:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,865
Активни 694
Страници 22,430
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Висшето образование - стока или право

Четвърти месец студентите в канадската провинция Квебек са на улицата и никакви извънредни мерки не успяват да ги усмирят
Четвърти месец продължават студентските протести в канадската провинция Квебек. Те започнаха в края на февруари, когато 150 000 студенти посрещнаха с бойкот на занятията намерението на провинциалното правителство да увеличи със 75% таксите за обучение. На 21 март това намерение беше узаконено от парламента на Квебек. На следващия ден около 250 000 души - студенти, преподаватели, работници и синдикалисти - излязоха на протестно шествие в Монреал. Лозунгите им бяха "Образованието не е стока за продан!", "Образованието е право!" и "Улицата е наша!". Същия ден беше организирано и контрашествие в подкрепа на правителството. В него се включиха няколко десетки студенти, работници и държавни служители, убедени, че който иска да учи, трябва да може да си плаща за това.

Диспропорцията обаче в никакъв случай не отразява действителното съотношение между позициите "за" и "против" увеличението на студентските такси. В големите градове преобладава първата; в по-малките населени места - втората. Към днешна дата само 49% от гражданите на Квебек са твърдо на страната на протестиращите студенти. Останалите или се колебаят, или безусловно подкрепят либералното правителство на Жан Шаре.

До края на май бяха проведени неколкостотин протестни шествия срещу политиката на постепенно оттегляне на държавата от финансирането на висшето образование. В метрополията Монреал и в едноименната столица на провинцията такива имаше буквално всеки ден и всяка нощ. Сред демонстрантите от време на време се промъкваха и съвсем малко на брой, но добре организирани погромаджии. Студентските организации категорично се разграничиха от тях, като в отделни случаи останаха неразсеяни съмнения, че мускулестите и прекомерно разярени екстремисти са всъщност



добре обучени провокатори от полицията



С цел да възстанови реда на 17 май Националното събрание на Квебек, доминирано от либерали, прие внесения от правителството Специален закон 78. Той постановява отмяна на редовната зимна сесия на учебната 2011/2012 г., пренасрочването й за периода от средата на август до края на септември 2012 г. и редица мерки, ограничаващи гражданското право на колективен публичен протест. Законът задължава също така организаторите на протестни шествия, в които ще участват повече от 50 души, да съобщават на полицията 8 часа преди началото им точния час и маршрута. Ако полицейските служители преценят, че те застрашават обществения ред, собствеността и сигурността на гражданите, имат право да изискат съответните промени. Освен това, забранява окупирането на обществени сгради, включително и на територията на кампусите, както и подстрекаването на неутрални лица към протестни действия. При нарушаването му се предвиждат глоби от 1000 до 5000 долара, ако нарушителят е обикновен демонстрант; от 7000 до 35 000 долара, ако той е ръководител или официален представител на организация; и от 25 000 до 125 000 долара, ако става въпрос за колективен морален субект (синдикат, НПО и пр.).

Тези драконови мерки предизвикаха обратен ефект. На 22 май в Монреал на улицата излязоха около 300 000 души, като почти нямаше жилищна сграда по маршрута им, от чиито прозорци да не ги приветстваха граждани. Дори дясната преса беше принудена да признае, че Шаре и компания са допуснали фатална стратегическа грешка, посягайки на фундаменталните граждански права и свободи, най-вече - на правото на свободно сдружаване и мирен публичен протест. Междувременно символът на студентското движение - червен квадрат, вече може да се види върху дрехите и телата на мъже и жени в Отава, Торонто, Калгари, Ню Йорк, Париж, Лондон, Брюксел. В някои от тези градове бяха организирани и манифестации в духа, стила, и цвета на квебекските. Тези дни



червеното е на мода в западните метрополии



Студентите и техните симпатизанти са единодушни, че не протестират срещу конкретното увеличение от 1780 долара, което е повече от поносимо на фона на икономическото състояние на провинцията и платежоспособността на домакинствата. Още повече, че е то е разсрочено в рамките на 7 г. С други думи, в периода между 2012 и 2019 г., сметката на всеки един студент ще се увеличава с 254 долара годишно. В условия на трудов пазар, гарантиращ минимална работна заплата от 9.75 долара на час, това означава, че студентите ще трябва да работят приблизително между 20 и 26 часа (или между 4 и 5 дни) повече на година. Очевидно, проблемът е другаде.

Съвършено ясно го изложи Габриел-Надо Дюбоа, говорител на най-радикалната студентска организация. На улицата сме, заяви той, за да не допуснем пълзяща приватизация на университетите и колежите, а оттук и тежък удар върху нашата демокрация. Позволим ли да се промени принципът на финансиране на висшето образование, а тъкмо такава е далечната цел на неолибералната политика, след някоя и друга година размерът на студентските такси ще се диктува директно от управителните съвети на частни финансови институции. Наивно е да си мислим, че тях ще ги интересува нещо друго, освен максимална корпоративна печалба от пазарно ориентирани инвестиции. Тогава аудиториите и класните стаи ще станат недостъпно място за огромна част от населението. Това ще обезсмисли образованието в духа на демократичните ценности, които са преди всичко постоянен импулс и концептуална рамка за широк социален диалог. А и все по-малко хора ще имат желание да водят такъв диалог. Колкото по-недостъпно образование днес - толкова



по-малобройна и слаба средна класа



утре. Освободеното от нея място в социалното пространство ще бъде заето от ниско образовани бачкатори, достатъчно заможни, за да се тъпчат и наливат според западните стандарти; достатъчно ограничени, за да не се интересуват от по-дълбоки социални проблеми и достатъчно изолирани един от друг, за да не се заразяват взаимно със синдикални идеи. Посланието на неолиберализма към днешните млади е "Работи здраво, консумирай и си затваряй устата!"

Изказано на по-рафиниран език, това послание звучи като грижа за дългосрочното материално обезпечаване на университетите и колежите, като всеки си даде веднъж завинаги сметка, че висшето образование е скъпо занимание, което могат да си позволят само най-умните, най-амбициозните и, разбира се, най-богатите. Именно в това русло се движеха идеите на министъра на финансите на Квебек, г-н Реймон Башан. Повече или по-малко успешно му пригласяше и министърът на образованието, г-жа Лин Бошан. Два месеца след началото на кризата, тя си подаде оставката, защото за всички стана ясно, че не е способна да преговаря със студентите. Замени я г-жа Мишел Куршен, известна като жена със силен характер и дългогодишен опит в държавната администрация. Но и тя не се разбра със студентските лидери, след като не можа да им предложи нищо по-интересно от това, увеличението да бъде намалено с 35 долара на година. Не станаха ясни мотивите й да отхвърли контрапредложението на студентите - никакво увеличение през следващите 2 г., след което да започнат да плащат с по 254 долара повече на година, но не в продължение на 7, а само на 5 г.

Може да прозвучи дребнаво, но днес цената на социалната държава, а оттук и на демокрацията, в Квебек е точно 510 долара повече или по-малко в джоба на всеки студент през следващите две години. Умножена по 400 000 (приблизителния брой на студентите в провинцията), тази сума ще се окаже достатъчна за правителството на Жан Шаре да набави публичните финанси, източени през последните 3-4 години от едрия бизнес чрез специално разработени корупционни схеми. Но далеч по-важно е, че по този начин ще бъдат изкарани на тезгяха публичните университети и колежи, и то на добра цена за същия този бизнес.

Този път обаче либералите не отчетоха факта, че срещу себе си имат млади хора, представляващи една от първите десет най-образовани нации в света. Те разбират как функционират икономиката, обществото и държавата, наясно са какво искат от тях и как да го постигнат и, най-вече, знаят какво и как могат да им дадат. Знаят, че колкото по-достъпно е образованието днес, толкова повече на брой ще са социално отговорните граждани и компетентните работници и служители утре. Иначе казано, знаят какво е общество на знанието. Знаят също така, че негова алтернатива е неолибералната утопия, изказана навремето от Маргарет Тачър с думите "Няма общество, има индивиди и техните семейства."

--

Авторът преподава философия в Колежа Лимоалу и в Университета Лавал в град Квебек.
34
3592
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
10 Юни 2012 23:08
Страхотна статия, много ясно и кратко представяне на важни и сложни теми! Дай Боже един ден авторът да е преподавател в България и българските младежи да са грамотни социално-политически като канадските.
11 Юни 2012 07:23
социалната, държава, не иде от социал както папагалят, а от обществен договор измежду всички, в него и нормата пичалба е определeна и медицината, образованието достъпни са всеки с доброволното съгласие и данъка на неегоисти, студентът е човека без пари, грехота от него да пичелиш, от интелекта си зависи, не от пари за университети брашнян чувал лига, за иксченжа, да не ходи гладен в кампуси със светски цени кракмаци
11 Юни 2012 07:35
нъл искахте капитализъм, Ей това е капитализмът
Той не е на средната класа и на малкия човек. Той защитава големия капитал, богаташите. У нас това добива още по-гротесна форма под управлението на тиквариата с новите напъни на Игнатов (отрочето на Видинския партиен лидер на БКП, и бивш шеф на БФК), Фандъкова и главната тиква. Целта е да има превилигировани учи;ища и университети, където да се обучават децата на богатите. Вече децата не се приемат в училища по местоживеене, а според статуса на родителите. Обявяват се едни училища за отлични и там достъп имат само богатите. Държавата, т.е. ние, трябва да плащаме и на частните училища, където се обучават децата на богатите.
Само да напомня, че в скандинавските страни частни училища няма. В Норвегия и децата на краля се обучават в държавно училище. Така имате равен старт в живота.
11 Юни 2012 07:38
Воцко, КОГА ще гоните жабарите от вашата прекрасна държава?
Време е да ги направите независими и да си имате и вие една "Гърция".
И всичките жабари - вишисти!
11 Юни 2012 07:41
учителят ти иде когато има готови веке за ученици, боже опрости словата, ал студент с чалготека и степен кючекция, бадева времето пилее, за тии де го клатят
11 Юни 2012 07:51
Воцко, КОГА ще гоните жабарите от вашата прекрасна държава?

Кои са тези жабари бе. Жабари викат на италианците, а те са доста отдавна там. Почнат ли да гонят, преди да подгонят жабарите, ще подгонят българите начело с наш Воцю. Така, че той няма да има възможност да гони някого, оти ке бъде изгонен.
11 Юни 2012 08:03
хайде глупости

защо не се каже какви са таксите в канада и от колко време не са пипани

хубава държава, но на моменти раглезена.

И право, право - колко да е право - от всяка свирка студент?
Ай мерси, точно от такива напъни "право" Бг напълно ликвидира висшето си образование - в момента е право до толкова до колкото всяка неграмотна миячка на чинии завършила ТОХА може спокойно да запише "Вишу" в някой мол за дипломи.

Висшето образование трябва да е безплатно и държавно гарантирано, НО за не повече от 20 до 25% от топ селекцията на даден випуск, евентуално към това още 10 до 15% платени места били те в държавни или частни университети.

Обратното и сегашната ситуация в Бг с всеобщо "право" (чети евтино, достъпно за всеки и изключтелно некачествено) е просто девалвация на квалификационната степен - мечтата на всеки прол .


Трябват яки изпити и селекция, класираш ли се - заповядай, изгърмиш ли - моля, те ти мотиката, картофите, магистралата, овчото толко се търси, прегърни си синята яка и вперед.

Другото са трънки и глогинки и користно заиграване с едни нагласи.
11 Юни 2012 09:23
Към днешна дата само 49% от гражданите на Квебек са твърдо на страната на протестиращите студенти. Останалите или се колебаят, или безусловно подкрепят либералното правителство на Жан Шаре.


Хаха. Интересна статия, но това горното е леко смешно и пристрастно. Ако приемем, че твърдо за увеличението са 30%, то горното може да се каже и така:

Към днешна дата само 30% от гражданите на Квебек са твърдо на страната на либералното правителство на Жан Шаре. Останалите или се колебаят, или безусловно подкрепят протестиращите студенти.
11 Юни 2012 10:16
Трябват яки изпити и селекция, класираш ли се - заповядай, изгърмиш ли - моля, те ти мотиката, картофите, магистралата, овчото толко се търси, прегърни си синята яка и вперед.
Ама ние това си го имахме преди 20 и кусур години. Ако интелчето това не го знае е защото е било малко тогава.
11 Юни 2012 10:33
oo марксе - може би досегът ми до системата за образование е по скорошен,
може би опитът ми с резултатите и непосредствените продукти на тази система като работодател е в пъти по голям от твоя,
но пак не бих си позволил подобно високомерно твърдение.

Напълно наясно съм каква е била системата и какви са ограниченията. Проблемът е, че стане ли въпрос за "право" "народ" и "стока", масово се реагира в стил кучето на павлов, и се изключва всяка разумна мисъл или логика.

Истината е, че висшето образование не трябва да бъде нито право, нито стока, а привилегия и инвестиция в развитието на по качествен човешки ресурс.

Проблем че ако въпросът се постави откровено, точно вашата група ще ревне за "права" (точно права е това което в Бг в момента е докарано до екстремизъм), а кохорта алчни популисти ще започнат да пригласят "ама народа, ама хората, ама децата".

Истината е че Бг не се нуждае от некачествено висше образование за всички, а от средно добро висше образование за по добрите.

Образованието по принцип, и стойността на човешките ресурси в частност, са едни от най ярките примери при които количеството не се равнява на качество.
11 Юни 2012 11:03
Уважаеми интел,
Именно това което пишете е пълна демагогия. За да има смисъл от висшето образование и то да дава качествен продукт, преди всичко трябва да се даде шанс да учат на всички тези които искат и могат. С други думи да стане лекар, инженер, учител, управленец този който има желанието, таланта и волята да го направи. Това няма как да стане когато образованието се превърне в привилегия на богатите, когато неговата цена го превърне в кастово-съсловна привилегия, в още един сълб, който крепи съвременните плутократични общества. Това че имате парите да си платите да завършите медицина в Харвард съвсем не гарантира, че въобще ставате за лекар и че "продукта" който излиза е с гарантирано качество. Налагането на реален имуществен ценз върху образованието необратимо смъква качеството му защото още в началото се филтрират не можещите и призваните по природа а тези с платежоспособни родители.
11 Юни 2012 11:13
Образованието е ИНВЕСТИЦИЯ! А който инвестира в нечие образование, той има Право да ползва ПРЯКО и самостоятелно "облагите" от инвестицията си!
Ако държавата инвестира в нечие образования, после Държавата трябва да ползва пряко и самостоятелно "облагите" от образованите с нейни пари!
Ако частник е инвестирал в нечие образование, той трябва да ползва пряко и самостоятелно "облагите" от образованите с негови пари!
Но НЕ трябва частник или държава, които НЕ са инвестирали свои пари в нечие образования, да ползват "облагите" от образованите с чужди пари!!!
"Висшето образование - стока или право?!"
Право е, но НЕ е задължение на който има това право!
Образованието е съответната Квалификация на Труда- а Трудът е вид стока, която се предлага и купува на Пазара на труда! Квалификацията е само "потребителско качество" на стоката Труд, но самата тя НЕ е стока! Например, стоманен или нестоманен пирон, трактор с 50 или със 150 к.с. мощност...
Ерго, Трудът(Работната сила) е стока(та), а образованието е съответнно Качество на стоката Труд(Работна сила)!
Следователно, който иска да ПОЛЗВА по-високо качество Труд(чужд или свой) , трябва да плати( да инвестира в Образованието на този, чийто Труд ще ползва)) или да плаща(по-високо възнаграждение) за това по-високо Качество на ползвания от него Труд, или да въстанови инвестицията за Образование на този, който е инвестирал в Образование(чуждо или свое)! Или сам да инвестира в собственото си Образование и да търси начини за възстановавяне на направената инвестиция!

11 Юни 2012 11:15
Жабари викат на италианците

ЖАБАРИ викат на нацията, която сервира в ресторантите си "жамбон дю гренуи".
В италиански ресторант нема как да си заръчаш "жамбон дю гренуи"!
11 Юни 2012 11:21
Интересно в кой момент тази моя фраза
Висшето образование трябва да е безплатно и държавно гарантирано


се превърна в 1.
образованието се превърне в привилегия на богатите
както и 2.
в кастово-съсловна привилегия
или 3.
имате парите да си платите да завършите медицина в Харвард съвсем не гарантира, че въобще ставате за лекар
и 4.
Налагането на реален имуществен ценз върху образованието


Хайде малко по коректно.

А иначе факт - в момента в Бг образованието е изключително евтино, и изключително девалвирано.

Една от причините е почти откровената държавна политика и популистка хватка, университетите да се ползват като прикритие за нивото на безработица.

Повсеместна девалвация на стойности. После естествено има "ама той бил ... студент/ ИТ специалист ... овчото толкоз се търси".

Връзката между тези явления е доста очевидна и брутално ясна, съвсем друга тема ако предпочитаме да си затваряме очите или да се доверяваме на удобни социални утопии.
11 Юни 2012 11:52
Класиката твърди: Каквото и да ти говорят, винаги става дума за пари ...
В т.н. "социални държави", търсят, намират и поощряват талантите.
Но България не е социална държава. И няма скоро да бъде.
11 Юни 2012 14:23
Като автор на статията, поднасям извинение на всички читатели за една допусната неточност по моя вина. Тя се съдържа в следната информация: "Диспропорцията обаче в никакъв случай не отразява действителното съотношение между позициите "за" и "против" увеличението на студентските такси. В големите градове преобладава първата; в по-малките населени места - втората." Моля, отбележете, че е точно обратното! В големите градове подкрепата за стачкуващите студенти е процентно по-голяма, отколкото в малките.
11 Юни 2012 14:32
Хайде сега няколко въпроса които са в по-широк контекст но предполагам, че не са тривиални.
1. Висшето образование в Канада стока или право? Каква част от квалифицираната работна сила в Канада представляват висшистите (вкл. тези с научни степени), инвестицията в образованието на които е била направена от (тоталитарната) Българска държава? Има ли безплатен обяд в този случай?
2. Кои са специалностите, дипломите за които са получени в България през периода 1975-2010, са конвертируеми и през кои периоди (например 5 годишен период)?
3. Има ли смисъл да се инвестира в приложно-научно и "технологично" образование за задоволяване на търсенето на българския трудов пазар?
4. В каква професия (в контекста на висше образование) има смисъл да инвестира младия човек за задоволяване на търсенето на българския трудов пазар?
.......
Това за сега.
11 Юни 2012 15:18
5. Инвестцията не се състои и измерва единствено в размера на студентската такса (поне за мен това е тривиално). По голяма е инвестицията във време и усилия от страна на обучавания (поне в този свят в който професионалната квалификация е от значение и е пропорционална на положените усилия в процеса на обучение). Инвестцията е и пропуснати ползи. (Например мога да използвам времето си за по-печеливша или потенциално за по-печеливша дейност). Мога да следвам и извън България например.
11 Юни 2012 15:19
Мога да отговоря само на първия въпрос. Първо, неуместно е да се говори за "висшисти" в контекста на тукашната, на Квебек, образователна система. Това е така, защото има четири степени на висше образование: диплома за завършен колеж, бакалавърска, магистърска и докторска степени. Без първата, не можеш да придобиеш квалификацията "професионалист", която ти дава право да упражняваш регламентирана и, съответно, добре заплатена (над 13 долара на час) професия, както и да се запишеш в бакалавърска програма. Изключение правят няколко професии (като например, шофьор в градския транспорт), за които е достатъчно да изкараш курсове, осигурени от съответната професионална гилдия и, разбира се, субсидирани от държавата. В този смисъл, на в-са за процента "висшисти", които излизат на трудовия пазар като квалифицирани работници, отговорът е: 100%. И един пример: ако искаш да работиш в строителството като "професионалист", трябва да учиш две години в колеж, където, освен курсове по тясната специалност, трябва задължително да запишеш и курсове по информатика, френски език и философия. Идеята е, че работникът трябва да бъде не просто "работна ръка", а и грамотен, модерен и социално отговорен гражданин.
11 Юни 2012 16:02
Става дума за това, че висшето образование (образователната услуга) не е (не може да бъде) пазар в чист вид.
Дори и за провинция Квебек (като част от Канада) вероятно трябва да се отчете факта, че през последните 22 години значителен квалифициран емигрантски поток от страните от бившия Източен блок с вля в пазара на труда. Вероятно е дошло времето децата на тези емигранти да следват. Е, в този момент правилата на играта се сменят!
11 Юни 2012 16:07
"Първо, неуместно е да се говори за "висшисти" в контекста на тукашната, на Квебек, образователна система."
То и в българско (Виж актуалния закон за Висше образование) е така: професионален бакалавър, бакалавър, магистър, научно образователна степен доктор.
11 Юни 2012 16:27
Освен това ако оставиме на страна някои други цифри отнасящи се до територия, GDP, а разгледаме единствено броя на населението нещата изглеждат доста интересно. Ами например: населението на Канада е по малко от това на Полша. Населението на провинция Квебек е колкото населението на България. Така че нищо, че в Квебек официалния език е Френски, вероятно доста семейства в дома си говорят на Руски или Полски.
11 Юни 2012 16:30
и Украински.
11 Юни 2012 16:38
Именно като квалифицирани работници и служители, имигрантите (на които тук казват "нови канадци" работят, получават високи заплати и плащат големи данъци. Не виждам причина да се сменят правилата на играта, след като Квебек е едната от двете западни икономики, която през последните три години не само че не претърпя рецесия, но и отбелязва растеж. Другата е Швейцария. Проблемът, както посочвам в статията си, е другаде: правото на контрол на гражданите върху публичните финанси. Аз с гордост плащам около 40% данъци, част от които са за досъпно образование на всички (не само на моите) деца на Квебек. Бих плащал и повече, стига да съм сигурен, че МОИТЕ пари се харчат по предназначение, а не потъват в корупционни схеми на принципа "на ти-дай ми" м/у правителството и едрия бизнес. Освен това, според Хартата на правата и свободите на Канада, както и според тази на Квебек, разбира се, ОБРАЗОВАНИЕТО Е СОЦИАЛНО ПРАВО. Но навярно това право на контрол трудно се асимилира в страна, чийто премиер абсолютно арогантно и безнаказано прави публични изказвания от рода "Строя ви магистрали"; "Построих ви метро"; "Сега нЕмам пари да ви вдигам пенсиите" и пр. И никой не му търси сметка, никой не му задава елементарния в-с "Г-н Борисов, кой ви плаща заплатата?"
11 Юни 2012 16:41
Запишете си някъде, че в Квебек официални езици в еднаква степен са френския и английския. Цяла Канада е официално двуезична страна.
11 Юни 2012 17:04
Така е (френски и английски), но като се разхождах преди време по баира на Mount Royal (Mont Royal) ми направи впечатление, че няколко млади семейства и куп дечица си говореха на български. Абе същото ми направи впечатление и на един тротоар в Мадрид - децата си чертаеха с тебешир "дама" играеха си и си говореха на български.
11 Юни 2012 17:05
Всичко това е вярно,
Има един мъничък проблем:
По горе беше отбелязано скилд уъркър - в бг тази трактовка не съществува.
Един от проблемите на РодинАта.
11 Юни 2012 17:14
А в духа на "защо биете негрите": английски, френски ами езика на инуитите?
11 Юни 2012 20:05
Когато казвам "ниско образовани бачкатори, достатъчно заможни, за да се тъпчат и наливат според западните стандарти; достатъчно ограничени, за да не се интересуват от по-дълбоки социални проблеми и достатъчно изолирани един от друг, за да не се заразяват взаимно със синдикални идеи", имам предвид хора, които разсъждават като StrikeEagle.
11 Юни 2012 21:22
Амин!
12 Юни 2012 00:04
INTEL ти си тотална ментална щета, Канада била разглезена, даваш аргумент против канадския модел именно с нашето девалвирано образование(против което протестират), субсидия на калпак ерозираща академизма в държавните вузове и платен прием единствено в частните 'молове за дипломи'. много е лесно с клишетата за коравата филтрация и якото бачкане, докато механизма за финансиране предпоставя посредственост и корупция.
12 Юни 2012 00:22
intel_inside
11 Юни 2012 10:33

Амин!
12 Юни 2012 04:48
LAVAL,
/:/ "...Идеята е, че работникът трябва да бъде не просто "работна ръка", а и грамотен, модерен и социално отговорен гражданин..."
.............................................................................
А това НЕ се ли отнася, НЕ важи ли и за Работодателя на Работника?!
Само пиТам- НЕ пиПам!
12 Юни 2012 09:19
официалния език е Френски ...Руски или Полски.

Не съм Правописец Храбър, ама все пак : френски, руски, полски...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД