:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,244
Активни 690
Страници 22,809
За един ден 1,302,066
Под строй

Колко струва животът на един български рейнджър?

В армията не само демокрация, но и справедливост няма. Ако един войник откаже да стане пушечно месо в Афганистан, получава 1 г. затвор условно. Ако си премълчи и загине, както в Кербала, държавата отказва да плати обезщетение за безхаберието си
Снимка: Архив "СЕГА"
Тъй като поискали да си сложат каски и бронежилетки, преди да отидат да забиват колове в опасна зона, деветима войници са осъдени за неизпълнение на заповед и уволнени от армията.
В армията демокрация няма. Там не можеш да откажеш да извършиш нещо просто защото не ти харесва или защото имаш различно мнение по въпроса. Иначе системата не би функционирала както трябва. Затова всеки, който реши да не се подчини на заповед, получава строго наказание.

Правилно ли постъпва обаче войник, който иска да бъдат сведени до минимум рисковете за живота му? И отказва да излезе в опасна зона без задължителните предпазни средства? Той страхливец ли е, или е просто разумен и предпазлив? На тези въпроси трябваше да отговори съдебният процес срещу деветима български войници, служили в Кандахар и отказали да изпълнят заповед, която според тях поставя живота им в пряк риск. Е, делото даде своя отговор - войниците са извършили нарушение, като са отказали да се подчинят. И съдът ги наказа - с уволнение, 1 година затвор условно и 3 г. изпитателен срок. Този случай, сравнен и с делото, което роднините на загиналия в Ирак Свилен Киров водят срещу държавата, обаче повдига редица още по-важни въпроси - какво правят войниците ни на мисия зад граница, доколко са материално осигурени, какви хора ги командват, как се вземат решения, от които зависи човешки живот и т.н.



----------------------------

Всичко започва сутринта на 4 януари 2009 г. 11 български войници от мисията ни в Кандахар са отведени на новопостроеното КПП-4 на летището. Смятат, че отиват да се запознаят с мястото, на което в бъдеще ще работят. Случва се обаче друго. Взводният командир на 4-ти пехотен взвод лейт. Иван Комитов издава заповед да излязат на около 75 м от защитената зона, за да забият няколко метални кола и да опънат между тях спираловидна бодлива тел тип "Бруно". По принцип изграждането на КПП се прави от турска фирма, но тази работа е прехвърлена на войниците. Зоната е рискова и е забранено там да излизат невъоръжени и необорудвани войници. Наблизо е магистралата към Пакистан, падали са десетки ракети. Българските войници нямат бронежилетки, автомати и каски. Само някои от тях носят пистолети.

"Аз лично отидох при лейтенанта и казах: "Г-н лейтенант, не е ли по-добре да отидем да си вземем каските и жилетките?", а той отвърна: "Аз ако ви пратя, вие няма да се върнете." "Него го беше страх от това", разказва пред "Сега" редник Красимир Кралев от Казанлък. Той е един от деветимата осъдени войници заради отказ да изпълнят заповедта, преди да са взели предпазни средства.

"Никой не е казал, че няма да излезем, няма да изпълним заповедта, просто искахме да си вземем поне каските и жилетките", потвърждава и друг от групата на непокорните - редник Дянко Йорданов. Лейт. Комитов докладва за случая на кап. Георги Енчев, зам.-командир на 4-та охранителна рота. Той пристига на място, строява войниците и казва: "Всички п... да излязат от строя." След като никой не помръдва, нарежда да изпълнят заповедта, като се заканва



при повторен такъв случай да чупи глави.



Според материалите по делото капитанът им предложил да изберат кога да свършат работата - веднага или по-късно следобед. Войниците решават все пак да действат веднага. По-късно това ще се окаже решаващо за изхода на процеса.

Работата със забиването на коловете продължава около половин час, за щастие всички се връщат невредими. Вечерта войниците имат среща с командващите. "Подполковникът каза: каквото било, било, няма да има повече работни групи. След две седмици обаче взводният тръгна да събира имената на тези, които бяхме там", разказва Йорданов. Въпреки обещанието на командирите, че последствия няма да има, се оказва, че военната прокуратура се е самосезирала и е започнала разследване. Деветима са обвинени в неизпълнение на заповед по време на мисия зад граница, което според Наказателния кодекс се наказва с 5 до 20 г. затвор или доживотен без право на замяна.

Гледната точка на държавното обвинение е ясно и просто формулирана - войниците не са изпълнили дадена заповед. Подчинените нямат право да обсъждат издадена заповед.



Рискът се преценява от командващите.



Това е ясно разписано във военния устав. Още повече че войниците знаят къде да отиват и не могат да очакват да са като на почивка. При това за никого не е тайна, че на мисии се ходи заради доброто заплащане - за 6 месеца служба изкарват около 30 хил. лв. Според чл. 9, ал. 3 от Военния устав в положение на война или военно положение заповедите, издавани от командирите "могат да включват задачи в условия на непосредствена опасност за здравето и живота на подчинения". В същия устав, чл. 71, обаче е записано, че командирите са задължени да "полагат грижи за опазване здравето на военнослужещите, да организират и провеждат мероприятия за подобряване на условията на труд и бит и да осъществяват постоянен контрол на спазване на мерките за безопасност при ежедневната войскова дейност за опазване живота и здравето на военнослужещите и осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд". Тези две формулировки се сблъскват по време на процеса срещу деветимата.

Двама от групата са привлечени само като свидетели, защото не възроптали срещу заповедта. Съдът приема, че се касае за заповед в несъщинска бойна обстановка. Един от решаващите фактори е, че капитанът - Георги Енчев - е предложил на войниците да свършат работата следобед, т.е. на тях им е дадена възможност да си вземат екипировката. Не по-малко важна обаче е друга констатация, която съдът не взема предвид - решението войниците да излязат на работа е взето още предишната вечер в разговор между кап. Енчев и офицера от "Форс протекшън" Маркъс Капел, отговорник за изграждането на новия КПП. На разговора е присъствал и лейт. Иван Комитов. Въпреки това той уведомява войниците едва на следващия ден, когато са на място, при условие че нищо не е пречело да им каже да се екипират подходящо. Така те се озовават по ризи в рискова зона.

"Първият, който не е изпълнил заповедта да ни информира, е Комитов. В съда обаче се опита да прехвърли топката на сержанта, комуто уж бил казал, а пък той не съобщил на нас... Ами ако беше станало нещо? В специалните оперативни процедури на НАТО е записано, че е абсолютно забранено извън КПП да има хора. Хора и автомобили не трябва да спират на мястото, където ние работим. Имахме ризи, панталони и кубинки, някои от нас имаха и пистолети. Те си мислеха, че може би сме в България и сме на някакъв полигон и учение, а не на мисия", казва редник Кралев.

Тъй като смятат, че съдебният процес срещу тях е бил несправедлив, деветимата решават да съдят държавата в Страсбург. Според адвокатите им бившите вече войници имат шанс да спечелят подобно дело, тъй като по време на процеса съдът не е допуснал доказателства, представени от тях. Има и друго - в крайна сметка заповедта е била изпълнена. "Знам, че главният прокурор може да върне делото в съда и го призовавам да го направи", казва Йорданов. Той е последният български войник, прострелян в Ирак. Награждаван е за добра служба. Награда има и Кралев - за разкриване на кола бомба в Афганистан.

Днес бившият войник Йорданов преживява, като докарва стара техника от Австрия и я продава у нас. Перални, хладилници, велосипеди. Колегата му Кралев е безработен, записал се е в бюрото по труда. И двамата твърдят, че не съжаляват за нищо. "Ако ни бяха убили,



щяхме да сме герои,



а сега сме престъпници", казват те.

Решението на третата инстанция, с което окончателно се потвърждават осъдителните присъди срещу деветимата, е произнесено в началото на годината. Сравнен с друго дело, това за смъртта за редник Свилен Киров от Добрич, процесът за неподчинението се движи доста бързо. В случая на Киров обаче роднините му съдят държавата в лицето на Министерството на отбраната. Ситуацията е сходна, но изходът не е щастлив. Редник Киров загива заедно с още трима души на 27 декември 2003 г. след самоубийствена атака на цистерна в българската база "Индия" в Ирак. Половин година по-късно семейството му обявява, че ще съди държавата. Причината - близките смятат, че база "Индия" не е била достатъчно укрепена, а войниците не са имали гранатомети, с които да спрат атаката на тежкия автомобил. Гражданският иск за смъртта му е заведен през април 2005 г. Делото обаче е спряно, тъй като по същото време военната прокуратура води разследване за смъртта му. Това досъдебно производство е прекратено, защото извършителите не са открити. Едва след това се възобновява и делото на родителите на загиналия войник.

Първоначално делото е заведено по чл. 4 от Закона за отговорността на държавата и общините. В него е записано, че държавата и общините дължат обезщетение за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, независимо от това дали са причинени виновно от длъжностното лице. "Този закон е направен така, че да обслужва държавата", казва обаче адвокатът на семейството Райчин Пръмов. Затова основанието за гражданския иск е изменено и е на основание чл. 49 от Закона за задълженията и договорите, който гласи "Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа".

Семейството на редник Киров претендира за 300 хил. лв. обезщетение. 7 години след завеждането на иска обаче делото е доникъде. След представяне на снимки от базата, с които близките искат да докажат, че тя е била неосигурена, материалите са засекретени. Според адвокат Пръмов от фотосите ясно се вижда, че базата не е била укрепена. "Там е имало една канавка, която може да се прескочи дори с колело, а самата стена е била от газобетон", казва той. Преди дни Пръмов е подал молба за възобновяване на делото, така че развръзката по този случай предстои.

На фона на това, което твърдят близките на убития сержант, липсите, за които говорят Йорданов и Кралев, изглеждат маловажни. "Нямахме преводачи от български на арабски, имаше един руснак, който говореше арабски. Общувахме на английски, който знаеше, или с по няколко местни думи", казват те.



Същото разказват и оцелелите в Кербала.



"Бойците и повечето командири бяха подготвени, но не и базата. Бяхме оборудвани с фенерчета, купени от базара в "Илиянци", и с очила за оксиженисти. Абсурдни неща... Трябваше да си купуваме сами оборудване. Нямахме никаква информация, действахме на сляпо, получавахме сведения от американските и полските служби, дори от румънците, които имаха цял разузнавателен взвод с перфектна езикова подготовка. Нашето разузнаване не разполагаше дори с качествени преводачи", разказа преди време по ТВ 7 Илиян Колев, старшина от военния ни контингент и участник в драматичните събития в Кербала. Според него и управляващите в София, и особено ръководството на Генералния щаб и военното министерство са били наясно с пропуските, но защо са си затваряли очите. Колев разкри и друг абсурд. След взрива в Кербала, в който загинаха петима наши рейнджъри, а над 20 бяха ранени, в София поискали той да плати 7000 гилзи, които не били събрани след стрелбата на нашите, които се опитвали да се отбраняват.

"Тези момчета, които паднаха там, са истински герои. Ако не бяха те, нямаше да сме живи. Видях отпечатъци от ноктите и пръстите им по автоматите. Бяха воювали до последния миг", каза Колев. И са платили с живота си. Дали съдбата им щеше да е такава, ако бяха отказали да станат доброволно пушечно месо и бяха поискали базата да бъде укрепена по всички стандарти?
Снимка: Архив "СЕГА"
КПП, където са работили войниците, се изгражда от турска строителна фирма, но част от работата е прехвърлена на българските войници.
Снимка: Архив "СЕГА"
Един от картечарите е изпратен да пази войниците, докато работят. "Свален от хамъра на земята, един картечар не може да направи много", казва Дянко Йорданов.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Бившите редници Дянко Йорданов (вляво) и Красимир Кралев. И двамата са награждавани за добра служба, Йорданов е раняван в Ирак.
Снимка: Борислав Николов
Поклонение пред тленните останки на загиналите войници в Кербала. След това всички забравиха за тях.
27
13397
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
10 Юни 2012 21:26
Много ценна публикация. Самодейност в армията няма, а само заповеди. В цивилния живот, ако срещнеш един простак ще го подминеш, но ако си в армията и оня е полковник, а ти капитан - трябва задължително да му отдадеш чест като козируваш.

Ето защо, не си падам по армията и никога не съм слагал униформа.
10 Юни 2012 21:30
Ами това е положението в армията - първо изпълняваш заповедта, после предявяваш претенции. Ако не искаш да си пушечно месо, избираш си друга професия. А че армията е зле, че който става за нещо друго, не става офицер, това ние много добре си го знаеме. Не случайно повечето офицери, които познавам, ходят на работа цивилни и се преобличат на място, щото ги е срам да си носят униформата по улиците. Така че, избираш си да работиш в такава организация, да те командват такива хора и после си вършиш работата и не пискаш.
10 Юни 2012 21:39
Всичко опира до пари.Началниците са решили да си разделят няколко хиляди долара, щото турците не са искали да го строят.Нашите командири са казали- дайте парите и ние ще ви намерим строители- и това е на много високо ниво.
10 Юни 2012 21:49
Правилно ли постъпва обаче войник, който иска да бъдат сведени до минимум рисковете за живота му?


Не!
10 Юни 2012 21:51
Участвал съм до сега в две мисии, но това не значи, че съм тотален експерт по всички въпроси! Както от футбол, всеки сержант и обикновен войник е свръхкомпетентен по всички военни въпроси. Особено ме кефи това, за фенерчетата от "Илиянци" - ами какви фенерчета искате - "Маглайт"? Ами тогава вестниците щяха до опящят света: "МО купува фенерчета по 80 лева". Три депутатски групи щяха да поставят питания какви са тези лиготии! А помните ли вестникарските писаници от този период? Разни войничета, взели се за новите рамбовци, в екстаз разказваха, как сами са си купували очила за нощно виждане (!) и тактически ножове! Ало, там ще патрулирате с бронирани автомобили и ще стоите на пост, а няма да избивате партизани в джунглата! Та и по въпроса за инженерното оборудване на базата - досега да сте чули мнението на инженерен офицер? Не, само войници и сержанти, дето най-голямото инженерно оборудване, дето са виждали, е КПП-то на тяхното поделение! Знам, че сега ще ме псувате, но е крайно време да започнем да говорим не това, което искат да чуят повечето хора, а това, което е истина!
10 Юни 2012 21:58
Ало, "полковника", би следвало поне да знаеш, че следва да се пише "полковникЪТ". А, междо другото, ти как си представяш, че там се размятат едни пари и просто трябва да ги вземеш? Имам предвид тези простотии, дето пишеш как нашите офицери са взели пари за да накарат войниците да свършат работата... Нещастник! Че това е НАТО, не е ТКЗС "Напъпилата слива"! Там на ръка не плащат! Ей, писнало ми е, когато стане въпрос за мисии в чужбина, всички се ококорват и почват да броят пари! Всеки смята ТОЙ какви пари би направил, ама не смее да отиде!
10 Юни 2012 22:09
Така им се пада защото са тъпи! С кой акъл ще ходиш на мисия в Афганистан чрез нато? Блекуотър за по малко и по безопасна работа на същото място ти броят точно 17 пъти повече пари, не трябва да спазваш устави, не трябва да отдаваш чест на прости фатмаци, от местните наркотрафиканти и талибани можеш да спечелиш милиони само с един обиск и най важното да си тръгнеш когато ти писне!Нищо де , ходете да мрете с реинджърска униформа, награди Дарвин поне се полагат на убитите, знаете за какво ги дават.
10 Юни 2012 22:11
Колко струва животът на един български рейнджър?

Не е зле да се разкаже и колко харчи България за един "рейнджър" (ех, къде отиде българската дума редник, боец и т.н.) ?
И колко пари получава същият - когато е на "мисия" (к'во ли значи това ? К'ва му е "мисията" на селянина от Долно Уйно в Афганистан ?) и когато си седи тука ?

Хубаво го е казал хикса - "Ако не искаш да си пушечно месо, избираш си друга професия."
10 Юни 2012 22:18
Ало, "полковника", би следвало поне да знаеш, че следва да се пише "полковникЪТ"


Тук се изказваш неподготвен. Когато става въпрос за прякори, се ползва именно непълен член.
10 Юни 2012 22:47
Да накараш някой да работи без живото спасяваща екипировка е все едно да го накараш да играе руска рулетка.
А сега ми кажете дали е морално или законно ?
Лично мое мнение е, че като пожарникар ако командирът ми ме изпрати да правя разузнаване на пълен с пушек апартамент, без въздушен апарат, ще го пратя да пасе овце.
Както и аз като командир не бих изложил някой на риск без необходимата за случая екипировка.
Спомням си за един инцидент в Кремиковци, при който двама пожарникари влизат да спасяват хора в обгазени пещи без да имат въздушни апарати. В резултат жертвите са +2.
10 Юни 2012 22:49
Ако един войник откаже да стане пушечно месо в Афганистан, получава 1 г. затвор условно.
Ето затова е по-добре да нямаме армия. Полза никаква, само разходи. Който иска в Афганистан - със своите, а не с държавни пари.
10 Юни 2012 23:03
МеШо, а какви кинти даваха конвоите италианци и други разни на талибаните, да не пуцат по тях. Или това не е верно?
10 Юни 2012 23:03

Тъпнята туке, не за подчинение-неподчинение, а за простотията бе хора.
"Простотията е , перманентно бременно."- беше казал еди кой си......., а при овенните тя все повече е.......
Армия с 2 самолета , 5 вертолета, 10 танка и то "полигонни" - що е то?????? И на всичко отгоре все се слагат "ръководителите", да пращат с голи дупета момчетата ни ЗАД ГРАНИЦА.
Армията що прави вън от БГ ,А???????? И с голи дупета ...... ????? Някой бил отивал за пари - ами в БГ камъни няма да яде даже и безработни стоят...
БГ военните, не се научиха, че по 5 на нож хората са правели с кауза и под командване на офицери, които не са "чупели глави", а са давали пример.......
10 Юни 2012 23:05



Във всички случаи този лейтенант Комитов ще прогресира.Щото е на правилната страна.
10 Юни 2012 23:06

водопроводчика е, прав.....
При 60хил полицаи, защо са ни 25хил войници със 120 генерала.....??????
нас полицията ще ни пази
10 Юни 2012 23:55
À la guerre comme à la guerre

какви са тия лиготии??? те са отишли на война, а не на пикник край реката. при това са наемници, сложили са си задника на течение ДОБРОВОЛНО! по принцип за неподчинение във военно време следва военен съд и разстрел, а не условна присъда. доста често разстрела го извършва... врагът.

защо никой не си задава въпроса в какво са били облечени мамините синчета? или са на служба и трябва да са с каската и с бронираната жилетка, или са ходещи трупове. дядовците им през войната са спели с шинелите и каските, защото са искали да оцелеят!
после хленчим, че нямаме армия. е, няма и да имаме!
11 Юни 2012 00:23
Тук се изказваш неподготвен. Когато става въпрос за прякори, се ползва именно непълен член.


Абсолютно вярно, защото не е свързано с нещо, като "Полковникът е командирът."
11 Юни 2012 01:03
Зоната е рискова и е забранено там да излизат невъоръжени и необорудвани войници.

Интересно а лейтенантът няма ли да го съдят ,след като и той не е изпълнил заповед и рискува живота на подчинените си ? А иначе щял да "чупи глави",накрая да не се окаже по стара българска традиция роднина на някой генерал.Разправяха ми за такива герои ,които за цялата си мисия не са напускали базата.
Me4o ,аз на мисии не съм ходил,а и войник бях преди 22 г. ,но от мои приятели офицери чух следното: Как са отишли например украинците в Ирак: Обявява им се ,че трябва да си вземат принадлежностите за хигиена,а който иска и допълнително бельо и ... това е всичко .Останалото се доставя от американците. Ама в това няма никаква далавера ,а у нас само за бронежилетките конкурсът се провежда три пъти,защото правилната фирна не може да отговори на условията за да го спечели . И накрая войниците са били с бронежелетки със зелен камуфлаж и метални пластини наместо кевлар.
11 Юни 2012 07:13
Няма нужда от армия, в която на кап. Георги Енчев главата още не е счупена. Все още не съм изгубил надежда и очаквам новина. Една капитанска глава ще е добър пример.
11 Юни 2012 08:30
Не е истина !!!!
Абсурден филм на ужасите !!!!
11 Юни 2012 10:55
водопроводчикът: Ето затова е по-добре да нямаме армия. Полза никаква, само разходи.

Абсолютно вярно. Аз отдавна си приказвам за демилитаризирана България, ама нямаме реални шансове.
11 Юни 2012 12:04
Колко струва животът на един български рейнджър?

Колкото на всеки друг българин. Кажи-речи ..нищо.
Сравнете стандартните застрахователни обезщетения на европейските и американските застрахователи, с българските.
11 Юни 2012 12:35
После се чудим и умуваме, защо упадъка на държавата не може да бъде спрян.С такова мислене у населението...
11 Юни 2012 14:16
Ето още цял куп причини, армията да се закрие. И без това полицията я надмина по численост. Но иначе сериозно - човешкият живот (включително на войниците) не струва нищо в България. Време е за закон за защита на човешкия живот. А кой ли ще привлече под отговорност офицерите, изпратили войниците на опасно място само по ризи? Защо прокуратурата и тук не се самосезира? Ясно е - тя защитава държавата, но не и гражданите й! Най-добре да иде по дяволите!
11 Юни 2012 16:37
The Spy
10 Юни 2012 21:26,
Лошото е, че и в цивилния живот взеха да правят като при военните. Имам опит и се махнах. Последиците от тъпанарското управление и отношение на "ръководителите" и в цивилния живот са наяве. Вижте градушките Натисни тук От доклада на тази комисия няма и помен в публичното пространство до момента. Защо падат ракетите им? Натисни тук Натисни тук
А за Петолъчката да не говорим...
А това сега ли се изясни Натисни тук ?
16 Юни 2012 02:54
Да си обичате държавицата ей !
06 Септември 2013 20:14
Въпросните фенерчета бяха записани с цена 40 лева а не струваха и 2 имаше и джобен нож мамут който струваше 60 лева а в оръжейните магазини ги имаше за по 4-5 лева бройката и заради тези далавери на нашия щаб пари за оборудване се даде много а ние бяхме принудени сами да си купуваме необходимата екипировка защо прокуратурата не се самосезира тогава а сега са решили да смачкат момчетата
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД