Как се определят родителските права след евентуален развод? Задължително ли е съдът да казва какво и как, или можем и ние да се разберем сами?
В.В., София
В действащия от 1 октомври 2009 г. изцяло нов Семеен кодекс (СК) има специална глава, посветена на родителските права след развода.
В нея изрично е записано, че при развод съпрузите по общо съгласие решават въпросите относно отглеждането и възпитанието на ненавършилите пълнолетие деца от брака в техен интерес. Както и това, че "съдът утвърждава споразумението по реда на чл. 49, ал. 5". Въпросната процедура по този тази разпоредба е свързана с обстоятелството, че при всяко положение на бракоразводното дело съпрузите могат да изложат пред съда споразумение относно всички или някои от последиците на развода. И специално за споразумението, свързани с децата и родителските права, законът указва, че съдът може да утвърди такива договорености едва след като провери дали са защитени интересите на децата. Нещо повече. Дадена е възможност съдът да поиска становище от дирекция "Социално подпомагане".
Изрично е посочено, че без такова споразумение не може да има развод по взаимно съгласие. Споразумение специално за родителските права обаче е допустимо дори при развод с търсене на вина.
След това законът разсъждава и дава разрешения при хипотезите, в които не се постигне такова споразумение точно в случаите на развод поради разстройство или с търсене на вина. Нещо, което дори е по-често. Тогава съдът служебно постановява какво да се случи. В такъв случай той трябва да реши задължително няколко неща - при кого от родителите да живеят децата, на кого от тях се предоставя упражняването на родителските права. Съдът е длъжен да определи и мерките относно упражняването на тези права, както и режима на личните отношения между децата и родителите и издръжката на децата.
Определянето на режима на личните отношения между родителите и децата задължително включва определяне на период или на дни, в които родителят може да вижда и взема децата, включително през училищните ваканции, официалните празници и личните празници на детето, както и по друго време.
За да утвърди споразумението, съдът трябва да направи и още няколко неща. Той трябва да прецени всички обстоятелства с оглед интересите на децата. Семейният кодекс дори посочва и примерни сфери, върху които да се концентрират съдиите. Сред тях са "възпитателските качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към децата, желанието на родителите, привързаността на децата към родителите, полът и възрастта на децата, възможността за помощ от трети лица - близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности".
Пак в графата родителски права след развода е и издръжката. СК посочва, че размерът на издръжката трябва да осигури условията на живот на детето, които е имало преди развода, освен ако това би създало особени затруднения на дължащия издръжка родител.
Предвидено е също, че съдът изслушва родителите, както и децата при условията на Закона за закрила на детето, взема становище от дирекция "Социално подпомагане" и ако е уместно, изслушва и други лица. При данни, че е налице родителско отчуждение, съдът изслушва вещо лице - психолог, разпорежда СК.
Законът допуска дори по изключение - ако интересите на децата налагат това - съдът да постанови те да живеят при дядо и баба или в семейство на други роднини или близки с тяхно съгласие. Ако това не е възможно, детето се настанява в приемно семейство, в специализирана институция, посочени от дирекция "Социално подпомагане", или му се предоставя социална услуга - резидентен тип.
Във всички случаи съдът определя подходящ режим на лични отношения между детето и родителите.
Възможно е съдът да определя дори подходящи защитни мерки за осигуряване на изпълнение на родителските права, ако например има някаква опасност или проблем.
Тези мерки може да са "осъществяване на личните отношения в присъствието на определено лице" или "осъществяване на личните отношения на определено място". Може съдът да определя дори поемане на разходите за пътуване на детето, а ако е необходимо - и на лицето, което го придружава.
Ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите, по искане на дирекция "Социално подпомагане" или служебно може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови, определя още Семейният кодекс.
|
|