Казват, че хората се делят на дигитални имигранти и дигитални кореняци - според това дали са от поколенията отпреди персоналния компютър или след това. Свикнали сме светът на технологиите да се крепи на опитни инженери от световноизвестни компании като Apple и Microsoft, но има и такива идеи, които се раждат в съзнанието на обикновени ученици. Хибрид между лаптоп и чанта например е концепция, която петима наши гимназисти създадоха за по-малко от денонощие. Въпреки че са едва на по 17 години, това не им пречи да действат и разсъждават като истински зрели професионалисти.
Андреа Петрова от Видин, Ивона Велкова от Враца, Ваня Христова от Велико Търново, Мехмед Кючуков от Русе и Цветан Миньовски от Враца успяха да си извоюват участие на международно съревнование в Брюксел, след като спечелиха националната бизнес надпревара
"Иновационен лагер"
Тя бе организирана от "Джуниър Ачийвмънт България". А за да стигнат до там, трябваше да преминат през първото препятствие - създаване на идеи, които могат да решат проблемите на големия индустриален град днес. Във втория съществен етап от предприемаческото състезание се бореха 100 амбициозни млади хора, разделени на 20 отбора.
Без да знаят предварително задачата на състезанието и как точно да се подготвят в него, учениците трябваше да импровизират, а крайният резултат от това да бъде уникална концепция за ефективно хай-тек устройство. То трябваше да бъде не само високотехнологично, но заедно с това и полезно за широк кръг от обществото.
Концепцията, която победителите създадоха, е за устройство две в едно - на чанта и лаптоп, наречено flex case. Първоначалното хрумване било за проектор, който може да се свързва със смартфони, таблети или лаптопи, а след това да проектира образа от тях. "В нашия отбор
всеки е много различен от останалите
и създаването на една обща добра идея бе изключително трудно. Идеята беше хубава, но не отговаряше на зададения казус, защото е по-скоро аксесоар, а не следващият хит на пазара", сподели Мехмед Кючуков. Печелившо за младежите след дълго мислене се оказало решението за комбинацията на чанта и лаптоп с гъвкав дисплей. Младите иноватори са на мнение, че за направата на устройство ще бъдат нужни пластичен материал и разтеглив екран. Него потребителите ще могат да поставят на различни места върху чантата. Като всеки лаптоп и този модел ще е оборудван с процесор, литиево-йонна батерия, както и антени за wi-fi и bluetooth. Те обаче ще бъдат вградени в самата чанта, а дисплеят ще е свързан безжично с компютърния хардуер, който се предвижда да бъде досущ като тези на таблетите - изключително лек и компактен.
Най-хубавото, според учениците, е, че тази техника би била чудесен начин за подобряване на екипната работа. "Днес работната площ на всеки един от нас е силно ограничена. Трудно се работи в екип, когато всеки е на отделен лаптоп и постоянно трябва да надничаме в този на колегата, за да видим каква идея му е хрумнала", споделиха пред "Сега" младежите. Те обаче са помислили за всичко. Така например, ако желаем да презентираме нещо пред колегите или просто да покажем снимки от лятната ни ваканция, ще трябва да вземем дисплея на flex case и да го поставим върху стената. По този начин той би могъл да се използва като проектор. Ако обаче искаме да обсъдим новия дизайн на някой продукт, статистически данни или прогнози, може просто да го поставим хоризонтално на масата. Гимназистите са помислили и за дейностите, които най-често правим в мрежата, защото тяхното устройство би могло да се ползва и като персонален компютър, с който безпроблемно да се ровите в сайтове, да гледате филми или пък снимки.
Следващото предизвикателство за гимназистите ще бъде през май в Брюксел, където ще се състезават с деца от 14 европейски държави. На това състезание членовете на отборите ще се избират случайно и ще бъдат представители на различни страни. По този начин първо ще трябва да се сработят един с друг, а след това ще се захванат с решението на задачата. За да се стимулира иновативното мислене и въображението, те ще трябва да обединят идеите си и да презентират интересно продукта, услугата или технологията, която са измислили. "Нашата задача е да представим България като държава, в която подрастващотo поколение носи в себе си креативността и духа на съвременното мислене. В Брюксел ще ни се предостави възможност да се запознаем с нови приятели, да създадем нови контакти и да преживеем нови положителни емоции", коментираха въодушевено младежите.
У българските ученици се раждат много и различни идеи за бизнес и иновации, спор няма. Технологичните концепции на останалите участници не бяха по-малко впечатляващи. Устройството "Хемера" например представлява мини компютър. Името му неслучайно е свързано с
гръцката богиня на светлината,
защото когато се постави върху гладка повърхност, "Хемера" проектира лазерна клавиатура, а от другата си страна изобразява виртуален дисплей. С помощта на пригоден за това датчик машината засича точно кои клавиши избираме и след това ги генерира върху екрана. Отборът, който създаде "Хемера", зае второ място на състезанието. Проектът е еко, предназначен за широк кръг от хора и е изключително компактен.
С истинска полза за хората с увреждания, и най-вече слепите, би била друга идея на младежите, която е наречена Tabset. Тя ще представлява ролтаблет, който е напълно пригоден за техните нужди. Устройството ще може да се управлява чрез гласови команди, които потребителят му задава. Освен това ще се разработи така, че технически глас да чете най-различни материали или статии от мрежата. Другото предназначение, което гимназистите са измислили, е напълно улесняващо придвижването на слепите хора. Те са предвидили в Tabset да бъдат поставени GPRS, парктроник и инфрачервена камера, които да засичат обектите около слепия човек и да го напътстват накъде да върви през всички часове на денонощието. Тази разработка зае трето място в иновационната надпревара.
Със специална награда на журито се сдоби също концепция за таблет. Тя обаче се оказала по-подходяща за образователната система и научните среди, тъй като може да възпроизвежда различни холограми. Съвети как да постигнат образователните и кариерните си идеи даде на учениците американският преподавател Марк Преснел от университета "Джон Хопкинс" в САЩ.
Създаването на идеите за новите технологии не е единственото нещо, с което бъдещите бизнесмени е трябвало да се справят. Те проектират цялостен бизнес модел и маркетингова стратегия на продукта. Досущ като истински предприемачи, учениците подготвиха ценова политика, анализ на конкуренцията и визуализация. За тези сложни задачи гимназистите се допитваха до деветнадесет бизнес консултанти, които участваха доброволно в начинанието. Така че макар и само концепции, всички тези технологии всъщност могат да бъдат на крачка от реализация.
|
|