:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,345
Активни 674
Страници 22,910
За един ден 1,302,066
интервю

В XXI век Балканите трябва да загърбят историческите проблеми

Марси Рийз е добър избор за заместник на посланик Джеймс Уорлик, казва зам.-помощникът на Хилари Клинтън Филип Рийкър
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Филип Рийкър
Посланик Филип Рийкър заема поста заместник-помощник на държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън по европейските и евразийските въпроси от 2011 г. Ръководи дейността на офиса за Централна и Южна Европа в Държавния департамент на САЩ и отговаря за отношенията им със страните от Западните Балкани (Албания, Босна и Херцеговина, Хърватско, Косово, Македония, Черна гора и Сърбия). Служил е като посланик на САЩ в Македония (септември 2008 - август 2011 г.), зам.-ръководител на мисията на САЩ в Унгария и съветник към американското посолство в Ирак.

-------

- Посланик Рийкър, София очаква пристигането на новия американски посланик г-жа Марси Рийз. За нея е известно, че е старши дипломат, бивш посланик в Албания, ръководител на мисията на САЩ в Косово, както и че е топ специалист в областта на проблемите на сигурността. Какъв сигнал е изпращането на дипломат с нейния ранг, опит и биография за България и нашите съседи?

- Познавам добре посланик Рийз. Тя е мой колега, работили сме заедно в Багдад, където тя беше съветник по военните и политическите въпроси на посланик Райън Крокър. Тя е добър избор за заместник на Джеймс Уорлик. Уверен съм, че г-жа Рийз ще продължи следваната от него линия за насърчаване на двустранните отношения между България и САЩ. Тя е номинирана от президента. Очакваме потвърждение от Сената. Дотогава посланик Уорлик ще продължи да изпълнява важната си роля тук.

- Все пак какво говори изборът на дипломат от калибъра на г-жа Рийз за нашата ситуация, тук в София и на Балканите?

- Мисля, че президентът Барак Обама и държавният секретар Хилари Клинтън се стремят да номинират топ професионалисти за важни назначения като София. Ние сме установили здрави двустранни отношения с вашата страна. Имайки предвид нейния регионален опит, г-жа Рийз е много подходящ кандидат за България. Същото може да се каже и за посланик Уорлик, който има огромен опит в широк кръг от въпроси като НАТО, търговските и икономическите отношения, енергийната сигурност. Вярвам, че президентът и държавният секретар се опитват да подберат топ дипломати за всички места на света, които са важни за нас.

- Вие сте бивш посланик в Македония. Как оценявате отношенията й с нейните съседи, по-специално България и Гърция? Наскоро българският външен министър призова македонските власти да прекратят преследването на хора, обявяващи се за българи. Гърция пък препречва пътя на Македония към ЕС и НАТО заради спора с името.

- Ако погледнете голямата картина, това, върху което се фокусираме и работим всички ние, които сме ангажирани в американската външна политика, е задълбочаване на интеграцията на всички страни в Западните Балкани. Съсредоточаването върху всички тези въпроси, които принадлежат на времето от края на XIX и началото на XX в., е всъщност обръщане към миналото, а това, което трябва да правим, е да гледаме в бъдещето. Замислете се какво е било положението преди 100 години, в 1912 г., когато се е водела Балканската война. Имало е огромни империи, а политиката се е определяла от Великите сили. Сега имаме независими, суверенни държави. Всяка от тях е демокрация, изгражда и консолидира демократични институции. Поддържането на добри отношения със съседите е част от този процес. Ако погледнете Западна Европа, ще видите, че това, което преди е било смятано за исторически проблем, е останало в миналото. Кой би си помислил преди 100 години, че Франция и Германия могат да работят заедно по начина, по който го правят сега? Те са загърбили традиционното съперничество в името на това, което могат да постигнат чрез сътрудничество. Институции като ЕС със силната подкрепа на НАТО са осигурили сигурност и стабилност, които в крайна сметка са довели тези страни до безпрецедентен разцвет. Мисля, че трябва да се опитаме да оставим част от остарелите идеи зад себе си. Вече сме в XXI в. Трябва да използваме многообразието от култури като източник на познание един за друг и на сила за това, което можем да постигнем в бъдеще. Нека да гледаме това, което може да подобри живота на хората, а не да се фокусираме върху исторически въпроси.

- Съществува ли риск за вътрешен конфликт в Македония, който да дестабилизира целия регион?

- Мисля, че Македония е мултиетническо общество и това трябва да се разглежда като признак на сила, а не слабост. САЩ са идеалният пример за това как добре могат да сработват нещата в подобно общество. Ние сме страна с огромно разнообразие от общности и посредством инструменти като нашата конституция и ценности сме използвали това разнообразие, за да тласнем развитието си напред към по-големи постижения. Македония разполага със същата възможност. Необходими са обаче усилия, за да се възприеме идеята за многообразието и да се удържи обществото да не изпадне в рамките на старото мислене. Смятам, че Македония и всички други страни от Западните Балкани трябва да се стремят към интеграционния модел на ЕС.

- Този модел стана възможен благодарение на НАТО, който осигури защитата на Западна Европа по време на Студената война.

- НАТО ще продължи да играе важна роля в Европа. Това вече беше потвърдено на срещата на върха на Алианса в Чикаго в края на май. НАТО се доказа като изключително успешен съюз. Той поддържа мира и стабилността в региони, където преди те бяха непознати. САЩ ще продължат да поддържат политиката на отворени врати за НАТО за всички страни от Западните Балкани.

- Говорейки за НАТО и сигурността, може ли действително България да разчита на обявената за функционираща първа фаза на ПРО за своята собствена защита?

- Не съм човекът, който може да отговори на този въпрос. Моето лично мнение по него не е от значение.

- Арестуваните за петорното убийство край Скопие бяха обявени за ислямисти от македонските власти. Има ли ислямистка заплаха за Балканите?

- Тероризмът е проблем, който засяга всички ни. Но не виждам значими заплахи или предизвикателства тук, нито пък зараждането на някаква по-специална ситуация.

- Като вземем предвид появата на Косово, можем ли да очакваме други значими промени в политическата карта на Балканите?

- Не.

- Съществува заплаха, която може би предизвиква повече опасения сред хората тук от всичко друго и това е организираната престъпност. Особено връзките между нея и високопоставени политици и държавни служители. Как виждат САЩ борбата с мафията и корупцията в региона?

- Това е важен проблем, който е част от един по-голям въпрос - върховенството на закона. Установяването му е предизвикателство навсякъде по света и Балканите не правят изключение. Нашите дипломатически представителства, включително това в България, са изключително активни в опитите си да помогнат на институциите ви да усвоят добри практики, основаващи се на нашия собствен опит. Нямаме всички отговори. Има предизвикателства в тази област, които самите ние не сме преодолели. Но сме постигнали определен напредък. Затова помагаме, като понякога способстваме за усвояването на нов начин на мислене или се опитваме да посочим нов фокус на усилията на нашите партньори в разрешаването на проблемите им. Понякога тези проблеми стават част от двустранните ни отношения с дадена страна, за да подкрепим по-пълно нейните усилия.

- Как виждате ролята на България на Балканите?

- Смятам, че като страна, която е успяла да направи необходимото, за да стане член на ЕС и НАТО за сравнително кратък период от време, и която поддържа специална връзка със своите съседи, България разполага с възможност да играе лидерска роля по отношение на дългосрочната стабилност и интеграцията на Западните Балкани. Пример за това е активната подкрепа, която България оказа за независимостта на Косово.
22
3777
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
10 Юни 2012 19:33
нищо не разбрах, турция с карта, югоизточна българия е нейна, пък благоевградска област, това е североизточна македония, част от северна македония, име когато превъзходителството бил посланник там, а трето полувреме филма с чия подкрепа е роден, има снимки с македония отбора с ръце в зиг хайл, не левски, кое загърбвате, че македония е в нато и не в ес заради албанците си, че турското нато ще воюва в сирия наместо американското нато заето с иран
как ще ми създаваш една обща тъкан, социална, и пространство балкани без доверие, с пристрастен съдия, по неволя и брат, уж
10 Юни 2012 21:01
в земята на левски, учители по толерантност, търговски термин ако си в международната търговия задължително си толерантен, ме веселят, същото с гей паради склоняване към блудство, същото и с фалиралия мулти култи, из брюксел трудно срещаш кореняк белгиец, турчин на развален френски с ръцете и дакор, ми обясни уж на валонски нищо, хал хабер подобни и от фламандски дъч и дойч, почти едно, и туинг цивилизационни модели, уеднаквени с турски сериали и цигански кючеци не, мерсим безвкусотия,
10 Юни 2012 21:33
Пращат ни треторазряден дипломат. Следващия път ще ни пратят направо генерал- губернатор.
10 Юни 2012 21:33

Познавам добре посланик Рийз. Тя е мой колега, работили сме заедно в Багдад, където тя беше съветник по военните и политическите въпроси на посланик Райън Крокър.


Мдаа ... Райън Крокър е име в професията. Школа, щом е работила с него. Нищо случайно няма в това, че ни се набляга на тази част от биографията и.
10 Юни 2012 21:44
наблегнал е и друго, балканите място за живот кой къде хареса, нещо като ес с турция
10 Юни 2012 22:09
,, Като вземем предвид появата на Косово, можем ли да очакваме други значими промени в политическата карта на Балканите?

- Не.,

10 Юни 2012 22:10
,,
,- Как виждате ролята на България на Балканите?

- Смятам, че като страна, която е успяла да направи необходимото, за да стане член на ЕС и НАТО за сравнително кратък период от време, и която поддържа специална връзка със своите съседи, България разполага с възможност да играе лидерска роля по отношение на дългосрочната стабилност и интеграцията на Западните Балкани. Пример за това е активната подкрепа, която България оказа за независимостта на Косово.,,
10 Юни 2012 23:51
11 Юни 2012 00:38
- Вие сте бивш посланик в Македония. Как оценявате отношенията й с нейните съседи, по-специално България и Гърция? Наскоро българският външен министър призова македонските власти да прекратят преследването на хора, обявяващи се за българи. Гърция пък препречва пътя на Македония към ЕС и НАТО заради спора с името.

- Ако погледнете голямата картина, това, върху което се фокусираме и работим всички ние, които сме ангажирани в американската външна политика, е задълбочаване на интеграцията на всички страни в Западните Балкани.


Ако под "интеграцията" има предвид влизането в ЕС, предполагам САЩ предвиждат в името на "голямата картина" , България и Гърция да си мълчат ....
11 Юни 2012 04:41
Сещам се за един малък проблем със загърбването на проблемите на Балканите. ... Изненадват те в гръб.
11 Юни 2012 07:13
Празни мисли на един празен заместник-помощник
11 Юни 2012 07:53
Завеждащият "Азиятския департамент" към Европа се е поупражнявал в нищоказване.
Надали началниците на Света са го брийфнали баш него
или дори празноглавата му началничка.
Ние требва да си следваме нашия интерес.
11 Юни 2012 09:09
В XXI век Балканите трябва да загърбят историческите проблеми
Ми как да ги загърбят, като някой все се меси по тези земи от 200 години насам и особено през последните 100. Скоро на Балканите не е имало патаклама, та в близките години можем да очакваме такава. Накрая Турция ще се намеси, за да "въведе ред" в бившите вилаети.
11 Юни 2012 10:26
Историческите вече са в миналото/делбата на останките от Османската империя/
На дневен ред са бъдещите, които се формират от демографския бум на ислямските общности в Македония.
Ако се върви по пътя, посочен в статията, до 50г Македония ще е мюсюлманска държава/за справка - Косово/.
11 Юни 2012 10:42
А на мен най ми хареса това:
Сега имаме независими, суверенни държави. Всяка от тях е демокрация, изгражда и консолидира демократични институции.
11 Юни 2012 11:23
11 юни 2012
Стремежът на Румъния да увеличи своите граждани на територията на Буковина (Черновицка област в Украйна) до 20% от населението безпокои украинците и молдовците, съобщава агенция УНИАН.
Вече половин година в молдовските села в региона е неспокойно: пристигналите емисари призовават местните жители по време на националното преброяване в Украйна да се пишат украинци. Промяната на националното самоопределяне е подплатена с издаването на румънски паспорти, които дават възможност за безвизово предвижване в страните от ЕС.Обикновените селяни, не обременени от голям патриотизъм, виждат в румънизацията им изгода. „Без някакви пет хиляди евро ще пътуваме до Италия”, казват хора свикали да пътуват в Европа в търсене на работа. Те признават, че заради паспортите на ЕС са готови да се пишат румънци при следващото преброяване на населението в Украйна. Местните разказват, че в пограничните села вече една трета от населението са граждани на съседната държава.
Обяви за издаването на румънски паспорти ежедневно се разлепват по оградите и информационните табла.
11 Юни 2012 11:41
На дневен ред са бъдещите, които се формират от демографския бум на ислямските общности в Македония.
Проблем на тези общности е издръжката - исторически погледнато и до момента, мюсюлманските общности на Балканите винаги са паразитирали върху труда/парите на останалите общности, напр.:
- експлоатация на труда и земите на завладените народи - Османска империя;
- чужди инвестиции и технологии - Турция;
- наркотрафик - Косово, Албания;
- чужди помощи - Косово, Босна и Херцеговина.
С други думи, мюсюлманите продължавата да настъпват на Балканите (и в Европа), защото все още имат възможност да се възползват от благата на европейската цивилизация. Османската империя започна да се разпада, когато бяха спрени териториалната й експанзия и експлоатирането на нови земи и народи, т.е. след битката при Виена през 1683 г. Мюсюлманите ще напуснат Европа, когато спрат да имат финансова изгода от присъствието си тук.
11 Юни 2012 11:59
туркия не е морска сила подил битката лепанто, и сухоземна подире освободителната рускотурска война, не е важна и с босфора и дарданелите на някогашна троя, заради участието в нато си развява коня, заради войните за хартия, шума, кое си изберете
11 Юни 2012 12:50
посланик Уорлик ще продължи да изпълнява важната си роля тук.

Заради толкова необходимия (за нас?!?) шистов газ?!
За евентуалната ни подкрепа за удобни (на САЩ!) конфликти в Близкия Изток?!
За скромното ни инжектиране на пари в МВФ и Световната банка?!
11 Юни 2012 16:04
Специалистите по балканските въпроси на САЩ-ЦРУ мощно настъпват! Най-напред "оправиха" Югославия и чрез албанската мафия пръкнаха "новата демократична държава" Косово. Сега наред е Македония, скоро ще разберем какъв модел са и избрали, пак чрез активизиране на албански "демократични" сили.
А "дипломатите"-специалисти по "разделяй и владей" от тези две страни вече се прехвърлят масирано в България. Дали крайният резултат не е този, който вече изучаватт децата в Турция!? - България с 2/3 от досегашната си територия, прорязана от страгическите интреси на САЩ и Турция, надупчена като швейцарско сирене от Шеврон и взета на пряко управление от поредния американски Генерал-губернатор чрез вече "дресираните" мутренски отряди, начело с ББ и ЦвЦв.
11 Юни 2012 17:30
Ракита и Дядо Заре , Прави сте готвят ни някакъв нов кюлаф,свързан непосредствено с натиска върху Православието и новото анти руско обкръжение,съставено от бивши соц държавици ,вече "демократизирани" по евро-атлантически,управлявани от национални предатели за лице,а зад кулисите от "братски"посранници опаа посланници.Главния въпрос е : дали Русия и бившите и републики от СССР ще се обединят и дръпнат икономически и социално,или САЩ,НАТО и ЕС ще ни ступат набърже ???.Ние не трябва да седим и да чакаме какво ще стане,а да настоим на националните си интереси и вярата си.
11 Юни 2012 18:22
Обяви за издаването на румънски паспорти ежедневно се разлепват по оградите и информационните табла.


Ми България прави същото с БЮРМ, а Русия го направи с Осетия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД