:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,089
Активни 755
Страници 28,654
За един ден 1,302,066
Казус

13 чилийци осъдиха вестник заради сгрешена готварска рецепта

Обезщетения от 125 000 долара ще бъдат изплатени на читатели, които получили тежки изгаряния
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Съдебната битка продължи почти седем години.
Чилийски вестник бе осъден да плати обезщетение от 125 000 долара заради сгрешена готварска рецепта, която публикувал. 13 от читателите му са настанени в болница, след като се опитали да си направят традиционните за южноамериканските държави пържени тестени изделия чурос, като спазват инструкциите от страниците на ежедневник "Ла Терсера". Всичките пострадали получават сериозни изгаряния, след като пускат приготвеното тесто в нагорещена мазнина и според разказите им "буквално се взривило". В резултат на това



чилийците са опръскани по ръцете и лицата



с врялото олио и парчета от тестото. Сериозни наранявания получават 11 жени и двама мъже, на които ще бъдат изплатени обезщетения в зависимост от степента на изгарянията им. Това разпореди Върховният съд на Чили, който наскоро се произнесе по казуса, проточил се цели седем години. Върховните магистрати разгледаха случая, след като изданието обжалва решенията на две по-долни съдебни инстанции.

Вестник "Ла Терсера" публикува сгрешената рецепта за чурос през 2004 г. и няколко дни по-късно болниците в Чили отчитат необичайно висок брой пациенти, пострадали докато приготвят традиционния местен специалитет. Властите започват разследване и се оказва, че общото между всички пострадалите е рецептата във вестника. Щателно проучване, в което освен полицаи взели участие и кулинарни експерти, установява, че описаната в рецептата температура, до която трябва да бъде загрята мазнината, е много по-висока от необходимата за приготвянето на хранителното изделие. Заради това чуросите "се взривяват" при пускането им в олиото. Някои от "експлозиите" са толкова силни, че горещата мазнина не само че сериозно изгаря готвачите, но стига чак до тавана в кухнята. Това става ясно по време на слушанията в съдебната зала.

"При стриктното следване на публикуваната рецепта не е възможно да се избегнат тези щети", се казва в решението на върховните магистрати. Според тях



изданието не е изпробвало рецептата,



преди да я представи на читателите си и затова има вина за допусната грешка, която е можела да бъде фатална - една от жертвите е била с опасност за живота в резултат на тежките изгаряния. Общият размер на присъдените обезщетения на пострадалите възлиза на 125 000 долара, като парите ще бъдат разпределени, като се вземат под внимание пораженията на всеки от 13-те читатели на "Ла Терсера". Най-тежко пострадалата чилийка, разбира се, ще вземе и най-високата сума - 48 000 долара. Най-ниското присъдено обезщетение възлиза на 279 долара. Вестникът обяви, че приема решението на Върховния съд и ще изплати присъдените пари на потърпевшите от сгрешената рецепта.

Сред пострадалите е Лукресия Сепулведа, която пред Си Ен Ен разказва, че смятала приготвянето на чурос за лесно. Сега обаче ще помни цял живот инцидента, който претърпяла в опит да направи популярния южноамерикански десерт. Жената решава да следва рецептата за чурос от популярния вестник "Ла Терсера", като изобщо не подозира, че тя е



бомба със закъснител



Сепулведа споделя, че веднага след като поставила тестото във врялата мазнина, парчета от него заедно с врялата мазнина започнали да летят към нея и из цялата й кухнята. "Не очаквах положителен изход от делото, след като седем години нищо не се случи. Съдът обаче се произнесе в наша полза, макар и след толкова време", споделя госпожа Сепулведа пред Си Ен Ен. Адвокатът й Матиас Валдивиесо определя казуса като "много добър прецедент". Според него в бъдеще медиите старателно ще проверяват кулинарните рецепти, които публикуват, за да избягнат подобни случки.

Делото за сгрешената готварска рецепта за чурос влиза в графата "необичайни съдебни казуси". Световната съдебна практика обаче познава доста по-странни дела, като едно от най-емблематичните е известно като "Горещото кафе на Макдоналдс". През 1992 г. възрастната американка Стела Либек разлива върху краката си чаша кафе, което купува от веригата ресторанти. Жената получава изгаряния от трета степен. Няколко месеца след инцидента Либек не може да се движи и е на легло. Дъщеря й е принудена да напусне работа, за да се грижи за болната си майка. Две години след случката възрастната дама вече се е оправила и решава да разкаже за страданията си на "Маконалдс", за да предотврати подобни неприятни инциденти. Дамата пише писмо на фирмата, без да иска никакво финансово обезщетение, а моли учтиво да не сервират толкова горещо кафе. Компанията за бързо хранене обаче й предлага 800 долара - сума, която е значително по-малка от над 20 000 долара, изхарчени за лечението й. Либек приема предложената сума като подкуп, "с който да й затворят устата" и решава да заведе дело. Съдебните заседатели решават "Макдоналдс" да плати на Стела Либек обезщетение от 2.7 млн. долара за нанесените й щети, но съдията намалява сумата до 640 000 долара. Решението е обжалвано от адвоката на Либек и от "Макдоналдс". Двете страни постигат извънсъдебно споразумение. Размерът на сумата, която възрастната дама получава, и до днес не е известен. След шумния процес обаче "Макдоналдс" постави надпис върху капака на чашите "Внимание! Горещо".
 Вестникът "Ла Терсера" ще трябва да плати 125 000 долара обезщетение на пострадалите от сгрешената готварска рецепта.
 Най-тежко пострадалите ще получат и най-големи обезщетения, реши чилийският съд.
СНИМКА: Си Ен Ен
Лукресия Сепулведа е сред по-леко пострадалите.
Снимка: Архив
Чурос са типично южноамериканско ястие, направено от парено тесто и изпържено.
7
2974
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
05 Юни 2012 21:09
Чурос са типично южноамериканско ястие, направено от парено тесто и изпържено.
Така си е.Типично южноамериканско ястие е. А по нашия край след като изпържим чуросите, ги заливаме със захарен сироп и ги именуваме тулумби(чки).
05 Юни 2012 22:03
Не знам дали е латино/южно/американско, ама и испанците ги правят. Тулумбичките са по-вкусни!
05 Юни 2012 22:16
Ааа, чуросът е вкусно и висококалорично нещо. Десет дни в испанския Юг гледах отстрани в кафенето на площада чак до полунощ и след това как достолепни дами си поръчват по половин кило от тези пръчки, даже и не в чиния, а като на салфетка, след това си взимват по една, топят я в топъл шоколад!!! и сладко си я хрускат. В последния си ден от пребиваването си, вече в Мадрид, заран, си поръчах и аз едно снопче и с шоколад, понеже моделът трябва да се спазва. Бая тежичко си беше, пък ако бяха сиропирани, не мога да си представя какво щеше да е... Оттогава си мечтаех в някоя друга европейска страна пак да ги опитам, ноооо, не, никъде другаде не видях, уви. Подчертано локален специалитет са, обвеян със съответната атмосфера. Ей на, в Португалия например ги нямаше.
06 Юни 2012 01:12
Действително са вкусни като тулумбичките, които дядо ми купуваше от сладкарниците в града, през годините на пролетариата.

Що се отнася до готварската рецепта, може би вестникът е копирал същата от някое тефтерче на инж. генерал Пиночет.
06 Юни 2012 10:55
Слушал съм за казуса с американката, но не знаех, че си го е разляла върху крака - в този случай не мисля, че ресторантът е виновен. Ако си беше изгорила езика, това е друго нещо. А "чуросите" в Испания най-често ги топят в шоколад и се казват "чоколате кон чурос". Добра закуска са, макар че калориите се гонят вътре...
06 Юни 2012 11:41
Чурос са типично южноамериканско ястие, направено от парено тесто и изпържено.

Ако чуросите са типично южноамериканско ястие, пострадалите трябва да са дебили, щом са тръгнали да ги приготвят по рецепти от вестниците, а не са питали съседките. Или в най-добрия случай са пишман домакини. Навремето имах една позната, учителка по математика. Когато решеше да сготви нещо, слагаше диоптричните очила, отваряше готварската книга и започваше да изпълнява указаното в рецептата с прецизност до грамове, милилитри и минути. Месо 800 грама измерено точно на кантар, дафинови листа 5 броя, еди колко си скилидки чесън, две средно големи глави ситно нарязан лук, толкова минути във фурната и т.н.... и т.н. И общо взето докарваше манджата до състояние да става за ядене. Трагедията настъпваше, ако в рецептата бе написано "и добавете еди какво си на вкус ". Тогава ставаше майка плачи . Защото вкусът към хубавата манджа се създава от ранна детска възраст и се учи от бабите и майките. Преди няколко години френското министерство на образованието излезе с тревожното заключение, че покрай Макдоналдс, готовите храни и чипсовете, децата забравят вкуса на хубавото ядене. И включи в учебната програма часове по готварство. Родителите на всяко дете дават по малко пари, с които закупуват продукти и под ръководството на опитен готвач децата приготвят сами някой по-прост, но популярен специалитет. След което, разбира се, го опитват и консумират заедно. Прави са да го правят хората, защото по този начин си пазят фирмата - не случайно френската кухня е обявена за патримониум на световната материална култура. А тя не се създава в заведенията за бързо хранене, нито дори и в престижните ресторанти, които не са достъпни за всеки. А се изгражда във всеки дом - от бабата към бъдещата майка, а след това и към нейните деца. Всеки може да оцени хубавото ядене, но да го приготви може само този, който познава добре неговия вкус.
06 Юни 2012 15:43
Аз съм втрещена -
описаната в рецептата температура, до която трябва да бъде загрята мазнината, е много по-висока от необходимата за приготвянето на хранителното изделие

За пръв път чувам, а и досега не съм видяла указание за температурата на мазнината за пържене. Градуси на фурната - да, има и как да ги отчетеш.
А тук? Олиото сгорещеното? С пръстче ли ще го опитваш, как ли?
Много съм любопитна да видя оригинала на таз рецепта.
А и каквито и неблагополучия да ми са се случвали с пърженето, аз съм разсеяна домакиня, често изпускам момента, най-страшното, което ми се е случвало, е да ми се запали мазнината, но за кратко.
Чак такова нещо, сгорещено олио да хвърчи, не съм ни чувала, ни виждала.
Абе, нещо много импотентно (в кулинарния смисъл) виждам в този епизод.
За хора, които или са забравили, или никога не са готвили.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД