:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,483
Активни 747
Страници 28,048
За един ден 1,302,066

Истината е жестока и боли - цели випуски не заслужават диплома!

От година на година смисълът от външното оценяване в средното образование се губи, защото целта му е да прикрие неприятната реалност
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Не само голяма част от учениците са отчаяни след матура. Част от проверителите - също.
Познавам проверители на матури, които с всяка година стават все по-отчаяни, а някои от тях вече отказват да оценяват държавни зрелостни изпити. Независимо един от друг, без да се познават, те са стигнали до краен извод - задължителното образование до 12-и клас е огромно разхищение на ресурс с нулев резултат. В идеите за разделяне на гимназиалното обучение на две - до и след 10-и клас, тези хора виждат точно обратното на прокламираната цел - имитацията на образование да спре поне за открито нежелаещите да учат, които ще се откажат да продължат в последните 2 години. При това много от работите, които тези хора проверяват, не съдържат писмена част, защото зрелостниците не могат да се изразяват и директно отказват да работят по втората част от изпитните материали, която не е като тотото с тестовите въпроси.

На този фон и все по-остри външни критики към образованието просветното министерство



поддържа бодряшкия тон на политически коректната лъжа



Министерството отчита успехи, но дори и това не му се получава добре. Статистиките звучат като бълнуване, а от година на година все по-малко хора помнят защо изобщо се налага съставянето им.

Обявените тази седмица резултати от външното оценяване на учениците след 4-ти клас са последният пример за тази статистическа летаргия. За шеста поредна година министерството отчете среден процент верни отговори над 70% във всеки от четирите проверявани предмета - български и литература, математика, човекът и природата и човекът и обществото. В най-слабия регион - Сливен, процентът на верните отговори е 69, а между регионите не съществуват големи различия. Въобще статистическа идилия - българските четвъртокласници усвояват образователния минимум. Има някакви си 5 училища с притеснително ниски резултати, но и при тях успехът е над среден.

Същият беше отчетът и миналата година, и по-миналата, и още по-миналата. И тогава, и сега, 70% верни отговори не говореше нищо, защото може да означава всичко - и лесни тестове, и лоша дисциплина при провеждането им, и компромиси при оценяването. И тогава, и сега обясненията за големия смисъл от упражнението - министерството да си изгради представа кои учебни програми са добри и кое куца в усвояването на образователния минимум, бяха половинчати. 6 години тази представа така и не се материализира, но това ще ни се случи най-най-скоро. Според последните обещания на Сергей Игнатов до юли министерството ще представи актуализирани учебни програми за 1-7 клас.

Същите, че дори и по-амбициозни, бяха заклинанията за ползата от другото голямо външно оценяване - матурите. Те уж трябваше да оценят труда на учителите, да са стимул за повишаване на резултатите, да доведат до преработване на учебните програми. Спомени, спомени. Нищо от това не се случи.

За провала на "външното оценяване" има много причини, но най-важната се заключава във въпроса



"Може ли българското общество да понесе реалната картина?



Може ли обществото и политиците да си позволят огромен дял от цели випуски да остане без диплома за завършено образование, защото просто не я заслужава? И ако е така, кой е виновен?"

Отговорът засега е "Не" и имитацията продължава. Затова всяка година делът на двойките в малкото университети, които си позволяват да не смъкнат летвата в най-ниското, се разминава поголовно с резултата от матурите. Затова сривът в 4-8 клас се прикрива с някакъв фалшив разговор за най-елитните гимназии, затова за малцинствата се говори само с коректния език на енджийощината.

Когато отговорът е "Не" и оценяването е имитационно, някак си в реда на нещата е резултатите от него да са просто за украса. Да не са залог за смяна на политиката, да не се използват като инструмент за стимулиране и на слаби, и на добри. При съзнателно снижавани летви невъзможен става и разговорът за учебните програми. Кое да е минимумът? Кое е плод на лоши програми, кое - на слаби учебници, кое на учители, за чиято квалификация с години наред не е свършено нищо особено. Как въобще си представяме образованието в XXI век?

Вместо да помогне, външното оценяване



бе използвано за замазване на всичките тези въпроси.



Възложиха му се огромни надежди, сякаш външната оценка задължително ще разкрие някаква огромна тайна - нещо неизвестно и на министерството, и на самите учители. С това внушение продължава да се спекулира, включително и около проблемите с учебните програми. Обобщени бодри резултати могат да не казват нищо на обществото, но пък са чудно алиби за прекрояване на програмите без достатъчно дебат, на база на предполагаемо задълбочените анализи, текли из кабинетите през годините.

За сметка на това системата продължава да изпитва огромни липси. В средното образование не съществува инспектиране - за него се бълнува повече от 10 години, няма достатъчна прозрачност и отчетност, общините продължават да са с размити правомощия. Липсват инструменти на контрол, но пък царува страхът. От него могат да покълнат всякакви бодряшко-лицемерни отчети, но трудно може да се случи реална реформа.
36
10588
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
05 Юни 2012 20:40
Нема се пуашите.
Ромите рядко стигат до осми клас и пак са по-щастливи.
05 Юни 2012 20:41
Ако махнем заглавието, което е нелепо садистично и безсмислено нраво-учително, но вярно, останалото е много слабо.
05 Юни 2012 21:34
"Може ли българското общество да понесе реалната картина?"

Може, и още как! Всеки я вижда - и учители, и родители, и ученици (най-вече!) и кой ли още не... Но пусти Брюксел, като ни "принуждава" да лъжем ... него ли, себе си ли (имам предвид политиците!). Господина Вълчева го възвеличаха като титан на образователното дело, щото проявил "политическа воля (инат)" да въведе матурата. Е въведе я..., да те е срам зад граница да кажеш, че има такава!
05 Юни 2012 21:38
Да се приеме закон, с който да се задължат работодателите да палащат добавки за образователен ценз и владеене на език. Така хората ще могат реално да измерят позлата от двете и да се целят в придобиването им.
От друга страна по този начин, плащайки за него бизнеса ще изисква от университетите и хората, никой не плаща за фалшиви дипломи слабо образование, което пък ще отсее плявата.
05 Юни 2012 21:59
ХНиколов
Да се приеме закон, с който да се задължат работодателите да палащат добавки за образователен ценз и владеене на език. Така хората ще могат реално да измерят позлата от двете и да се целят в придобиването им.

Това звучи меко казано наивно!
Увеличаващата се безработица е големият проблем, на който трябва да се обърне внимание!
Ако младежите след завършването си няма къде да работят, за какво им е подобен закон??
05 Юни 2012 22:17
Държавата на щастливите роми!
05 Юни 2012 23:37
В страна, в която министър нарича академиците "феодални старци", а премиерите приличат на примати, няма как образованието да е ценност.
-
Ако не се крадяха милиарди от неплатени данъци и от далавери всяка година, а с част от тези пари се финансираше образованието, тогава учителите нямаше да изглеждат като мъченици и училищата нямаше да изглеждат като остатъци от соца.
Тогава може би и мотивацията за учене и преподаване щеше да бъде доста по-висока.
06 Юни 2012 00:10
"Демокрацията" се раздрънка на кухо!
06 Юни 2012 00:29
Монтен 1
05 Юни 2012 23:37
-
Ако не се крадяха милиарди от неплатени данъци и от далавери всяка година, а с част от тези пари се финансираше образованието, тогава....
С малко допълнение :
Ако не бяха кражбата , далаверата , укриването на данъци и злоупотребата с власт път към успеха, а образованието и трудът , тогава....
06 Юни 2012 01:29
То пък предишните като бяха толкоз образовани ква беше файдата. Да не би да построиха комунизма. Пак таксиджии станаха.
06 Юни 2012 03:10
Народът-прост.
Животът-тежък, скучен
06 Юни 2012 03:50
Не схванах защо са необходими толкова много думи, за да се каже, че българската образователна система не струва.

Тъжното е, че имахме нещо стойностно, което попиляхме и направо затрихме.

До 7-ми клас учех в кварталното училище, а после в английската. Изкарах супер оценки на изпитите за английската без нито 1 час часни уроци. За цялото ми учене в гимназията имахме само 1/2 (половин) час свободен, поради това че спешно бяха хоспитализрали една учителка и ... докато намерят заместник ни изтърваха с половин час свободен.

Та училището няма резултат, защото масата учители не си вършат работата. Някой ще каже: "Само учителите да бяха...", и ще е прав. Но по-рано учителите си вършеха работата и то в училище само и единствено срещу държавната си заплата. И имаше резултати. И циганчетата в нашето квартално училище си пишеха и четяха като нас.
06 Юни 2012 04:20
Или вие като тях ?
06 Юни 2012 08:56
"Системата, системата да се промени, глупаци!" - Под система да се разбира(т) промяна на конституционалната, политическата, здравната, образователната, военната и за каквито още се сети човек системи. Всичко друго, което не променя СИСТЕМАТА, е разхищение! http://www.youtube.com/watch?v=GJ1LG08ssaM&feature=related
06 Юни 2012 09:18
ами сега,
С тогавашната държавна заплата можеше да се покриват нуждите на семейството, а сега даскалите трябва да работят на две места за да могат да отглеждат собствените си деца. Да не говорим за прословутия делегиран бюджет, който по заповед на директорите принуждава да се търпят в училище малоумници, за да има пари за училището.
06 Юни 2012 09:29
Не знам къде се объркаха нещата, аз и мъжа ми сме лекари, цял живот учим и работим и пак учим,уж даваме пример,сина ни не е мотивиран.Беше наред до 6-7ми клас.после надолу...системата ни е сбъркана,много материал, сложен и ненужен, нисък контрол в училищата,слабо квалифицирани учители с претенции за високи заплати.Училището не е да натъпчеш детето с глупости, а да го накараш да мисли , да разсъждава и да сортира информацията, да има позиция.И стига са ревали , че няма пари.Няма ред и приоритети
06 Юни 2012 09:38
С тогавашната държавна заплата можеше да се покриват нуждите на семейството

дрън дрън, че пляс. При майка и баща учители тогавашните държавни заплати покриваха само най-крещящите ни нужди. Летните почивки на семейството се изразяваха в ходенето на море на лагер с мама или тате, който се цанеше да ходи като възпитател по лагерите, което за мен може и да си беше почивка, но за тях също се явяваше работа.
През останалото време всички се възползваха от раздадени за лятото от местното АПК или ТКЗС земи, в които бяха насяли я дини, я фъстъци, я други технически култури и срещу определена част от добива имахме задължението да махаме мотики и да извършваме други обработващи дейности. И цялото поле, парцел до парцел беше обработвано от учители от града, всички се шегуваха тогава, че и през лятната ваканция не могат да се оттърват от колегите си и ги гледат цяло лято пак. Та туй за заплащането на учителите по време на соц-а.
От достигналите до нас литературни произведения от времето на ВЪзраждането насам и от спомените на баба ми и дядо ми учителя е получавал горе долу колкото селския пъдар, ако не и по-малко. За това дядовците и бабите ми са били твърдо против поемането от страна на родителите на учителския път. Може би за това не го поех и аз.
Тъжно, но самата истина.
06 Юни 2012 09:43
та вината едва ли е основно и изцяло в заплатите на учителите, при положение, че не са се много променили в отношение спрямо другите заплати в икономиката. Вината е в системата. Нещо и куца на сегашната. Вероятно дисциплината и мотивацията. Онзи ден от колега на работа чух гневни думи спрямо директора на едно частно училище, в което колегата изразяваше възмущение как директора му казал, че ако сина му продължава да закъснява системно, ще го изключат от училището. И възмущението беше "как тъй ще го изключат бе, та нали си плащам" и никакви мои възражения относно дисциплината и т.н. не бяха приети за адекватни по повод на директорската реакция.
06 Юни 2012 09:47
"Истината е жестока и боли..." и тези випуски после управляват страната... и затова жънем такива успехи... и по пътя си на демократичното развитие... За нас май няма успешен строй, все нещо много ни пречи, ама много- дали проумяхме какво ни пречи- калинки, бръмбари, тикви...
06 Юни 2012 10:39
Досадно-некомпетентна статия в един типично дамски оплакваческо-опустосващ стил.....
Само един пример: за повечето разумни хора у нас е ясно, че матурите са парлама. Но когато го заявяваш, а не обясниш позицията си с факти, това е просто плямпане. Още повече, че нещата са елементарни - форматът на българската матура по роден език е световно невероятен с две неща. Първо - прагът за тройка е.......23%. Абсолютният минимум е 50%. Второ - можеш да получиш оценка над 2 и ако не си писал текстовата част. По света такъв номер няма как да мине - не пишеш текст - автоматична двойка!
Така се получава парадоксът - човекът е практически неграмотен, обаче играе тото на теста, докарва го до минималните 23,4,5 точки, послед предава работата и - хоп "3".
Уникално!
Първата работа, ако искаме да започнем да променяме системата реално, е да се преформатира изпитът! Елементарно е и не иска никакви капиталовложения, необходима е единствено политическа воля. Защо политическа воля ли? Ами защото ако изпитът стане нормален, поне 50% от зрелостниците ще гръмнат с двойки. След като в продължение на няколко години си глезил изпитваните с изключително лесен изпит, който им позволява да постигнат успех поне се една единица над реалния - трябва голям кураж да промениш нещата и да изхвърлиш зад борда лузърите. Проблем ще е и съпоставимостта на резултатите - нали се сещате, че, примерно, петица, постигната на нормална матура, няма как да е равностойна на петица, получена на тазгодишната или предходните матури, а това очевидно ще постави младите хора, полагали изпита в различни години в неравностойно положение....
Каквито и да се трудностите обаче - форматът на матурата трябва да се промени. Колкото по-скоро - толкова по-добре!
06 Юни 2012 10:49
Та училището няма резултат, защото масата учители не си вършат работата.


Малко факти за размисъл на всички, които считат, че проблемът е единствено в училището:
1. До 6-7 клас постиженията на младите българчета са повече от прилични.
2. След 7 клас настъпва катастрофата.
3. Периодът след 7 клас се дефинира в психологията като период на излизането на младия човек от тесните граници на авторитета на родителите и учителите/училището/ и активна соцална адаптация. Т.е. - кризата настъпва в момента, в който родитело/учителският авторитет отстъпва на авторитетите в обществото.
....................................................................
Та? Какво следва от тези неща? Училището/даскалите ли са главните виновници? Как така същите тези даскали, със същите заплати, постигат прилични резултати до 7 клас, а след това тотално не успяват да се справят? Как един даскал, който вече не единствен авторитет в очите на детето, да му обясни, че има смисъл да е работливо, почтено, търпеливо, скромно, след като навън, в обществото, същото това вече социализирано дете вижда, че "успелите", онези които по цял ден са по екраните на телевизорите, са пример за точно обратното - те са нискочели, нагли, агресивни, без капчица уважение към морала?
Та?
06 Юни 2012 11:05
Много е точен този извод- в обществото доминират другите "авторитети", не тези от образователното поле!
В ФБ имаше една дискусия за интелигенцията - ето какво е тя в днешното българско общество. Нищо!
А как да се режи тялото на образованието - все тая, защото режат тъкмо другите "авторитети".
06 Юни 2012 11:14
Като цяло, заглавието е точно и изразява болка и загриженост.
Мненията на колегите от форума са точни, но и непълни. Проблемите са и в образователната система и извън нея, в морала на обществото, и в морала на политиците. И изобщо не бива да се обвиняват учителите за недостатъците и дефектите на образованието ни.Нито да се делят успехите на такива "до 7 клас" и
"след 7 клас". Образованието е един непрекъснат и цикличен двустранен процес на въздействие и взаимодействие. Но и тежък , много тежък труд, а нито децата, нито родителите им са наясно с това и затова гледат да получат нещо без много усилия. При липсата на разбиране и подкрепа на учителите от страна на родителите и обществото, какво да правят клетите "даскали" освен да се примиряват с "правилата на играта" написани от лоши хора.
06 Юни 2012 11:16
В ФБ имаше една дискусия за интелигенцията - ето какво е тя в днешното българско общество. Нищо!

Минаващия, а ти питаш ли се защо?
Още Радой Ралин говореше за притворна и придворна интелигенция! Наслоенията от миналото се отстраняват трудно, а и май няма кой да се захване с това!
По-младата интелигенция, докато се опитва да се прехранва някак и да прави име, забравя, че може, а и би трябвало да бъде съвестта на времето, в което живее!
06 Юни 2012 11:56
В играта наречена „образование” не съществуват никакви правила. Директорите, повечето от които са с партийни билети, са получили неограничени права да правят каквото си искат, да назначават когото си искат, а пострадалите от този произвол нямат никаква възможност да потърсят защита от закона. Ето ви пример: преподавател с английска филология, 20 години трудов стаж, превел 3 книги, сайт на банка и становища на правителството по дела водени срещу България в Страсбург, дванадесет поредни пъти не успява да се пребори за учителско място в град Пазарджик. Свързах се с адвокатски колектив от Пловдив и си платих да ми дадат становище по този казус. Отговорът им беше много професионален, но и крайно обезсърчителен – шансовете ми да спечеля дело срещу което и да е от петте училища отхвърлило кандидатурата ми единствено на базата на високата ми квалификация и успехи като преподавател и преводач са минимални, защото българското законодателство по принцип не допуска оспорване на чуждо трудово-правно отношение. Нещо повече - в два от случаите, в които основавайки се на ЗДОИ поисках информация за имената и образованието на одобрените кандидати, Административният съд в Пазарджик взе страната на директорите и чрез абсурдни умозаключения ми беше отказано това мое законно право.
От друга страна, учениците получиха неограничени права и всяко групово оплакване на ученици от учител може да доведе до уволнението и на най-кадърните специалисти. Тази практика напоследък зачести до такава степен, че неволно се запитвам дали това не е процес умело дирижиран от директорите на училищата за саморазправа с неудобни и необременени от партийни догми колеги. Проблемите на образованието ни са огледално отражение на проблемите в обществото ни и те никога няма да се решат от администратори и партийни функционери, а от нас, хората загрижени за съдбата на страната ни.

Петър Коритаров

06 Юни 2012 12:03
/:/Истината е жестока и боли - цели випуски не заслужават диплома!
.............................................................................
Истината е жестока и боли - цял Етнос български Граждани не заслужават диплома!
Как може българските Граждани от турски Етнос да НЕ знаят български език- та се наложи, по искане на турската етническа партия в България- ДПС, специално за тези български Граждани, и САМО за тях, по държавната БНТ да има новини на "майчиния" им език(турски)!
Та нили още с Конституцията от 1947 г., та и до ден-днешен, в България образованието се провежда, извършва и дава(матури, дипломиране) на официалния език в България- БЪЛГАРСКИЯТ! А как може тогава да има български Граждани, които притежават дипломи за завършено в България образование, а те да НЕ знаят български език?!?
Излиза(вариант!), че дипломите на тези български Граждани са ФАЛШИВИ( с НЕвярно съдържание!)! А щом са фалшиви, трябва да им се изземат, да бъдат наказани те, че ползват съзнателно "документ с невярно съдържание"(дипломите им), а също и да бъдат наказани тези училищни и университетски администратори в България, които са им (из)дали фалшивите дипломи!
Другата възможна версия е, че тези български Граждани ЗНАЯТ български език, но НЕ искат това да се знае и НЕ признават, че знаят български език?! Срамуват ли се, страхуват ли се, що ли?! НЕ се ли чувстват български Граждани, НЕ се ли чувстват те част от българската Нация и държавата й, в която официалният език е българският?! Към друга Нация и държавата й(турската, Турция) ли се чувстват, че принадлежат?! И ако имат наистина такова чувство, това НЕ е ли опасно за целостта на българската Нация и държавата й?!
А?!

06 Юни 2012 12:05
TajCHi,

А как се създават работни места?

Тъй, като едва ли можеш да отговориш или да разбереш, ще ти кажа! Работните места ги създават, предприемачите, интелигентните и знаещи хора, говорещи поне един чужд език.
Икономиката не признава граници, на държави и умствени, съответно всеки, който не излиза от тях е обречен.
Така че тук даже не става въпрос за кокошка или яйцето! Образовани хора след това просперитет. Първото е по трудно.
06 Юни 2012 12:22
Х НИКОЛОВ,
Работни места се съдават чрез сбиране и инвестиране на Капитал(парични, материални и човешки ресурси)!
Определящ е ПАРИЧНИЯТ дял от Капитала!
При "стартирането" в началото(след 1989 г.) на ЧАСТНИЯ Капитализъм в България, определящо беше на кого банките(или Мафията) ще дадат кредит, за да стане той капиталист! Без такъв банков(или мафиотски) кредит НЕ беше възможно да стане някой капиталист в България- дори и този човек да е бил много умен, много интелигентен, много предприемчив и т.н.! Ерго, кои да станат(да опитат да станат) капиталисти в нова България зависеше от банките(и Мафията) и тези, които "управляват" управителите на банките(и Мафията)- те решаваха и решиха кой да стане капиталист! Но, явно, НЕ са решили правилно(умишлено или не?!), защото в България днес Капитализмът е "недоносче"! Така че, забрави за притчата за оня умен, инетлигентен, предприемчив, дето купувал евтино ябълки в покрайнините на града и ги продавал скъпо в центъра на града- и така натрупал Богатство и го инвестирал, и станал капиталист! Това е притча за наивници- манипулираща!!!
06 Юни 2012 12:25
Моят империчен опит показва точно обратното. А всеки месец проверявам между 90 и 120 студентски работи. От около 20 години. Математически това означава бая голяма цифра за имперично наблюдение и заключения.
06 Юни 2012 12:59
А как се създават работни места?

Като се каже "А", редно е да се каже и "Б"!
Задавате въпрос, а отговор никакъв!
Добре, че се е включил Параграф39, за да отговори вместо вас - с КАПИТАЛ и инициативност се създават!
За пръв път чувам, че за да си предприемач, създаващ работни места е нужно да си високообразован и да знаеш поне един език! Би било добре, но не е достатъчно!
Помислете върху това!
06 Юни 2012 13:55
Доброто образование е скъпо нещо, което се гради с години. И се разрушава за нула време. Но да не хленчим - само някой пълен одиот ве още си представя е от тук нататък нещата в татковината ще отиват към по-добре. За сметка на образованието се развива развлекателната индустрия, разпространението на дрога, моралния и нравствен упадък, и какво ли още не. Само след 20 години тази държава ще бъде като огризка от ябъла. И то не особено хубава ябълка.
06 Юни 2012 14:32
Абсолютно коректна статия! Няма да кажа в коя елитна гимназия преподавах точна една година и се отвратих! Бяха ми дали всички паралелки 10. клас. Влизам и започвам с начален преговор. Какъв начален преговор - те нищо не знаят! Какво да преговарям?! Започвам, в рамките на 3-4 месеца, да преподавам материал от 9. клас, защото преднана учителка никой не я слушал - едни се гримирали, други играли карти, трети спали, четвърти се подготвяли за друг предмет - и това е в училище в София в топ 10 и това са деца, които са кандидаствали за това училище, а родителите са им с големи претенции. Та, свършва с материала от 9. клас за 4 месеца, правя едно контролно и ... тук-таме някоя 6, масово 3 и 4, а и 2! След това почнах да преподавам материала и за 10. клас и така дойде края на годината. В края на годината стана още по-интересно! Директорката ме викна и започна да ми държе сметка, защо в клас имало по четири-пет бележки отличен и масово 4! Обясних й, че тройките, които са писани са потенциално слаби оценки и на хора, които едвам са се мяркали в час...Накрая за капак ме накара да изпитам едно лайно, без извинение за израза, което цял срок е влизало веднъж и имаше 3 от мен като подарък, да го изпитам пак, но върху три урока и да му пиша НОВА годишна оценка! Това преля чашата и напуснах! Това е в "елитните" гимназии! Родители с високи претенции и мнооого тъпи деца! Нивото ми било високо, това не е Кеймбридж - това ми казваха родители и се караха с мен за оценки все едно сме на женския пазар! ПОРНО!!
06 Юни 2012 14:41
А да и строгата ми дисциплина депресирала децата, ти да видиш горките! Да ги ожалиш! Нивото на българското образование е под санитарния минимум!
06 Юни 2012 14:56
У нас всеки е ескперт по футбол и по образование.И затова мнения много,и то най-разнообразни.Най-лесното е вината да се хвърли върху учителите,както някои в този форум вече са направили.Точно към тях имам няколко въпроса.
1.Влизали ли са скоро в някое училище?Ако са влизали скоро,неминуемо биха забелязали,че средната възраст на учителите е над четиридесет и пет години.А млади хора сред тях почти няма.Т.е. младите считат учителската професия за непрестижна.От това следва,че от завършващите млади висшисти учители стават или най-некадърните,или най-ентусиазираните...
2.След като повечето учители са наистина на предпенсионна възраст,как така се получава,че преди двадесетина години са имали високи резултати,а сега нямат?Едва ли те са променили нещо в начините си на преподаване...Вярно е,че натрупаните години стаж спада и мотивацията за работа,но пък се трупа опит,а познанията те си ги имат.Значи нещата куцат някъде другаде.
3.Правили ли са някога сравнение между дисциплината в час преди двадесет,та дори и десет години, и сега.Извинявавайте,но когато аз бях ученик ,паралелките бяха изпълнени с по четиридесет ученици,а в час муха да бръмне се чуваше.Във времето на демокрацията и ЕС, ако един преподавател влиза една седмица в паралелки с по четиридесет ученици, на следващата ще трябва да бъдена освидетелстван от психиатър...
4.Правил ли е някой някога сравнение между учебните програми преди двадесет и повече години, и сега?Ако се направи,ще видите ,че се преподава безкрайно много излишен материал,а хорариумът от часове е намален.От това падат часовете за утвърждаване и упражнения,и новонаученото влиза през едното и излиза през другото ухо.
5.Как да се повиши авторитетът на учителя,когато той е с абсолютно вързани ръце.Какво може да направи един учител,ако изгони ученик,но ученикът откаже да напусне часа?Да вика охраната?Да вика полиция?Да докладва на директора?Ами ако въпросният ученик е племенник на шефа или на някой важен училищен спонсор...Да не говорим,че учителят няма право да се защитава,ако бъде нападнат от някой особено агресивен ученик.Имаше подобен случай-ученикът посегна,удари колегата и после бе повален на земята.Учителят бе наказан,естествено проформа,за да избегне дисциплинарно уволнение.
И 6,и 7 и 107...Всъщност,някога по-мъдри от нас хора са го казали:"Рибата се вмирисва от главата".От преврата на 10.11. досега,образованието ни е управлявано от абсолютно некомпетентни хора,наложили промени,които накараха тази система да агонизира.Лошото е,че вече е късно.Ако все пак сега се вземат някакви мерки,те ще се проявят най-рано след десет години.
09 Юни 2012 07:42
Имах възможността да оценявам ученици от ПГСС “Проф.Ив.Иванов“ от Долни Дъбник една година. Първото впечатление беше, че нито един ученик от всичките пет степени - 9,10,11 12 и 13 клас, нямаше учебник. Само по една тетрадка по „всичкология“. Старите учители ми казаха, че тук двойки не се пишели, иначе всички си отиваме. Ясно ми стана, че в същност това е образование е ала бала работа и съществува най-вече, за да осигури щатна длъжност , а образование - йокму?! Мисля, че липсата на дисциплина /униформа, вечерен час, забрана на пушенето от ученици и други „демократични придобивки“ са причината за бълването на неуки хора. Ако имах за ученик мой най-слаб съученик от моите ученически години, бъдете сигурни, щеше да получава шестица по всички предмети. Чалгата им беше любимата музика. Егати поколението. Нямам никакви съмнения за това, че някой добър за бизнеса ден, когато станат на 50-60 години, ще разпродадат цялата територия на България.Защо? Защото тогава тия малки олигофренчета ще са решаващият материал.
09 Юни 2012 13:50
инетлигентен


Rem acu tetigisti, Параграфе! Иде, иде iNetлигенцията...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД