Срещу АЕЦ "Белене" се организираха множество подписки - "за" и "против". Но могат ли гражданите да направят информиран избор на референдум по въпроса? |
Партия "Зелените" не отговори толкова красиво. Тя каза, че ще продължи да не иска АЕЦ "Белене", но не желае и нови реактори в "Козлодуй". ДСБ отвърна, че референдумът би бил незаконен. Но не помогна особено на Борисов, който пък е готов да даде 200 000 подписа на БСП, ако не й достигнат, за да се " чуе мнението на хората". Какво мислят мнозинството българи за централата все някога може да се разбере, но дали одобряват самия референдум, няма как да стане ясно.
Желанието на Борисов да насърчи дебата, да подтикне еколозите да протестират и събере красив граждански отпор от едната страна на барикадата е не само поезия. То е един
прекрасен политически ход,
срещу който в името на непременна опозиционност ще се кажат много неща. Но ще звучат кухо. Ето, ДСБ твърди, че допитването ще е незаконно, тъй като строежът на централата не бил от компетенцията на Народното събрание (интересно, чия е?). "Зелените" могат да говорят много неща, но докато не окупират "Позитано", ще изглеждат неискрени. Защо да не го окупират, щом са против атомната енергетика? "Белене" по-маловажен въпрос от ски пистите ли е?
Хора, които от години говорят и работят срещу централата, също твърдят, че референдум трябва да има. Ако са събрани нужните подписи, казват те, значи трябва да бъде проведено допитване, иначе ще е незаконно. Това е безспорно, законът трябва да се спазва. Но се подминава по-големият въпрос. Той е: "А трябва ли народът да се произнася за АЕЦ "Белене"?". Тук всякакви музи, еквилибристики и поезии биха спрели. Решението не е просто някакво кръгче в бюлетина, то е
отговорност, най-вече към идните поколения
Както и информиран избор. Трябва ли гражданинът Иван Иванов да носи отговорността, а премиерът Бойко Борисов да се крие зад него, съчинявайки красиви думи? Разполага ли гражданинът Иванов с нужната информация, за да вземе решение?
Но този въпрос никога няма да бъде зададен, защото е табу в представата ни за демокрацията. В България никога не е бил провеждан референдум по национален казус, което не пречи на политиците да флиртуват по темата "да се чуе гласът на хората". Никой не смее да каже, че гласът на хората трябва да се чува, но
задължително чрез осъзнат и информиран избор
Има теми, които обективно или просто по стечение на обстоятелствата не са такива. Често те са експертни, тесни, трудни за преценка от широката публика. Случаят с "Белене" е точно такъв. Аз, авторът на този текст, признавам, че нямам представа дали е добре да се строи АЕЦ "Белене". Не знам. Колкото да чета, информирам и преценявам различните гледни точки, не мога да направя избор. Темата ми е трудна, сложна, тя касае икономика, вътрешна и външна политика, екология, национална сигурност, наука, технологии, най-вече в бъдещето. И не знам правилния отговор. Колцина го знаят? Сигурни ли сте, че искате вие да вземете решението? А не Бойко Борисов?
Не иде реч, че референдумите са нещо лошо. А че могат да се ползват манипулативно от политиците, още повече при тема, за която те самите нямат отговори, или ако имат, са ги крили. Мнението на самия Борисов еволюира, първоначално казваше, че без централата токът ще е скъп, сега - обратното. А той със сигурност разполага с повече информация от обикновените граждани, за да вземе информирано решение. БСП, която уж тръгна да я строи, пък после се спря, също не помага за публичността - част от договора е търговска тайна, не е ясно колко ток ни трябва за собствено потребление, каква част бихме изнасяли и колко бихме спечелили от външните пазари, как ще се разпределят приходите, на каква цена ще го купуват българите и т.н. Всички тези отговори трябваше да бъдат предоставени на хората. Не в момента, а още на старта на проекта, в етапите на неговото придвижване, отговорност за което носи и БСП.
Сега не само че българите трудно ще направят информиран избор, но изглежда и самите политици нямат отговор на много въпроси. Защо тогава отговорността да я носят хората? Никой не знае колко ще струва централата, колко пари са похарчени досега, никой не ни пита на старта, когато се спираше строителството, при тегленето на заеми... И сега, хоп - референдум. Със сигурност му е трудно на Борисов, не той надроби кашата. Но все пак сме република, с представителна демокрация. Той се яви на избори, спечели ги, носи си съответните благини и последствия. Знаеше предварително, че ще трябва да реши съдбата на "Белене". И сега лично той трябва да вземе трудното решение.
Управлението не е само рязане на ленти,
ръкостискане на световни величия, слава и интервюта. Срещу тях се носи отговорност в трудни моменти, тя е цената, която властникът получава срещу привилегиите. Защо гражданинът Иванов да я носи? Той нито се е явявал на избори, нито ги е печелил, нито е обещавал, че има способности, а и смелост да се нагърбва с трудни решения. "Белене" е такова.
Допитване за централата би компрометирало самата идея за референдуми. Българите не бяха попитани нито за ЕС, нито за НАТО, нито за други важни национални решения. Това би бил първият национален, но как, след като нямат информация, хората ще вземат решение? Ясно как - чрез чисто емоционално нахъсване, партийно противопоставяне на принципа "БСП или Бойко", от което съответните политици ще спечелят, но не и гражданите. Вече се случва, затова готовността на премиера да помогне с подписи БСП при недостиг или да засили срещу тях зелени и сини е хитър ход в негова полза. Той е танц със социалистите, на който не беше поканен, но след кратко суетене и двете страни разбраха, че имат полза. И дебатът за централата е в стил "Белене айдъл".
Гражданинът Иван Иванов е пуснал бюлетина, оттам нататък по правилата на демократичната процедура отговорността се носи от властта. В момента - от Бойко Борисов. Затова нека той решава, нека не се крие зад гърба на хората, играейки си на демокрация. Негова работа е да смята възвращаемост, банкови гаранции, настоящи и бъдещи цени, на суровините, на крайната енергия, алтернативите, консумацията, конкуренцията, екологията, международното положение. Гражданинът Иванов тази отговорност не може да я носи, а и не бива. Политиците му готвят голям капан с "Белене" и ако не го разбере, ще му се отще да ходи на референдуми. Както стана с гласуването.