Часове преди излизането на последния евродоклад, окачествен от опозицията като "убийствен", службите арестуваха депутата от ГЕРБ Димитър Аврамов. За търговия с влияние и взет подкуп от 50 хил. лв. Доста хора съзряха в това поредния пиар ход на управляващите. Съдбата обаче помогна на правителството - часове по-късно на бургаското летище бе извършен терористичен акт, който тотално отклони вниманието от критиките в доклада. Инициираният от опозицията вот на недоверие, естествено, не мина.
Така или иначе Димитър Аврамов си остава в ареста с обвиненията за търговия с влияние. Най-вероятно ще бъде съден за същото. Покрай задържането му се чуха доста интересни неща. Изнудваният от Аврамов бизнесмен Светлозар Илчовски твърди, че депутатът е действал от името на друг народен представител - Искра Фидосова. По думите му шефката на правната комисия в НС правела срещи в Сърбия, на които най-вероятно са обсъждани подобни схеми за изнудване на бизнесмени или пък директно са носени пари. Фидосова, естествено, отрече, а засега няма никакви доказателства. При Аврамов прокуратурата все пак разполага с СРС-та и заловени белязани пари.
Иначе обвиненията срещу него не са доказани, поне засега. Историята обаче сочи,
че делата срещу депутати у нас обикновено се точат безкрайно,
а ако накрая все пак някой бъде осъден, то със сигурност ще е условно. Примери в това отношение колкото щеш. Най-пресният от тях е потвърдената на трета инстанция условна присъда на бившия депутат от ДПС и екскмет на Велинград Фидел Беев. Депутатският му имунитет бе свален по искане на главния прокурор Борис Велчев още през 2006 г. След 6 години мотаене по трите съдебни инстанции накрая Върховният касационен съд (ВКС) реши да му наложи условна присъда за длъжностно престъпление, извършено в качеството му на кмет на Велинград през зимата на 2004 г. Тогава Беев обявява обществена поръчка за доставка на гориво за отопление на детски градини. Търгът е спечелен от "Делта петролиум", но това не пречи на Беев да сключи договор с фирмата, обща собственост на него и брат му - "Братя Бееви". Макар да е кмет на Велинград, той обжалва обявената от него поръчка. Така блокира процедурата по доставки на гориво и има опасност забавачниците да останат на студено. Тогава кметът сключва договор със себе си, според който собствената му фирмата дава на общината гориво "назаем". След това "Делта петролиум" е поканена да си изпълни договора, като върне на Беев направените от него доставки. Първоначално фирмата отказва, но двете страни все пак се споразумяват. Според прокуратурата с тези си действия Беев е ощетил общината с 16 хил. лв. За това депутатът бе осъден условно след 6 години. Отделно от това срещу него има дела за побой и укриване на данъци. И по двете бе оправдан.
Правейки равносметка на делата срещу народни представители, човек може да стигне до извода, че депутатите на
ДПС са едни от най-честите клиенти на Темида
Освен Фидел Беев подсъдим е и друг от хората на Доган - Митхат Табаков. На последното заседание по едно от делата му стана ясно, че депутатът е получил инсулт и скоро няма да се появи в съдебната зала. Не че присъствието му би помогнало особено за ускоряване на процеса. Табаков, заедно с друг свой колега от ДПС - Гюнай Сефер, е подсъдим още от 2009 г. Депутатът не може да се оплаче от липса на внимание от страна на Темида. Понастоящем е подсъдим за взимане на подкуп, за длъжностно престъпление и има наложена 5-годишна ефективна присъда на първа инстанция за ощетяване на община Дулово, чийто бивш кмет е. И тук сценарият много прилича на историята на Фидел Беев. През 2009 г. Табаков обявява обществена поръчка за изграждане на ВиК мрежа на част от Дулово с пари по ОП "Околна среда". Три фирми подават оферти - обединение "Кантиери модерни" - ГБС, консорциум "Понс Одесос" и "Джеми" ООД. По време на конкурса само третата няма сертификат за европейски стандарт ISO. Неин управител обаче е Зехир Мерт - тъст на Сали Табаков, брат на Митхат Табаков. Именно тази фирма печели поръчката с цена от 28 876 256 лв. без ДДС за изграждане на канализацията. Според прокуратурата щетата за общината е в размер на 11 млн. лв. Табаков бе осъден на 5 години затвор, а бившият зам.-кмет на общината Алтан Чаушев получи 4 години.
Отделно от това народният представител е подсъдим и за взимане на 10 хил. лв. подкуп от управителя на ВиК-Силистра Петко Горбанов. Според прокуратурата Табаков е взел парите с обещанието, че ще сключи с ВиК-Силистра договор за поддръжка на водопровода в село Вокил. Депутатът пък казва, че е взел парите назаем.
Заедно със съпартиеца си Гюнай Сефер, Табаков
е подсъдим и по друго дело. Отново става дума за обществена поръчка, но този път за строителство на път. Става за отсечка с дължина 7.3 км от с. Окорш до шосето Шумен - Силистра. Поръчката се печели от "Булмекс", собственост на Гюнай Сефер, който е общински съветник и шеф на местната структура на ДПС. Точно преди сключването на договора Сефер прехвърля фирмата на турския гражданин Зекир Дьонмез. Срещу сумата от над 1.2 млн. лв. частникът се задължава да асфалтира отсечка, но дължината й е намалена на 3.12 километра. От тях са преведени 356 хил. лв., а договорът е прекратен поради забавяне и е сключен нов с друга фирма, отново собственост на Сефер, пак за 7.3 км. Този път цената е 395 хил. лв. В крайна сметка се оказва, че на цена от над 730 хил. лв. са построени 1.7 км. Същевременно се говори, че Сефер е сред най-богатите хора в ДПС. През 2010 г. комисията "Кушлев" запорира негови сметки и имоти за над 2 млн. лв. Заедно с Табаков той бе обвинен в документна измама. След запора самият Сефер се оплака от политически натиск, а делото бе засекретено. Това се случи преди две години.
Очевидно за присвояване и измами е изключително трудно да осъдиш български депутат ефективно. Но това важи и за други престъпления - например за
хомосексуален контакт с малолетен
През 2009 г. бившият депутат от "Атака" Владимир Кузов бе осъден от ВКС на 3 години условно. В мотивите си върховните съдии записаха, че той има "положителните характеристични данни, чисто съдебно минало, висока степен на образование, трудова и социална ангажираност". Освен това "извършването на престъплението не очертава завишена степен на обществена опасност на личността на подсъдимия, липсват и данни хомосексуалните действия да са се отразили негативно върху физическото и психическо здраве на пострадалото лице, нито върху сексуалната му пълноценност".
Друг пример за безкрайно дело срещу депутат е процесът срещу народният представител от "Коалиция за България" Тома Томов, който е бивш районен прокурор на Оряхово. В края на миналата година СГС го осъди на 5 затвор за престъпление, извършено през 1998 г. Според съда в качеството си на районен обвинител тогава взима 500 долара подкуп, за да спре разследване. Присъдата бе произнесена близо 5 години след като главният прокурор Борис Велчев поиска депутатския имунитет на Томов, за да може държавното обвинение да го разследва. Първоначално народният представител обяви, че сам ще се откаже от защитата си, но впоследствие смени позицията си, като заяви, че доказателствата срещу него били фалшифицирани. Заради отказа му бе сформирана парламентарна комисия, която трябваше да реши въпроса с депутатския имунитет. До края на мандата на кабинета "Станишев" обаче това не се случи. Заради отказа на парламента да свали депутатския имунитет на Томов прокуратурата раздели делото на две и повдигна обвинения само на съучастниците му - заместника му Димитър Викентиев и шефа на оряховското следствие Цецко Кривачков. Това дело обаче никога не тръгна в съда, защото още на първото заседание съдията прие, че двамата са имали съучастник, и го върна на прокуратурата за доразследване. Държавното обвинение отново погна Томов след изборите през 2009 г., когато той не успя да влезе в парламента.
Добрата новина в целия списък с условни присъди и безкрайни процеси се казва Цветелин Кънчев, известен като Дон Цеци. Единственият засега депутат лежал в затвора. През 2000 г. Софийският окръжен съд го осъди на 6 години ефективно за побой и отвличане. Кънчев лежа по-малко от две години, след което бе освободен за добро поведение и помилван от бившия вицепрезидент Ангел Марин. В момента отново е подсъдим. Този път за изнудване.
Много църен тоя Митко.
Въпроса е ще топне ли и Фидоската или в замяна на мълчанието му ще има условна присъда?