Нелегалните имигранти в Испания, които не разполагат с разрешително за пребиваване в страната, нямат да могат да ползват безплатна медицинска помощ в обществените болници от 1 септември т.г., предвижда наскоро приет от правителството в Мадрид закон. Документът налага големи ограничения на незаконните емигранти до общественото здравно осигуряване, писаха местните медии. Безплатна ще остане само спешната помощ, проследяването на бременност, раждането и следродилните грижи, както и здравната помощ за непълнолетните.
Лекарите обаче се обявиха против новите разпоредби, които трябва да влязат в сила от тази есен. Медиците са категорични, че ще продължат да оказват безплатна медицинска помощ на нелегалните имигранти. Почти 900 лекари са се подписали под манифест, в който се ангажират да "продължат да лекуват своите пациенти, които нямат установен статут". "Лоялността ми към моите пациенти не ми позволява да не изпълня етичния и професионалния си дълг,и да ги изоставя", се казва в текста на декларацията. По този начин те влизат в т.нар. "Движение на несъгласните", създадено преди месец от испанската Асоциация за семейна и обща медицина, в която членуват 19 500 души.
В отговор на притесненията, изразени от лекарската общност, Министерството на здравеопазването заяви, че работи по създаването на "платени спогодби", които да позволят на неевропейските граждани да бъдат включени в публичното здравеопазване. Според вестник "Ел Паис" таксата, която ще трябва да плащат хората под 65 г., е около 710 евро на година, а за по-възрастните тя е дори още по-висока - около 865 евро годишно. Обмисля се система, подобна на тази, по която в Испания се лекуват временно пребиваващите. Сметките за лечението на временно пребиваващите в Испания се изпращани в родните страни на имигрантите, ако има подобни договорености с Мадрид. Това важи за европейските страни, Испания има и двустранни споразумения със страни като Еквадор и Мароко.
Правителството на премиера Мариано Рахой преди месеци обяви намерението си да ограничи и т.нар. медицински туризъм от страна на европейци, притежаващи частна здравна осигуровка или осигурени в своята родина. Според управляващите чрез тези мерки ще се спестяват около 1 млрд. евро годишно от държавния бюджет. Испания се стреми по всякакви начини да намали бюджетния си дефицит под 3% от БВП до 2014 г.