Заради ремонтите и транспорта често ми се случва да закъснея за работа. Само веднъж ми направиха забележка, но иначе ми влизат в положението. Вярно ли е обаче, че за няколко закъснения дори може да ме уволнят, че и дисциплинарно? Има ли и други неща, които могат да доведат до същото?
Ч.В., Варна
Кодексът на труда (КТ) предвижда редица текстове, с които на практика законодателят определя кога може да бъде търсена дисциплинарна отговорност на съответния работник или служител.
Изначално в чл. 186 от КТ е установено и кога има нарушение на трудовата дисциплина - когато има "виновно неизпълнение на трудовите задължения". Пак там се определя, че "нарушителят се наказва с предвидените в този кодекс дисциплинарни наказания независимо от имуществената, административнонаказателната или наказателната отговорност, ако такава отговорност се предвижда".
Това означава две неща. Първо, че в КТ изрично са определени какви може да са дисциплинарните нарушения и съответните наказания за тях. И второ - че те се налагат, независимо дали лицето ще бъде например начетено, осъдено по някакъв текст от Наказателния кодекс, или пък, да речем, глобено по закона за административните нарушения и наказания.
В чл. 187 от КТ пък са изброени нарушенията на трудовата дисциплина, след които може да последват и дисциплинарните наказания. Сред тези нарушения са например явяване на работника или служителя на работа в състояние, което не му позволява да изпълнява възложените му задачи. Като например пиян или пък дрогиран. В този списък е и неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологичните правила, както и произвеждане на некачествена продукция. Нарушение на трудовата дисциплина е и неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труда. Например, ако човек е наясно, че дадено действие би увредило неговото или на колегите му здраве, бил е инструктиран да не го прави и въпреки това си го позволи, то това може да е основание за дисциплинарно наказание. Дори и нищо да не се е случило и никой да не е пострадал. Нарушения са и неизпълнение на законните нареждания на работодателя, както и злоупотреба с доверието и уронване на доброто име на предприятието, включително и разпространяване на поверителни за него сведения. Наказания може да последват и при увреждане на имуществото на работодателя и разпиляване на материали, суровини, енергия и други средства. Сред тези нарушения са и поставените в конкретните въпроси ситуации - закъсненията. Тук се включва и обратното - преждевременното напускане на работа, както и неявяване на работа и дори "неуплътняване на работното време".
КТ в своя чл. 188 определя и кои са дисциплинарните наказания: забележка, предупреждение за уволнение и уволнение.
Кодексът указва и че при определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на работника или служителя. Заложен е и железният принцип, характерен за всяко наказване по българското законодателство - че за едно и също нарушение на трудовата дисциплина може да се наложи само едно дисциплинарно наказание.
Що се отнася до конкретните въпроси, то трябва да се отбележи, че наистина дисциплинарно уволнение може да се наложи при закъснения за работа. Според чл. 190 от КТ това може да бъде направено при "три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час".
Дисциплинарно уволнение обаче може да има и при още няколко ситуации. Например при неявяване на работа в течение на два последователни работни дни или при т.нар. системни нарушения на трудовата дисциплина. То може да бъде приложено и "при злоупотреба с доверието на работодателя или разпространяване на поверителни за него сведения". Или пък ако работникът участва в хазартни игри чрез телекомуникационни средства на предприятието. Този текст е направен срещу тези, които например ползват телефони на съответните дружества, за да участват в телевизионни игри и така навъртат много импулси. Тогава КТ предвижда и че те не само могат да бъдат уволнени дисциплинарно, но и трябва да възстановят направените разходи в пълен размер.
При дисциплинарното уволнение е натъртено на това, че задължително трябва да се "вземат предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на работника или служителя". Това означава, че би могло да има три закъснения на работника за съответния период, но примерно едното да има все пак някакво извинение. И тогава да не се приложи.
Иначе дисциплинарните наказания се налагат не по-късно от 2 месеца от откриване на нарушението и не по-късно от 1 година от извършването му. Те, включително и дисциплинарното уволнение, се налагат с мотивирана писмена заповед, в която се посочват нарушителят, нарушението и кога е извършено, наказанието и законният текст, въз основа на който се налага. Едно от тези неща да няма, и съдът със сигурност ще я отмени.
|
|