни закони по учебници от преди повече от 5 години. Това сериозно ли е? Каква е ползата от такива псевдо специалисти. Завършващите финансов контрол отдавна не са годни за пазара - как ще проверяват горките като не знаят счетоводството и няма кой да им обясни каква е разликата между ревизия и вътрешен одит. В тази т. нар. академия поне преди години имаше една странна практика - задължителен абонамент за списание като гаранция че ще минеш на ликвидация по планиране и прогнозиране. Това какво е? А пък преподавателите витаят в облаците на собственото си самочувствие и хич не ги интересува кой колко знае. Важното е да им купиш учебника за раздаване на автографи преди изпит.
18 Април 2012 00:26
Това са публикациите и техните цитати в реферирани журнали.
Google реферира всичко (срещу заплащане и двойно, и трайно ги рефирира), и блоговете, и тая статия, и постингите под нея. Броим ли ги за цитати!?
Там се учат данъчни закони по учебници от преди повече от 5 години.
Добре де, ако учеха текущите данъчни закони, те пак ще бъдат променени след 5 години, когато завършат. Същото важи и за юристите. Да не би проблемът да не е в учебниците, а в законотворците!?
Професор - това вече не звучи гордо
Съгласно практиката на Комисията за защита на личните данни и Комисията по дискриминацията, това изобщо не трябва да звучи. Ще ми разкриват "лични данни" и ще дискриминират хората по знание! Ха ма ха, някои ще се правят на по-умни и забележителни от членовете на комисиите както и от министрите, дето са ги назначавали. Сякаш не знаят, че по-висока от Неговата заплата не може да се взема, тоест по-умни от Него няма.
"учен" е мръсна дума не само в българия
Винаги е била мръсна дума, защото всеки, който обяснява на простака, че е простак, е мръсник . Ще го натоварва с непознати неща, па и да се мисли върху тях. Като например данъчните с творението им електронна декларация "Тия мръсници не турили приложенията в декларацията. Седем пъти я даунлоднах и все ги няма. Пак ще трябва да се виси на опашки в данъчното" Нищо, че декларациите са супер направени. Дори има и упътване, ама кой да го чете!?
18 Април 2012 00:59
Почти нищо не може да се добави към написаното от SvSophia
18 Април 2012 01:32
Винаги е била мръсна дума, защото всеки, който обяснява на простака, че е простак, е мръсник
18 Април 2012 08:58
Едно време, през 1972г. когато бай Драган бе командир на отделение в Момчилградската кашимерия направи от своето отлично отделение, отделение от отличници. Само сменяме, професорска държава - държава от професори.
18 Април 2012 09:19
Сега започват да се изявяват едни дето нищо не разбират от наука и образование. Това, че си посещавал университет не значи, че разбираш нещо от тези неща. Ето една глупост:
Професор е преподавателско "звание", а не научно. Проблемът с девалвацията на научните изследвания е в докторантурите. В България се произвеждат доктори при абсолютно неадекватни научни стандарти за качество на изследванията.
В цял свят професорите трябва да правят наука, така да са с най-новите тенденции в областта си, които да преподават на студентите.
Втората глупост:
След 1944 една камара амбициозни колячи на хора са станали "професири".
Старите учени са ги гледали с разбиране и опрощение...
Hugin, както винаги ръси глупости на килограми. Вземете книгата на БАН и вижте кои са станали първите академици. Даже критикуваният Николай Лилиев за символизъм е станал академик през 1947г. Всички академици, които станаха в началото бяха от така наречения буржоазен произход, а някои определено ги считаха за фашисти - Д. Иванов, Г. Наджаков.
А Hugin-чето да вземе да каже, кои от тогава станалите професори са били колачи.
Стопанска академия е нарицателно - не само заради Адамов. Там се учат данъчни закони по учебници от преди повече от 5 години.
Айдяяя, още една глупост. Ти всяка година ли искаш да се издават учебници бе. Общо взето един учебник има поне 15г. в икономиката, а в природните науки може и 40-50г. - например Файмановите лекции или тези на Ландау-Лишфиц.
Или някой сериозно е вярвал, че степен от Харвард е равна на степен от ПУ?
Аз не веднъж съм писал тук, че преди 1989г. "кандидат на науките" беше научна степен, сега е научно-образователна, с което и се намали значимостта. В съвета на ВАК, където бях почти всички диктосрки дисертации бяха с 4-8 статии в реномирани международни списания. Във Франция и в Германия съм присъствал на защити без една статия.
18 Април 2012 10:00
Идеята, че "професор" трябва да звучи "гордо" е много сипматична. И несъмнено свързана с едни мили времена на пълна социална справедливост, гарантирана от любимата Партия и лично др. Живков, които разбира се най-добре знаеха колко и най-вече кои да бъдат удостоени с величавата горда титла......
Истината е много по-простичка, както винаги. Всеки университет, всяка научна организация трябва да имат суверенното право да продуцират своите професори. А след това, с тяхната компетентност, да защитават ежедневно своето ниво в една среда на остра конкуренция, отразена в строга рейтингова система. Тези звена, които са си позволили лукса да се сдобият професори от букова дървесина, много скоро просто ще потънат - добра наука и образование не се правят с дървени сувенири. Когато един университет фалира, заедно с него изчезват и народните му професори. Поради тези обстоятелства никъде по света не си правят майтап с професурите.
Така трябва да стане и у нас, стига да престанем да откриваме топлата вода градус по градус!
18 Април 2012 10:12
"Децентрализацията в академичното израстване води до девалвация на научните постижения" Е каква девалвация, какви глупости... вече всяка мутра е висшист, защо да не е и професор, дойде времето. То от кои години в Македония на всеки даскал казват професор... Чакаме да дойде ред и на акдемиците. Друго е да излезе гореща новина "Убиха акдемик... на площада... имаме данни за участие на академик.... в трафик на наркотици и... До сега да сте чули нещо подобно? Е имаше в Свищовският университет търговия с дипломи, но само за висшисти, то какво е- детски закачки. Професор си е друго- събира се едн група честни бизнесмени и си създава научен съвет- какво лошо има? Те не са ли професори и доценти в своята област? При техните научни постижения няма нито един осъден- всички са невинни и честни бизнесмени... е някои ги позастреляха... но такъв е бизнесът- рисков. Но пък и те са с чисто съдебно минало, само оклеветени, някои от тях, посмъртно. Защо хората да не са професори, какво лошо има? Дори тогава ще изнасят лекциите си официално, открито и честно.
18 Април 2012 10:22
В съвета на ВАК, където бях почти всички диктосрки дисертации бяха с 4-8 статии в реномирани международни списания
така ли? ти в кой съвет си бил бе аркадаш?
18 Април 2012 10:30
Аз не веднъж съм писал тук, че преди 1989г. "кандидат на науките" беше научна степен, сега е научно-образователна, с което и се намали значимостта. В съвета на ВАК, където бях почти всички диктосрки дисертации бяха с 4-8 статии в реномирани международни списания. Във Франция и в Германия съм присъствал на защити без една статия.


Ееееееех, каква нАука имахме преди 89-а...........работническо-селска, най-добрата, най-водещата в света........
Реномираните международни списания ставаха реномирани само след като ние публикувахме в тях, що Нобелови отнесохме - още не можем да ги преброим!
А това сега - наука ли е???
Проекти някакви, професури се раздават на хора без бележка от партийния секретар при напълно неправилен произход на лицето и липса на всякакъв прогресивен марксистко-ленински подход в изследванията.......Срам!
18 Април 2012 10:32
SvSofia Малко е дълго, но доста изчерпателно и смислено!
18 Април 2012 10:43
Интересно, кога в България някой се е гордеел, че е професор. Вероятно е било преди времето, в което съм се родил и живял.
А че някъде по света е престижно да си професор е неоспорим факт. Особено, там, където титлата професор се присъжда за реални приноси към науката и образованието. Но това са общества, в които моралът определя правилата. Нещо, което за мнозина в България е почти, толкова неразбираема, колкото е и фактът, че най-богатият европеец никога през живота си не е летял с бизнес класа.
18 Април 2012 10:46
И, позволявам си, един цитат от Христо Стоянов:
"А за образоваността на българина да не говорим.
Образоваността на българина се простира до дамаджана с вино и печено агне за професора.
Това не е подкуп. Това е опит да се седне с професора коляно до коляно и след петата чаша да му се зададе въпроса: „Ти мен уважаваш ли ме”…
Разбира се, че професорът те уважава. Че кога с неговата заплата ще си позволи печено агне с дамаджана вино? При това всичко това с десерта – антропологична противоположност българин.
Защото българинът, като антропологична единица е изпълнен с противоположности…
И когато професорът признае, че уважава българина, последният се запъва като българин на лед и си иска писменото доказателство в качеството на диплома…
Представете си след получаване на дипломата каква ни е здравната система…
Тя е като оглозганите от професор по медицина кости на агне-сукалче… И добре, че в дамаджаната след този изпит на ниво „Ти мен с една дипломка за сина ще уважиш ли”, та в дамаджаната е останала малко течност за анестезия…"
18 Април 2012 11:05
Най-забавното е, че хора, които нямат никаква опция за професорска тапия, най-шумно дават акъл, какъв да бъде професорът. И най-важното според тях е да бъде скромен, да не показва, че е над тях, поне по знания. И секат въздуха по чапаевски, сякаш не са поискали, не са станали професори. А на бай Хугин да припомня, че Филов, извесетн коляч, е бил професор преди 44-та.
18 Април 2012 11:36
Професор отдавна не звучи гордо.
За това ни управляват маймуни.
18 Април 2012 12:02
Тук ще се самоцитирам:
Сега започват да се изявяват едни дето нищо не разбират от наука и образование.
По-горе субектът с ник ivordev е типичен пример за това. Ето какво е изходил той:
Реномираните международни списания ставаха реномирани само след като ние публикувахме в тях, що Нобелови отнесохме - още не можем да ги преброим!

Реномираните международни списания, момше, се знаят. За тях има характеристика, която се казва impact factor, ако нещо ти вързва това понятие. А Нобеловите награди не са предназначени за български учени, имало е такива, които може би са заслужавали - Наджаков, Калоянов, но не ако са българи. Аман от демонстрирана показна простотия!!
18 Април 2012 13:12
"почти всички диктосрки дисертации бяха с 4-8 статии в реномирани международни списания"

Дедо, не знам в кой точно съвет си бил, но в моята област има десетки 'ваковски' доценти и професори без нито една публикация в свястно международно списание с импакт фактор. Някои от тях дори бяха членове на специализирани научни съвети към ВАК. Силно се надявам в твоята област нещата у нас да са на световно ниво, но според мен бръщолевиш глупости.

Google Scholar не е добър начин да се проследят публикациите, защото там се включва вскякъв талаш от рода на резюмета, глави от книги, сборници от конференции и т.н. По-добра база данни е Scorpus или ISI Web of Knowledge.
18 Април 2012 13:21
А Нобеловите награди не са предназначени за български учени, имало е такива, които може би са заслужавали

Кисело е, нали? Мамка муй грозде...
18 Април 2012 14:16
Едно от чудесните свойства на свободата на словото е, че право на своя изява имат всички. Така човек може по-добре да си обясни защо дереджето на българската наука и образование са били на това особено високо равнище преди 89-а - те са били в полето на изява на личности с правилен марксистко-ленински подход!
Смелите халюцинации на лицето "Маркс +++++" по темата са потресаващи и, за щастие, крайно разсмиващи днес.
Мисля, че някога не е било точно така - подобни примитиви са колели и бесели в областта.....
Слава Богу - времената се менят и кретените постепенно заемат полагаемото им се място в обществото!
18 Април 2012 14:54
Ку-Ку:
Google Scholar не е добър начин да се проследят публикациите, защото там се включва вскякъв талаш от рода на резюмета, глави от книги, сборници от конференции и т.н. По-добра база данни е Scorpus или ISI Web of Knowledge.


Много си е добър http://scholar.google.com/advanced_scholar_search, понеже тази база данни е сравнително най-пълна, но, разбира се, изисква малко работа, за да се отделят съществените, и най-вече независимите, цитати. За първото не е особено трудно, защото "талашът" там е в по-последните страници, така че за бързо сравнение е достатъчно да се прегледат първите 1-2 страници за даден автор. Другите бази данни не включват или изпускат голяма част от по-старите цитати. Web of knowledge е по-добра, Scopus пък за области като математиката изобщо не върши работа, както всеки може да се убеди, сравнявайки инфо в трите бази за някой от по-известните ни математици, например, академик Бл. Сендов

- апропо, творил най-вече във времето на "прогресивен марксистко-ленински подход в изследванията преди 1989-а"- ерго, според един индивид тук, цитатите на работите му се дължат най-вероятно на "бележка от партийния секретар", защото иначе "лицето" има "напълно неправилен произход"...

Натисни тук


18 Април 2012 15:11
според един индивид тук, цитатите на работите му се дължат най-вероятно на "бележка от партийния секретар", защото иначе "лицето" има "напълно неправилен произход"...


Мога ли да помоля за доказателствен цитат, според който става ясно как точно индивидът твърди, че "цитатите на работите му се дължат най-вероятно на "бележка от партийния секретар""?

Благодаря предварително за труда!
18 Април 2012 15:12
america с много цифри отзад Ако те интерисува какво е нивото на дисертациите у нас върви в четъртък 26-ти в 16 часа в заседателната зала на Факултета по химия и фармация към СУ да чуеш една дисертация за малък доктор, която се състои от 6 статии в най-реномираните списания, като , International Journal of Quntum Chemistry., Progress of Theoretical Chemical Physics, Synthetic Metals, Journal of Molecular Structure (THEOCHEM), J. Physical Chemistry. 10 цитирания също в реномирани списания, около 20 презентации на наши и международни конференции.
18 Април 2012 15:20
ivoradev
Едно от чудесните свойства на свободата на словото е, че право на своя изява имат всички. Така човек може по-добре да си обясни защо дереджето на българската наука и образование са били на това особено високо равнище преди 89-а - те са били в полето на изява на личности с правилен марксистко-ленински подход!

т.е., някой си разбира не разбира, знае не знае да се изказва на всяка тенжера похлупак. То нали сега е периода на калинките. В правителството са напъплили едни калинки, в Парламента, пък и във Форума тоже. И като нямат каво точно да кажат се хващат с марксиско-ленинския подход. И хайде сопрете се с този марксистко-ленински подход! Аз работя в природните науки, не съм хуманитар. До 1989г. бях н.с. 1-ва степен (ако ти е ясно какво значи това), така, че никого не съм могъл да заколя, а съм станал професор през 2007г., т.е., в тъй наречените демократични времена - голяма докторска дисертация имам през 2000г.
Смелите халюцинации на лицето "Маркс +++++" по темата са потресаващи и, за щастие, крайно разсмиващи днес.
Твойто самомнение без да разбираш нещо да се обаждаш от коневръза е най-потресаващо.
18 Април 2012 15:32
Mrx++

...а съм станал професор през 2007г....


Ми, то затова вече "професор" не звучи гордо...
18 Април 2012 15:33
До 1989г. бях н.с. 1-ва степен (ако ти е ясно какво значи това), така, че никого не съм могъл да заколя, а съм станал професор през 2007г., т.е., в тъй наречените демократични времена - голяма докторска дисертация имам през 2000г.


Н.с. 1-ва ст. още преди 1989-а, а професор през......2007-а.
Та Вие сте доказан кретен, господине!
Издадоха ли Ви диплома за това?
18 Април 2012 16:12
Бравос, Радев, бравос Иво! Тук са и трите задължителни елемента на смехотворството: претенцията, подобието и изненадващото несъответствие. И. Паси
Марксе

18 Април 2012 16:31
Тук са и трите задължителни елемента на смехотворството:


"Тук"?
Къде "тук", ако не е тайна - в червената ви главица, може би?
18 Април 2012 17:00
ivoradev
Н.с. 1-ва ст. още преди 1989-а, а професор през......2007-а.
Та Вие сте доказан кретен, господине!
Издадоха ли Ви диплома за това?

Мен ми е омръзнало да пиша тук, че междувремено съм работил във Френски университет, Американска, Германска и Унгарска фирми по тяхна покана. Затова съм станал късно професор. Обикновено след голяма докторска дисертация се става професор. За всяка степен, като ДОКТОР, ДОКТОР НА НАУКИТЕ се както и за звание, като дОЦЕНТ и ПРОФЕСОР се издава удостоверение. Не знанието ти няма граници. Не чувстваш ли, че не си от моя калибър да се заяждаш с мен.
18 Април 2012 17:50
Жорж Ганчев не беше ли и той професор?
18 Април 2012 18:42
брей брей брей-10 цитирания и сега тепърва ще защитава кандидатска дисертация. в предпенсионна възраст ли е този аспирант? или е вече пенсионер?
а на 26 април не мога да шрисаствам защото зивея на хиляди километри от софия.
и защо на българи да не се присъждат нобелови награди? на албанци и хървати как се присъждат? нали сме от същото тесто уж.
18 Април 2012 19:16
времетраенето на аспирантура е 3 години. за да се публикува една статия след като вече е постъпила в редакцията е необходимо минимум 1 година. за да бъде цитирана- 5 години. или общо 6 години от постъпването на статията в редакцията. доколкото знам 6 е повече от 3.
нещо хич не си пасват времената.
18 Април 2012 20:27
Многото номерца зад океана - ти май не си чувал, че има списания (с висок импакт фактор), които публикуват статии в рамките на няколко (3-4) месеца от изпращането им. Колкото до цитатите - във времената на електронните архиви може да те цитират и една седмица, след като си пратил статията си там...Ама много ви се иска на някои от вас, забавляващи се в този форум емигранти, бившата ви родина да стане пустиня....
19 Април 2012 20:58
"Отворено общество" !!!
19 Април 2012 21:05
"Децентализация" е другото име на "дерегулация". Но със сигурност плащачите отвъд океана имат в предвид "Creative destruction". Да изброяваме ли: Евгений Дайнов, Иван Кръстев, проф. Богдан Богданов и т.н. и т.н. , фондации с име на институти.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД