:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,248
Активни 412
Страници 25,658
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Глина за всички

Обещахме си да не забравяме, че тази година отбелязваме век от обявяването на Балканската война. Странният, някак... премрежен поглед на властта към тази стогодишнина нека бъде за нас причина да си спомняме по-често това обединително и пречистващо усилие на предците ни, с което те са потвърдили историческото предназначение на своето поколение, а с жертвите си са изкупили и грехове, които ние след тях не се побояхме да извършим. В такива изпити нацията влиза, за да се потвърди и пречисти, да се спои, да се подреди отвътре и да обистри поглед за бъдещето.



Рядко България е била толкова цялостна и устремена,



както в далечната 1912 г., готова за дело величаво, жадуваща го, сънуваща го. Вярвам, че не трябва да го забравяме - поне докато не запишем друго такова в българската история. Със съзнанието, че е извършено нещо героично и неповторимо, още тогава, "в движение", започва и неговото осмисляне, неговото обезсмъртяване в съзнанието на съвременниците. Българското изкуство изпълнява своя дълг вдъхновено и талантливо, може би за да основоположи традиция, която ще му бъде нужна в тъй сложната наша история. В него поуките и категориите на подвига надхвърлят официалните равносметки и териториалните калкулации след тази война. В него и днес са топли интимните движения на народната душа, преобразяващата близост на победата, вдъхновяващият зов на смъртта. За нас, вече далечни потомци, би било невъзможно да усетим температурата и мащабите на онзи всенароден подвиг без проникновения послеслов, посветен му от българското изкуство.

Тези дни "бръкнах" в интернет да потърся някои подробности за шедьовъра на Иван Лазаров "Те победиха". Всички са го виждали: селянинът със своя бивол по пътя на войната. Знае се, че пластиката има няколко варианта, исках да разбера къде се намират. Вместо това интернет ми припомни една друга творба (връзките, които Мрежата прави, са непредсказуеми) - "Те победиха" от Йордан Йовков, не бях я отварял от много години. Сложена е при разказите му, но рецензии от онова време я определят като импресия. Спомням си, когато я прочетох за първи път. Събирах материал за телевизионно предаване - първото ми работно място беше в телевизията. Цяла нощ си представях картината, нахвърляна от писателя: зимното поле край Семинарията, сивата мъгла и студеното, отчуждено слънце, огромните въглищарски коли - "сякаш поставени на колела малки кораби", теглени от могъщи невъзмутими биволи. Тези биволи всъщност извикват спомена за малката скулптурна група, показана неотдавна на една изложба. Йовков я рисува:

"Един бивол с широк, масивен корпус на ниски нозе, корпус, в който се таи голяма, неимоверна сила, широко, виторого чело с някаква тежка и апатична, но упорита мисъл. До него - един селянин, опълченец, с широки плещи, с преметната на рамо пушка, с открито, широко чело, на което стои същата тежка, но упорита мисъл. Чувствуваше се една задушевна обич, една безкрайна привързаност между тия две същества, чувстваха се невидимите връзки на обща, еднаква съдба..."

Онези, които познават пластиката, сме изненадани. Тя е изящно миниатюрно изваяние, в което



няма мощ, а по-скоро предопределение



Но прозаикът, великият анималист, авторът на "Ако можеха да говорят", вижда човека и неговия боен другар в естествената им големина, в истинската им роля и в техния непобедим марш. Той им връща онзи мащаб, който те имат в природата и в съдбата на земята си. Той разгадава и предлага на читателя онази връзка, която има между неповторимите негови герои и техните мълчаливи другари: в живота им, на нивата, на браздата. А сега - и на война.

Помня, че на другия ден в телевизията дълго дотягах на дъщерята на писателя, режисьорката Елка Йовкова, с моите размишления за тази странна импресия. Сега разбирам, че е била учудена от възбудата ми около това "откритие". Поддържаше разговора главно с кимвания, а накрая каза: "И все пак, ако не са били войниците да го спасят, Йовков е щял да си иде от холера." Наричаше баща си Йовков и през цялото време бе мислила за нещо свое...

"Те победиха" на Иван Лазаров е показана за пръв път през декември 1913 г. "Те победиха" на Йовков е отпечатана почти веднага след това - в първия брой на сп. "Звено" от 1914 г. Двете творби тогава са били в някакъв естествен диалог помежду си, както и с не една или две от онова време. В тях животното, другар на човека в жестокия свят на войната, присъства одухотворено и затрогващо. Тук уверено бих присъединил изумителната пластика на един от най-значителните скулптори в модерното българско изкуство Ангел Спасов - "Хляб за момчетата". Войникът и кончето крачат през калта и несгодата и нищо не може да ги спре. Същата (ако не и по-голяма) както при Иван Лазаров обща цел, обща участ, обща... война.



Каква е мъдростта,



която изкуството влага в тези образи, е въпрос, чийто отговор всеки търси сам. Не е възможно посланието, излъчено в още зашеметената от гърма на битките българска душа, да няма своя превод на езика на днешния човек. Може би ще е достатъчно да осъзнаем, че във всяко изпитание, във всяка битка и национално усилие трябва да се влиза докрай, с всичко най-скъпо, близко и насъщно, с цялото същество, с целия си скромен човешки свят. Да приложим честните сечива и достойните мерки в единствения свой живот и да поемем дела си - без да кръшкаме и без да се възгордяваме. От нас зависи какво ще сътворят ваятелите после. Глина има за всички...

13
6286
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
17 Май 2012 20:16
Отново

Като стана дума за Балканската война и за Йовковите военни разкази, неизбежно си спомних един от най-разтърсващите:
Натисни тук
17 Май 2012 20:54
Forza,

Най-големите ми благодарности за линка.
17 Май 2012 21:16

Йовков се запознава с "Те победиха" или "Силния къс глина", (по думите на Сирак Скитник) покрай рецензията си за Общата художествена изложба в София 1914 г. Йовков пише специална рецензия за творбата. Сетне Йовков пише импресията си (или фейлетона, както го нарича самият Йовков) под същото заглавие.
Йовков е един от творците, който подхожда към войната едновременно с любов към Родината и любов към човека. По това, той е близък с Дебелянов, автор на чийто надгробен паметник в Копривщица, пък е Лазаров.
И като чета хубавото есе на К. Донков си мисля, какво се случи, че България не можа да повтори онзи национален, но и духовен подем от онези години. Защо някак безнадежден днес изглежда призива му: "Не е възможно посланието, излъчено в още зашеметената от гърма на битките българска душа, да няма своя превод на езика на днешния човек."
17 Май 2012 21:30
"Не е възможно посланието, излъчено в още зашеметената от гърма на битките българска душа, да няма своя превод на езика на днешния човек. Може би ще е достатъчно да осъзнаем, че във всяко изпитание, във всяка битка и национално усилие трябва да се влиза докрай, с всичко най-скъпо, близко и насъщно, с цялото същество, с целия си скромен човешки свят. Да приложим честните сечива и достойните мерки в единствения свой живот и да поемем дела си - без да кръшкаме и без да се възгордяваме. От нас зависи какво ще сътворят ваятелите после. Глина има за всички..."

Коментарите са излишни.
18 Май 2012 01:00
Моля предварително за извинение, ако наруша нечии нагласи... Балканските войни донасят неизброими злини на тези, извън България. Загуба на живот(и!?), имоти, приятелства, родство, близки, съзнание ...Колкото и да е неестествено, но от дори от тогавашна ( а и днешна) гледна точка си е "предизвестена смърт!" Струва ми се, че и тогава не е била посрещната със хляб и сол извън сегашна България.
18 Май 2012 08:33
балканската война, жалко дето не е общоевропейска, е освободителна, отвоюва европейските завладени от нашественик територии, изход е от цивилизационната му дупка, довела ни джамиите и циганите в принос, ако бяхме се съгласили за свободна и независима македония, нямаше да съществува поводътъ за междусъюзническата война, македония и планините и са ябълката на раздора, който ги владее....
18 Май 2012 14:24
днешният свят носи в своята душевност наследството на трийсет хиляди поколения човекоядци, три хиляди поколения нашественици и само триста поколения орачи /аграрна циви­лизация/ и не може да се осво­боди от проклятието на първите, агресията на вторите и тъжния благослов на /те победиха/
Странният, някак... премрежен поглед на властта към тази стогодишнина.... от наскоро проведена сбирка на световни масони в парк-хотел "Москва" с участието на Делян Добрев, Младен Михалев, Николай Камов, емирът на Катар, Реджеб Ердоган и Джеймс Уорлик.... "не мислете, че земята, по която стъпваме, ще е все българска, някога значителен къс болезнено ще се изтръгне от живата й жилава плът, югоизточната част“
18 Май 2012 15:22
.
18 Май 2012 16:42
не желая да бъда скучен и изпълнявам обозе ми нежелание, през деня си между другари и близко познати ставаше реч за току що излязъл блог,

Натисни тук

зная има мнозина и за голямо съжаление твърдят, какво само скучното и казионното „сигурно" се е случило", и от тази гледна точка критикуват подред и както казва нейде Prosper Me'rimee „ j'aime l`homme anecdote ....
23 Май 2012 20:33
Писанието е добър повод да прочета пак разказа "Последна радост".
Как би се почувствал Люцкан днес? Като -и д и о т -, защото в тази система -духовноста е ИДИОТИЗЪМ- тук са важни знанията, силата, животинските инстинкти.
Никакъв духовен подем не може да се случи, защото възпитаваме животни, а не духовни идиоти....
29 Май 2012 11:32
31 Май 2012 10:21
Първо пробвах дали си помня паролата, че в това забвение ...
Помни ли някой "Последни желания"? А "Конгресът се забавлява"? А "Героите са уморени"?
Войната е война, и дори всяка буна е малко и почти винаги безнадеждна война, а по време на война много човеци, между тях поети, минават в други полкове. И дори когато освобождават други хора (народи), когато своя народ ("Народе ???" мъчат да вдигнат от сън дълбок.
Човек за човека е ... (кой както го иска или мисли) ...
Що се отнася до Македония, Югославия, "многото" и "Велики" Българии, Цара Романяска (от Рома, Ромул идело!), Древна Елада, Византия и Солунската митница, Турания от Сицзян-Уйгурския район на КНР та до Холандия и ФРГ, Селджуците и Османлиите, Илирийските провинции Албания и Хърватия, Монтенегро, Момчил юнак и Тъмрашката република - на нашия полуострав има толкова спорни места, територии, истории, покрайнини, Краини, Княжества, банства, твърдини и Твръткоци, Свинари и свинства, диалекти, говори, наречия (якавци, екавци, икавци, щокавци, помас и помаци, Иванчо Йотата и днешни тъпоучени -противници на членоразделянето ни ...), че стигат за поне 10 велики господарства, две-три империи, поне 30 народи и народчета.
Казват ми, че много помня. Родил съм се на улица "Енос" (на турски "Енез", селото при устието на Мерич (Марица)), ъгъла с "Екзарх Йосиф" (другата е "Екзарх Антим І", ама й викат само Антим първи) . Наоколо са улиците "Чаталджа", "Генерал Колев", а Главната ни улица е "Сан Стефано". В петдесетте години прекръстиха "Енос" на "Атанас Линков", интербригадист, роден в къщата, дето ни беше детската и женската консултация, а днес такива работи пък въобще няма. Та Насето загинал при самолетна катастрофа в СССР през 1937-8 г. Има и други загинали така българи ...
Когато демократите от общината връщаха старите имена на улиците, не знам защо нашата я нарекоха "Вежен", дублирайки я с друга в Долния град. Хайде за лоща в клона на площад "Македония". Хеле закриха старата "Вежен", само и само да няма "Енос", сякаш е "еносис".
Иначе аз имам роднини - участници в бълканските войни (а какво ли е писано и лепено от глина, гипс, дялано и отливано за Междусъюзническата, и кой победи тогава?). А скулптурата пред Софийска градска галерия - хората копнеж или страх изживяват? Май че показва момент в София през 43-44 г.
Затова военните ни победи ми напомнят на поражения и разрушения.
Иначе трябва да помним всичко станало и случило се, включително и каквото сами сме си направили.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД