Дори и да имаме леки колебания по въпроса дали от "Искъро по-дълбоко нема", нямаме никакви съмнения, че от "центъра на София по-широко нема". Доказателство? В последния си опит да определи ново данъчно зониране кметството разшири почти двойно централната градска част и така за пореден път опита да увеличи данък сгради през задния вход. Защото данъчната оценка на имота определя налога върху него, а за гражданите - и такса смет. Така само данъкът ще се вдигне с над 100% за част от 170 000 собственици, които ще получават догодина бележки с нови суми. Тези хора може и да са около 15% от всички собственици в столицата, но разликата от III и IV зона до I зона е значителна. Като се прибави и таксата - кметството все още не е сметнало какво ще е поскъпването при нея - сметката ще набъбне двойно, че и тройно.
Защо изобщо е необходимо ново зониране е въпрос без отговор. Точно както преди година и половина, и сега общината няма никакви солидни аргументи за това. Този път идеята се поднася внимателно - публиката дълго бе подгрявана за нея и бе оставено впечатление, че ще бъде чута, ако има възражения. Кметът Йорданка Фандъкова заяви, че ново зониране ще има, ако има "частичен консенсус" /каквото и да означава тази словесна еквилибристика/. Въпреки това след година и половина работа "мотивите" на експертите за промяната на данъчните зони се изчерпват в три изречения - инвестициите, вече направени и бъдещи, и изравняване на границите на данъчните зони с границите, определени в закона за устройството и застрояването на София.
По тази кметска логика Симеоново, Драгалевци и Бояна остават със същите данъци, защото там няма инфраструктура. Кварталите "Враждебна", "Димитър Миленков", "Абдовица" и "Христо Ботев" обаче ще плащат повече, макар че и там общината не е инвестирала нито лев. Пазарната логика, която очевидно е по-смислена от общинската, безмилостно показва, че въпреки еднакво отчайващата инфраструктура, къща в Драгалевци не струва колкото къща във Враждебна. Но кой ти гледа пазара, в софийска община сметките обикновено се натъкмяват на око.
Убедително доказателство в това отношение са числата, с които бе подкрепено предложението за новите зони - някаква странна смесица на инвестирани през последните 12 г. средства и бъдещи намерения. От 2000 г. насам за ремонт и изграждане на улици например са дадени 263 млн. лв. Почти 220 млн. лв. са събрани от всички видове общински данъци само за м.г. Толкова, колкото общината е дала за строеж на детски градини пак за десет години. Само че все още има около 15 000 деца, за които няма места в забавачките. Голяма част от инвестициите освен това са европейско безвъзмездно финансиране - например тези за метрото, в което са вложени почти половината (1.367 млн. лв.) от общия размер на парите за десетте години (2.538 млн. лв.). Като довод бяха представени и бъдещи инвестиции в осветление (които пак ще дойдат от външен източник), както и облагородяване на центъра с пари от Европа - след 2015 г. обаче. Така на практика бъдещите намерения за подобряване на отделните квартали бяха предварително калкулирани в данъците. А би било логично да е обратното - защото намеренията на общината са доста разтегливи във времето, сроковете редовно не се спазват и инвестициите не се изпълняват.
И другият мотив за вдигане на данъците - метрото, не издържа. То хем е сред основните причини (да не кажем единствената истинска), заради която по преценката на общината благоустрояването на квартала се променя рязко, хем не е. Кв. "Банишора" и районът около Централна автогара например минават в най-високата данъчна зона, защото им предстои да се сдобият с метро. И "Лозенец", и "Надежда" ще имат метро, че даже и по един чисто нов булевард, но техните данъци не се вдигат. Да не говорим за "Обеля", където има метро от много години, но никой не мисли да вдига данъчната зона на квартала.
Основният критерий за определяне на зоните, записан в закона за местните данъци и такси, е местоположението - районите в центъра да са с най-висока данъчна зона и към периферията да намаляват. Но "централната градска част" е разтегливо понятие в представите на кметството - ако разтегляш границите на центъра, в един момент може да се окаже, че целият град е един голям център. Предстои да видим дали като се построи третият лъч на метрото, кв. "Левски" няма да се нареди до жълтите павета по данъчно зониране.
Вместо да оправи грешките в данъците, заложени в данъчното зониране от 1998 г., общината просто търси начин да разшири зоната на тези, които плащат най-много. Един и същ квартал ще продължи да е в различни зони, макар че някои недоразумения все пак се изчистват - бул. "Дондуков" например ще престане да бъде разкрачен между първа (от страната на президентството) и трета (откъм Министерски съвет). Но отделните части на "Младост" ще продължат да бъдат в различни зони.
Мнозина са скептични, че данъчното зониране в този вид изобщо ще влезе в сила. Целта е ясна - да се вдигнат данъците незабелязано, защото за откритото повишение няма нито желание, нито аргументи. Но нищо, което опира до джоба на един човек, не може да остане скрито. А догодина има избори и подобни акции не са препоръчителни.
Снимката е добра
Чакам мик да се включи и да каже, че центъра на софията не е зе бедни люде и трябва данъците да се увеличат с пъти, за да има пари за улици и тротоари.