:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,528
Активни 741
Страници 28,093
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

Да, ние сме източноевропейци! И се справяме по-добре с кризата!

Естонският президент Томас Хендрик Илвес заряза дипломатичния тон, за да отговори на заядливите критики на Нобеловия лауреат Пол Кругман, че въпреки постигнатите резултати страната му не може да бъде рекламно лице на германската рецепта за закъсали страни
Томас Хендрик Илвес не се поколеба да влезе в остър спор с нобеловия лауреат Пол Кругман.
Еврозоната е в криза, но явно това не важи за всички. Шестнадесет месеца след като се присъдени към закъсалия валутен блок на Евросъюза, Естония процъфтява. Икономическият ръст на страната за м.г. бе 7.6%, което е пет пъти повече от средното за еврозоната. Естония е единствената страна там, която има бюджетен излишък. Националният дълг е само 6% от БВП в сравнение с 81% на надеждната Германия или 165% на закъсалата Гърция. Хората се тълпят пред дизайнерските магазини или в новите ресторанти в средновековната столица Талин, а авангардните технологични фирми се оплакват, че не могат да намерят хора за свободните работни места. Всичко изглежда много по-добре



от мрака в останалата част на Европа



Постиженията на Естония са още по-забележителни, като се има предвид, че страната беше една от най-силно засегнатите от глобалната криза през 2008-2009 г. Тогава икономическият срив там стигна 18%, което беше много по-голямо свиване от това, което претърпя Гърция през последните пет години. Как естонците успяха да закрепят положението? "Аз мога да отговаря само с една дума - икономии, икономии, икономии", смята Петер Копел, стратег по инвестициите на SEB Bank. Той е категоричен, че именно тези мерки са спасили страната. След три години на затягане на коланите обаче европейците едва ли искат да чуят точно това. На конференция в Талин Копел посочи, че европейците трябва да се подготвят за неизбежен спад в стандарта на живот, на заплатите и на сигурността на работните им места, за да се подготвят за излизането от кризата. Това предизвика остра реакция от страна на присъстващите италиански и френски политици. Докато съкращенията на разходите доведоха до стачки, социални вълнения и свалянето на правителства в редица европейски държави, естонците издържаха изключително сурови мерки за икономии, едва-едва мрънкайки. Те дори



преизбраха политиците, които им затегнаха коланите



"Беше изключително трудно, но успяхме", коментира министърът на икономиката на Естония Юхан Партс. "Всеки трябваше да се откаже от нещо. Всички заплати в публичния сектор бяха намалени, включително възнагражденията на министрите. Те паднаха с 20%, а средният спад в заплатите на чиновниците беше 10%", коментира той пред GlobalPost. "В добри времена намаляването на заплатите на държавните служители, полицаи и т.н. е изключително непопулярно. Аз мисля, че хората показаха добро разбиране, че ако не разполагат с приходите, трябва да се намалят разходите", допълни той. Освен с намаляването на заплатите в публичния сектор правителството в Талин отговори на кризата от 2008 г. чрез повишаване на пенсионната възраст и други непопулярни мерки, които изпълниха с гняв западноевропейците.

Историята донякъде дава обяснение защо естонците с такава готовност захапаха дулото на пистолета. Страната се откъсна от съветското господство преди повече от 20 години заедно със съседите си Латвия и Литва. Хората още помнят съветската окупация и за тях е много по-лесно да приемат такава жертва днес. "Западна Европа всъщност не е преживявала истински спад в стандарта на живот след Втората световна война", коментира Копел. "В исторически план икономиите са неизбежни, но това не е част от културата на Западна Европа в момента", допълва той. Естония обаче съвсем не е избегнала проблемите, породени от дълговата криза в Европа, и има опасност от нов спад. Средната месечна заплата в размер на 697 евро е сред най-ниските в еврозоната, а безработицата все още е малко над средното за ЕС ниво. Все пак безработните намаляват благодарение най-вече на процъфтяващия технологичен сектор.

Правителство в Талин инвестира сериозно в научни технологии, образование и информация и успешно привлича сериозни инвестиции чрез създаването на благоприятна бизнес среда с намаляване и опростяване на данъците и облекчаване на процедурите по създаване и регистрация на фирмите. Местоположението на страната също не е за подценяване - с бърз достъп до германския, руския и северните пазари. "Имаме една национална черта - да довеждаме нещата докрай", коментира лидерът на Skype Estonia Тит Паненен. "Мисля си, че това е така, защото сме малко, всички се познават и може да се създаде лесно чувство за отговорност един към друг. Ако се издъниш - всички го разбират", допълва той. Самата Естония беше един иновативен проект, когато получи независимостта си през 1991 г., продължава Паненен. Той разказва, че са



били реформирани старите йерархии,



както и че много млади хора са били въвлечени в политиката и бизнеса, за да може страната да изгради икономиката си от нулата. Резултатите не закъсняват. Днес Естония е изключително конкурентоспособна икономика заради ефективността и технологиите, които прилага.

Балтийската страна също така създаде благоприятна атмосфера за бизнеса чрез намаляване и опростяване на данъците, както и правейки по-евтино създаването на различни компании. Талин също така привлече нови иновационни фирми като компанията за интернет дизайн Edicy, сайта за онлайн превод на пари Transferwise и фирмата за софтуер Erply. Но бащата на всички тях се казва Skype, който беше създаден от специалисти от Естония, Швеция и Дания през 2003 г. и купен м.г. от компютърния гигант Microsoft за 8.5 млрд. долара. Тази телефонна интернет компания оперира от технологичен парк в едно от предградията на Талин, където над 400 души от 30 страни работят в спокойни и просторни офиси със сауни. Там също така има детски градини, серия от приятни дизайнерски кафенета и места за chill-out (отпускане) с шезлонги, където компютърните маниаци се зареждат с нова творческа енергия.

Успехите на Естония, описани в няколко авторитетни западни издания, предизвикаха гневната реакция на Нобеловия лауреат Пол Кругман, който никога не бил привърженик на политиката на строги икономии и активно съветва правителствата да харчат все повече пари, за да стимулират потребителското търсене. В статия за "Ню Йорк Таймс" той признава, че "възстановяването на Естония от кризата е значително, но е непълно и далеч от икономическия триумф". "Тъй като Естония изведнъж стана рекламно лице на защитниците на строгите икономии, може би е полезно да погледнем картината без розови очила. Вижте БВП по Евростат - ужасен, сравним с депресията срив, последван от забележително, но все пак непълно възстановяване. Вярно е, че е по-добре от липсата на възстановяване изобщо, но нима това е триумф?", пита той.

Критиката предизвика острата реакция на естонския президент Томас Хендрик Илвес, който използва Twitter и заряза напълно дипломатичния тон: "Хайде да напишем нещо, за което не знаем нищо, и да сме самодоволни, наставляващи и покровителствени. Но да, какво ли разбираме ние?! Ние сме просто тъпи източноевропейци. Някой ден и на нас ще ни стане ясно". Илвес, възпитаник на Колумбийския университет, изтъкна, че това е искрена защита на страната му, която полага неимоверни усилия в съответствие с правилата, наложени от ЕС, и показва, че икономиите могат да имат и положителен резултат. "Само защото моята страна води политика, която е в разрез с мантрата за чудесата, които ще се случат, като раздаваме помощи, не означава, че всички трябва да ни следват. Съжалявам, аз не съм нито консерватор, нито ляв. Просто не мога да разбера защо, след като сме договорили фискални правила в ЕС, някой трябва да се подиграва и злорадо да назидава моята страна".

Социалните мрежи и медиите се разделиха между двата лагера, но един ефект е безспорен - вече много повече хора знаят какво се случва в Естония. По-добра реклама, при това безплатна, едва ли може да се измисли.
 ----
60
6099
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
12 Юни 2012 20:07
Икономическият ръст на страната за м.г. бе 7.6%

2009 г. Тогава икономическият срив там стигна 18%

Как естонците успяха да закрепят положението? "Аз мога да отговаря само с една дума - икономии, икономии, икономии"

Ами дайте да направим едни кръчмарски сметки. Ако икономиката се свие с 18% и след това расте с да кажем 7% годишно - ще трябват точно 3 (три) години да се върне на предишните нива. В края на тази година, Естония ще бъде на нивата от преди три години. То така дори България е по-добре от тия. Не виждам какво Кругман да им е крив.
12 Юни 2012 20:28
България в момента е по зле от 2004. Има да минат поне още 4 а по вероятно 7 години докато страната се върне на ниво 1:1 с това от края на кофтия станишев и омразното управление с мандат на ДПС
12 Юни 2012 20:31
Един ден и нашият МП ще се опълчи аргументирано /и на добър английски/ на г-на Кругмана. Стой, та гледай !
12 Юни 2012 20:53
Ако икономиката се свие с 18% и след това расте с да кажем 7% годишно - ще трябват точно 3 (три) години да се върне на предишните нива. В края на тази година, Естония ще бъде на нивата от преди три години.

И вече излязла от кризата, докато на други държави тепърва им престои най-лошото.
12 Юни 2012 21:02
Тоз си е чист антисемит.
Грците са острието на световния пролетарят -
гепиме и н е плащаме.
И после русите синеоки хора поемат сметките...
12 Юни 2012 21:37
Националният дълг е само 6% от БВП

Споко, ще дойдат от МВФ и ще ви убедят да вземете кредити под страх от сваляне на кредитния рейтинг, Световната Банка ще ви размаха пръст да започнете да правите "реформи" а ако се дърпате ще започнат да скачат едни "интелектуалци" с не-местни фамилии че демокрацията е в опасност. И ако се съгласите и икономиката ви се скапе, ще кажат че вие сами сте си виновни. Което ще е почти вярно.
12 Юни 2012 22:16
Естонците, щом вече са добре, да бъдат така добри да се заемат със самостоятелно опазване на въздушното си пространство. В момента НАТО ги хрантути.
12 Юни 2012 22:43
" Правителството в Талин...създаване на благоприятна бизнес среда с намаляване и опростяване на данъци и облекчаване на процедури...''
А какво прави нашето правителство - съдира кожата на малкия и среден бизнес.
12 Юни 2012 23:38
Предлаганото от Кругман си е ужас и безумие.

Човек с наднормено тегло, свикнал да яде доста повече, отколкото му е необходимо, се чувства гладен ако яде толкова, колкото е нормално.

Ясно е, че за да възвърне здравословното си състояние трябва да почне да яде толкова, колкото е нормално (дори по-малко за известен период от време), и също така е ясно, че това ще доведе до дискомфорт (чувството на глад).

Въпросът е иска ли човекът да бъде здрав.
13 Юни 2012 00:14
Първо, в икономиката на Естония има това, което се нарича Добавена Стойност, и то е сериозно като процент. Второ, президента им е личност, с която всяка водеща държава в света би се гордяла. Трето, бих искал Естония и другите прибалтийски държави да са ни съседи вместо Гърция, Сърбия, Турция, че и Румъния... (в този ред). Македония е съвсем друга тема ...
13 Юни 2012 00:23
Не можеха ли да напишат направо че трябва да се радваме когато ни намаляват заплатите?
Такава глупост не бях чел отдавна, по виденово време беше модерно да се плещят такива идиотщини, че видите ли стягането на коланите е хубаво нещо, с глад и мизерия ще прокопсаме...то не че не е хубаво де, ама за кой?
Отчайващо е , 500 години робство е повлияло много на раята, иска си бича и ярема и това си е....
13 Юни 2012 01:53
Пък ние сме африканци! Вече 23 години и все сме в криза!!!
13 Юни 2012 03:05
"Мисля си, че това е така, защото сме малко, всички се познават и може да се създаде лесно чувство за отговорност един към друг. Ако се издъниш - всички го разбират"

е тва е.
идеалната държава на платон - 5040 души (ок, параметрите са били други преди 2500 години). хората се познават един друг и имат не права, а задължения. всеки заема някаква роля и е ангажиран в дейноста на държавата. урбанизация, глобализация.. плява.
13 Юни 2012 07:27
Кругманите нагазиха в "кризис жанра".
Един форумец правилно е сравнил
кругманщината със затлъстяването.
Кругманите не бива да изпадат в самозабрава -
това, че ги крещят ПОВЕЧЕ, не означава, че
са по-умни от белите християни...
13 Юни 2012 08:16
Защо ни дават пример с Естония. Ние живеем така от 23 години и още не сме излезли от кризата. При нас вместо да намаляват заплатите, увеличават цените и като резултат все тая.
13 Юни 2012 08:37
Кругман и вся черпаклиская вместо да пикаят газ, да вземат да дадат пример за една страна, която е прокопсала с кейнсиански мерки.
А ето какво се пишеше тук непосредствено след изборите в Естония през 2011: Натисни тук
Обърнете внимание на "добавката" на Аделина Марини. Дава повод за размисъл.
13 Юни 2012 08:40
Зависи си от манталитета на хората в държавата.
Вече има пример на държава която сама се е измъкнала от блатото чрез затягане на коланите. Доминиканската Република. На който му е интересно - да прочете историята и от края на осемдесетте до сега. Естония върви по нейните стъпки и вероятно също ще се оправи.
13 Юни 2012 09:03
Архичерпаклията Кругман вчера каза в блога си какво според него трябва да се направи спешно - да се увеличи паричната маса в Еврозоната така че средната инфлация там да е поне 3-4%, а в Германия - повече. Т.е., реалните доходи и спестяванията на германците да намаляват с 5-6% годишно, за да живнат периферните икономики. Но не беше голям оптимист, че германците ще са съгласни.
13 Юни 2012 09:46
Икономическата ситуация в Доминика е сред най-сложните в Източните Кариби. Островната държава е била два пъти на прага на финансова криза през 2003 и 2004 години. Едва през 2006 година е забелязан ръст в икономиката, дължащ се главно на приходи от туризма, строителството, банановата индустрия и външни инвестиции. Макроикономическите реформи, прилагани от правителството също са успешни. Страната зависи до голяма част от банановата индустрия - продукцията се изнася за ЕС, а голяма част от работната ръка на острова е заета в отглеждането на бананите. Също се изнасят както индустриални продукти сапун, както и други плодове (папая, манго и др.), цветя, кафе, алое вера и други.


Воцка па ли си чел нещо дето не си го разбрал. Иначе момиченцата в разбликателния бизнес в Гьрция през 80 те години бяха 90% от доминиканската република. После поради глобализацията и по лошо сьотношение цена/качество бяха изместени от конкуренцията от бившия СССР
За страна пробвала да се оправи чрез пестене имаме по добьр пример. Бивша Румьния на Чаушеско. Така ги беше оправил че не ми се мисли. Сега като помисля и Бай Тошо някакви такива рецепти мислеше - ту с тока, ту с водата мьчеше икономии,ама пустия дьлг пак беше 10 тина млд. 89.
13 Юни 2012 09:49
Естонеца е сипал на кружочника Кругман с круглата кружка
13 Юни 2012 09:56
Нямаш си представа в каква ситуация са били доминиканците в края на осемдесетте. Таз справчиьца дет си я постнал е постна кат пролетна коприва. Нищо не казва по същество.
Ония са имали 300 ( триста ) долара в сметката на държавата и не са знаели с какво да си купят хляб за другия ден. МВФ им е предложил заем на драконовски условия.
И тогава се събират работодатели , правителство , профсъюзи , интелектуалци на заседание - мозъчна атака.
И решават :
Работодателите няма да имат НИКАКВА печалба за определен период , профсъюзите нямат искания за повишаване на заплатите. Споразумяват се да не правят стачки а само да работят и да работят.
Вземат заема , тръгва икономиката и след 6 г. са го изплатили и продължават напред.
Има некой дето нещо не разбира. Щот чете само едрия шрифт. Като в читанката за първи клас.
13 Юни 2012 10:11
Островната държава е била два пъти на прага на финансова криза през 2003 и 2004 години. Едва през 2006 година е забелязан ръст в икономиката, дължащ се главно на приходи от[size=2] туризма, строителството, банановата индустрия и външни инвестиции.[/size=2]
13 Юни 2012 10:13
"Аз мога да отговаря само с една дума - икономии, икономии, икономии", смята Петер Копел

А Кругман не одобрявал икономиите! Таквизи са нобеловите лауреати по икономика - на тях им дай потребление и кредити да проповядват!
Между другото, как не ги е срам тия естонци! Да имат икономически ръст пет пъти по-голям от средния за еврозоната! И да се възстановят от кризата с бодри темпове! Ужас!
Мда. Това, което е добро за Естония, може да се прихване като „лош” пример от други страни. Тогава т.нар. икономисти-нобелисти змии и гущери ще бълват, докато оправдаят смисъла на мъдрите си тези...
13 Юни 2012 10:35
След три години на затягане на коланите обаче европейците едва ли искат да чуят точно това. На конференция в Талин Копел посочи, че европейците трябва да се подготвят за неизбежен спад в стандарта на живот, на заплатите и на сигурността на работните им места, за да се подготвят за излизането от кризата.

Там е работата, че европейското затягане на колани прилича на неколкократно рязане на опашката на котката за да й се спестят страданията.
При естонците всички мерки са приложени веднага и шоково, затова и има резултат. И всичките мерки за икономии са съчетани с насърчаване на инвестициите във високите технологии за да стане измъкването от кризата по-бързо. За съжаление европейците смятат, че всичко което имат им се полага по право, затова и тази съпротива срещу крутите мерки. А и всеки от еврозоната търси начин да прехвърли на другия (т.е. на тези с работещата икономика) финансовата тежест на огромното дългово бреме. Затова и такива гнили идеи като тези на Кругман намират такава популярност в ЕС.
Примерът с Естония показва, че една държава прогресира когато се управлява от прагматици и технократи и обратното - навлиза в криза и регрес когато я управляват тъпи политици-популисти, за които единственото важно е да ги преизберат.
13 Юни 2012 11:01
Как естонците успяха да закрепят положението? "Аз мога да отговаря само с една дума - икономии, икономии, икономии", смята Петер Копел, стратег по инвестициите на SEB Bank. Той е категоричен, че именно тези мерки са спасили страната.
Абе ходи го разправяй това на гърците, пък да видим как ще те посрещнат. А и не само те. Всеки иска "растеж".
13 Юни 2012 11:05
Зад всички тия числа в Естония стои нещо, което ние не ценим - национален дух. Естонците имат национална доктрина, прекланят се пред образованието и се гордеят с университета си, генетично не са алчни и ценят простотата, смело загърбиха миналото и никой не човърка в досиетата на КГБ, лъжата със сигурност не е основно средство за комуникация. Но пък у нас каква е веселба!
13 Юни 2012 11:13
Зад всички тия числа в Естония стои нещо, което ние не ценим - национален дух.

Не е като да сме останали съвсем без дух, просто сме мързеливи, когато става дума за обединяване (безкористно!!) в името на някаква национална кауза. Струва ми се, че все още очакваме да се роди новия Левски или Ботев , за да ни поведат напред! Сякаш без велик водач няма да се справим...
13 Юни 2012 11:45
Опашки пред бутиците?
13 Юни 2012 12:25
Има нещо важно, което несъзнателно или съзнателно се изпуска - освен че са затегнали коланите, естонците са се стегнали и бачкат. След войната икономиките на западноевропейските страни бяха съсипани, а Германия беше направо смачкана - каквото не беше разрушено и останало от машините, беше задигнато и замина предимно на Изток. На всичко отгоре трябваше да плаща и репарации. По плана Маршал най-много пари получиха Англия и Франция, най-малко Германия. Въпросът е, за какво бяха използвани тези средства. Докато Англия и Франция ги използваха предимно за социални нужди, германците стиснаха зъби и ги вложиха в икономиката. И резултатите не закъсняха. Десет години след войната, икономиката на Германия настигна икономиките на Франция и Англия, а след това ги и задмина. До разпадането на СССР, Естония беше една от съюзните републики с най-развита икономика, но все пак далеч под западните стандарти. Не знам сега колко получава от ЕС, но едно нещо е повече от ясно - естонците не само получават помощи, но са се хванали и бачкат. С други думи търпят лишения, но поне знаят защо го правят, а и резултатите са налице.
13 Юни 2012 12:39
Споразумяват се да не правят стачки а само да работят и да работят.

това у нас е неприложимо, даже и половината.
щото НЕОБХОДИМОТО условие е да бачкат, което у нас е абсурд.
другото е само ДОСТАТЪЧНО, т.е. прилага се само ако първото е налице
13 Юни 2012 12:50
За манталитета на балтийците ще ви дам само един пример, който цитирам по памет от "Архипелаг Гулаг" на Солженицин. В лагера най-търпеливите и добросъвестни затворници били балтийците и германците. Имало един старшина-хашлак, който всяка събота пристигал с Москвича си и ги заставял да го снабдяват дефицитни строителни материали, които впоследствие продавал на черно. И тогава се случило нещо "нечувано дотогава в Съветската държава", както сам възкликва Солженицин - лагерниците му поискали квитанция за предоставените материали
13 Юни 2012 13:53
***
13 Юни 2012 13:54
n/m
13 Юни 2012 14:03
В такива условия е повече от безсмислено да се работи, а и да се спазват някакви "правила". Прочетете какво се случи с работливия кон от "Животинска ферма" на Оруел. Същото сега се случва с бедните и работливи хора по целия свят.
Демек, викаш да изгоним международните корпорации-пиявици (нищо против!)и да се върнем в 1984 г. Ма то и тогава не навсякъде се работеше, дори беше излязъл израз, че хората ходят на работа, за да си почиват от частното. И какво да правим сега?...
13 Юни 2012 14:06
ние демек се справяме по-добре с кризата, защото на западняците им е вкарана само главичката, а това за нас е отминал период. Каквото и да стане, все ще е по-добре от това, което сме преживяли, или поне няма да е по-лошо.
13 Юни 2012 14:08
n/m
13 Юни 2012 14:11
***
13 Юни 2012 14:15
Чернев , нищо не си видял още... Проблемът в БГ е системен , както казваше мадридския шмекер - "Чипът, Чипът..."
Що, на останалата част от света какъв й е проблемът, та се стигна дотук?
13 Юни 2012 14:21
ние демек се справяме по-добре с кризата, защото на западняците им е вкарана само главичката, а това за нас е отминал период. Каквото и да стане, все ще е по-добре от това, което сме преживяли, или поне няма да е по-лошо.
Да, на нас периодично ни го затъкват целия и сега ако го изкарат, ще ни стане по-добре
Не може частни компании да боравят с трилиони долари и да разпределят милиарди долари печалби, а отделни държави да разполагат с една малка част от това, и някой да твърди, че системата е нормална и всичко си е ОК.
Доскоро в Япония корпоративният капитализъм беше в чист вид (както при социализма държавата се грижеше за всичко и всички, така в Япония са корпорациите), действаше добре и всички бяха доволни. Амо от известно време насам нещата не вървят на добре и там. Еле пък след миналогодишното земетресение.
А когато се наложи, идват американските въоръжени сили. Това си е по-близо до 1984 или други подобни антиутопии
Те точно през 1984 г. се въздържат от действие, освен ако нямаме предвид два свалени ирански самолета над Персийския залив
13 Юни 2012 14:29
***
13 Юни 2012 14:32
И няма никакви изгледи това да се промени. Когато германци , французи , испанци , италианци ...започнат масово да емигрират на Изток , можете да ми сигнализирате , че съм писал неверни такова...
Добре, стой си там. Човек ще рече, че ежедневно проклинаш емигрантската си неволя и се обръщаш с гняв назад, без да можеш да погледнеш с изчистено съзнание напред. Хубаво е между попръжните по адрес на бившата си родина, да казваш и по едно-две позитивни неща. Иначе ще си помислим, че нищо добро не си прихванал от Европата.
13 Юни 2012 14:34
n/m
13 Юни 2012 14:50
***
13 Юни 2012 14:53
Тъжно ми е, да.
Кажи кога ти е радостно? Нещо все тъжен и ядосан ми се виждаш напоследък.
13 Юни 2012 15:21
С икономии никой не е прокопсал, безсмислено е да намаляваш дългове за сметка на заплати, каква полза че нямаш дългове ако и пари нямаш? Все пак целта е хората да живеят добре, не да се оправят някакви си цифри в някакви си сметки....
13 Юни 2012 15:22
***
13 Юни 2012 15:28
Рядко идват хубави новини от БГ за съжаление , а българите , с които контактуваме тука , даже и не искат да гледат БГ новини, да не си развалят настроението... Това си е тъжно.
Ами правилно постъпват хората. А ти явно обичаш да си разваляш настроението. Не са хубави тези работи.
13 Юни 2012 15:40
Да , западняците мрънкат и се оплакват редовно , но това подвежда... Това , което за ТЯХ е "криза" , за нас е като някакви леки флуктуации , на фона на един охолен живот.

На фона на огромните дългове на много държави в Еврозоната аз не бих бил такъв оптимист, че статдартът им ще може да се поддържа на сегашното ниво дълго време.
С икономии никой не е прокопсал, безсмислено е да намаляваш дългове за сметка на заплати, каква полза че нямаш дългове ако и пари нямаш? Все пак целта е хората да живеят добре, не да се оправят някакви си цифри в някакви си сметки....

Направо изтрепа рибата. Както откажеш да плащаш дълговете никой няма вече да ти даде никакъв кредит. Ще ядеш това, което си произведеш. Добрият живот с пари назаем е само временен.
13 Юни 2012 15:46
Патагонец
13 Юни 2012 15:40
Рекна ли му го право в очите.
13 Юни 2012 15:55
Чудя се вече втори ден и не мога да реша - дали е по-добре да съм източноевропеец, дето се справя добре с кризата, или пък е по-добре да съм западноевропеец и да се справям по-добре с ... живота.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД