:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,654,586
Активни 424
Страници 24,996
За един ден 1,302,066

Държавата майка отново решава пазарни спорове

Войната между хипермаркетите и производителите ще заглъхне, когато победи конкуренцията
Калоян Стайков
Споровете между българските производители на хранителни продукти и големите търговски вериги като Metro, BILLA, ХИТ и др. все повече приличат на препирни между малки деца, които след поредния "инцидент" се обръщат за помощ към майка си. Производителите искат да си играят с големите търговски вериги, но се оплакват на държавата майка, че те им извиват ръцете. Последната заявява, че ще вземе мерки, след което е ред на търговците да започнат да се оплакват.

Очевидно има проблем. За съжаление обаче решението да се защитят законово българските производители е грешно. Търговците искат от местните производители редица отстъпки, което е тяхно право. Проблем възниква тогава, когато същите отстъпки не бъдат поискани и от чуждестранни производители, което противоречи на условията на европейското право, записани в глава 2 от Договора за Европейския съюз, според който не се допуска различно третиране на фирми от страни членки на ЕС. Друг проблем възниква, когато в самия договор търговец и производител не са равнопоставени. Трети проблем възниква, когато е нарушена свободната конкуренция чрез споразумения и координирани действия между търговските вериги в страната. В началото на февруари Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) публикува становище, според което "В хода на производството КЗК установи, че търговските вериги непряко са обменяли чувствителна информация относно доставни цени, договорени с едни и същи доставчици, както и относно маркетинговите стратегии на конкурентите. Координирали са действията си, като са прилагали вертикални споразумения за определяне равнища на доставни цени и отстъпки, както и на размера на таксите за достъп до търговските площи. Използвали са и механизми за координация на маркетинговата си политика при осъществяването на промоции, чрез ограничаване свободата на доставчиците".

След становището на КЗК търговските вериги разполагаха с 60 дни, в които да представят възражения или да поемат ангажимент да преустановят поведението, във връзка с което е образувано производството. По принцип, ако обвиненията в картел се потвърдят, участниците в картела търпят глоба в размер на 10% от оборота им за предходната година. Тъй като такава не беше наложена в конкретния случай, обвиненията са или опровергани, или са поети ангажименти за преустановяване на порочните практики.

Всъщност последният проблем е единственият наистина сериозен, тъй като той не засяга единствено местните производители на храни, а всички компании, опериращи на местния пазар, тъй като се отнася до посегателство върху свободната конкуренция. Ако има нужда от държавна намеса, тя е именно в посока гарантиране на конкуренцията, а не защита на една или друга група компании.

От другата страна на спора са производителите, които не искат да плащат исканите от тях отстъпки и искат да си получават парите от търговците по-бързо, което пък е тяхно право. С две думи, не са съгласни с правилата на играта, но вместо да си играят с някой друг, те искат държавата майка да промени правилата, независимо че това може да убие самата игра, така да се каже. В крайна сметка никой не задължава производителите да работят с големите търговски вериги. Производителите са свободни да пласират продукцията си другаде - например в малки квартални магазини, пазари и т.н. Същото се отнася и до забавените плащания - ако договорените условия не им харесват, могат да спрат да работят с големите вериги и да се ориентират към други търговци.

Подобни спорове през последните години имаше и в други страни от нашия регион, сред които Чехия, Словакия, Румъния, Унгария, Литва, Латвия, Полша. През 2010 г. в Словакия въвеждат закон, който цели да защити местните производители. Малко по-късно в началото на 2011 г. законът бе отменен, защото не е успял да постигне целите си. КЗК също даде мнение за подобни промени в законите: "При въвеждане на специален секторен закон съществува риск от преориентиране на търговците на дребно към доставчици от съседни страни, в които не е създадена подобна регулация. По този начин е възможно закон, имащ за цел защита на доставчиците, да постигне обратния ефект - прекратяване на търговските отношения с местни, малки и средни предприятия".

Неразумно е на всеки проблем да се търси законодателно решение, защото то може да създаде нови проблеми. И без такива мерки могат да се решат настоящите проблеми между търговци и производители. Ако има опасения за неравностойно третиране на местни и чуждестранни производители, местните производители сезират КЗК, след това съдят търговците. Ако има неравнопоставеност между търговец и производител в самия договор, местните производители не подписват договора. Ако местните производители не са доволни от други условия в договорите с търговските вериги, не ги подписват. Ако има съмнения за картелни отношения между търговските вериги, местните производители сезират КЗК, която глобява търговците или се преустановява тяхната практика. Ако картелните отношения се запазят, се налагат нови и по-високи санкции.

Не би могло да е по-просто от това! Държавата майка не е всезнаеща, което е добра причина да се меси възможно най-малко в търговските взаимоотношения и да се въздържа от създаването на нови закони с неясен ефект. Както се вижда от примера със Словакия, а и както самата КЗК отбелязва, един нов закон за защита на местните производители може да създаде повече проблеми, отколкото да реши такива. Има достатъчно закони, които уреждат търговските взаимоотношения. Ако има нужда от нещо, то е настоящите закони да се спазват, а не да се въвеждат нови такива.
28
3902
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
17 Май 2012 20:30
Психоаналитиците явно трябва да помислят за нова нозоологична единица "неизживян пубертет", чийто основен симптом е, че боледуващия е болезнено неуверен и не наясно със собствената си позиция в обществото, поради което навсякъде му се привиждат родители (майки, бащи и други инфантилизми), от които той яростно се стреми да се емнаципира... :-)
От тук идва и склоността на лицето да проектира собствените си психически преживявания, като единствено правилно/възможно обяснение за поведението на другите, както и на случващото се в обществото. :-)
17 Май 2012 20:39
Соломончо ...
17 Май 2012 21:11
Всъщност колко колонки седмично има ИПИ?
17 Май 2012 22:23
Честно казано съм раздвоен. Дали авторът е пропуснал курса по микроикономика и оттук да не е чувал за различните възможности за изкривяване на перфектната конкуренция, в т.ч. за придобиване ва пазарна сила? Или пък е учил, ама се прави на забравил. Щото споменава за съществуване на възможни съглашения и монополни структури, ще трябва да поназнайва нещо.
Ама защо се жалвали? Като не им харесвало с веригите, защо не играят с някого другиго?
Първо, ако съществуват подобни изкривявания, като споменатите в статията, ами на кого да се жалват освен на държавата? Нали нейните институции от рода на КЗК е натоварена със задачата да се занимава с подобни проблеми и казуси? Това, че държавната институция не действа, не означава, че дребосъците не са прави и трябва да си траят.
Второ, ами с кого другиго да играят? Да тръгнат от врата на врата да си продават продукцията. То това хубаво, ама е било преди 100 и повече години. Да работят с кварталната бакалия? Добре, ама колко ще продадат? И кога точно ще фалират? Дребосъците, макар и да са дребни, могат да преценят къде им е пазара, само дето искат fair trade. Ясно ми е, че това не е съвсем точно използване на израза, но изразявам мнението си, че някои ни третират, като туземците в страните от третия свят.
И трето, външните фирми, дето са успели да стъпят на българския пазар са достатъчно големи за да могат да преглътнат "капризите" на веригите и без да се оплакват. А ако не могат да ги претлътнат, много бързо ще се оплачат, където трябва. Защото в техните страни така са свикнали - всеки да си търси правото и да се оплаква, ако почувства, че някой му го накърнява. Хич и да не ги окайваме.
Та в крайна сметка малките фирми са си в правото да си се оплакват. Ако имат основания, дано да има институция, която да се задейства. Ако нямат основание - да им се отговори и обясни защо е така.
18 Май 2012 06:27
Определено ни баламосват с теории,които дадоха чудовищни дефекти!Държавата не трябва да се намесва в отношенията между търговци и производители и да създава свои монополи.Държавата трябваше да се погрижи да няма толкова чужди вериги и да има реален пазар на произведените в Бг стоки!Тя самата убива производителите като ги поставя на неравна основа с вносителите на субсидирани продукти.Естествено,че търговеца ще търси най-ниската цена и най-лъскавата опаковка,за да спечели повече пари и клиенти.Особено при такъв стеснен пазар и ниски доходи,където хората са принудени да пазаруват евтини стоки.Производителите трябва да си подобрят качеството и себестойността на продуктите,за да продават конкурентно и от държавата трябва да искат субсидии,подобни на другите в ЕС.И да могат да разкриват собствени магазини,където да продават на ниски цени.Обаче като гледам какво стана по Великден не съм обнадеждена.Яйцата от Румъния с по-голям размер от нашите,опаковани прекрасно бяха 22,5 лв., а във фирмените магазини на нашите производители на яйца цените гонеха 40 стотинки?!А сега българските домати стигнала и надминаха 6 лв?!Това на какво прилича?!
18 Май 2012 08:17
Ако има нужда от държавна намеса, тя е именно в посока гарантиране на конкуренцията, а не защита на една или друга група компании.

Момченце младо от ИПИ (на Сорос), нали именно гарантирайки конкуренцията са налага държавата да защити местните производители ! Поне в сферата на плодовете и зеленчуците, България няма реална конкуренция в света ! Което рязко контрастира със заливащите ни силиконови домати и ягоди от Холандия и Германия, предпочитани първо, защото въпросните вериги са си тяхна собственост и второ защото , видиш ли, техните производители можели да доставят по-големи количества ?! Това го изтърси самия Миро Мършата !?
18 Май 2012 08:29
Доставчиците на веригите не се оплакват от пазара, а искат да го има. Работа на държавата е не да го създава, а да го пази. А тя върши точно обратното. И мисля, че точно това искат и доставчиците - просто викат кучето да си свърши работата срещу вълците. Ако разградиш градината, колкото и да копаш и да поливаш, няма да береш. Не само, че трябва да се вика на помощ държавата, а даже трябва да се понабие вече, защото вместо да си гледа работата и тя е седнала също отгоре на главата тези същите търговци, които едва дишат и лапа заедно с тези изверги от големите вериги. Направо се чудя, че тези хора не са вече под прозорците на Дондуков или по гробищата. Имало КЗК?!? На кого ги разправя тези работи? Няма КЗК, а има една палячовщина, която й е заела мястото.
18 Май 2012 09:23
Не би могло да е по-просто от това!
Мислех да го перефразирам, ама ще отида във фризера та... От таквиз пишман "експерти" сме я докарали до тук.

Останалото са го казали хората преди мен .
18 Май 2012 09:26
"Държавата майка не е всезнаеща, което е добра причина да се меси възможно най-малко в търговските взаимоотношения и да се въздържа от създаването на нови закони с неясен ефект."
-
Виж "икономистите"- фондационери от ФОНДАЦИЯ ИПИ знаят всичко и затова се месят във всичко и въобще не се въздържат от манипулации с вреден за обществото и държавата ефект.
-
Редакцията на "СЪГА", за пореден път ви обръщам внимание, че ИПИ не е институт, а ФОНДАЦИЯ !
Разбрахте ли ?
ФОНДАЦИЯ !!!
18 Май 2012 10:38
Даже не си направих труда да дочета тези тенденциозни глупости.

Не една и две вериги ИЗДЕВАТЕЛСТВАТ над производителите по всевъзможни начини.
Не е нещо необичайно да продават стоките на цена под доставната .

При това положение производителят не може да се конкурира със себеси . !!!!!!!!!!!!!!

18 Май 2012 11:18
един път за винаги да се разберем ЧУЖДИТЕ търговски вериги трябва да мачкат БЪЛГАРСКИТЕ производители - с тези тяхни селски мурафети да надуват цените и да ЛЪЖАТ само това заслужават -спомняте ли си зимата как снега бил много и задушавал житото / световна тъпня/ сега чакайте да слушате как реколтата била компрометирана и как държавата трябва да се намеси после есента как има свърх производство и пак държавата трябва да се намеси преди месец яйцата и костана не им мина номера сага пак са си на цената най-новото което чета тези ПИШМАН ТАРИКАТИ БАЛГЪРСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ обясняват как ДРАСТИЧНО щели да се повишат цаните на зеленчуците и плодовете щото имало изискване за КАЧЕСТВО иначе няма субсидии ами до сега какво са ни продавали а некачествените продукти щели да бадат изхвърляни ЛЪЖАТ П.......СИТЕ нали те отиват за суровина за сокове сосове и др. СЕЛЯНДУРИТЕ ТАРИКАТИ ТРЯБВА ДА БЪДАТ МАЧКАНИ / едно е да живееш на село друго манталитета да ти е СЕЛЯНДУРСКИ /
18 Май 2012 11:19
Бирник,
Може да задълбочим темата за това какво е ИПИ:
- кой налива парички в нея
- колко парички
- какво е свършила ИПИ слещу тях - колко статии и прояви е осъществила, какви идеи и интереси защитава.
Интересни нещица ще изскочат, струва ми се...
18 Май 2012 12:03
А мен ме интересува колко колонки имат и за колко време напред са си ги купили?
18 Май 2012 12:36
А къде сме ние, потребителите, в тази история? Какво да изберем - защита на нашите производители и да купуваме скъпо или защита на веригите , за да пазаруваме по-евтино?
18 Май 2012 12:52
ИПИ,Център за либерални стратегии,Отворено общество и останалите /без/мозъчни тръстове-вън от страната ни. .
18 Май 2012 12:54
Лично аз съм се чучнала до Кауфланд и откак той се появи, рахатясах.
А преди това бях чувала за Кауфланд в Германия и пак същите добри отзиви.

Та абсолютно пет пари не давам за воплите на производителите, преди Кауфланд направо не се дохранвах, но чак сега го разбрах.
18 Май 2012 12:54
Колегата Миткалото_ го казал горе-долу изчерпателно , въпреки че темата е голяма.
Инфантилно изглеждащия пубер на снимката горе явно никога не е продал нищо (освен задника си) нито пък купил нещо (бизнес то бизнес имам предвид) и си позволява да словоблудства с лошо научени теоритични клишета.

Както казах темата е мноооого комплексна започваща от т.н. "чуждестранни инвеститори" които реално освен ноу-хау не са инвестирали 1 лев , през начина на работа на туземните производители и търговци , през работата на държавните органи отговарящи за регулацията и т.н. и т.н.
18 Май 2012 13:11
Мнооо се задръсти всичкото наше икономист с модерни монетаристични фундаменталистко-либерални теории. Гаче няма криза точно поради тези практики. Време е държавата да вземе в ръцете си икономиката и да я регулира.
Пиша просто, защото откак ГЕРБ са на власт простотията е на почит, нъл и нашиот министър-председател-център нападател каза, че е бил прост и се гордее с това.
18 Май 2012 13:13
Та абсолютно пет пари не давам за воплите на производителите, преди Кауфланд направо не се дохранвах, но чак сега го разбрах.
На кой Кауфланд клечиш ма Кайло. Оди у Карфур на Цариградското, че да живнеш повече. А и на Пени на "Резбарска " до лидълот може да се отбиеш.
18 Май 2012 13:24
Държавата е нещо като тамян за отворковците ...
18 Май 2012 13:27
kaily 17 Май 2012 21:11
Всъщност колко колонки седмично има ИПИ?


Ако все още не ти е ясно ИПИ(и други автори и платформи, като например блога на една дъщеря на бивш шеф на народния театър) е само пощенска кутия на едни дебили, които обичат много авантата... :-)
Само да не им излезне през носа тоя авантакис ....
18 Май 2012 13:36
На кой Кауфланд клечиш ма Кайло.

Люлинския, срещу мен е, на една ръка разстояние.
18 Май 2012 14:09
Земя като една човешка длан. И по нея нацвъкани един до друг, Лидъл, Кауфланд, Метро, Карфур, Билла, Рода (пазарувай с изгода), ПроМаркет, Пени, Мени и тн. т.
На това му се вика конкуренция. А на родните "бизнесмени" производители, Космоса им пречи!
А на Марксо с плюсовете, Герб му пречат?
18 Май 2012 15:13
А къде сме ние, потребителите, в тази история?

Не сме само потребители. Пряко или косвено сме и производители.
18 Май 2012 15:37
Пряко или косвено сме и производители.

А така също и банкери.
18 Май 2012 16:57
А останаха ли наши банкери? Но всъщност защо трябва да има производители - всичко можем да си внесем? А работната сила да изнесем.
Но момчето е пропуснало днес да ни напомни най-важното: не трябва да се тревожат чуждите вериги, защото ще вземе да им падне доверието и после лошо.
18 Май 2012 19:42
Има една много интересна книга от един южнокореец, професор в Кеймбридж, мисля; казва се The Bad Samaritans: The Myth of Free Trade, Ha-Joon Chang. Много интересна книга, може свободно да се свали от нета на английски, при нас дали е преведена не знам. Та една от тезите на автора, подкрепена от много доказателства от историята е, че държавите, които в момента проповядват мантрата за свободния пазар, преди да им "светне" за тази мантра, столетия наред са имали строго протекционистка икономическа политика, която е и една от причините да станат богати /Британската империя е един пример/. Та като натрупат богатствата, започва да се натрапва идеята за свободния пазар, който е свободен, да, ама пак за тях, печалбите са за тях, а от другите държави се изсмукват ресурси или тотално се разрушава местното производство - пример - нашата мила родина. Наистина много интересна книга.Та свободният пазар е панацея за едни /тези, дето са по-равни от другите/, а за останалите си е смъртоносна отрова...
20 Май 2012 07:38
kaily 18 Май 2012 12:54
Лично аз съм се чучнала до Кауфланд и откак той се появи, рахатясах.
А преди това бях чувала за Кауфланд в Германия и пак същите добри отзиви.
Та абсолютно пет пари не давам за воплите на производителите, преди Кауфланд направо не се дохранвах, но чак сега го разбрах.



Тук не става въпрос за това кой е рахатясал, а за обичайната порция пазарна демагогия.

Представи си, че производителите се обединят(то е малко невъзможно, но чисто теортично да си го представим) и всички наложат с 50% по-високи цени на веригите.
На бас, че тогава въпросните вериги ще ревнат защо държавата допуска картелни споразумения и изнудване от страна на производителите, а пък производителите ще обясняват, че държавата не трябва да се меси. :-)
Обаче на същите търговски вериги им се вижда съвсем нормално те да налагат едни специални изисквания и цени за "продажбата" на търговска площ на производител. :-)

А най-вече става въпрос за това колко неадекватна е тази прочута пазарна система... :-) и като аналитичен подход(начин на осмисляне на проблема) и като организация... :-)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД