:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,083
Активни 756
Страници 28,648
За един ден 1,302,066

Шокът с тока не е шок, а традиционно управленско безхаберие

В нито една европейска държава няма такива привилегии за електроенергията от ВЕИ. Няма и енергийно министерство, което да не знае кога колко мощности ще се включат в системата
Снимка: БГНЕС
Енергията от вятър се оказа много изгодна инвестиция и не са виновни инвеститорите за шока с тока, а политиците, дали им огромни привилегии, без да се замислят особено.
"Когато колата се обърне, пътища много." Така могат да бъдат обобщени даваните от правителството и политици разяснения, обяснения, взаимни упреци и разсъждения какво можело да е сега, ако преди няколко години някой бе предприел нещо за ограничаване на производството на скъпата енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Сегашният енергиен министър Делян Добрев и премиерът Бойко Борисов неуморно повтарят как предишният Закон за енергията от ВЕИ, приет от правителството на тройната коалиция, допуснал бума със съоръженията за производство на ток от ВЕИ, който сега давал "резултати". В интерес на истината това наистина е така - предпоставките за лавинообразното развитие на съоръжения за ток от ВЕИ - и най-вече от вятър и слънце, бяха заложени от предишното правителство. Тогава, за да се гарантира изпълнението от България на изискването до 2020 г. да имаме поне 16% енергия от ВЕИ (вятър, слънце, вода, биомаса) в крайното енергийно потребление на страната, бяха дадени изключително изгодни преференциални условия за изграждане на съоръжения за производство на "зелен" ток - много високи изкупни цени за много дълъг период (20-25 години) и сравнително лесно получаване на разрешение за изграждане на съоръжения. Обаче сегашното правителство, след като е разбрало накъде отиват нещата, би могло да направи съответните законови промени не миналата и тази година, а още в първите месеци след идването си на власт. На въпрос на "Сега" защо това не е станало по-рано, сегашният енергиен министър Делян Добрев отговори, че в началото министерството не е знаело колко са заявките и предварителните договори за съоръжения с ВЕИ, а пък и част от договорите вече се изпълнявали.

Такъв отговор от ресорен министър, меко казано, буди недоумение. Тълкуванията може да са две - министърът (сегашният и/или предишният) или не е наясно с основно направление в работата си, или не казва истината. Възможно ли е изобщо



държавата да няма ясни разчети



във всеки миг какви са заявките за слънчеви и вятърни паркове и какви са нуждите и възможностите на енергийната система да ги поеме?

Още преди 2-3 години НЕК имаше такива разчети и алармираше, че електроенергийната мрежа не е в състояние да присъедини 10 000-12 000 мегавата нови мощности, да не говорим, че не са необходими толкова. Още преди повече от две години от Българската стопанска камара поставиха въпроса "Кой ще плаща скъпия ток от ВЕИ?" и подчертаха, че високите цени ще затруднят както населението, така и индустрията - както и стана. Което означава, че управляващите, и в частност ексминистър Трайчо Трайков, е имало в кого да се вслушат и да преценят, че скоро бумът на ВЕИ и особено на соларните паркове ще доведе до непосилно високи цени на тока. Те досега се удържаха, като буферът беше Националната електрическа компания (НЕК) - която купуваше скъпия ток от ВЕИ, но го продаваше на определените от ДКЕВР по-ниски от полагащото се цени. Наскоро обаче се разбра, че НЕК е почти пред фалит и негативите трябва да се понесат от българските потребители. Разбира се, скокът в цената на тока се отразява и на индустрията чрез високите ВЕИ добавки, които влизат в цените на едро на търговците с енергия.



А какво можеше да се направи?



Като начало да се прецени, че заявките за соларни и вятърни паркове са прекалено много. Явно възможността да имаш гарантирано изкупуване на стоката си (ток от ВЕИ) за цели 25 години (сега намалени на 20 за соларните и 15 за вятърните съоръжения), и то на високи цени, гарантиращи възвръщане на инвестицията за около 1/3 от периода или максимум за половината (в зависимост от лихвите по кредитите), е твърде апетитна "хапка". И макар че заявки означават само намерения, то би трябвало още преди три години да се сложи по-строго сито, така че само сериозни инвеститори да стигат до предварителни и окончателни договори.

Към момента по данни на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране предварителните договори са за около 4000 мегавата (двата работещи блока на АЕЦ "Козлодуй" са общо 2000 мегавата), които според експерти, ако се реализира, са предостатъчно. Защото токът от ВЕИ, освен че е доста скъп (преди намалението токът от слънце беше около 11 пъти по-скъп от този от АЕЦ "Козлодуй", а след намалението от юли - 6-7 пъти), налага реализирането и на други инвестиции. НЕК се налага да прави разширяване на електроенергийната мрежа за своя сметка за присъединяването на ВЕИ съоръженията. Налага се също НЕК да строи или да плаща за поддържането на така наречените заместващи мощности, които да работят на въглища или вода, когато соларните и вятърните паркове не работят - и всичко това се плаща от крайните потребители - населението и бизнеса.

И тук може да се зададе въпросът защо когато се говори за ВЕИ, част от представителите на бранша "забравят", че сравнително евтиният ток от вода също е ВЕИ и с него може да покрием голямата част от европейските изисквания. Съоръженията с биомаса, които засега се използват главно за отопление и също като водните централи имат непрекъсваем работен процес (стига да им се осигурява отпадна дървесина), също са ВЕИ и макар че токът от тях също е скъп, те засега са съвсем малко.



Как се отнасят към развитието на ВЕИ съоръженията други европейски страни?



При повечето от тях преференциалните изкупни цени на тока от вятър и слънце или са по-ниски от нашите и за по-кратък период, или изобщо ги няма. В богата Германия например вече изобщо няма преференциални цени за мощности, по-големи от 10 мегавата. Според схеми в други страни даден соларен или вятърен парк има квота, според която част от произведената от него през годината електроенергия се изкупува по преференциални цени, а останалата - на свободния пазар в конкуренция с останалите източници за производство на ток. В някои от страните от ЕС гражданите имат привилегията да избират дали да плащат сметките си по високите тарифи за "зелен" ток, или по по-ниски разценки, но пък от отделящи вредни емисии мощности. Ние, независимо че сме бедни, плащаме високите тарифи.

На този фон идва изглеждащата като "изпусната" между другото реплика на енергийния министър, че е възможно в бъдеще по преференциални цени да се плаща само токът от малки соларни инсталации - с мощност до 30 киловата, т.е. основно такива, разположени на покривите на сгради. Според представители на енергийния бранш обаче интересите в сектора са твърде големи и "оплетени", за да може това да се случи на практика, или поне не в този вариант. А междувременно битовите потребители и голяма част от бизнеса ще изнемогваме с високите цени на електроенергията. И "светлина в тунела" засега не се вижда, защото според оптимистичните прогнози в средата на 2013 г. токът ще скочи с около 10%.

39
4980
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
10 Юли 2012 19:59
Възможно ли е изобщо държавата да няма ясни разчети


Всъщност разчети има.
Кой приятел (брат'чед, съпартиец) колко ще хапне.
И колко ще снесе.
10 Юли 2012 20:12
Обаче сегашното правителство, след като е разбрало накъде отиват нещата, би могло да направи съответните законови промени не миналата и тази година, а още в първите месеци след идването си на власт. На въпрос на "Сега" защо това не е станало по-рано, сегашният енергиен министър Делян Добрев отговори, че в началото министерството не е знаело колко са заявките и предварителните договори за съоръжения с ВЕИ, а пък и част от договорите вече се изпълнявали.

Просто на другарката Карагьозова й трябваше време за да освобиди милионите си и да ги вложи в този бизнес.
10 Юли 2012 20:42
Тоя кво се прави на биена мечка? За три години една дума срещу перките и фотоклетките не каза, даже президентът Му обяви нов голям шлем - перки, стиропор, кво беше там другото...
10 Юли 2012 21:21
Банани нали има ? Айде , сега претенции. Демокрацията иска жертви.
Как беше : мързи ги някои да работят, свикнали да получават и чакат да получат от ЕС.
Къде са сега амбразурчиците или ги е треснал тока ?
Каскет само ги оправя такива , каскет.....
10 Юли 2012 21:26
Казвах аз преди години, че геноцидната политика на Тройната коалиция, спрямо българския народ ще има последици десетилетия след като бъдат изритани.
10 Юли 2012 21:35
Има едно просто решение.Обявява се национализация на всички фотоволтаици и перки,а на собствениците им се издават хартийки,с които да получавт компенсации в бъдеще.
Щях да забравя и американските ТЕЦ-ове.Това го казвам сериозно.Няма да слагам любимото си озъбено емотиконче.
10 Юли 2012 21:51
Пред сп. „Биограф” от 30 юни 2012 г. Борисов заяви, че назначаването на Трайчо Трайков за министър на икономиката, енергетиката и туризма, е било най-голямата кадрова грешка, която е допуснал по време на мандата си.
„Сгреших с някои кадрови промени, а с други закъснях. И в енергетиката, и в здравеопазването трябваше по-рано и по-енергично да действам. Трайчо Трайков въобще не трябваше да го слагам на този пост. Трябваше много по-рано да го сменя. Това е най-голямата ми грешка",

Мога да добавя, че мандатът му още не е свършил, пилците се броят наесен и дуловската гаубица Десислава Атанасова има всички шансове да измести Трайчо от върха на стълбицата "най-голяма грешка".
Няма съмнение, че безхаберието в енергетиката стана норма и то отдавна. Да вземем министрите от последните 15 години... само министрите, въпреки че думата "управленско" в заглавието отваря темите и за организираните престъпни групи в НС, за депутатската мафия, както я нарича в прав текст доц. Минче Христов, независим депутат през 2007 г. Натисни тук, и за ДКЕВР... и да ги оценим. Личната ми оценка е: Иван Шиляшки - среден 3; Милко Ковачев - отличен 6; Румен Овчаров - добър 4; Петър Димитров - кръгла 0; Трайчо Трайков - лош 1; Делян Добрев - добър 4. Средната им оценка е среден 3.0. Твърде малко за високоспециализиран отрасъл, който е една четвърт от националната индустрия. Най-важната и четвъртинка.
А статията е отлична.
10 Юли 2012 21:57
Патологичният лъжец М. Ков. - отл. (6)???? Ясен си отвсякъде.
10 Юли 2012 22:04
При условие , че наистина договорите на енергийната пирамида, наречена ВЕИ, са за 20-25 години, представяте ли си какви ще са цените на тока за българите след 2017 г, когато затварят АЕЦ Козлодуй и няма да има АЕЦ Белене, заради интересите на едни чичковци на Балканите ? Сега пищим дори при условие , че евтиния ток от АЕЦ Козлодуй в микса тушира ефекта от безумните цени на ВЕИ, а какво ще стане като нямаме АЕЦ и започнем да внасяме ток от Турция или Румъния, което беше и една от целите на упражнението АЕЦ Белене ?
В БГ е затварян бизнес под натиска на ЕК, с манипулации ,чрез местни пасита и в интерес на чужди държави и техни фирми. В случая се отваря "бизнес" под зеления флаг на ЕК , който въобще не е в конкурентна среда , а си е направо един вид ВЕИ монопол на печалбите. Никой не е против екологията , но това си е тежък удар срещу обикновения българин.
Няма да се учудя , ако ударят и последната ни надежда - свещоливницата на Светия синод.
10 Юли 2012 22:14
анастаси сиров 10 Юли 2012 21:35
Има едно просто решение.Обявява се национализация на всички фотоволтаици и перки,а на собствениците им се издават хартийки,с които да получавт компенсации в бъдеще.
Щях да забравя и американските ТЕЦ-ове.Това го казвам сериозно.Няма да слагам любимото си озъбено емотиконче." Към цитата освен ще добавя и национализация на транспорта/воден,въздушен и железопътен.И ,общо ,всеки управленец,който спомене в бъдеще за някаква нова приватизация да знаете ,че се търсят нови комисиони и далавери и такъв трябва да се вдигаме и да го гоним.На 12.7 2012г. от 19ч.30мин пред часовника на централна поща в Пловдив на ПРОТЕСТ срещу високите цени на тока, пък и въобще срещу политиката на сегашното и предишните правителства.Днес приятел току що завърнал се от Лондон ми каза колко струва електроенергията от същата ИВН компания-първите 8% от сметката се заплащат на цена 7 пенса на квт/час а останалите по 3 пенса.Как ви се струва това,а?
10 Юли 2012 22:23
внимателният, "дуловската гаубица"! Ама съм се смял.
10 Юли 2012 22:24
Бай Любене, за тези цени на тока и прочие благинки , на които се радват ингилизите, политиците им са водили и водят колониални войни, цели държави гърбят и това гърбене ни го представят после като "предприемчивост", ябълката, пазара - регулатор и прочие. Готвят агентура за влияние и после я пробутват със съответното парфюмирано CV в БГ , от което матриала у нас изпада в овчи захлас. Няма защо да им се сърдим - хората си гонят интереса и знаят как да запазят Статуквото, което ги устройва.
България няма кого да гърби- нас гърбят всякакви "инвеститори" .
Друг е въпросът , че там реда и закона се спазва в неизмерима степен повече, в сравнение с БГ.
10 Юли 2012 22:32
При условие , че наистина договорите на енергийната пирамида, наречена ВЕИ, са за 20-25 години, представяте ли си какви ще са цените на тока за българите след 2017 г, когато затварят АЕЦ Козлодуй и няма да има АЕЦ Белене, заради интересите на едни чичковци на Балканите ?

Аз пък си представям каква щеше да е цената на тока от "Белене". Изградена от чужда компания, с чужди средства и с гаранция за връщане на инвестицията. Съответно народонаселението щеше да е принудено да купува този ток на "преференциални" цени поне за 30 години.
И ако някой си мисли, че след изграждане на такава централа токът няма да поскъпне, а ще поевтинее, аз спокойно мога да го обвиня в популизъм.
10 Юли 2012 22:50
Има едно просто решение.Обявява се национализация на всички фотоволтаици и перки,а на собствениците им се издават хартийки,с които да получавт компенсации в бъдеще.

Нали ги национализирахте веднъж през 2007 г.? Каква по-голяма национализация от това, да живеят 25 години за сметка на цялата нация? Сега е време да се действа по нормалния, капиталистическия начин, чрез приватизация. НЕК започва да им купува тока по пазарните цени на микса си, частно, честно и без комунистически "държавни" привилегии.
10 Юли 2012 23:06
alin, обвинявай хората в каквото си искаш и в каквото разбираш или си разбрал от ЕЖК. Можеш ли да смяташ? Ако можеш, назови една "преференциална" цена за тока от Белене, умножи я на 17 милиарда (kWh), умножи резултата на твоите 30 години и виж какви пари ще се получат. Представа си нямаш какво ще получиш, но опитай. Пък като го сметнеш, пак приказвай.
10 Юли 2012 23:22
Шокът с тока не е шок, а традиционно управленско безхаберие

Компрадорството като разруха, за съжаление, е непознато дори и като понятие за болшинството българи. Плюе се заради което по някогашната ни приобщеност към СССР - в нея обаче нямаше никакво компрадорство, а точно обратното. Сегашната политическа система, която излъчва ту една ту друга шайка бандити за правителства, грабещи на воля с протекцията на компрадорството си, тази политическа система е унищожител на нацията. Двадесет и три години ние не можем да възстановим градивността на миналото. Вместо да се усъвършенства и развива, някогашната градивност предателски непрекъснато се обругава защото тихомълком беше унищожена. На нейно място вече ни е парализирало изцяло колониално съществувание, което в никакъв случай не може да се нарече национална икономика. Националната сигурност е унищожена - и това дори не се споменава. Пъклената дейност по ликвидирането ни като държава вече почти приключи, но признаци за тревога у някого - не се появяват.
Министърчето с жълто около устата не е и чувало за оптимизиране на държавния сектор - то знае само да комисионерства за унищожаването му.Чрез него подметката на Трайчо ежедневно ни блъска по лицата.
Външният ни министър обслужва изцяло и безкрайно нагло статуквото на чуждестранните интереси. И се пъчи гордо, защото душицата му не е българска.
Министърът на земеделието и горите е пряко предизвикателство спрямо най-голямата компетентност на българския народ, но мутрата му става все по оядена и недосегаема. Мирослав Найденов надмина дори и наглостта в оси@ането на Нона, като компрадорка - унищожителката на екологията.
ПП
Затова ефектът от поскъпването на тока не е просветване в умовете ни, а точно обратното - изгасва и елементарната светлина.
В по-голяма безнадеждност, при това с клоуни начело, страната ни никога не е била.
10 Юли 2012 23:37
Що ли ми се струва, че общественият интерес от въвеждане на ВЕИ източници, защитен по този законен начин и ред, яко гази принципите за защита на конкуренцията и забраните за държавно подпомагане на частни фирми.

Нищо ново, просто поредната сметка без кръчмар в която договора за лизинг го подписва парламента, а народът играе ролята на поръчител и плаща сметките.

Зелена енергия и ВЕИ - вятър и мъгла, това си е зелен хайвер за недоузрели, зелени, демократични кратуни.
11 Юли 2012 05:07
Че някой изненадва ли се от управленското безхаберие и некомпетентност на това правителство?!Когато решенията се вземат от един човек,а той и хабер си няма какво става в държавата,защото е икономически неграмотен,резултатите са такива!За него е важно министрите да са послушни и да му лъскат обувките,а не-колко са кадърни!Сложи на поста министър на енергетиката едно сукалче,а преди това човек,който е замесен с фирми,които са в конфликт на интереси.Единствено с Дянков се съобразява,но пък последния е кадър на Световната банка и умее само да закрива държави и да генерира мизерия и унищожаване на бизнеса с рестрикции.Да говорим ли кой сега е шеф на АЕЦ Козлодуй и там ли му е мястото?!След сагата Бисер стана ясно,че можем безпроблемно да се издавим,защото няма пилот в самолета!Няма държавническо мислене,има имитация на управление,колкото да се отбие номера.Строят се магистрали,а на другия ден се нагъват и ремонтират.Здравната система е в колапс,а министърката пълен кошмар!Пълен хаос има в държавата!Наистина трябва да влязат в учебниците по история!Друго такова неграмотно управление не сме имали!Всичките са за прокурор,които са подписвали договорите!Да ги пратим при Тимошенко трябва,но де у нас такива закони?!
11 Юли 2012 05:21
Где е Абадабчи бе ?
Да не го е пернала некоя перка ?
11 Юли 2012 09:10
токът със шока не е ток

Толкова много празни приказки.
11 Юли 2012 09:28
Само като се сети човек колко ентусиасти имаше за ВЕИ и за затваряне на АЕЦа в Козлодуй и за спиране на АЕЦа в Белене.... Колко рев, колко скандиране, колко зелени сълзи и сополи докато дойде сметката от кръчмаря. А тези 13% са само началото. Още два пъти по толкова чакат само за перките и фотоволтаиците, още 10-20% за въглеродните квоти, мъдро договорени от съгласна куна, още 10-15% за грохналата и неадекватна мрежа...
Както казва един колега по други поводи, нали искахте ВЕИ и да няма АЕЦ. Ето ви ВЕИ и без АЕЦ, защо ревете?
11 Юли 2012 09:33
Може,може господин авторе,в Батустан всичко може,щото бантустанци са издръжливи на е...е.
11 Юли 2012 09:47
Езоп
11 Юли 2012 10:21
Езоп 10 Юли 2012 23:22


Дано повечето публика схване какво си написал... И какво от това?

Пак същото.
11 Юли 2012 10:30
В нито една европейска държава няма такива привилегии за електроенергията от ВЕИ.

В нито една европейска държава си нямат цоциалисти, представящи се за социалисти и обслужващи едрия капитал.
Преференциалната цена, водопроводчик, ще бъде няколко пъти по-висока от тази, на която в момента се изкупува токът от "Козлодуй", и със сигурност по-висока от тази на държавния ТЕЦ2 в МИ. С разликата, че токът от "Козлодуй" не сме длъжни да го изкупуваме. В такъв случай, след изграждането на "Белене", цената на ел.енергията няма как да падне, а напротив - ще се увеличи. Особено ако продължава да спада потреблението на ел.енергия в държавата.
Ползата ще бъде в изграждането на инфраструктура в района на Белене и осигуряване на работа за живущите там. Но! Тези ползи ще бъдат съпътствани с намаляване на работата в Марица-изток и Козлодуй, съответно съкращения на персонал, намаляване на заплати и т.н. А ние, като купувачи на енергия, имаме най-голяма полза да градим нова АЕЦ само в случай, че ще бъде държавна.
11 Юли 2012 10:51

Е СЕГА, кой подписа договорите? Стига сте се правили на две и половина. Защо ББ не ги е спрял? Да не е луд да се опълчи на цялата българска политическа мафия. Докато плащам по малко от тези 18 цента на енергото ми е все тая. Когато цената надхвърли 18 цента (или по малко щото панелите поевтиняват), си ги слагам на покрива движен само от спортна злоба.
Is PV electricity expensive? PV-generated electricity is still more expensive than conventional utilitysupplied electricity when amortized over the life of the system. Although
improved manufacturing has substantially reduced the cost since the 1970s, PV electricity can still cost about 18 cents or more per kWh, depending on the installed cost of the system.
11 Юли 2012 11:13
сравнително евтиният ток от вода също е ВЕИ и с него може да покрием голямата част от европейските изисквания

Нещо което съм твърдял много пъти, отдавна... но
Нека перефразирам един популярен израз на шофьорите:
"Веднъж като ти влезе синьо гориво (атом, перки) в гъ*за, отърване няма!"
Някои внимателни посредници ни обясняват колко жизнено-важно за България е да има ( попълнете празното)!
А то всъщност е било така:
"Ало, Ваньо (Цвети, Петя) ще те отворя на една далавера, ама ще делкаме: До няколко месеца ще дойде директива от ЕС която ще ни (нещо като) задължи да произвеждаме ток от ВЕИ. Ако сега се кандидатираш, боцваш едно паркче с перки и аз то гарантирам възвращаемост и яка печалба през следващите 20-25 години. Маржа е умопомрачаващ!
В играта ли си, или да звъня на по-отворени играчи? Чакам отговор до 2-3 дни!"
Те така!
11 Юли 2012 11:19
Проблемът на българската енергетика много отдавна е напълно ясен - старата командно административна система, която взимаше тактическите и стратегическите решения в нея, отдавна премина в ръцете на дълбоко законспирирани големи мошеници и неслучайно там се стреля без предупреждение, а на далекопроводите, които напускат страната, няма митнически декларации и контролни пунктове. Да не говорим за загубите на системата вътре в държавата, които изведнъж отскочиха на максимално недопустимо ниво - кой ги контролира и кой ги обяснява тях и пред кого? Многократно косвено потвърдената информация за тези загуби (защото тях, разбира се, неслучайно не ги мери и не ги следи никой) е, че те са напълно сравними по размери с двата затворени козлодуйски реактора. Но ... през последно време в този утвърден и закоравял мошенически бизнес има новини и раздвижване - появиха се много нови "желаещи да се облажат" лица - перкаджиите и заразно слънчевите бактерии, пардон - фотоволтаиците. Вместо да решават енергийните проблеми на място за отделни сгради или технологично обвързани комплекси от сгради, каквото е истинското им техническо "призвание", на тях много некадърно и неслучайно им беше разрешено да ... излизат и да продават енергия в мрежата. Добре, ама там още няма организиран никакъв пазар, значи - какво ще продават те тогава, на какви цени? На нерегламентирано стимулирани - далавераджийски, разбира се. Е, и точно оттам започва всичко, това е коренът - вместо старата командно административна система, сега в енергетиката вилнее далавераджийство и неслучайно организиран хаос, които са огромни по своите размери и отдавна пуснати дълбоки корени. Но, пазар, разбира се, както и по-рано - няма и няма да има. Защо трябва да има пазар - за да отреже далавераджиите ли?
11 Юли 2012 11:35
На този свят всичко се променя и неслучайно хората още много отдавна са казали, че два пъти в една и съща река не може да се влиза. Така е и със стимулирането на фотоволтаиците - законът е бил създаден при едни цени на технологиите и докато те не са се променяли - напливът не е бил никак голям - това е регистриран в архивите факт, който лесно може да се провери. И наистина - навремето натискът беше много по-голям при перките и там здраво бъкаше от мошеници, обаче - не и при фотоволтаиците. Но - всичко тече, всичко се изменя и - някъде около идването на герберастите, цените на технологиите се променят и - падат цели два пъти. Тоест, реката вече става друга и законът започва да не върши работата, за която е бил предназначен, а започва да върши съвсем друга работа - здраво да стимулира мераците на мошениците и далавераджиите. Трябва да си кьорав за три години власт това да не го забележиш - и когато, въпреки огромния взрив на интерес и приток на "да се облажат желаещи", пак не го забелязваш, съвсем ясни са причните - безусловно стимулирано изпод масата, генетично вродено и дебелоглаво, властническо некадърие.
11 Юли 2012 11:39
значи гледам си сметката за ток и откривам в нея 4 лв добавка за зелене енергия. Умопомрачителните 4 лв при малко под 200 лв ток. И се питам толкова много ли се иска от мене - 4 лв? Едва ли...........
Но пък цената на тока скача с 10%, тоест вместо 200 лв ще ми искат 220 лв. Е това как да си го обясня с 4те лева зелена енергия дето ги плащам. Нерде 4, нерде 20. Другаде е заровено кучето ми се струва другаде.
11 Юли 2012 11:44
Национализация, от тази дума капе мед по сърцата на изтерзаните и излъганите.
Само, че едва ли ще стане.
Спретнаха си другарите едно партийно превратче, обърнаха палачинката само проформа, парите пак са си у тях, държавата пак си е тяхна.
А ние сме овце.
Стрижат ни, доят ни, колят ни и от време на време ни купуват ново звънче за шията.
11 Юли 2012 11:48
11 Юли 2012 11:49
puteshestvenik "Докато плащам по малко от тези 18 цента на енергото ми е все тая. Когато цената надхвърли 18 цента (или по малко щото панелите поевтиняват), си ги слагам на покрива движен само от спортна злоба."

Консумацията Ви на ток не е само от 11 до 18 часа-тогава работи слънцето.Като си монтирате и акумyлаторен модул с КПД под 60% ще влезнете в реалността.Грижа на НЕК сега е да балансира потребление.С работа на цялата енергетика в неоптимален режим.При свръхлибералния режим за фотоволтаици, ако се построи Белене,реакторите и ще работят само нощна смяна.Денем почивка!

Това комисиите по енергетика са го знаели,но партийната дисциплина.....
11 Юли 2012 12:06
Извинявам се, че пак се намесвам - реакторите не могат да се спират ей-така - щрак и до довечера. Затова за тях в енергосистемата има отдавна организирани и много скъпи натрупващо-акумулиращи мощности - като ПАВЕЦ Чаира, примерно. Такива натрупващо-акумулиращи мощности трябва да се организират и за фотоволтаиците и перките - само тогава ще бъде ефективно и целесъобразно включването им в мрежата. Дотогава - фотоволтаиците и перките трябва да решават локално проблемите на отделни сгради и технологично свързани комплекси - това за момента е истинското и културно техническо решение. Но, за какво да говориме - хората, които ги разбират и ги могат тези неща - отдавна ги няма или са се вторачили само и единствено в канчето си. Това е истината.
11 Юли 2012 13:16
Че някой изненадва ли се от управленското безхаберие и некомпетентност на това правителство?!Когато решенията се вземат от един човек,а той и хабер си няма какво става в държавата,защото е икономически неграмотен,резултатите са такива!


Никога досега оскотялото и опростачено племе не си е заслужавало толкова много такова управление, точно и по мярка на овчия акъл. Управленци и народ разговарят на един език и напълно се разбират. Няма засукани приказки за демократични принципи, свободи и законност. Юмручното право е на първо място. Особено се уважава възможността на премиера да набие с юмруци всеки от министрите си. Какво повече искате? Не ставайте нахални!
11 Юли 2012 13:18
Да не го е пернала некоя перка

то моме бре
11 Юли 2012 19:09
VOCI

аз тези неща в статията го обяанявам тук от две години, но изглежда не ми четеш постовете.

11 Юли 2012 19:24
Ето го Абадаб.
11 Юли 2012 19:52
От тук нататък почвам да ги чета бе Дистрибудабчо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД