Засилените данъчни проверки започнаха през 2010 г., но набраха скорост при правителството на премиера Марио Монти. |
Но собствениците на лодки и яхти в Италия усещат жега, която идва не само от жарките летни слънчеви лъчи. Хиляди от тях вдигат котва и се оттеглят с плаващите си палати към тихите кътчета на Средиземноморието, за да избегнат ударите на операцията по издирване на укрити данъци - част от усилията на кабинета на премиера Марио Монти да намали публичния дълг на страната от 1.9 трилиона евро. 6 месеца след като властите дадоха начало на кампанията срещу укриващите данъци в ски курортите в Алпите и Доломитите, битката срещу нарушителите сега се пренесе към вълните.
Както преди месеци данъчните проверяваха масово собствениците на ламборгини, ферари и други суперскъпи спортни автомобили в опит да се натъкнат на укриватели на данъци в планините, сега са се насочили към пристанищата и собствениците на луксозни яхти. Униформени офицери от данъчната полиция извършват
масирани проверки на яхти и лодки
и проверяват данъчните досиета на собствениците им. В страната, в която укриването на данъци има ранг почти на национален спорт, данъчните често установяват, че собствениците на скъпите лодки са декларирали минимални или дори никакви доходи.
Това нежелано внимание към особите им принуждава мнозина собственици на яхти да бягат от италианските марини към по-дружелюбни чуждестранни пристанища - от Корсика до Лазурния бряг на запад и към Словения, Черна гора, Хърватия и Гърция на изток. Други пък закотвят яхтите си на юг, в Малта и Тунис, докъдето могат да стигнат от Италия с нискотарифни авиокомпании и така пак им излиза доста по-евтино от това, което би трябвало да платят на италианската хазна.
Около 30 000 яхти избягаха от Италия тази година, с което нанесоха загуби от 200 млн. евро от пристанищни такси и услуги, както и от продажби на горива, изчисляват от Асомаринас - италианската Асоциация на яхтените пристанища.
"Загубихме 10 до 15 на сто от редовните си клиенти",
казва Роберто Перокио, председател на Асомаринас. "Това е най-тежката криза за италианската яхтена индустрия. Властите използват тактиката на сплашването и създават климат на страх", добавя той. И разказва как собствениците на една яхта в Рапало, на италианската Ривиера, са поставили на борда на яхтата си надпис "Имайте милост, тази лодка бе проверявана вече 7 пъти".
Спадът в бизнеса, плюс ефекта от рецесията в Европа, хвърля тъмен облак върху бъдещата реализация на над 18 000 нови яхтени пристанища, които се строят по италианските брегове. Плановете за други 30 000 нови марини вече са замразени. Бизнесът се е свил с една трета в повечето пристанища, а някои от тях са наполовина празни в сравнение с миналото лято.
"Загубихме 40 лодки през последните няколко месеца, всички те бяха по 20-25 метра", казва Джовани Сорчи, директор на марина в Римини, на Адриатическото крайбрежие. "Повечето отидоха в Словения. Съвършено справедливо е укриващите данъци да бъдат разкривани и залавяни, но самият факт, че притежаваш яхта, не означава автоматично, че криеш данъци.
А властите са се вманиачили
Не ти правят просто проверка. Като направят една проверка, след няколко дни идват пак... Идват полицаи, карабинери, данъчна полиция, бреговата охрана, има даже офицери от горската служба. Не е чудно, че хората бягат."
Единствената яхта над 25 м, която е останала на неговата марина, е там единствено, защото данъчните са я конфискували.
Собствениците или продават яхтите си, или ги заменят за по-малки лодки, които по-слабо се набиват на очите на данъчните, или пък ги закотвят на яхтен паркинг, далеч от любопитните и всевиждащи очи.
Когато данъчна полиция проверява марина в адриатическия порт Бари през април, открива главозамайващи данъчни измами, сред които и яхта за 1.2 млн. евро на собственик, който никога не е подавал данъчна декларация. Друга лодка, оценена на 700 000 евро, била регистрирана на името на компания с деклариран годишен приход от 1300 евро. От 963 яхти в живописната марина на Бари данъчната полиция установила, че 286 са на собственици с подозрително ниски или направо никакви доходи.
В Порто Ротондо в Сардиния, главният мениджър на марината за 700 лодки Джакомо Пилери казва, че поне 150 клиенти са напуснали и са отишли в съседна Корсика.
Войната срещу данъчните измамници сред собствениците на яхти започна през 2010 г., но набра скорост при правителството на Монти, което наследи дискредитираната коалиция на Силвио Берлускони през ноември м.г. През май тази година данъчна полиция се качи на борда за проверка на мегаяхтата за 17 млн. лири стерлинги, собственост на Флавио Бриаторе, магнатът на Формула 1. И я конфискува по подозрение за укриване на данъци.
После Бриаторе бе оправдан и не бе задържан,
но операцията бе шок за Бриаторе и съпругата му Елисабета Грегорачи, която била на борда на 62-метровата яхта "Форс Блу" с двумесечния им син по време на рейда на данъчните. Тъй като яхтата бе обявена за наемане срещу 245 000 евро на седмица, тя се радваше на щедри данъчни облекчения, но следователите заподозряха, че е била използвана от Бриатори като плаващо жилище и терен за частни партита.
Полицейски видеозапис, показващ как данъчните офицери приближават яхтата, форсирайки патрулните лодки, шокира богатата яхтена общност, появиха се и страхове, че чужди чартърни компании и клиентите им могат да се натъкнат на подобно отношение.
"Хората не са наясно какви точно са усложненията и изискванията към големите яхти, затова предпочитат да не отиват в Италия и да не държат яхтите си там", казва Сесил Гоер, главен редактор на базираното в САЩ сп. "Яхтс интернешънъл". "Ако нещо не им харесва, собствениците на яхти просто ще доплават до съседното, по-дружелюбно пристанище."
Новата такса от 700 евро на ден за най-големите яхти в италианските пристанища, въведена от правителството на Монти през декември, бе променена през март, когато бяха изключени яхтите с чуждестранни собственици. Това обаче още повече насърчи преселението на италиански лодки в чужбина. За да избегне нуждата от спасителен пояс от ЕС, Италия трябва да се справи със сивата икономика и укриването на данъци, които са в размер от 275 млрд. евро годишно или 17.5 на сто от БВП.
Собствениците на яхти обаче имат едно уникално предимство пред стопаните на магазини, ресторанти и други предприятия - те просто могат да отплават със собствеността си в открито море.