В Китай бе поставен рекорд по краткост на съдебен процес на най-високо политическо равнище. Буквално 8 часа (макар в рамките на два дни) продължи делото срещу 53-годишната Гу Кайлай, съпруга на 62-годишния Бо Силай, доскорошен функционер от политическия Олимп на Китай - немалко хора го виждаха като президент на страната след поредния партиен конгрес тази есен и съответните рокади във висшия ешелон на властта. Съдът в източния град Хъфей намери собственичката на голяма правна кантора за виновна в предумишлено убийство на 42-годишния британец Нийл Хейууд, който впрочем е бил неин бизнес партньор, но с когото влязла в конфликт по финансови въпроси. Червената кралица, както наричат китайците Гу, е отровила британеца на 15 ноември 2011 г. в хотелската му стая в 30-милионния югоизточен бизнес район Чунцин, където партиен лидер е бил съпругът й. Отравянето с калиев цианид станало на делова среща помежду им. Помагал й прислугата Чжан Сяоцзюн, който също на делото бе признат за съучастник. Подсъдими са и четирима полицаи, опитали се да прикрият престъплението на Гу.
Първоначално китайските власти съобщиха, че британецът е починал от алкохолно отравяне и тази версия бе приета от семейството му, което също живеело в Китай. Но негови познати се усъмнили в тази версия, защото той не бил любител на алкохола, плъзнал и слухът, че Хейууд всъщност е бил отровен, и по-късно британското посолство издействало повторно разследване на случая. Така се стигна до ареста на Гу през март т.г.
Гротескното в процеса е,
че обвинението и заподозряната застъпваха една и съща теза - Гу потвърди доказателствата на обвинението и сама призна вината си. Според нейната версия между Хейууд и 24-годишният й син Бо Гуагуа са възникнали разногласия по финансови въпроси. На процеса, на който не бяха допуснати западни журналисти, като доказателство бе представен имейл, в който Нийл Хейууд иска 13 млн. паунда възнаграждение за сделка с недвижимо имущество, в която участвал синът. "Имейлът очевидно съдържал заплаха, че синът ще бъде "унищожен", уточни "Дейли телеграф". Синът впрочем наскоро завърши престижния колеж "Джон Кенеди" в Харвард.
"За мен това беше повече от заплаха. Това беше реално действие, което е в ход. Трябваше да се боря до смърт, за да спра лудостта на Хейууд", свидетелствала Гу. Затова решила да ликвидира британеца. "Признавам, че извърших престъпление, което оказа негативно влияние върху страната ми и комунистическата партия", казала още подсъдимата на процеса.
В същото време тя не каза за какъв точно вид заплаха става дума. Защитата и обвинението също не счетоха за нужно да изяснят този момент - за убийство на сина или друг вид закана иде реч.
В западните медии обаче се появи и друга версия. Британецът от 10 години е живял и работил в Китай и отдавна е познавал семейството. Дори е издействал синът да учи в частното училище "Хероу" във Великобритания, в което навремето завършил самият Хейууд. Според "Дейли мейл" Хейууд е убит, след като помогнал на Гу да прехвърли в чужбина голяма сума пари - 120 млн. долара. Според други сведения той помогнал на Гу и семейство й да прехвърли общо към един милиард долара. Така или иначе за 120-те милиона той поискал по-голям хонорар. Това вбесило Гу, която го обвинила в алчност. Макар според слуховете двамата да са имали и интимни отношения, караницата е стигнала дотам, че британецът я заплашил да разкрие данни за финансовите й операции. Според други твърдения той добавил,
че ще огласи компромат и срещу съпруга й
Тогава тя решила да го ликвидира. Заканите застрашавали не само нейното бъдеще, но и кариерата на съпруга й, който се очакваше да бъде избран в най-висшата партийна институция - Постоянния комитет на Политбюро на компартията. Това пък му разчистваше пътя да стане и президент.
На процеса обаче обвинението изобщо не застъпи тази версия за мотивите на престъплението, нито пък представи някакви доказателства за нея.
През март тази година в Китай гръмна скандалът с шефа на полицията в Чунцин Ван Лицзюн, който бе потърсил политическо убежище в американското консулство. Заподозрял нередности в разследването на смъртта на британеца, Ван събрал доказателства за вината на Гу. Съответно уведомил за това началството - или съпруга й Бо Силай. Вбесилият се политик направо го изгонил от кабинета. Впоследствие обаче размислил, извикал го и му заявил, че дава съгласието си да продължи разследването. След няколко дни обаче пак размислил и решил да защити жена си, спирайки разследването. Именно след това Ван отишъл в американското консулство, където се смята, че е разказал за причастността на Гу в смъртта на Хейууд. (Впоследствие обаче Ван бе арестуван и тези дни срещу него трябва да започне процес по обвинение в предателство.)
Така или иначе с този си ход полицаят тегли кръст върху политическата кариера на политика. През април Бо Силай трябваше да подаде оставка. В момента е държан под домашен арест в Пекин, а срещу него тече разследване по обвинение за нарушаване на партийната дисциплина - в Китай такъв етикет се слага за обвиненията към висшите партийни кадри в корупция и злоупотреба със служебното положение.
Политиката обаче пресича "казуса Гу" и в други точки.
Бо Силай е син на известния китайски политик Бо Ибо, един от "осемте безсмъртни"на китайската компартия. В Чунцин той е налагал политика на "връщане към социалистическите норми" със събранията, манифестациите, лозунгите и колективното пеене на революционни песни, твърдят руски медии. С една дума, той е бил от лагера в партията, който е ратувал за повече социализъм и по-малко пазар в икономиката. Заради популярността си е представлявал заплаха за другото крило в партията, наложило сегашния модел на пазарна икономика в съчетание с диктатура. Между другото партийния лидер и президент Ху Цзинтао и премиерът Вън Цзябао са от това крило. Така че престъплението на съпругата на Бо бе добре дошло за това крило, за да спре очакваното му избиране в най-висшия орган на партията на предстоящия й XVIII конгрес.
С това обаче не се свършва политиката в "казуса Гу". За повечето западни медии процесът срещу Червената кралица е режисиран от властите, за да се минимизират негативите за елита. В. "Вашингтон пост" привежда поне два факта, потвърждаващи това впечатление. Първоначално обвиняемите си избрали адвокати, но впоследствие те били сменени със служебни защитници "Това е стар трик. Служебните адвокати са по-заинтересовани да помагат на обвинението, отколкото да защитават правата на подсъдимите", заяви пред изданието адвокатът Тън Бян, който често надига глас за реформа в правораздаването на страната си. Освен това делото се е гледало не в града на местопрестъплението, а на стотици километри от него - в източния град Хъфей, провинция Анхуей. Според правни експерти голямото разстояние не е единственият фактор за избора на Хъфей. Оказа се, че председателят на Върховния народен съд Ван Чжънцзюн имал сериозни връзки в провинцията, което гарантирало удобен за властите съдебен процес.
В целия случай обаче има няколко мистерии
Едната от тях според британския в. "Дейли телеграф" е защо като свидетел на обвинението не е бил призован полицейският шеф Ван. Той по силата на служебните си задължения е имал доста информация както за Гу, така и за своя шеф.
Второ, реална ли е била заплахата на Нийл Хейууд да "унищожи" сина на двойката? В крайно пестеливото отразяване на процеса агенция Синхуа твърди, че заплахите са били отправени през 2005 - шест години преди убийството. Според приятели на Хейууд подобно деяние е абсолютно чуждо на характера му, а и заканите нямало как да се осъществят, защото по онова време той живеел с жена си и децата си в Китай, а синът Бо учил във Великобритания. Пък и едва ли кроткият иначе британецът е заплашил сина, когото познавал от малък, учил го е на английски и му е бил като наставник заради близостта със семейството му. "Дейли телеграф" се съмнява, че като бизнесмен от средна ръка Хейууд изобщо би дръзнал да отправи някакви заплахи, като знае "колко безскрупулна и мощна е двойката". Така че остава загадка що за имейл е бил представен пред съда.
Четвъртата мистерия е защо Гу е признала заплахата срещу сина като причина за убийството. "Дали не се е споразумяла с прокурорите да поеме отговорността (и оттук да има бърз процес) в замяна на гаранции за сигурността на мъжа и сина й", пита "Дейли телеграф". Съмненията се задълбочават и с въпроса дали всъщност заплахата не е измислена или преувеличена причина за престъплението, за да не се рови по-надълбоко и да не се стигне до икономическата мотивировка за деянието и оттук до факти, компрометиращи не само семейството на Бо, но и партийния елит.
Така стигаме до най-голямата мистерия - защо самият Бо не е бил призован като свидетел от страна обвинението. Ако жена му тайно от него е извършила убийството, той все пак неминуемо e бил в течение на бизнес отношенията на британеца с нея и сина й . Неминуемо би знаел за възникналия конфликт между Хейууд и семейството, за заплахите на британеца към сина им. Нещо повече, той не може да не е бил в течение и за прехвърлените в чужбина суми.
Бо обаче не само че не е бил призован, ами на процеса името му е било споменато само веднъж - когато се уточнявал статутът на съучастника Чжан Сяоцзюн, който бил нещо като слуга на семейството, но всъщност се водил на щат в партийната структура, оглавявана от Бо. Обвинението дори не е счело за нужно да попита Гу дали е споделяла със съпруга си заплахата на британеца спрямо единствения им наследник.
Всъщност има ли мистерия? За китайските управляващи е важно "да избегнат един процес за корупция, който може да разкрие как висш партиен функционер е отмъкнал 120 млн. долара в комбинация с корупция, непотизъм и съмнителен международен бизнес. Те не искат да разгласят това пред китайското общество, защото се твърди, че много от тях правят същото", обяснява "Дейли телеграф".
Може би най-точно мистерията бе разплетена от политолога проф. Джерард Лимъс, автор на книгата "Краят на китайската мечта": "Сърцевината на целия случай е, че китайският политически елит отчаяно се стреми да избегне разкритията за корупцията и за огромното си богатство. Те са милиардери и всички са източвали пари като Бо и Гу. И те ще направят всичко, за да не научат хората за това и да не се надигне гняв срещу режима", твърди пред "Дейли телеграф" експертът, който е и съветник на правителства, администрации на различни равнища, компании и благотворителни дружества.
Иначе присъдата срещу Гу още не е обявена. По закон такова деяние се наказва със смърт, но мнозина смятат, че тя ще получи най-много доживотна присъда, която може да излежи в по-комфортни условия. Бо го чака партиен съд, който ще го прати в небитието. Някои дори предполагат, че в един момент той просто ще изчезне.
Те са милиардери и всички са източвали пари като Бо и Гу.