РЕЗЮМЕ: За архитекта Богдан Томалевски, който тези дни си отиде, имаше неща, които не искаше даже да ги чуе. Табу. Как така ще посегнеш на съграденото от природата или на съграденото от хората, които са живели преди нас?
В негова памет пиша по моите теми табу. Те са:
1. Българската енергетика;
2. Развъждането на администратори и тяхното разселване от София в Русе, Търново, Пловдив и т.н.;
3. Голямата илюзия, че България влезе в ЕС.
Край на резюмето
За проекта АЕЦ "Белене" и за АЕЦ "Козлодуй" не се осмелявам да говоря. Табу са ми. Само политиците говорят с апломб от висотата на невежеството си. Забранил съм си да имам мнение.
Виж, за политиците имам мнение и просто не гласувам, че да не се ядосвам после що съм гласувал за някой от тях.
Но ако опре работата до референдум да се строи или не АЕЦ "Белене", аз ще трябва да гласувам, понеже това е важно. А как да гласувам, като нямам собствено мнение? Предполагам, че много българи като мен нямат достатъчно знания, за да си съставят собствено мнение.
Бос съм откъм знания по атомна енергетика. Не знам колко струва сега и колко ще струва една АЕЦ; колко струва сега и колко ще струва нейният Decommissioning (когато извеждаш АЕЦ от експлоатация, сам ли ще си строиш подземни хранилища за отработеното гориво, или ще го върнеш на доставчика и страните, през които то би било транспортирано, позволяват ли сега то да минава през тях и ще позволяват ли в бъдеще?). Не знам как ще се движат световните цени на нефта, газа и въглищата. Как ще вървят проектите по техния пренос с кораби и по тръби? Как ще се развива политическата обстановка в традиционните и бъдещите доставчици на енергийни суровини? Как ще се движат цените на еленергията в света, в Европа и на Балканите. Ще се окаже ли, че ветрогенераторите са екологично вредни? И още много други работи трябва да знам, а аз не ги знам. Не мога да направя такъв математико-икономически модел. Нито мога да реша уравнение с толкова много неизвестни. Не ми е по силите.
Искам да гласувам. Но демокрация не е да гласуваш, а да знаеш за какво гласуваш. Ако не знаеш, референдумът от нещо демократично се превръща в собственото си отрицание.
Най-простичкото "Въведение в политиката" (Introduction a la politique на Морис Дюверже) казва що е "приоритет" - думата, с която всеки български пишман политик словоблудства от висотата на невежеството си.
Приоритет не е онова, което българският политик си мислеше - България да влезе в НАТО и в ЕС. Тези членства не могат да са цел, а само подстъпи към постигане на цел. Целта бе България да постигне благоденствие. Постигна ли го? Не. Значи България е в ЕС номинално. Фактически България не е в ЕС.
Не ми с говори каква "неумност" (не искам да кажа "глупост") е членуването на България в НАТО.
Връщам се към проекта АЕЦ "Белене", който ми е табу, понеже нямам знания, за да имам мнение. Какво прави човек, като няма свое мнение? Взема наготово чуждо мнение. Например мнението на своята партия. Това е ужасно. Като някогашното "Води ни, партийо, води ни!". Съмнявам се, че сегашният премиер на България Б. Борисов (ГЕРБ) или опонентът му С. Станишев (БСП) могат да конструират сложния математико-икономически модел, който аз не мога да конструирам. Чувал съм, че единият учил за пожарникар и станал охранител, а другият щудирал ролята на униформата в Червената армия, което си е "шменти-капели", както би се изразил пожарникарят. Дивя се как те двамата имат мнение по въпроси, превишаващи тяхната умствена достатъчност.
Но те си имали "експерти". Уважавам експертите. US учени онзи ден казаха, че ветрогенераторите са екологична опасност; спътниците регистрирали температурно повишение, където има ветрогенератори. Не иронизирам. Науката е волна птичка, както се пее в известната хабанера - L'amour est un oiseau rebelle, que nul ne peut apprivoiser...
Волна птичка, ама ще ти кацне за пари. За пари учени ще кажат и ще "докажат", че няма глобално затопляне, че е хубаво да си дупчиш земята за шистов газ и в България US посланик Уорлик ще лобира за "Шеврон".
Пък аз, като ми е тема табу енергетиката и си нямам мое мнение, взех противоположни чужди мнения. Това не е сляпо доверяване на нечие чуждо мнение. Само съпоставка. Съпоставих мненията на Румен Овчаров и на Красен Станчев.
Румен Овчаров не го познавам. Знам, че той е от БСП и е инженер физик, следвал е в Москва енергетика, и то профил "Атомни електроцентрали и установки". Не подценявам неговите знания. Даже не си позволявам да имам мнение за неговите знания.
Красен Станчев по го познавам. Бяхме заедно в някогашния вестник "Хиляда дни", където той свирепо оспори един мой икономически анализ. И аз като Красен имам икономическо образование, но, признавам си, за разлика от Красен аз нито ден в живота си не съм работил като икономист. Сега Красен е началник в ИПИ (Института за пазарна икономика). И на Красен, както и на Румен Овчаров, не му подценявам знанията.
Красен каза пред българския печат: "Предполагам, че мнението да строим АЕЦ "Белене" е дадено от HSBC Holdings plc."
Аз няма да ви обяснявам кои са лондонските HSBC. Вие знаете, че те са public company, втори в света по обем на финансовите услуги, от които печелят, имат total assets of $2.418 trillion, around 7.200 offices in 85 countries, от които половината в Европа, останалите в Азия, Африка, Южна и Северна Америка.
И все пак аз не вярвам на HSBC, че успешно са съставили математико-икономическия модел, който аз не мога да съставя. Нито че са решили уравнението с многото неизвестни, което аз не мога да реша. Подозирам ги, че тяхното заключение е било поръчково и парично мотивирано.
Красен каза: "Идеите, които сега са обявявани за алтернатива или продължение на АЕЦ "Белене", включително паро-газовата централа и местенето на енергоблока за Белене в АЕЦ "Козлодуй", не стъпват на анализ на енергийния баланс. Пак се предрешава, както беше и със самото решение за АЕЦ "Белене". Паро-газова централа е ненужна в следващите 12-15 години. Алтернативи като "Цанков камък" и каскадата "Горна Арда" са достатъчно големи и евтини. Също такава алтернатива е и нова централа в комплекса "Марица-изток". Замисълът е да се осигури нова играчка на "Путин и българските му приятели" и в следващите няколко години да текат нови процедури около нов проект."
С някои от тези твърдения на Красен съм съгласен. Съгласен съм с Красен и когато той оспорва бившия министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и наследилия го на поста Петър Димитров, когато те казаха, че печалбата от АЕЦ "Белене" за 60 години щяла да бъде 200 милиарда евро. Това би станало при изкупна цена на тока 190 евро за МВтч (за HSBC прогнозната изкупна цена на тока е 75 евро за МВтч) и непрекъсната работа на АЕЦ "Белене" 60 години, по 365 дни в годината, а разходите и проблемите около бъдещия Decommissioning изобщо ги няма в сметката.
За това как ББ (Бойко Борисов) казва едно, после друго и прави пируети като балетист не ми се говори. Преди година и половина ББ каза, че ако не построим АЕЦ "Белене", цената на тока ще скочи 18 пъти. ББ е възхитително свободен от задръжките на елементарната логика и на последователността. Шменти-капели. Пак ще кажа:
Българската политика е клоунада.
Българските политици са клоуни. Казват "приоритет", без да знаят що е приоритет. Сегашният български президент Плевнелиев мислел, че му е приоритет да му влизат в кабинета и да се снимат с него български дечица и чужди държавници. Аз не повярвах, че той приветствал чехите като поляци, пък после ги нарекъл чехословаци, макар че Чехословакия отдавна я няма.
- Не може да бъде - казах аз, когато ми позвъниха по телефона.
- А на бас. Ти, щото си изхвърли телевизора, не видя, ама ей сега ще ти прехвърлим записа. И ще ти го донесем. И за пиене, и за ядене ще ти донесем.
Загубих облога. Те всичко ми донесоха и беше хубаво.
Не е хубаво, че сегашните ни управници се въртят като мухи без глави и правят пируети. Досущ както беше в последните години на Живковото време. ТКЗС ще правим. А, не ТКЗС, ами АПК. България на трийсетина области районирана. А, не трийсетина, ами десетина.
Сега пак. Управлението на митниците еди-къде си, а на туризма еди-там си.
Бъдещото "е-правителство" на България предполага комуникация, правеща излишни всякакви редислокации на множащото се чиновническо-административно войнство.
Президентът Плевнелиев казал:
"За да се случи е-правителството, ще направим агенция за е-правителство".
Предполагам - агенция по "случванията" на "приоритетите", които "адресираме".
Но заради парични комбини все нямаме e-government.
Май пак настъпих тема табу, а? Сега още едно табу.
Българино. Не питай какво твоята страна може да направи за теб. Питай какво ти можеш да направиш против твоята страна.
Отговарям ти :
Гласувай!
Jusautor DI copyright
|
|