В Германия наскоро се стигна до юридически прецедент, при който няколко бивши затворници успяха да осъдят държавата, защото са лежали по-дълго в затвора от допустимото заради отменена поправка в закона. Четиримата германци осъдиха държавата си на общо 240 000 евро обезщетение за незаконно задържане. Бившите затворници на възраст от 55 до 65 години са доказали в окръжния съд в Карлсруе, че незаконно са били държани в затвора от 8 до 12 години. Паричната компенсация трябва да бъде изплатена от властите в провинция Баден-Вюртемберг, тъй като местен съд е издал присъдите. При сегашното си решение съдиите са изходили при определяне на сумите от практиката на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, предвиждаща 500 евро месечно. По такъв начин бившите затворници получават съответно по 49 000 евро, 53 000 евро, 65 000 евро и 73 000 евро в зависимост от незаконния срок, който са изкарали в затвора.
Ищците са били осъдени за изнасилване, сексуален тормоз и опит за убийство през 70-те и 80-те години на миналия век. Тогава те получили присъди на строг затвор от 5 до 15 години и още 10 години "превантивен затвор" при по-леки затворнически условия (пускане в отпуск и подобни привилегии). Към момента на произнасяне на присъдата допълнителният срок на изолация от обществото за особено опасни престъпници е бил ограничен на максимум 10 години. През 1998 г. Бундестагът (долната камара на германския парламент) свали тези ограничения, в това число и за вече осъдените престъпници. По този начин съдът установи, че след изтърпяване на първоначалните присъди осъдените са прекарали в затвора още от 8 до 12 години, което противоречи на закона, след като поправката е била отменена.
Още по време на съдебното заседание на 13 март т.г. окръжният съд в Карлсруе посочи, че ищците може по принцип да имат право на обезщетение за незаконно прекараното време зад решетките. Тогава остана отворен само въпросът каква ще е сумата за обезщетение. Четиримата мъже поискаха обща компенсация в размер на 400 000 евро, или от 25 до 30 евро за всеки ден, който са изкарали в повече зад решетките. Юристи отбелязват, че сегашното решение на съда в Карлсруе е следствие на решение на Европейския съд по правата на човека в Страсбург от 2009 г., който призна за незаконно продължаване на превантивния затвор за осъдените преди 1998 г. Съдиите отбелязаха тогава, че тази практика е порочна, тъй като позволява определени рецидивисти да бъдат държани неограничено време в затвора, без да се нарушава законът. Това се е случвало обикновено при подозрение от страна на германските власти, че има голяма вероятност даден затворник да извърши ново престъпление, когато бъде пуснат на свобода. През декември 2009 г. съдът в Страсбург постанови Германия да плати 50 000 евро обезщетение на бивш затворник, който прекарал 20 години в затвора. Това станало, след като през 1986 г. той е бил осъден на пет години затвор заради опит за убийство, плюс 10 години затвор като превантивна мярка да не извърши ново престъпление. През 2001 г. той трябвало да бъде освободен, но германските съдебни власти удължили неговия затворнически срок с още 5 години, като се позовали на поправката за превантивен затвор. След това затворникът се обърнал към Конституционния съд в Германия, който обаче оставил в сила новата присъда. Това станало, при положение че съдът не отчел нормата, според която престъпление, извършено до приемането на дадената законова поправка, не може да бъде преразгледано в негативна за осъдения присъда. От своя страна съдът в Страсбург реши, че разпространението на действието на новия закон върху граждани, които са били осъдени преди неговото приемане, е неправомерно и задължи Германия да изплати компенсация на бившия затворник. През март 2010 г. германските власти се опитаха да обжалват решението на съда, но на 12 май стана известно, че решението е окончателно.
Сегашното решение на съда в Карлсруе е първото от подобен род в Германия. Очаква се то да послужи като прецедент за десетки други подобни искове. Новото в него също така е начинът, по който съдиите в Карлсруе решиха как и колко пари да получи всеки ощетен от затворниците, отбелязват юристи. Те също така разкриха, че според решението на съда потърпевшите също така имат право да съдят и федералните институции в Германия, тъй като при произнасянето на първоначалните присъди съдът в Баден-Вюртемберг се е ръководил от съществуващите тогава закони, които са били приети именно от Бундестага по инициатива на федералното правителство в Берлин.
-------------------
Американец получи $ 22 млн., след като бил забравен от надзирателите
В САЩ, а и в доста други страни по света, вече има десетки случаи на големи обезщетения за неправомерно осъдени хора. Преди време бивш американски затворник получи 22 милиона долара обезщетение, след като лежал в щатски затвор без присъда и при строг тъмничен режим в продължение на 22 месеца. Престоят зад решетките се сторил на 58- годишния Стивън Слевин от Ню Мексико като престой в ада, защото след като бил заключен в килията през 2005 г., тъмничарите сякаш забравили за съществуването му. Никой не обръщал внимание на виковете му за помощ, дори когато се наложило да извади сам собствения си зъб. Той развил рани от залежаване, гъбички и проблеми със зъбите, загубил близо половината от теглото си. Слевин все още страда от посттравматично стресово разстройство, произтичащо от физическо и психическо малтретиране, извършено от надзирателите.
"Служителите на затвора минаваха покрай мен всеки ден и гледаха как състоянието ми се влошава. Ден след ден, ден след ден те не правеха абсолютно нищо, за да получа някаква помощ. Не правя това заради парите, а за да се опитам да променя изцяло отношението към затворниците в южната част на САЩ", разказва Стивън Слевин. Той бил арестуван през август 2005 г. по обвинение за шофиране в нетрезво състояние и получаване на откраднато превозно средство близо до Лас Крусас. Поради това, че имал психическо заболяване преди време, бил затворен в единична килия. Освободен е предсрочно след 22 месеца в затвора, защото обвиненията срещу него отпаднали.
|
|