Кметът на курортното градче Кноке-Хейст Леополд Липенс твърди, че местният туризъм ще претърпи загуби от милиони евро заради лошата прогноза за времето. |
Белгийските курорти, разположени по над 60-километровото крайбрежие на страната си докарват приходи, възлизащи на около 3.8 млрд. евро - една трета от тази сума се реализира през юли и август, отбелязва в. "Дейли телеграф". Членовете на местната федерация на хотелиерите и ресторантьорите обявиха, че завеждат дело срещу метеорологичната компания с мотив, че е публикувала "недостоверна информация".
Даниел де Шпигелар, който отговаря за туризма в морския град Кноке-Хейст, казва, че местните хотели са били "затрупани" от анулиране на резервации, след като прогнозата за времето на "Метео Белжик" била публикувана на страниците на фламандски таблоид. Под прогнозата било изрично напомнено на читателите, че сухи и горещи лета в Белгия са "изключение", тъй като "тук климатът не е средиземноморски, където лятото обикновено е топло, а валежите са малко".
"Туристите се отказват от резервациите си за бунгалата на плажа и в хотелите", оплаква се той. "Метеоролозите прогнозираха, че през първите две седмици на август времето ще е лошо и веднага заваляха молби за анулиране на резервациите. Това е абсолютно неприемливо за всички нас", допълва Де Шпигелар. Според него дългосрочните прогнози противоречат на науката и било доказано, че на тях може да се вярва само на 50%. "Това е написано и на уебсайта на метеорологичната компания, но с малки букви. Заглавието на прогнозата за лятото ни нанесе най-големите щети", убедени са белгийските хотелиери и ресторантьори.
Кметът на Кноке-Хейст Леополд Липенс казва, че Фламандската туристическа агенция ще иска компенсации за претърпените загуби, възлизащи на "милиони евро". През лятото по белгийското крайбрежие почиват по около 200 000 души дневно, като всеки харчи средно по около 35 евро. "Ако не дойдат, означава, че ще претърпим загуби между 5 млн. и 7 млн. евро", изчислява Липенс. "Всички знаем, че Белгия не е Калифорния, но времето е хубаво и тук. Няма научна база, на която синоптиците да правят толкова дългосрочни прогнози. Те вече обявиха, че и през септември времето няма да е благоприятно. Ще съдим компанията за недостоверна информация. Тези хора трябва да покрият огромните ни загуби", категоричен е той.
Преди няколко години организаторите на музикален фестивал в швейцарския курорт Лугано дадоха на съд частна метеорологична компания, разпространила прогноза за лошо време по време на събитието. Ищците в Швейцария спечелили делото. "Убедени сме, че и ние ще спечелим", казва Липенс.
Ядосан от прогнозите за лошо време е и Геерт Хуренс, собственик на хотел по белгийското крайбрежие. "Можете ли да си представите, че метеоролозите на Лазурния бряг, например, казват на хората: "Времето тук ще бъде лошо, така че идете на почивка в Маракеш или Луксор", пита той. Мъжът не може да си обясни защо синоптиците в Белгия си позволят да разпространяват подобни прогнози. "Заедно с колегите подкрепяме завеждането на дело, тъй като дългосрочните прогнози за лошо време са неоснователни и сериозно вредят на нашия бизнес", казва той.
От метеорологичната компания "Метео Белжик" са категорични, че прогнозите им са достатъчно надеждни, за да бъдат публикувани в медиите. "Разглеждаме сезонните тенденции на базата на обективни фактори. Разбира се, дългосрочните прогнози не са толкова точни колкото тридневните", обяснява Ксавие Лизин от "Метео Белжик". Той пояснява, че бизнесът и държавните институции често настояват за дългосрочни прогнози за времето. Лизин казва също, че "Метео Белжик" винаги предупреждава, че прогнозите й са верни до 70% за първия месец и между 60 и 55% за втория и третия месец на лятото.
След разразилия се скандал с прогнозата за времето в Белгия холандски общински съветници поискаха глоби за неверни синоптични предсказания, писа в. "Дейли телеграф". Предложението е на съветниците от курортното градче Хук ван Холанд. Те внесли идеята, уплашени, че местният туризъм може да го сполети съдбата на този в съседна Белгия при неблагоприятна прогноза за времето и затова бързат да предотвратят проблемите с отлив на курортисти.