:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,882
Активни 762
Страници 28,447
За един ден 1,302,066
Консулт

Срочният трудов договор не може да е по-дълъг от 3 години

Предлагат ми да започна работа по срочен трудов договор. Може ли да ми кажете какви са условията за тези договори? Каква може да е тяхната продължителност и може ли този договор да стане постоянен?

В.К., София



Постъпването на работа става на основание писмен трудов договор, който се подчинява на определени правила и процедури, определени в Кодекса на труда.

Така например чл. 66 от КТ определя какво трябва да съдържа трудовият договор и какво се определя чрез него. Във въпросната разпоредба е указано, че в договора е необходимо задължително да има данни за мястото на работа, за наименованието на длъжността и характера на работа, както и датата на сключването му и началото на неговото изпълнение. Чрез него трябва да е определен размерът на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски, да има посочен еднакъв срок на предизвестие и за двете страни при прекратяване на трудовия договор. Изрично е необходимо да се посочи и основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, периодичността на тяхното изплащане, както и продължителността на работния ден или седмица.

В КТ е посочено също, че с трудовия договор могат да се уговарят и други условия, свързани с предоставянето на работната сила, които не са уредени с повелителни разпоредби на закона. В него може да има и условия, които са по-благоприятни за работника или служителя от установените с колективния трудов договор.

В договора обаче изрично трябва да е посочено времетраенето на трудовия договор. И именно тук стигаме до конкретните въпроси. Според чл. 67 от КТ трудовият договор може да бъде сключен:

1. за неопределено време;

2. като срочен трудов договор.

Трудовият договор се смята сключен за неопределено време, ако изрично не е уговорено друго. Трудовият договор за неопределено време пък не може да се превръща в договор за определен срок освен при изричното желание на работника или служителя, изразено писмено.

В чл. 68 от КТ пък е посочено, че може да се сключват срочни трудови договори. Те могат да са за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години. Само ако в закон или в акт на Министерския съвет е предвидено друго, то тогава срокът може да е различен от изрично записания в КТ.

Срочен договор може да се сключи и до завършване на определена работа. Такъв може да има и за заместване на работник или служител, който отсъствува от работа, както и за работа на длъжност, която се заема с конкурс - за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс. Този договор се сключва и за определен мандат, когато такъв е установен за съответния орган. Изрично е посочено, че работниците и служителите по срочен трудов договор имат същите права и задължения, каквито имат работниците и служителите по трудов договор за неопределено време. Те не могат да бъдат поставяни в по-неблагоприятно положение само поради срочния характер на трудовото им правоотношение в сравнение с работниците и служителите по трудов договор за неопределено време, които изпълняват същата или сходна работа в предприятието. Единственото посочено в КТ изключение е "освен ако законът поставя ползването на някои права в зависимост от притежаваната квалификация или придобитите умения". Когато на същата или на сходна работа няма заети работници и служители, то тези по срочен трудов договор не могат да бъдат поставяни по никакъв повод в по-неблагоприятно положение от останалите работници и служители, които работят на трудов договор за неопределено време.

Срочен трудов договор може да се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия. По изключение общият срочен трудов договор за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи такъв трудов договор със същия работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година. Ако тези правила не бъдат спазени, то съответният срочен договор се смята за сключен за неопределено време.

Според КТ работодателят е длъжен да предоставя на подходящо място в предприятието своевременна писмена информация на работниците и служителите по срочни трудови договори за свободните работни места и длъжности, които могат да се заемат по трудов договор за неопределено време с цел да им осигури възможност за постоянна работа. Такава информация той предоставя и на представителите на синдикалните организации.

В чл. 69 от КТ е отбелязано, че трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна. Това правило се прилага и при срочния трудов договор за заместване на отсъстващ работник или служител. Това се случва, ако трудовият договор със замествания се прекрати през време на заместването.





10313
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД