:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,910
Активни 718
Страници 25,840
За един ден 1,302,066

Печатът ще цъфти в триъгълника Борисов-Бранденбург-Бурунди

Премиерът хареса законодателство, предназначено за промиване на мозъци
Светослав Терзиев
Премиерът едва свъси вежди, че все още има журналисти, които не го хвалят достатъчно, и веднага се появи работещо решение - превъзпитание чрез закон за печата. Бойко Борисов обаче не искаше да яде калая в Европа като съпартиеца си Виктор Орбан в Унгария и постави условие: медиите или техни представители сами да го помолят да им направи такъв закон, а той ще им го даде, щом толкова настояват. Освен това законът трябва да е базиран на някакъв приемлив европейски пример, за да не наскачат евродепутати и други брюкселски зелки да го хулят в европейските институции.

Медийното угодничество като професионалния си предшественик - ибрикчийството - изисква не само сръчност, но и преданост. Затова задачата можеше да бъде изпълнена само от хора, които към познанията си за медиите добавят и



професионално подлизурство



Такива се намериха в двата издателски съюза и в Съвета за електронни медии. В престараването си те не дочакаха дори Борисов да им спусне задачата, а го изпревариха. Той се престори миналата седмица, че тепърва предстоят дебати по темата, че щял да се консултира с германски фондации да му предложат подходящ модел за закон за печата, че едва тогава щял да пита медиите какво мислят и пр. Само че деянието вече бе изконсумирано, защото угодниците бяха избрали, превели и предложили за модел закона за печата на източногерманската провинция Бранденбург. Който напълно би изпълнил зловещото си предназначение в България - нищо, че идва от страна с гарантирана свобода на печата.

Защо Борисовото лекарство би се превърнало в медийна отрова? Всеки закон има два аспекта: дух и буква, които би трябвало да съвпадат. Само че не винаги е така и много често добре звучащи закони служат на вредни за обществото цели - законотворческата практика е пълна с такива примери за облагодетелстване на определни клики и дори на отделни лица чрез приемане на закони, адресирани уж към цялото общество. Борисов доказа, че по този въпрос не се различава по нищо от предшествениците си. Затова един закон, гласуван с определена цел в Германия, може да послужи за съвсем друго в България, дори и да бъде преписан буквално.



Какво представлява германското медийно законодателство



и в частност законът за печата в провинция Бранденбург? Основата му е положена след Втората световна война, когато Германия е окупирана от съюзниците, а нейната западна част е разделена на зони между САЩ, Великобритания и Франция. Трите западни държави между многото си временни задачи са поели задължението и да извършат денацификация на управляваните от тях зони. Трябва не само да се изловят активистите на нацисткия райх, но и да се прочисти съзнанието на населението от нацистката пропаганда. Грубо казано, това е промиване на мозъците, но е един от редките примери в историята, когато е оправдано от гледна точка на доминиращите обществени интереси. Във Великобритания няма закони за печата. В САЩ Първата поправка на конституцията въобще забранява приемането на закони, които по някакъв начин биха ограничили свободата на печата. Във Франция има само Закон за свободата на печата от 29 юли 1889 г., приет, за да отмени репресивния закон от 16 юли 1871 г., който е властовото възмездие над Парижката комуна. След модификации Законът за свободата на печата е в сила и до днес, но единствената му широко действаща забрана е да се лепят афиши на произволни места по сградите.

Така три държави, които са от най-изявените радетели на свободата на печата, въвеждат в Германия ограничения с цел да лекуват едно тежко болно общество. Няколко десетилетия германците доброволно се подлагат на терапията и затова техният печат в онзи период е склонен да се занимава повече със социално-битови, отколкото с политически теми. След напускането на окупационните власти контролът му е поверен на провинциалните правителства. Националните издания в сравнение с местните са рядкост. След краха на социализма и присъединяването на 3 октомври 1990 г. на бившата ГДР към федералната република медийното законодателство от западната част е прехвърлено и към източната. Без официално афиширане новият печат в бившата ГДР се заема да я освободи от комунистическите наслоения, т.е. по примера на денацификацията да извърши декомунизация, което си е пак промиване на мозъци, но с добри намерения в името на демокрацията.

През 1993 г. е изработен законът за печата в Бранденбург. Най-важната клауза в него е чл. 14, който предвижда



затвор до една година



за "отговорния редактор, нарушил умишлено или поради непредпазливост задължението си да предпазва печатното издание от наказуеми съдържания". Такава клауза е съществувала в България преди 9 септември 1944 г., когато преследваният ляв печат е назначавал фиктивни отговорни редактори (често малограмотни, но предани на комунистическата идея работници), за да лежат в затвора вместо истинските редактори и така да спасяват изданията от принудително спиране. Разбира се, в днешна Германия няма мракобесие, но самото съществуване на заплахата от затвор е достатъчно предупреждение, за да се задействат рефлексите на автоцензурата. В края на 90-те години българските медии водиха тежка борба с властите, за да отменят затвора от клаузата в Наказателния кодекс за обида и клевета, и това стана благодарение на натиска, който дойде също от Съвета на Европа. Тогава наблюдението на Страсбург над България бе вдигнато.

У нас няма нужда да се копира германското медийно законодателство, защото се прилага принципът, който важи и в други европейски държави, че журналистите се подчиняват като всички граждани на останалите закони. Те не са привилегировани с нищо и не бива да бъдат дискриминирани специално. Впрочем Германия е една от малкото държави в Евросъюза, където не е приет закон за достъп до обществена информация, какъвто обаче има в България. Защо ли канцлерката Ангела Меркел не покани български фондации да й предложат такъв закон на базата на българското законодателство?

Ако все пак Борисов държи да остави следа в историята на печата, може да потърси чужди примери в по-широк периметър, защото нищо не задължава България да имитира непременно Германия. По-модерен от бранденбургския закон е Законът за печата в Република Бурунди, защото е приет десет години по-късно - през 2003 г. Той напълно отговаря на предложението на един активист от СЕМ за общо законодателство над всички видове комуникация, защото е адресиран към радио, телевизия, печат, кино, интернет. В неговия чл. 2 се казва, че печатът е свободен, доколкото не е ограничен от съответната клауза. Чл. 50 предвижда затвор от половин до 5 години "за директора на изданието, главния редактор, редакционния секретар или журналиста, който е публикувал нападки и обиди по отношение на държавния глава или е публикувал информации, оправдаващи престъпността". Неотдавна Борисов заяви, че журналистите, които критикуват МВР, обслужват мафията. Ето как биха се вписали чудесно в наказателната клауза на бурундийския закон. Чудно как отговарящите за угодничеството към властта още не са забелязали хармонията между Борисов и африканските му "колеги".





Карикатура: Христо Комарницки
Туш
40
6882
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
16 Юли 2012 19:52
От статията разбрах, че погледът на Боко е толкова лош, че урочасва закони. Имало закон, който бил добър и работещ в демократична страна от ЕС. Почти 20 години нито ЕС, нито журналисти, нито правозащитници, нито дори НПО-та са намерили нещо лошо в закона. Сега Боко го погледнал и законът изведнъж станал ужасен, мракобесен и недемократичен. Веднага на законите в ЕС да им вържат по един червен конец, да не би Боко да ги погледне! Или може би това не е достатъчно и трябва да им се лее куршум или да се натъркат с чесън?
16 Юли 2012 20:01
Даааа... Ъм ти го каза... Освен да се съглася, какво друго?
16 Юли 2012 20:09
manrico,
много си се увлякъл във верноподаничество, направо си се оплескал. Много фалшиво пееш, трубадуре
16 Юли 2012 20:56
Законът за защита от медиите /това е точното му съдържание, в нашите условия/ е крайно необходим и много закъснял.
Нямам предвид примерите и изводите в есето на д-р Терзиев, те засягат интересни и важни аспекти на медийната свобода. Да, и тя следва да се защитава, но не и с цената на по-висшата от нея индивидуална свобода. Правото на медиите да информират стои по-високо от правата на която и да е друга институция, обаче е неизмеримо по-ниско от личните права. "Война" на институциите - и разбира се, на представителите им, но само в рамките на обществената им функция! - мир на "обикновените" хора! Цитирането на имена на хора, които не представляват институция, не са влезли доброволно в медийното пространство, чрез публичната си изява, или не са дали изрично съгласие за това, следва да се наказва със затвор.
Някак си ще преживеем, ако най-тиражните вестници започнат да излизат само с хороскоп и прогноза за телевизията
16 Юли 2012 21:26
Манрико, ако правилно съм го разбрал, иронизира леко пресиленото твърдение, че законите се развалят, щом само Боко погледне към тях. В това отношение е прав. Но и Терзиев - част от шевна машина, която си работи добре, става безсмислена, ако я монтираш на трактор. Що се отнася до верноподанничеството - и защитата, и оплюването, могат да бъдат еднакво пристрастни. Тук проблемът не е в това, кого хвалиш или оплюваш, а в конформизма. Ако всички плюят Кърмит, че е зелен и грозен, то не този, който го хвали, а този, който реве: "ти що не плюеш като всички бе?", заема по-жалката позиция.
16 Юли 2012 21:28
Манрико, ако правилно съм го разбрал, иронизира леко пресиленото твърдение

Ти може и да си разбрал правилно, но аз не разбрах аз ли иронизирам леко или твърдението е леко пресилено...
16 Юли 2012 21:31
manrico,
много си се увлякъл във верноподаничество, направо си се оплескал.

Радвам се, че така се разбира. Защото за едното разбиране на увлечението ми най-много да се позаядеш ти с мен, за другото следва дългосрочен бан!
16 Юли 2012 21:33
Като пропуснем задължителното заклеймяване на тиранът Борисов, стигаме до нещо по-интересно:
Защо ли канцлерката Ангела Меркел не покани български фондации да й предложат такъв закон на базата на българското законодателство?

Какви са тези „български фондации” или това пак са си сороските „институти”, откога са почнали да коват закони, че и да правят износ за изоставащата държава с канцлер Ангела Меркел? Не е ли най-добре направо да им се подарят тези фондации та и германците хаир да видят?
16 Юли 2012 21:46
Закон за защита от продажни журналисти е жизнено необходим. И жълтурите ще ги познаете по воя срещу него.
16 Юли 2012 21:49
52% от българите няма да почиват през това лято, срещу 48% които ще почиват. Като цяло делът на българите, които възнамеряват да почиват през лятото, се е увеличил над четири пъти от 1993 година досега - от 11 на 48 процента. По този показател 2012 г. се приближава до предкризисната 2007 г., отчитат от НЦИОМ.

Наред със защитата на личната свобода - висшето призвание на медиите и единствената причина обществото да им признава по-големи права от тези на другите институции - другият им свещен дълг е обективността. За съжаление, това е дълг, който нашите медии не успяха да осмислят и следва да се защити със закон, по необходимост. Направих си труда да проследя горецитираната информация в трите "национални телевизии". Отвратен съм, за пореден път.
Делът на почиващите е ключов индикатор за икономическия цикъл! Вместо да изведат повишаването му в заглавие, па макар нескопосно и смешно, като това в дир.бг "Отпускарски излизаме от кризата"
и трите телевизии дори не го споменаха. Дрънкаха баналности и лицемерно-фалшиво охкаха и ахкаха, че не всички ще ходят като тях самите на море. Това е поведение, което също заслужава ако не затвор, то свирепи глоби.
16 Юли 2012 23:23
Наистина е крайно време да има закон за печата!
Даже не един, а два закона - Закон за Правилните вестници и Закон за Неправилните вестници.
Разбира се, вторият ще бъде твърде семпъл и ще съдържа един параграф - пръв и последен:"Неправилните вестници се закриват".
Това безусловно ще наложи ред и чинопочитание в татковината от които така се нуждае българският народ, отправил взор и устрем към европейското си развитие под мъдрото ръководство на вие знаете кой...
В тази връзка не е ли редно разпространителите на гнусни педофилски скандали да бъдат наказани немедлено от въоръжения юмрук на класата-хегемон?
17 Юли 2012 06:03
Не бе, Манрико, казва се "амфибола". Класическият пример е: "Посещенията на роднини са досадни". Кое е досадно - когато те ти идват на гости, или когато ти си принуден да го правиш? В случая най-добре е да приемеш, че е вярно и едното, и другото. В амфиболата, естествено, са вплетени литота и евфемизъм. Ще ти обясня само последното: то е като да кажеш на госпожа Фидосова, че е приятно закръглена... Евфемизмът, на свой ред, прераства в нещо, което вече не е риторичен троп, а естетическа категория - прераства в ирония. Иронията, на свой ред... Абе аз тука да не съм ти даскал по изящна словесност?!?!? Не че не мога да псувам като бургаски хамалин, ама все пак...
17 Юли 2012 07:39
Закриваме ли член 39 от Конституцията?
------------------------------------------------------------
Блогът на Генек

17 Юли 2012 08:02
Не знам защо съм останал с погрещното впечатление, че журналистиката задължително включва и малко ИНФОРМАЦИЯ.
Иначе за Прусия може да се пише и във форума.
Джиткаме едно "Фридрих Велики е бил руснаците на тупан" и
след 20-30 минути получаваме 20-30 статии за Прусия, Бранденбург, Берлин, майките им, лелите им и всичко останало.
17 Юли 2012 08:03
Кръстю Петков беше в Гент и написа за Гент.
17 Юли 2012 08:34
От статията разбрах, че погледът на Боко е толкова лош, че урочасва закони.

Я да цитирам един остракиран
МОЛИТВА
на малката червена Петолъчка

Моля ти се дедо Markse,
моля ти се от сърце -
дай на мама, тате - здраве,
власт на наш'та БеСеПе.
( А пък Боку да се смре)

Моля ти се дедо Engels,
моля ти се всеки ден -
направи тъй, щото дедо
сиренето да е пак у мен.
(А пък Боку да е все ерген)

Моля ти се чичко Ленин,
моля ти се всеки час –
дай отново чичко Ленин
баницата пак на нас.
( Боку пък – без хляб, без мас)

Моля ти се дядя Сталин,
пак да станеш ти сега.
Да се чува руска пляска-
от Украйна до Аляска.
(А пък Боку да се смряска)

Моля ти се чичко Гошо,
и на тебе чичко Тошо -
изведете партизани –
по рътлини и балкани...
Щото чичко Гошо,
щото чичко Тошо,
Боку взе да гледа лошо,
ама много, много лошо..
.
17 Юли 2012 09:03
Maradona 16 Юли 2012 21:33
- Не само са видели тоя хаир, а даже се върдалят в него и се чудят как да се отърват и изтръскат...


Отлично стихотворение, браво!!
17 Юли 2012 09:30
Докато журналистите предано хихикат на простотиите на управляващите, ще има Бурундийски правила в България.
17 Юли 2012 09:37
Джиткаме едно "Фридрих Велики е бил руснаците на тупан"
Абе Орльо оти не се сопреш да пишеш глупости на килограми. Какъв Фридрих Велики, какви руснаци, какъв тупан. То кралството на Фридрих Велики направо е било отишло в руски ръце, ако не е била голямата любов на Павел към Фридрих. ***
17 Юли 2012 09:57
"Доктор" Борисов ще го постиге съдбата на доктор Франкенщайн

Не усеща, че преди той използваше Цветан Василев и Делян Пеевски, а сега те него.
17 Юли 2012 10:22
Е па готино си е стихотворението! Все такива да пишеш, чоджум!
17 Юли 2012 10:31
Тука вече го споменаха, но хайде пак да повторим: предназначението на медиите е да информират, а не да манипулират. Анти-боковите манипулации са също толкова вредни колкото и про-боковите. И в двата случая се пречи на обществото да получи обективна инфорация.
17 Юли 2012 10:41
Ясна работата. Борисов чете статиите на Терзиев. Засрамил се е Бойчето, дето миналата седмица Светльо основателно се възмути, че нашия премиер не следи накъде духа вятъра и абдалски ходи да се здрависва с оня румънеца. Същия мамалигар, дето светските европски политици го отбягвали като дяволи тамян. Решил наивния Тиквоний да се поправи,да поеме Светъл курс и си рекъл "..айде хоп - да вземем един закон от Меркелица, белкем гилдията медиина ме запомнят, като правоверен европеец". Ама нъц, греда.
Правилно и тоз път Терзиев млати по главата тиквена. Навремето същите ( фрау Ангела знаем е източна камарадица) тез немци взеха, че припряно отвориха досиетата на гедерейското ДС. Ужас! От таквиз хора закони не щем.
17 Юли 2012 11:12
manrico,
много си се увлякъл във верноподаничество, направо си се оплескал.

Радвам се, че така се разбира. Защото за едното разбиране на увлечението ми най-много да се позаядеш ти с мен, за другото следва дългосрочен бан!

Работата е там, че ти - разбрал или не разбрал що е написал авторът, съзнателно или инстинктивно си намерил в материална нещо, което там го няма. И реакцията ти - вероятно съвсем инстинктивна вече - е да браниш тиквата дори и срещу несъществуващи заплахи и врагове.
Съвсем, ама съвсем като онези сервилни медии и организации, за които иде реч по-горе.
17 Юли 2012 11:49
Не ти се е получило дофтуре....
17 Юли 2012 12:32
Светослав Терзиев
Друго си е когато доктор по журналистика пише за печата. А то вчера кандидат доцент - Мозък, д-р генерал-лейтенант, той и минпред.
Стихотворението е готино, но като вица за Петка и Чапаев. Там беше - "рима нет, но зато верно", а тук е точно обратното. Кой не знае, кои са кумирите на Боцата?
17 Юли 2012 12:47
Мутропожарникарина: "Никога не сте имали и няма да имате по-демократичен премиер от Мен!"

No comment
17 Юли 2012 12:57
Мутропожарникарина: "Никога не сте имали и няма да имате по-демократичен премиер от Мен!"

Това звучи вярно и реалистично. Че не сме имали - това е очевадно. А че няма да имаме, ББ просто говори за времето, докато той е жив, така правим всички реалисти.
17 Юли 2012 15:11
Нека да рекапитулирам: 1. Журналистите искат да има закон за печата. 2. Бойко лошия казва добре, но само ако вие предложите нещо, като пример за добри практики. 3. Журналистите предлагат закона за печата в Бранденбург. Следователно : Бойко е лош, защото журналистите за гъзолизци!

Велик извод, бих казал аз. Може би ако беше казано в обрате ред - Журналистите са гъзолизци, тъй като Бойко е лош - така по щеше да има смисъл.
Иначе статията е на характерното високо академично ниво на доктора по журналистика.
17 Юли 2012 15:29
Мдаааа.... Наказан, що толкоз сложно бе, братчед? Може и по-простичко: за да има г*золизци, трябва да има г*з за лизане. Ако няма, журналистиката е в криза - няма кой да дава пари. Ако някой лиже повече, дават му повече. Другите, естествено, са нравствено възмутени. И започват да бичуват гъзолизството. Ами тъй де! То за всяка уста място трябва да има!
............................
Ъ! Взех, че се прочетох. Явно пак ще ходя до фризера...
17 Юли 2012 15:41
Нема страшно, в БГ журналистиката рядко е оставала хептен без нищо за лизане. (Моля забележете, че не съм използвал думата "г*з".)
17 Юли 2012 15:56
Че забележката на Манрико за възгледа на Терзийски връз закона на Бранденбург, чието качество се влияе от Боко, е основателна, си е така.
Но никой не обяснява (вкл. и автора) за какво е необходим закон за журналистиката, каква обществена нужда от регулация би обслужил?
Да, авторът внушава, че такъв закон не е нужен въобще, но това внушение на автора, предвид позицията, която заема чрез статиите си редовно тук (свиреп антибоковизъм) звучи конюктурно - закон не трябва да има, само и главно защото Боко е поискал и споменал че трябва да има такъв. Което доста олекотява авторовата позиция, но авторът дължи това олекотяване на самия себе си и образа си, изграден тук.
Принципно обаче, въпросът защо е нужен законът си стои. Отговорът му би предопределил и съдържанието на закона, поне насочеността му.
17 Юли 2012 16:03
когато журалистиката премине в PR, неминуемо олеква ... Та така ...
17 Юли 2012 16:07
То кралството на Фридрих Велики направо е било отишло в руски ръце, ако не е била голямата любов на Павел към Фридрих.

Марксе, само да уточня че май беше Петър III, a не Павел I. Иначе да, другото е така.
17 Юли 2012 17:21
Виждам че "обективните" статии на доктора цъфтят ударно
17 Юли 2012 18:25
***
17 Юли 2012 18:44
Медийното угодничество като професионалния си предшественик - ибрикчийството - изисква не само сръчност, но и преданост. Затова задачата можеше да бъде изпълнена само от хора, които към познанията си за медиите добавят и професионално подлизурство

Въх, направо ми прозвуча като самокритика на отклонил се от профсъюзно събрание.

17 Юли 2012 18:44
Що бре, Пенчо? Да не би Кунева да се е включила под някакъв ник?
18 Юли 2012 10:18
......Такава клауза е съществувала в България преди 9 септември 1944 г., когато преследваният ляв печат е назначавал фиктивни отговорни редактори (често малограмотни, но предани на комунистическата идея работници)

И след Девети - пак същото.
18 Юли 2012 12:28
преместихго
17 Юли 2012 08:34
Мнения: 43
От: Angola
Скрий: Име,IP
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД