:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,321
Активни 721
Страници 3,224
За един ден 1,302,066
Промени

Диктатурата на мнозинството гарантира слаби изборни закони

Управляващи и опозиция все пак постигнаха консенсус по някои важни теми като прозрачността в работата на ЦИК
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Управляващите от ГЕРБ са склонни да подкрепят повишаването на изборната бариера за коалиции, което би могло да се разглежда като превантивна мярка срещу възстановяването на "Синята коалиция".
Няма как да не се отбележи положителният факт - промените в Изборния кодекс се гледат в парламента сега, година преди изборите. И най-вероятно ще бъдат окончателно приети още през есента. Това, че поправките в кодекса ще са готови достатъчно рано преди вота, е сериозна стъпка напред в изборното законодателство и изборния процес у нас. За съжаление обаче това като че ли е единствената положителна стъпка, която би могла да бъде отчетена. Всички партии продължават да гледат на изборното законодателство конюнктурно, съобразно своите собствени интереси. А това е гаранция за не особено качествен краен продукт.

Все пак политиците постигнаха консенсус около идеята заседанията на ЦИК да бъдат публични. До последно управляващите от ГЕРБ бяха предпазливи по тази тема. Те бяха склонни да се съгласят най-много на това протоколите от заседанията на комисията да се публикуват на сайта й. Сега обаче именно депутатите от ГЕРБ внесоха предложение заседанията на ЦИК да се предават на живо. Подобни идеи има във всички законопроекти и това представлява сериозна стъпка напред. Досега



ЦИК беше нещо като масонска ложа



Трудно можеше да се разбере кой член на комисията какво становище е взел и как е гласувал по даден казус. А това създаваше сериозни съмнения за злоупотреби. Със сигурност публичността ще допринесе за по-качествената работа на комисията.

Броят на застъпниците, които на последните избори бяха прекалено много и се създадоха съмнения, че чрез тях се контролира вотът, също ще бъде ограничен.

Това обаче като че ли е единственото хубаво, което ще се случи в изборното ни законодателство. Всички останали промени ще бъдат приети с диктата на мнозинството, което не е най-добрия подход в случая. ГЕРБ например ще дадат възможност в борбата срещу купуването на гласове да се използват специални разузнавателни средства (СРС). Вярно е, че това беше една от препоръките на Европа, а главният прокурор отдавна настоява за подобна промяна. Факт е, че има не един и два телевизионни репортажа, заснети със скрита камера, които директно уличават определени съмнителни личности в купуването на гласове. Но компетентните органи не могат да направят нищо, тъй като по закон тези кадри не са доказателство. Но в България



полицейщината става все по-брутална,



а злоупотребата с използване на СРС отдавна не е новина. Именно затова е доста спорно доколко идеята на управляващите ще свърши работа в полза на обществото и доколко в полза на тях самите.

От ГЕРБ демонстрираха положително отношение към идеята на РЗС да се вдигне бариерата за влизане в НС за коалиции, които са съставени от повече от две партии. От една страна, това би могло да се разглежда като тържество на справедливостта. От друга обаче това изглежда като превантивна мярка срещу евентуално възстановяване на "Синята коалиция", в която формално влизат повече от две партии. Ако наистина тази поправка стане факт, управляващите ще потвърдят слуховете, че разтурянето на тази коалиция, която бе сериозен конкурент на дясната същност на ГЕРБ, е станало не без съдействието на властта.

Едно е сигурно - и този път



най-сериозните проблеми в изборния процес



ще останат нерешени. Такъв например е проблемът с фантомите в избирателните списъци. Миналата есен този въпрос стана изключително важен заради проведеното месеци преди това преброяване на населението, от което се разбра, че реалните избиратели са с около 1 млн. по-малко от онези, записани в списъците. Този проблем има решение и за него се говори от много време насам, но все не достига политическа воля, за да се реализира. Решението се нарича активна регистрация на избирателите. Експертите отдавна предлагат механизъм, според който всички, които искат да гласуват, трябва да отидат предварително и да заявят това в общините си. С такава регистрация вероятно ще се реши и проблемът



с неправомерно лишените от право на глас



български граждани, които попаднаха в т.нар. забранителни списъци, въпреки че отговаряха на изискването за уседналост. Другият сериозен проблем, който няма да бъде решен, са огромните различия в цената на депутатските мандати. Има региони, в които са достатъчни само няколко хиляди гласа, за да се спечели депутатско място, докато в други не стигат и няколко десетки хиляди. За да се реши обаче този проблем трябва сериозна административна реформа. Приказки за такава имаше в началото на това управление, но към действия, както обикновено, така и не се премина.

Усъвършенстването на изборното законодателство у нас винаги е било дълъг и труден процес. Тази тенденция очевидно няма да се промени и при това управление.
5
2499
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
17 Юли 2012 09:18
Въпросът с цената на мандатите по райони и по партии не се разбира правилно. По райони цената е приблизително еднаква, около 16-17000 гласа, колкото е и средното за страната. Не е така по партии. Възможно е само с 2000 гласа да се спечели мандат от дадена партия в даден район (РЗС във Видин през 2009 г.). Това е присъщ дефект на двойно-пропорционалните системи, каквато е българската. Нещата допълнително се влошават поради това, че за гласовете от чужбина няма отделен район. За всички тези проблеми си има перфектно решение, предложил съм го още през 2008 г. Има го и публикувано в сайта на АПА. Но на никой не му пука.
Бъдете здрави!
17 Юли 2012 10:08
Въпросът с цената на мандатите по райони и по партии не се бил разбирал правилно, ха-ха !

А какво разбиране беше през 2005-а, когато г-н Мишо беше в ЦИК и прилагаше собствения си Д'Ондт - в 23 МИР София БСП получи един мандат срещу 62200 гласа, пък ДСБ получи пет срещу 36500.

Аре, бъди здрав !
17 Юли 2012 10:50

Фиксациоята на бате Мишо върху собствената му аберация ше ме накара в скоро време да го тура на игнор.
17 Юли 2012 13:36
Може би най-слабата статия, писана някога от автора. И ето защо:
Това, че поправките в кодекса ще са готови достатъчно рано преди вота, е сериозна стъпка напред в изборното законодателство и изборния процес у нас. За съжаление обаче това като че ли е единствената положителна стъпка

единствена стъпка напред - първи път.
Все пак политиците постигнаха консенсус около идеята заседанията на ЦИК да бъдат публични. До последно управляващите от ГЕРБ бяха предпазливи по тази тема. Те бяха склонни да се съгласят най-много на това протоколите от заседанията на комисията да се публикуват на сайта й. Сега обаче именно депутатите от ГЕРБ внесоха предложение заседанията на ЦИК да се предават на живо. Подобни идеи има във всички законопроекти и това представлява сериозна стъпка напред

положителна стъпка - втори път
Броят на застъпниците, които на последните избори бяха прекалено много и се създадоха съмнения, че чрез тях се контролира вотът, също ще бъде ограничен.

Това обаче като че ли е единственото хубаво, което ще се случи в изборното ни законодателство

единствена положителна стъпка - трети път.
ГЕРБ например ще дадат възможност в борбата срещу купуването на гласове да се използват специални разузнавателни средства (СРС). Вярно е, че това беше една от препоръките на Европа, а главният прокурор отдавна настоява за подобна промяна. Факт е, че има не един и два телевизионни репортажа, заснети със скрита камера, които директно уличават определени съмнителни личности в купуването на гласове. Но компетентните органи не могат да направят нищо, тъй като по закон тези кадри не са доказателство

тук малко се колебая. авторът неявно показва, че това би било добре.
Все пак - положителна стъпка - четвърти път
Авторе, хайде ако обичате по-внимателно.
То, вярно напоследък форумът на в.СЕГА заприлича на просветно събрание в кварталния Партиен клуб по интереси, но все пак вохдът е открит и за мислещи хора.
17 Юли 2012 14:42
Фиксациоята на бате Мишо върху собствената му аберация ше ме накара в скоро време да го тура на игнор.

И какво чакате, Domine?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД