:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,948
Активни 767
Страници 28,513
За един ден 1,302,066
Интервю

15 министерства могат да обменят документи по електронен път

"Информационно обслужване" трябва да стане изцяло държавна компания и да поеме ролята на интегратор на е-управление, смята зам.-министърът на транспорта Валери Борисов
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Валери Борисов
ВИЗИТКА: Валери Борисов е зам.-министър на транспорта от есента на 2011 г. Той бе назначен на мястото на Първан Русинов, който бе освободен заради липсата на "ритъм" в областта на е-управлението. Преди това Борисов е бил шеф на дирекция "Електронно управление" в ресорното министерство. Завършил е Висшия машинно-електротехнически институт, специалност "Електрически машини". Бил е изпълнителен директор "Авангардни Бизнес Технологии" ЕООД, ръководител на отдел в "IBM България" ЕООД и др.



- Г-н Борисов, кога ще има реално работещо е-управление?

- Реално работещо е-управление има и днес, въпросът е какво обхваща то. Ако трябва да отговоря по-сериозно - очакваме първите значими резултати в края на 2012 г., най-късно през първото тримесечие на 2013 г. Този срок е свързан с очакваните резултати по проекта "Развитие на административното обслужване по електронен път", който се финансира по програма "Административен капацитет". Очакваме например анализът на сегашното законодателство, свързано с е-управлението, да стане факт още през тази година. Искаме да изясним как един регистър "трябва да си говори" с останалите, а това също ще отнеме време. Убеден съм обаче, че в края на 2012 г. част от най-важните регистри вече ще бъдат свързани и ще остава само формалната част.

- Защо е нужно да се прави анализ коя институция с каква информация разполага - в момента държавата не знае ли къде какви данни се съхраняват?

- Яснота има и сега, но предвид този голям проект това е задължителен етап, през който трябва да се мине. Ние искаме да имаме снимка на днешното моментно състояние - коя структура според кой административен документ с каква информация разполага. До края на годината очаквам част от услугите за Столичната община също да се разработят или най-малкото вече да работят в тестови режим, като услугите, които София ще предлага електронно, са над 50.

- Финансовият министър Симеон Дянков обяви, че ще разпореди две спешни проверки на търга за е-управление, който е за 18 млн. лв., заради опасност разходите по него да не бъдат признати и възстановени. Има ли основания за притеснение?

- Нямам абсолютно никакви основания за притеснение, тъй като ние сме спазили до последната запетайка процедурата по тръжната документация. Ние сме длъжни да го направим според условията на договора, който сме подписали с Управляващия орган по програма "Административен капацитет". Отделно от формалните одобрения от него и от Агенцията по обществени поръчки аз нямам никакви притеснения. На етап тръжна процедура - още по-малко, защото имаме комисия с утвърдени експерти. Който иска да проверява документацията и процедурата, е добре дошъл. В момента Сметната палата работи в нашето министерство и проверява нещата, свързани с електронното управление. Това не е провокирана проверка, а планирана. Всичко е открито, на масата е и ние съдействаме на всеки - кой каквото иска, може да проверява.

- Финансовият министър Симеон Дянков обяви, че ще поемете и "Информационно обслужване". Каква ще бъде ролята на компанията в ускоряването на е-управлението?

- На този етап не искам да говоря за "Информационно обслужване", тъй като все още нищо не се е случило. Беше анонсирана една идея, но има формални стъпки, които трябва да бъдат предприети като свикване на Общо събрание, решение за избор и т.н. В приетата стратегия за електронно управление за периода 2011-2015 г. има текст, който казва, че за целите на е-управлението държавата трябва да определи т.нар. Единен системен интегратор. Неговите функции ще бъдат описани подробно в отделен закон, какъвто в момента се подготвя.

"Информационно обслужване" няма да се превърне в предпочитана фирма, на която държавата ще възлага поръчки без конкурси и ще налива в нея пари. Това би било държавна помощ и категорично няма да се случи. Казвам това не случайно, защото съм чувал много спекулации, че ако се реализира тази идея, държавата ще подпомага държавната фирма в ущърб на доказали се български и не само български фирми, работещи на ИТ пазара.

- Т.е. дружеството ще играе ролята на този интегратор?

- "Информационно обслужване" е акционерно дружество, в което държавата притежава над 99% от акциите, а останалата част е собственост на частни акционери. За да се случи промяната, за която говорим и компанията да стане системен интегратор, то тя трябва да стане 100% държавна, а това е процес, който също отнема време. Ролята на единния системен интегратор ще се свежда до това системата на министерство А да се свърже с тази на министерство Б, които сега работят самостоятелно. За да се направи нещо подобно, някой трябва да познава и двете системи. "Информационно обслужване" има опит и специалисти, които години наред са работили основно в областта на държавната администрация. И ако вече не говорим абстрактно, а кажем, че системата на митниците трябва да се свърже с тази на НАП, то това е дружеството, което е разработвало част от системите и на двете институции и е наясно с процесите в тях. Това ще бъде разписано в отделен закон.

- Как приемате критиките на президента Росен Плевнелиев, че отговорността на е-управлението е доста размита?

- Нашето министерство няма да води подобни полемики през медиите с която и да било институция. Самият президент каза, че не е бил добре разбран относно идеята за създаване на отделна административна структура. Що се касае до това кой носи отговорността, това е повече от ясно. Аз дори бях малко учуден от мнението, което президентът изрази. Отговорността за електронното управление се носи от нашето министерство и в частност - лично от мен, защото аз бях посочен от премиера като човека, който носи персоналната отговорност за случването на проекта "е-управление". В тази връзка за всичко хубаво и за всичко лошо, свързано с електронното управление, аз нося отговорност. Така че, когато нещата не се случат така, както са планирани към края на 2012 г. и началото на 2013 г., просто ставам и си тръгвам. Няма друго нормално действие. Дотук за персоналната отговорност. Но искам да припомня, че през септември на м.г. бе създаден и Съвет по електронно управление, чийто председател е премиерът Бойко Борисов. В него влизат и двамата вицепремиери, транспортният министър Ивайло Московски и колегата му Томислав Дончев. По този начин е-управлението беше припознато като правителствен приоритет. Е, за какво размиване на отговорност става дума? Ясна е отговорността и е ясна кой я носи. Планът за работа също е ясен, имаме и пътна карта за реализация на е-управлението. Тази пътна карта в момента се съгласува между отделните министерства.

- Какъв процент от държавните ведомства реално могат да обменят документи по електронен път служебно?

- Технически днес 15 министерства могат да обменят документи по електронен път между различните си документооборотни системи. Успяхме да постигнем това в последните няколко месеца. Проблемът е, че хората, които работят в отделните ведомства, до момента никога не са го правили и сега тече процес на обучение как те да обменят документи по електронен път. Променят се вътрешни правила за работа с документите в е-вид. Не може днес да си легнем с мисълта, че обменяме документи на хартия, а утре да се събудим и да имаме 100% електронен документооборот. Това е процес, защото все пак става дума за живи хора и за промяна на начина на мислене.

- Сформирахте ли вече работни групи, които да договарят по-големи отстъпки за софтуер за държавната администрация, различен от този на "Майкрософт"?

- Те все още не са сформирани, но очаквам това да стане съвсем скоро. Идеята е да започнем да говорим с различните производители на софтуер. Важно е държавата да се договори с големите фирми за преференциални условия за закупуване на нови софтуерни лицензи и за подновяване поддръжката на съществуващите такива. Ние обявихме това намерение още преди два месеца, но досега никой от големите производители на софтуер досега не се е сетил да потърси контакт с нас. Затова ние ще го направим и ще се свържем с Oracle, Novell, RedHat, VMWare, IBM и др.

4
2612
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
06 Юни 2012 16:12
Браво, Валери!
Дано след повече от 15 години мъки електронното управление най-накрая се случи!
06 Юни 2012 16:13
Браво, ВалериМонка!
Дано след повече от 15 години мъки електронното управление най-накрая се случи!
06 Юни 2012 16:45

Въх, какво постижение!
06 Юни 2012 16:53
Те че могат да си обменят документи, могат, а ние можем и да им повярваме.
А кога с наша милост ще почнат да обменят, а?!?! Тук едно заровено куче, много надълбоко.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД