:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,169
Активни 726
Страници 27,734
За един ден 1,302,066

Семейният кодекс изрично посочва кога не може да има брак

Знам, че не може да се сключва брак между роднини, както и с човек, който има друг действащ брак. Разбрах обаче, че има още много забрани. Какви са те и как се процедира в такива случаи?

Кр. М., София



Българският Семеен кодекс и в новото си изцяло ново издание предвижда куп ограничения и дори забрани за сключване на брак - те са свързани с възраст, болести, родство.

Така например още в чл. 6 от СК изрично е предвидено, че брак може да сключи само лице, навършило 18 години. Все пак законът дава възможност и за изключение, ако важни причини налагат това, брак да може да сключи и лице, навършило 16 години. Това обаче става с разрешение на районния съдия по постоянния адрес на лицето. Ако и двамата, встъпващи в брак, са непълнолетни и имат различен постоянен адрес, разрешението се дава от районния съдия по адреса на единия от встъпващите в брак по техен избор. В тези случаи районният съдия изслушва двамата встъпващи в брак, родителите или попечителя на непълнолетния. Мнението на пълнолетния, встъпващ в брак, на родителите или на попечителя може да бъде дадено и в писмена форма с нотариално заверен подпис. Иначе може да бъде направен категоричният извод, че лице под 16 години не би могло да сключва граждански брак дори и по изключение. Което си е едно сериозно ограничение и пречка за брак.

В същото време в СК има специален раздел, озаглавен дори "Пречки за сключване на брак". Така според чл. 7, алинея 1 не може да сключи брак лице, което е свързано с друг брак. Това е т.нар. правило за задължителна моногамия и абсолютна забрана за полигамия. Предвидена е дори наказателна отговорност при неспазването му. Иначе всеки, който има прекратен предишен брак - било то поради смърт на другия съпруг или пък заради влязъл в сила развод, може да сключи нов брак. Няма пречка това да бъде направено, ако съответното лице преди това е било просто във фактическо съжителство с друг човек. Но ако има друг, редовно сключен брак, то със сигурност не може да сключи нов. Дори и примерно от години да не живее със съпруга си. Трябва да има задължително прекратяване на брака - дали ще е заради развод по взаимно съгласие или по исков ред. Просто не трябва да има действащ, валиден друг брак.

Сред пречките е и ако един от кандидат-съпрузите е лице, поставено под пълно запрещение или страда от душевна болест или слабоумие, които са основание за поставянето му под пълно запрещение. Тук забраната е свързана с липсата на възможност тези лица да могат да дадат валидно съгласие за встъпване в брак. Тя важи, както за хората, които ефективно са под пълно запрещение с решение на съд, така и тези, които в момента са в такава процедура или пък просто страдат от душевна болест или слабоумие. Важно е да се отбележи, че тук става дума за постоянно състояние. Ако някой сключи брак под въздействие примерно на алкохол, то не може да претендира после, че той е недействителен. Ще може да го прекрати само с развод.

Според чл.7, ал.1, т. 3 пречка за брак има и за лице, което "страда от болест, представляваща сериозна опасност за живота или здравето на поколението или на другия съпруг освен ако той знае за тези болести". Приема се, че болестите може да са от всякакъв вид - например заразни, наследствени. Тази пречка се удостоверява с медицинските свидетелства, които са задължителни за сключването на брак.

Може би тук е мястото да се отбележи, че според чл. 9 от СК всеки от встъпващите в брак представя на длъжностното лице по гражданското състояние няколко документа. Първият е, че не съществуват пречките за сключване на брак, посочени в чл. 7 от СК. Вторият е медицинско свидетелство, че не страда от болестите, посочени в закона. Може да има и трети - декларация, че е осведомен за заболяванията на другия, по хипотезата на чл. 7, ал. 1, т. 2 и 3.

Иначе другите пречки наистина са свързани с родството. Така изрично е посочено в СК, че не могат да сключат брак помежду си:

1. роднини по права линия;

2. братя и сестри, както и други роднини по съребрена линия до четвърта степен включително;

3. лица, между които осиновяването създава отношения на роднини по права линия или на братя и сестри.

Това означава, че брак не може да се сключи между лица, които са роднини по права линия независимо от степента на родство - например не може да има между баща и дъщеря, дядо и внучка и т.н. Не може да има брак между чичо и племенница, които са трета степен по съребрена линия, или пък първи братовчеди, които са от четвърта степен.

1
10026
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
17 Юли 2012 22:26
Ако и двамата, встъпващи в брак, са непълнолетни и имат различен постоянен адрес, разрешението се дава от районния съдия по адреса на единия от встъпващите в брак по техен избор. В тези случаи районният съдия изслушва двамата встъпващи в брак, родителите или попечителя на непълнолетния. Мнението на пълнолетния, встъпващ в брак, на родителите или на попечителя може да бъде дадено и в писмена форма с нотариално заверен подпис. Иначе може да бъде направен категоричният извод, че лице под 16 години не би могло да сключва граждански брак дори и по изключение. Което си е едно сериозно ограничение и пречка за брак.


Доста двусмислено казано. Има ли изключения, при които може да се сключва брак под 16 години?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД