Това съобщи шефът на отдел "Интеграция" в просветното министерство Йосиф Нунев. Тази година МОН прие за първи път указание за интеграцията на децата от малцинствата в общообразователните училища. Според указанието до 12 години в България не трябва да има ромски училища. В момента школата с над 50% ученици от ромски произход са над 400.
В училищата, в които учат деца от малцинствата и които изпитват подобна нужда, ще бъде въведена нова длъжност - помощник-учител. Едно от изискванията в длъжностната му характеристика ще бъде той да владее майчин език. Помощниците ще работят в подготвителните класове, които се въвеждат за всички 6-годишни деца от следващата учебна година, и в I клас. Те ще помагат на учителя в учебния процес и ще служат като посредник на децата от малцинствата. Допълнително ще бъдат търсени средства по различни европейски програми за преквалификация на учителите за работа в мултиетническа среда на национално ниво. Програмата не е насочена единствено към децата от ромски произход, а към всички ученици от малцинствата, подчерта Нунев.
Приемането на национална програма и институционализираното участие на държавата ще улесни значително привличането на средства, твърдят експерти. "Множество институции са заинтересовани от проблема с интеграцията и единственото, което чакат, е ясна държавна политика", коментира Румян Русинов, директор на "Рома партисипейшън програм" към Отворено общество-Европа. Според него осигуряването на равен достъп до образование е политически въпрос и неправителствените организации не могат да поемат сами подобна отговорност. "Въпросът с образованието на децата от малцинствата се свежда до това произвежда ли държавата неравенство или не", твърди ромският лидер.
Според него в училищата в гетата реален учебен процес не съществува и не може да съществува. "Това са стереотипи, изграждани в продължение на десетилетия - че от децата не може да се изисква кой знае колко, че идват само за да получат безплатни закуски, че през пролетта няма да ходят на училище, защото трябва да работят. Учителите очакват това от тях и то действително се случва", обяснява Русинов. Според него реализираните до момента демонстрационни проекти за интегриране на ромчетата доказват, че стереотипът за ниската аспирация на родителите им към образование е неверен.
2000 ромчета са били интегрирани в общообразователни училища в 6 града за последните 3 години по проекти на различни неправителствени организации, финансирани от "Рома партисипейшън програм". Пилотният проект тръгва във Видин през 2000 година и обхваща 460 деца. "Нито едно от тези деца не остана да повтаря годината, въпреки че им беше много трудно", обясни Русинов. През учебната 2001-2002 изведените от гетата и интегрирани в общообразователни училища деца във Видин стават 611, като успоредно с това тръгват подобни проекти в още 4 града - Монтана, Стара Загора, Сливен, Хасково. От тази година към програмата се включи и София със 150 деца от "Факултета".
"Първата година беше ужасно трудно, но доказахме, че може да бъде направено", разказа Русинов. Около проекта във Видин се надигнали много гласове - експертите се опасявали, че ромчетата няма да се справят с материала, родителите - че общото ниво на преподаване ще падне, учителите - че родителите на българчетата няма да приемат децата и ще има конфликти в класните стаи. "Децата действително имаха много да наваксват, но нито едно във Видин не отпадна, в Сливен само 2 не успяха да се справят", обясни Русинов. Заради изоставането ромчетата са ходили допълнително на занимални, финансирани от програмата.
"В края на учебната година една от учителките отбеляза, че тези деца в същност са нормални. Това по същество е расистко изказване, но ние сме доволни, че и учителите, и родителите се убедиха, че децата могат да са заедно и да работят", обяснява Русинов.
--------------
Колко са ромите-ученици (данни от учебната 2001-2002 г.)
Клас | Ромчета (%) |
I кл. | 20,6% |
IV кл. | 14,5% |
V кл. | 12,5% |
VIII кл. | 7,2% |
IX кл. | 2,6% |
XI кл. | 1,9% |
XII2 кл. | 1% |
От общо 326 148 ученици, обхванати от I до IV клас, ромчета са 64 153, или 19,7%. От V до VIII клас учениците са общо 381 344, като от ромски произход са 37 091, или 9,7%. Едва 1,9% от учениците в IX-XII кл. са ромчета - 5079 от общо 267 052 ученици.