Върховният административен съд почисти своя представител Николай Урумов и неговата дъщеря Деница по скандала "Приморско", като отмени наказанията и на двамата |
Не само че нямаше никакви оставки, но от последните дни човек може да остане с впечатлението, че всъщност дори такава случка и
такъв скандал изобщо не е имало
На практика и големите хвалби на Висшия съдебен съвет, че правят нещо срещу магистрати, нарушаващи етичните правила и уронващи престижа на съдебната система, бяха разбити на пух и прах. Защото може да нямаше оставки, но пък имаше много санкции по имотния скандал "Приморско", които кадровият орган на съдебната власт наложи. Имаше освобождаване, намаляване на заплати.
Но само преди няколко дни Върховният административен съд окончателно отмени всички наказания по този случай.
Първо едновременно три състава на ВАС отмениха дисциплинарните наказания, наложени на колегите им Николай Урумов, Андрей Икономов и Панайот Генков. Миналата година Висшият съдебен съвет (ВСС) ги санкционира с "намаляване на заплатата с 25% за две години" с аргумент, че са уронили престижа на съдебната власт и са нарушили етичните правила. Преди скандала Урумов, Икономов и Генков бяха шефове на ключови отделения във ВАС, но бяха отстранени от позициите им от бившия шеф на съда и настоящ омбудсман Константин Пенчев.
Интересно е да се отбележи, че
делата им сега се гледаха във ВАС при закрити врати
- по тяхна молба, отправена до председателя на ВАС Георги Колев. Обичайно това се прави единствено, когато са застрашени националната сигурност, здравето и животът на даден човек или могат да се нарушат правата на непълнолетни. Нито едно от тези условия не е налице. Отделно от това е повече от странно, че изобщо не повдигнат въпроса, че и тримата съдии са от години във ВАС, че са заемали ръководни постове в него и че е някак не особено естествено въпросът с техните наказания да се гледа от дългогодишните им колеги.
Така или иначе решенията за отмяната на техните наказания са факт, колкото и да прави впечатление, че те излязоха едновременно и на първа, и на втора инстанция и че мотивите към тях и в двата случая са повече от сходни. Всички те приемат, че все ВСС не е посочил с кои свои действия съдиите от ВАС са уронили престижа на съдебната власт и са нарушили "правилата за благоприличие и почтеност".
При всички тези случаи роднини на съдиите бяха получили право на строеж върху имоти в Приморско, след като се бяха адресно регистрирали в морския град (някои от тях дори на един адрес) и са минали по графата крайно нуждаещи се. В случаите с Генков и Урумов ставаше дума за дъщерите, а при Икономов за 80-годишната му майка. Скандалът около магистратските роднини с имоти в Приморско избухна през пролетта на 2010 г. ВСС прие, че те са знаели за това и не са предприели нищо. Тъй като обаче не те са взели правото на строеж, то
наказанията бяха толкова малки -
само вземане на 25 на сто от заплатата.
"Съблюдаването на обществените ценности и морално-етични норми на поведение е дълг на всеки гражданин. Отклонението от тези норми е основание за негативна морална оценка в общочовешки план. Налагането на дисциплинарна санкция обаче не може да се основава на такава оценка, а изисква конкретни нарушения на установени правила на поведение, и то допуснати в служебното качество на лицето, т. е. като магистрат", се казва сега в решението на ВАС, с което пада дори и това малко наказание.
Наскоро Върховният административен съд окончателно отмени наказанието, което бе наложено по същия скандал и на председателя на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов. Той бе освободен от ръководния пост, защото и неговата дъщеря бе направила същото, което и роднините на тримата върховни административни съдии. Тя обаче единствена се отказа от въпросното право на строеж.
Само преди седмица друг петчленен състав на ВАС окончателно е отменил и наказанието на съдия Деница Урумова, дъщеря на Николай Урумов. Специално нея ВСС дори уволни като младши съдия в Благоевградския окръжен съд. Сега тя обаче бе оправдана, защото била получила парцел, но все още не е била магистрат и е нямало как да наруши Етичния кодекс на магистратите.
Не е трудно човек да заключи, че след всички тези решения на ВАС окончателно се слага
край на т. нар. скандал "Приморско",
и то без нито един наказан магистрат.
А може би изобщо не е излишно да се припомнят нещата, които се разиграват през 2004-2005 г.
Как децата и майката на тези магистрати са декларирали, че живеят не къде да е, а в самото Приморско. Даже едната дъщеря декларирала, че на 18 години живее заедно с други 5 души в жилище в града. А пък 80-годишната съдийска майка декларира, че живее в Приморско в тясно и малко жилище.
С това обяснение те настояват, че точно там им е необходимо право на строеж, за да си построят кооперации, в които да се настанят. Въпросното право е купено за по-малко от 2000 лв за всеки от конкретните случаи.
Уж щеше да има проверки, кой къде е живял наистина, какво точно е декларирал, дали всичко е редовно. Като се има предвид кои са участниците във въпросните схеми, то не беше трудно човек да се сети, че всичко ще се окаже, че е законно и че най-много да има някоя административна грешка. Макар че имаше експерти и местни общинари, които твърдяха, че въпросното право на строеж се учредявало с решение на общинския съвет, а не както е станало в случая от бившия кмет на града Димитър Димитров. Това е същият човек, който в разгара на скандала твърдеше, че
целта на раздаваните почти без пари права на строеж
всъщност била мястото да получи по-висок статут, като се окаже с повече население. И затова били привличани основно млади и знаещи хора, които да живеят там, да раждат деца и т.н. Звучи много местно патриотично, но и много смешно. Първо, защото от въпросните хора, никой не живее в града. И второ, защото изобщо не става ясно как е ставало привличането на въпросните млади хора.
Сигурно са хиляди, че и милиони хората, които биха дали по 1600 лв. за право на строеж на първа линия в Приморско. И то за строежи на по половин декар основа - пада се по 3-4 лв. на квадратен метър. По-малко от кутия цигари. Интересно е да се отбележи, че всички, получили правото на строеж, са били пълнолетни. Или иначе казано, тяхното имущество не следва да се декларира от самите магистрати пред Сметната палата. За всеки е ясно, че едва ли децата сами на 18 години са разбрали за въпросните терени, били са наясно какви документи да попълнят, с всички юридически хватки или пък са имали дори въпросните смешни 1600 или 1800 лв., за да платят.
Съмненията, че зад всяка стъпка са стояли техните родители магистрати или синове магистрати ще останат завинаги. И то въпреки ВАС.
Ще останат и въпросите дали е нормално и честно да се постъпва по този начин - като 18-годишни деца са принудени да се правят, че живеят в Приморско и че са "крайно нуждаещи? И дали това не е заобикаляне на закона? И как така на някои от терените са построени големи кооперации. С какви пари? С кредити? Но с какви пари се връщат тези кредити?
Още в най-големия разгар на скандала предрекохме, че
макар този скандал да се родее с казуса "Красьо",
то вероятно ще приключи още по-безславно. Както безславно завърши и скандалът, който се разрази години по-рано с няколко прокурори и съдии, които бяха заподозрени, че въртят и хотели. И след проверки се оказа, че не може да им се търси отговорност, защото се водят или на роднини, или пък на фирми. И сега се заформи същото.
Да не говорим, че скандалът "Красьо" също е на път да приключи, все едно че не се е случвал. Така само преди състав на Софийския градски съд (СГС) оправда Красимир Георгиев по делото за лъжесвидетелстване. Според въззивната инстанция деянието на подсъдимия е несъставомерно, защото
показанията му за евентуални познанства с магистрати са казани
в качеството му на свидетел по първоначално образуваното дело за търговия с влияние. А по-късно прокуратурата отделя тези материали и образува дело за лъжесвидетелстване. Според СГС налице са и редица пропуски при разследването. Софийският районен съд (СРС) призна плевенчанина за виновен по това дело и го осъди на две години условно. Първата инстанция повярва изцяло на показанията на 11 магистрати, които заявиха пред съда, че при запознанството си с Красьо Черния са се представили като съдии и прокурори, разменили са си телефоните и после са поддържали връзка. Някои от тях дори твърдят, че са споделяли с Георгиев факта, че са се кандидатирали за административна длъжност.
Втората инстанция обаче сега отрече всичко това и го оневини.
Може би само за да докаже, че Темида замита най-добре и сигурно собствените си скандали, тези, в които участват нейни представители. Нещо като една добре обработена и спазвана "омерта".
Защото сега какво се оказа - че съдебната система е разположена някъде между лобистите и първа линия на плажа в Приморско.