:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,536
Активни 741
Страници 28,101
За един ден 1,302,066
Парадокс

Могат ли четирима да опазят екологията в Североизточна България?

Министерството на околната среда и водите прехвърли на местните инспекции почти всички процедури по ОВОС. Но не им увеличи щата, който и без това не стига
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Има цели ветроенергийни паркове, за които не е стартирана процедура по ОВОС.
От началото на 2012 г. РИОСВ-Варна е издала 158 важни документа за инвестиционни проекти по отношение на въздействието им върху околната среда. Това са решения, от които зависи съдбата на заплануваните бизнес начинания, а и гарантирането на обществения интерес. Цялата тази отговорна дейност е поверена на четирима души. Толкова са служителите на РИОСВ-Варна, които приемат, проверяват, придвижват и оценяват документацията. Те не вземат крайното решение, мнение дават и други експерти, но са най-важният механизъм от административната машина.

Четиримата са обединени в отдел "Екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда". Всеки бизнесмен, стартиращ проект на територията на Варненска и Добричка област (без община Бяла),



стига до неговото гише



От април работата и отговорностите на този малък екип се увеличават. Парламентът децентрализира процедурата по оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС). Министерството на екологията ще извършва оценки за някои специфични проекти (трансгранични, за обекти с национално значение и т.н.), а всички останали, т.е. около 90%, се прехвърлят към местните инспекции. От април насам РИОСВ-Варна е поела два проекта, които в старата ситуация трябваше да се гледат в министерството.

Децентрализацията поставя няколко въпроса: разполагат ли РИОСВ с нужния количествен капацитет; какво е образованието и квалификацията на хората, натоварени с толкова права и отговорности; делегирането на права на местна почва не генерира ли корупция.

В подобна ситуация са всички РИОСВ. Но проблемът се вижда най-добре в инспекции като варненската, където бизнес начинанията са много. Ето и още един парадокс: до 2010 г. не четирима, а



двама служители са отговоряли



за ОВОС и екологичните оценки в РИОСВ-Варна. Такава е била щатната структура във ведомството, отговарящо за Североизточна България. А инвестиционните предложения са били много повече - към 800 за 2008 г. и 2009 г.

От посочените в началото на текста 158 документа 98 са преценки за необходимост от ОВОС, 18 - решения по ОВОС (това са проекти, достигнали до оценка), 42 са съответно становищата за нужда от екологичната оценка и решения по нея. Обемът на работа идва от решенията, които са съпроводени със съответните доклади,



всеки от които средно е около 200 страници



Някои доклади по ОВОС са двойно по-големи. Те се гледат на т.нар. експертни съвети, като всеки член на съвета трябва да е обстойно информиран с тях. "Преди години имаше случаи, в които личеше, че представителите на РИОСВ не са толкова добре запознати с докладите по ОВОС. Също и служителите на здравната инспекция, на общините и областна управа", заявява Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците.

Директорката на РИОСВ-Варна Румяна Радилова твърди, че служителите й разполагат с нужния капацитет. Но признава, че времето не достига, т.е. за кратки срокове трябва да се върши огромен обем работа. Проектите се забавят. "Експертът чете доклада по ОВОС, проверява дали скиците и процедурата са изрядни, отделя време на клиенти, взема преписки от архива. Колегите от министерството често ни искат справки във връзка с националната екологична политика - същите хора ги изготвят. Когато един инвеститор трябва да оцени кумулативно въздействие на собствения си проект, заедно с други на дадена територия, ни изисква голям обем данни по закона за достъп до обществената информация. Копираме минимум 20-30 страници за минали години. Много процедури са обжалвани от неправителствени организации, следователно цялата процедура трябва да бъде копирана. Това значи един човек само да стои и да копира", обяснява Радилова. Когато се появи инвеститор клас А, това на практика означава другите доклади да бъдат заразяни, тъй като сроковете за този тип предприемачи са по-къси. Опитът на служителите става крайно важен - дългият стаж е предимство за



по-бързо ориентиране в бумагите и нормативите



Стигаме и до компетентността на тези хора. "Убеден съм, че в голяма част от седалищата на РИОСВ липсва компетентност по някой специфични въпроси - лъчения, въздействие върху някои групи организми и т.н. Например в България има двама-трима специалисти по пеперудите, 10 по прилепите. Участвал съм в експертен съвет, в който нямаше нито един биолог и вземаха решения по "Натура 2000". Наказателните процедури за генераторите в Калиакра е достатъчна, за да се прецени компетентността на МОСВ и РИОСВ през последните години", заявява природозащитникът Тома Белев. Радилова от своя страна твърди, че дори отделът да не разполага с нужния експерт, то инспекцията има такъв и становищата се дават по компетентност чрез вътрешноведомствена кореспонденция.

Децентрализацията на теория е положителен процес.



Важно е обаче как се изпълнява на практика



"Регионалните инспекции по околна среда станаха най-могъщите институции в България. Цялата власт е съсредоточена в директорите им. Единствено те например решават дали е нужен доклад по ОВОС. Има цели ветроенергийни паркове, за които не е стартирана процедура по ОВОС. В други случаи - процедура се изисква за един генератор. Директорите вземат и решение за крайната оценка. Експертният съвет нищо не решава, дава само становище", твърди Ивайло Иванов. Румяна Радилова опонира, че тя като директор не може да не се съобрази с мнението на експертния съвет, ако например членовете му са гласували против проекта. Всъщност в закона за околната среда пише, че директорът решава въз основа на мнението на експертния съвет, но са изредени още няколко документа, с които трябва да се съобрази. Един от тях е докладът по ОВОС. Както е известно, той се възлага от инвеститора, което е голямата предпоставка за корупция.

"Парадоксът е, че инвеститорът прави доклада заедно с експертите на РИОСВ. Те му съгласуват рамката, условията, процедурите, докладът минава през оценка за качество. Накрая се състои експертен съвет, виждат се нередности, несъответствия, неправителствените организации недоволстват. Но представителите на РИОСВ казват: ние сме пуснали проекта до момента, ако го спрем, инвеститорът ще ни съди", твърди Иванов. Според Радилова обаче служителите на инспекцията не изготвят доклада, те действат стриктно по нормативи. Имало много случаи, в които нейните подчинени не одобряват доклада.

Експертните съвети са всъщност дискусионен форум. Те включат представители на РИОСВ, РИОКОЗ, общините и областните управи (т.нар. "постоянен състав"). Канят се и неправителствени организации. "Допреди година съществуваше практиката да получаваме известие няколко дни преди провеждането на заседанията и така нямахме време да се запознаем с доклад по ОВОС от 300-400 страници.", заявява Иванов.

Сред природозащитните организации масово се говори за



корупционна практика, която се вихри в цялата страна



Докладите по ОВОС се изготвят от консултански фирми, инвеститорът плаща на тях, те после дават пари по институционалната верига, за да бъде одобрен проектът. В България няма нито присъда, нито разследване срещу схемата, с което тя остава в сферата на слуховете.

Как да се направи така, че да се повиши качеството на работата на РИОСВ. Тома Белев предлага на първо време да се повишат заплатите на специалистите в инспекциите с цел привличане и задържане на качествен персонал. "Ако искаме да променим леко системата, следва в експертните съвети да не влизат служители на РИОСВ, а най-добрите специалисти в страната, като те се събират например 6 пъти годишно. Но ако искаме да я променим кардинално, е добре докладите да се възлагат от РИОСВ или министерството, като по този начин да се избегне опорочаващата връзка възложител - експерти", смята Белев. Ивайло Иванов настоява МОСВ да контролира извършването на оценките, а и да се увеличи щатът му. "Министерството е елемент от националната сигурност", смята природозащитникът.

Налице е лек парадокс - децентрализацията цели намаляване на бюрокрацията. А за да бъде защитен общественият интерес, природозащитниците искат повече щат, контрол, права на чиновниците. Които едва ли ще намалят бюрокрацията.
 Директорката на РИОСВ-Варна Румяна Радилова твърди, че служителите й разполагат с нужния капацитет.
1
3595
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
18 Юли 2012 23:15
Румяна Радилова е на хранилка при Бориславова и има капацитет .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД