:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,282
Активни 755
Страници 27,847
За един ден 1,302,066

Ти, гражданино Иванов, можеш ли да понесеш отговорността за АЕЦ “Белене”?

Не хората трябва да определят бъдещето на централата. Това е работа на Бойко Борисов. Той спечели изборите, премиер е, с произтичащите привилегии и задължения. Иначе ще се компрометира самата идея за референдуми
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Срещу АЕЦ "Белене" се организираха множество подписки - "за" и "против". Но могат ли гражданите да направят информиран избор на референдум по въпроса?
1 август бе ден за правителствено заседание, следователно за нов монолог в житието и страданието на (без)грешния Борисов: "Ако референдумът даде резултата, който иска (за АЕЦ "Белене" - бел. авт.), на другия ден отиваме, задължаваме държавата с една огромна банкова гаранция, взимаме и почваме да строим. Толкова! Глас народен" (...) "Зелените да видим какво ще кажат, обикновено те са най-активни. На Орлов мост бяха много активни, а сега за скъпото "Белене" на Станишев са пасивни" (...) "Колегите от "Синята коалиция" ме оставиха. Станишев пак всеки ден се занимава с мене и с ГЕРБ, те все едно не са живи!". Тук поетите, ако не трябва да мълчат, следва да кажат, че имаме безпрецедентно демократичен премиер, който буди гражданското общество и заспалата съвест на безотговорните партии.

Партия "Зелените" не отговори толкова красиво. Тя каза, че ще продължи да не иска АЕЦ "Белене", но не желае и нови реактори в "Козлодуй". ДСБ отвърна, че референдумът би бил незаконен. Но не помогна особено на Борисов, който пък е готов да даде 200 000 подписа на БСП, ако не й достигнат, за да се " чуе мнението на хората". Какво мислят мнозинството българи за централата все някога може да се разбере, но дали одобряват самия референдум, няма как да стане ясно.

Желанието на Борисов да насърчи дебата, да подтикне еколозите да протестират и събере красив граждански отпор от едната страна на барикадата е не само поезия. То е един



прекрасен политически ход,



срещу който в името на непременна опозиционност ще се кажат много неща. Но ще звучат кухо. Ето, ДСБ твърди, че допитването ще е незаконно, тъй като строежът на централата не бил от компетенцията на Народното събрание (интересно, чия е?). "Зелените" могат да говорят много неща, но докато не окупират "Позитано", ще изглеждат неискрени. Защо да не го окупират, щом са против атомната енергетика? "Белене" по-маловажен въпрос от ски пистите ли е?

Хора, които от години говорят и работят срещу централата, също твърдят, че референдум трябва да има. Ако са събрани нужните подписи, казват те, значи трябва да бъде проведено допитване, иначе ще е незаконно. Това е безспорно, законът трябва да се спазва. Но се подминава по-големият въпрос. Той е: "А трябва ли народът да се произнася за АЕЦ "Белене"?". Тук всякакви музи, еквилибристики и поезии биха спрели. Решението не е просто някакво кръгче в бюлетина, то е



отговорност, най-вече към идните поколения



Както и информиран избор. Трябва ли гражданинът Иван Иванов да носи отговорността, а премиерът Бойко Борисов да се крие зад него, съчинявайки красиви думи? Разполага ли гражданинът Иванов с нужната информация, за да вземе решение?

Но този въпрос никога няма да бъде зададен, защото е табу в представата ни за демокрацията. В България никога не е бил провеждан референдум по национален казус, което не пречи на политиците да флиртуват по темата "да се чуе гласът на хората". Никой не смее да каже, че гласът на хората трябва да се чува, но



задължително чрез осъзнат и информиран избор



Има теми, които обективно или просто по стечение на обстоятелствата не са такива. Често те са експертни, тесни, трудни за преценка от широката публика. Случаят с "Белене" е точно такъв. Аз, авторът на този текст, признавам, че нямам представа дали е добре да се строи АЕЦ "Белене". Не знам. Колкото да чета, информирам и преценявам различните гледни точки, не мога да направя избор. Темата ми е трудна, сложна, тя касае икономика, вътрешна и външна политика, екология, национална сигурност, наука, технологии, най-вече в бъдещето. И не знам правилния отговор. Колцина го знаят? Сигурни ли сте, че искате вие да вземете решението? А не Бойко Борисов?

Не иде реч, че референдумите са нещо лошо. А че могат да се ползват манипулативно от политиците, още повече при тема, за която те самите нямат отговори, или ако имат, са ги крили. Мнението на самия Борисов еволюира, първоначално казваше, че без централата токът ще е скъп, сега - обратното. А той със сигурност разполага с повече информация от обикновените граждани, за да вземе информирано решение. БСП, която уж тръгна да я строи, пък после се спря, също не помага за публичността - част от договора е търговска тайна, не е ясно колко ток ни трябва за собствено потребление, каква част бихме изнасяли и колко бихме спечелили от външните пазари, как ще се разпределят приходите, на каква цена ще го купуват българите и т.н. Всички тези отговори трябваше да бъдат предоставени на хората. Не в момента, а още на старта на проекта, в етапите на неговото придвижване, отговорност за което носи и БСП.

Сега не само че българите трудно ще направят информиран избор, но изглежда и самите политици нямат отговор на много въпроси. Защо тогава отговорността да я носят хората? Никой не знае колко ще струва централата, колко пари са похарчени досега, никой не ни пита на старта, когато се спираше строителството, при тегленето на заеми... И сега, хоп - референдум. Със сигурност му е трудно на Борисов, не той надроби кашата. Но все пак сме република, с представителна демокрация. Той се яви на избори, спечели ги, носи си съответните благини и последствия. Знаеше предварително, че ще трябва да реши съдбата на "Белене". И сега лично той трябва да вземе трудното решение.



Управлението не е само рязане на ленти,



ръкостискане на световни величия, слава и интервюта. Срещу тях се носи отговорност в трудни моменти, тя е цената, която властникът получава срещу привилегиите. Защо гражданинът Иванов да я носи? Той нито се е явявал на избори, нито ги е печелил, нито е обещавал, че има способности, а и смелост да се нагърбва с трудни решения. "Белене" е такова.

Допитване за централата би компрометирало самата идея за референдуми. Българите не бяха попитани нито за ЕС, нито за НАТО, нито за други важни национални решения. Това би бил първият национален, но как, след като нямат информация, хората ще вземат решение? Ясно как - чрез чисто емоционално нахъсване, партийно противопоставяне на принципа "БСП или Бойко", от което съответните политици ще спечелят, но не и гражданите. Вече се случва, затова готовността на премиера да помогне с подписи БСП при недостиг или да засили срещу тях зелени и сини е хитър ход в негова полза. Той е танц със социалистите, на който не беше поканен, но след кратко суетене и двете страни разбраха, че имат полза. И дебатът за централата е в стил "Белене айдъл".

Гражданинът Иван Иванов е пуснал бюлетина, оттам нататък по правилата на демократичната процедура отговорността се носи от властта. В момента - от Бойко Борисов. Затова нека той решава, нека не се крие зад гърба на хората, играейки си на демокрация. Негова работа е да смята възвращаемост, банкови гаранции, настоящи и бъдещи цени, на суровините, на крайната енергия, алтернативите, консумацията, конкуренцията, екологията, международното положение. Гражданинът Иванов тази отговорност не може да я носи, а и не бива. Политиците му готвят голям капан с "Белене" и ако не го разбере, ще му се отще да ходи на референдуми. Както стана с гласуването.

271
6580
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
271
 Видими 
14 Август 2012 19:47
Дразнещо нелепа позиция.
Едно, че ако гражданинът Иванов не е компетентен да реши за "Белене", защо да бъде компетентен да избира Бойко и второ, че, разбира се, Бойко е точно толкова некомпетентен, колкото и гражданина Иванов.
14 Август 2012 19:52
На всичко отгоре и двамата са прости
14 Август 2012 19:57
Колкото да чета, информирам и преценявам различните гледни точки, не мога да направя избор.


Ами не информирайте гледните точки, младежо. Напразно. Информирайте СЕ от тях.

14 Август 2012 20:09
В Член първи на българската Конституция е казано:
(1) България е република с парламентарно управление.
(2) Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция.
(3) Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет.

Това означава, че основните разсъждения в статията не само, че са в противоречие с Конституцията, но и призовават към присвояване на народният суверинитет.
14 Август 2012 20:17
Ти, можеш ли да понесеш отговорността за АЕЦ “Белене”?

Лично аз, мога.
Казусът "Белене" нито е толкова сложен, колкото се опитват да ни го представят червените и политолозите, нито толкова прост, колкото го представят зелените и сините.
Първото и главно условие за правилното му решаване е категоричното изолиране от процеса на червените, зелените, сините и политолозите. Доказали са по недвусмислен начин, че са корумпирани, некомпетентни и готови да продат българския народ на всеки, който им сипе трийсет сребърника. Референдумът е единственият начин да бъдат отстранени от вземането на решение.
Второто, което е необходимо, е да се формулират правилните въпроси. Те са:
1/ Колко електроенергия ще ни трябва в обозримо бъдеще?
Настолната книга за историята и развитието на енергетиката в ЕС през четирите десетилетия 1990 г. - 2030 г. е EU energy trends to 2030 – European Commission
Натисни тук
Отваряме я на стр. 125 и четем за България
Gross Electricity Generation in Gwhe: 1990 г. – 42 133; 1995 г. – 41 219; 2000 г. – 40 639; 2005 г. – 43 964; 2010 г. - 39691; 2015 г. – 43 063; 2020 г. – 48 527; 2025 г. – 53 438; 2030 г. – 55 949.
56 тераватчаса брутно производство на ток през 2030 г.!
Това е по т.н. „референтен сценарий”, тоест след мерките за енергийна ефективност и ВИ. Без тях, числата са: 2015 г. – 43 278; 2020 г. – 49 667; 2025 г. – 56 005; 2030 г. – 58 098. Сиреч, диапазонът на прогнозата за 2030 г. е 56-58 ТВтч.
Да не би с тези 56 тераватчаса, гадните капиталисти от ЕС да са подготвили сценарий „файнъл десижън” за комунистическата ни Родина? Не, не са. Напротив, доста щедро предвиждат растеж на БВП над 70%, за 20-те години между 2010 г. и 2030 г. и са убедени, че посоченото електропроизводство ще бъде предостатъчно за осигуряването му. Нарастването производството на ток е два пъти по-малко от ръста на БВП, но това е напълно естествено за страна, която има 4.5 пъти по-голяма енергийна интензивност от средната за ЕС.
Може би се гласят да удушат износа ни на електроенергия? Не че по Живково време много изнасяхме, даже напротив – вносът на ток от СССР постоянно превишаваше износа за балканските ни съседи, но комунистческият мит изисква по тази тема непременно да се вие на умрело. Но не, не ни кроят и намаляване на износа. Точно обратното
Net Exports Electricity in Gwhe: 1990 г. – все още нето внасяме! 3 791; 1995 г. – годината на първия ни незначителен нетен износ от 163 ГВтч; 2000 г. – 4 617; 2005 г. – 7 583; 2010 г. – 4 176; 2015 г. – 6 234; 2020 г. – 10 316; 2025 г. – 12 642; 2030 г. – 13 026 /13 тераватчаса или 23.3% от брутното производство/.
Защо казвам всичко това? В какво точно ни лъжат другарчетата-милионери, олимпийските и световни рекордьори по краднене от ЦК на БСП? И какво трябва да знаем, за да се убедим, че с „Белене” отново ни пробутват схема за грабеж? Нищо друго, нищо различно от обичайния айдуклук и нищо общо нито с българските, нито с „руските интереси в България”.
Само това, че през миналата година българската енергетика произведе 51.7 ТВтч електроенергия, като изнесе над 13 ТВтч, тоест през 2011 г. постигна 92% от плана за производство на електричество през 2030 г. и 100% от износа, предвиден за нея!
Постигна ги с наличните си мощности, без „Белене”, без 7-и блок в „Козлодуй”, без ВИ и без други нови централи.
И нещо повече, постигна ги при катастрофално ниско натоварване, граничещо с неизползване на съществуващите мощности. Максималното натоварване на електропреносната мрежа достигна едва 6 800 МВт или 59% от инсталираните над 11 500 МВт електропроизводствени мощности. 11 500 са мегаватите в ефективните централи, без тези във ветро- и слънчевите ями за народна пара. „Паркове”... Впрочем, защо не провеждаме референдум дали наистина искаме и толкова ли настояваме да ни грабят през следващите 20 години по схемата „Станишев – Корнезов”?
Още по-важният показател – т.н. коефициент на използваемост на максималната инсталирана мощност, представляващ отношение на произведената енергия към производствената мощност – достигна едва 4 495 часа. Това са само 81% от 5 550-те часа, установени като норма още от незабравимия чл.-кор. проф. дтн инж. Никола Тодориев.
2/ Какви и кои електропроизводствени мощности ще ни трябват през 2030 г.?
Три са нещата, които не подлежат на обструкция:
1/ Безусловно ще ни трябват двата собствени източника – маришките лигнити и хидроенергията.
Маришките ТЕЦ /които всъщност не са „ТЕЦ”. Много по-точно е руското им наименование „РЭС”, ресурсные электростанции. Ще използвам скобата, за да споделя опасението си, че цяло едно поколение български момчета е на път да учи в/се учи от Западна Европа и да възприеме традиционната за нея техническа неефективност/ могат да осигурят 20-21 ТВтч, със сегашните си 3 200 МВт. Потенциалът на икономически ефективните ВЕЦ е 4-5 ТВтч, без енергията от ПАВЕЦ, тоест собствените ни източници могат да дадат 25 ТВтч или 44-45% от производството на ток през 2030 г. Това, заедно с 5-те% от другите ВИ, е предостатъчно за гарантиране на електроенергийната ни независимост.
2/ Незабавно следва да се прекрати престъплението на БСП и съучастници, наречено преференции за ветро- и соларните „паркове”.
Пак казвам, че референдум трябва да има, но темата му следва да бъде „да се прекрати ли субсидирането на милионери от цял свят от българския данъкоплатец или да”? Като специално се подчертае, че България няма НИКАКВИ задължения да постига какъвто и да е дял на ВИ в електропрозводството. Прословутите 16% ВИ не се отнасят за тока, а за ОБЩОТО производство на енергии, в т.ч. и за такива от ВИ като биомаса, отпадъци, дървесина, маслодайни растения, геотермални източници и други.
Така или иначе, вече са изпонастроени доста „паркове” и макар, че ще спрем да ги субсидираме /в което вярвам свято. Просто вярвам, че народът ни не може да е толкова прост и мързелив, за да търпи такъв явен грабеж/, те ще произвеждат нещичко, може би около споменатите по-горе 5% от електричеството.
3/ В енергетиката има още един собствен ресурс, който или се пренебрегва, или не се познава – самото население, по-точно неговите потребности и от други енергии, наред с тока. Освен от електричество, ние се нуждаем от топлина, студ и огън, а всичко това се осигурява от природния газ. За съжаление, България е много далеч от използването на уникалните предимства на този енергоносител. Погледнете отново таблиците в EU energy trends_to_2030. Със сегашния си дял на природния газ от 12% в енергийния микс и само 9% в електропроизводството, днешна България изостава двойно не само от средните показатели в ЕС, но и от България по времето на Живков. Това е срамната позиция, до която ни доведоха безотговорността, скудоумието и алчността на червени и сини /няма да е справедливо, ако не отбележим и „заслугите” на Костов, Бакърджиев и Филипов за деградирането на отрасъла и нанасянето на многомилиардните щети върху икономиката ни/.
Повишаването дела на природния газ в електропроизводството е задача от първостепенна важност. Ще отбележа само две от причините, поради която не търпи по-нататъшно отлагане – нуждите от бързовключващи централи за обезпечаване работата на ВИ-„парковете” и повишаване дела на високоефективното комбинирано производство. Само София се нуждае от нови когенерации с поне още 300 МВт електрическа мощност, за да повиши ефективността на топлофикационните си системи.
Нормално е, към 2030 година газовите централи да осигуряват 15-18% от електропроизводството.
От всичко гореказано, следва очевидният извод какви и колко централи са ни необходими, за да посрещнем потребностите на 2030 година и следващите я.
Маришки, ВЕЦ, газови и, без съмнение, атомни.
32-35-те % дял на „атомния ток” в производството на 56 ТВтч електроенергия са 17-20 ТВтч. По-малкото количество се осигурява, практически изцяло, от сегашните два реактора в АЕЦ „Козлодуй”.
Удължаването на експлоатационния им срок, се разбира само по себе си. За по-голямото е необходим и Седми, също руски... смешно е, жалко е и, в крайна сметка, много противобългарско да се политизира и демонизира вноса на технология или енергоносители от световния енергиен лидер, какъвто е Русия. Освен, че е близка нам, географски и не само, страна... блок в „Козлодуй”. Максимум. И евентуално. АЕЦ „Белене”? Напълно излишна.
Атомната ни формула е: Три блока в "Козлодуй", нула в Белене.

14 Август 2012 20:20
А всички неща около АЕЦ "Белене" не само отдавна са пределно изяснени, но и публично известни. Известни са и на Бойко Борисов, който е наясно какво ще се случи през 2017 и 2019 г. и какво трябва да се случва с цените на тока, ако до тогава няма построена АЕЦ "Белене". И си го каза на 8 април 2011 г. пред "Панорама".
-
Ако Бойко Борисов спечели изборите догодина, то няма да има друг избор, освен да строи АЕЦ "Белене". Просто защото без нея през 2017 г. българската икономика ще се срине напълно, а до тогава трябва да бъде притискана от шоков растеж на цените на тока.
-
Референдумът му е добре дошъл за да се избави от рекета на Костов и другите собственици на ТЕЦ-ове и ВЕИ-та. Защото резултатът от референдума е ясен на всички - над 80% от българите искат АЕЦ "Белене".
14 Август 2012 20:36
Остава и да се намери връзката между референдумът и спрения от ГЕРБ АЕЦ"Белене".

Ако някой я знае да ми я каже.

внимателният
14 Август 2012 20:37
внимателният,
в тоя дълъг чаршаф, дето си го пейстнал отсъстват три сигурни факта:
-
1. Затварянето на блоковете на АЕЦ "Козлодуй" през 2017 и 2019 г.;
-
2. Замяната на енергията от въглеводороди с електрическа;
-
3. Възстановяването и развитието на българска индустрия.
14 Август 2012 20:38
Брайти

РЕФЕРЕНДУМЪТ НЯМА ДА Е ВАЛИДЕН.
14 Август 2012 20:41
Французи, румънци, чехи, турци, иранци, индийци, китийци и още много други, явно са глупаци, че строят нови атомни мощности. Ама така е, като си нямат собственици на ТЕЦове и ВЕИта да им кажат.
14 Август 2012 20:42
РЕФЕРЕНДУМЪТ НЯМА ДА Е ВАЛИДЕН.

И що да не е валиден ?
14 Август 2012 20:44
Защото противниците на А€Ц ще го бойкотират и няма да събере нужната активност. Според закона за референдумите приет от Гнойната коалиция.
14 Август 2012 20:47
Ох, Господ здраве да му дава на гражданина Иванов и дълъг живот, моля се.

Щото а представете си вземе човечецът разболее се от лоша болест и трябва да вземе решение за лечението си. Закъде е без "информирано мнение", а?

Единият доктор му вика "Режем ли, мреш!", ученият му колега пък "Тъй и тъй ще мреш, дай да режем!". Информираха го и му искат мнение. Боже, упази!
14 Август 2012 20:50
Защото противниците на А€Ц ще го бойкотират

А колко мислиш, че са те за да имат някакво значение ? Не са толкова много собствениците на ТЕЦ-ове и ВЕИ-та и "еколозите" на чуждестранна хранилка.
Останалите българи искат стабилен и евтин ток и чист въздух.
-
"За" АЕЦ "Белене" са доста над 80% от българите.
---
И да те светна - в България референдумът е валиден ако са участвали толкова избиратели, колкото на последните избори, а не половината от някакъв измислен списък. Така, че Белене ще я има. Колкото по-скоро, толкова по добре и евтино.
14 Август 2012 20:51
Дистрибутор,
и колко са противниците? А колко подръжниците?
Като знаеш - защо да се прави референдум?
То така и за изборите...
-----------------------------------
Блогът на Генек
14 Август 2012 20:59
толкова излишни думи в защита на американски интереси, аре нема нужда, откак америка командва тук в трето дъно копаем, аец е за бьлгари от сой, не мекерата
14 Август 2012 21:05
Brightman, генек

Вие си помислете как ще съберете избирателна активност по-голяма от тази на Парламентарни избори 2009 без гласовете на Доган от Турция и България. И какво и колко е готов да даде на Доган Станишев за да бъде подкрепен от гласовете на ДПС.
14 Август 2012 21:06
ВНИМАТЕЛНИЯТ поставя некоректни въпроси и разбира се получаяа неверни отговори.
Колко енергия НИ трябва?
Енергията е стока, а колкото повече и по-евтина стока имаме, толкова по-добре. Аналогично - колко жито ни трябва? И в най-лошите години сме връзвали хлебния баланс и сме продавали навън. "Внимателният" извод е "защо да орем всичките тези ниви, като хлябът и без тях ни стига". Ама без износ няма да имаме пари за бензин.
Добре сме си с Мариците. Да, ама Мариците бълват въгледвуокис който нещо поскъпна. Значи и токът от тях е и ще бъде скъп.
Газови централи. Чудесно, особено ако се окаже че имаме неизчерпаеми газови находища. За сега нямаме, а по оптемистични прогнози ако намерим газ той ще ни стигне за 1-2 години. Остава руският газ. Внимателни, и ти ли стана задунаец?
А да залагаш на слънце и вятър е като циганина дето квасел морето. "Може пък да се подкваси!"
14 Август 2012 21:07
При евентуален Референдум има вариант , ГЕРБ да изпълнява по задължение неговото Решение , а БСП да им асистира по силата на очевидния автохангажимент ...
14 Август 2012 21:09
Остава и да се намери връзката между референдумът и спрения от ГЕРБ АЕЦ"Белене".

Ако някой я знае да ми я каже.


ощш чакам
14 Август 2012 21:16
връзката ай стига се майтапи, памперса играе една назад и две встрани, и щом мъж като жена се оправдава и непрекъснато говори, косъмът му не е чист
14 Август 2012 21:20
без гласовете на Доган от Турция и България.

Прав си. Това го пропуснах. ДПС е против АЕЦ "Белене", защото е за турските АЕЦ и техният пазар. Колко хубаво ще стане, когато към руската петролна и газова зависимост добавим и турската от ток.
-
Ама тук има "умници", които за да запазят и увеличат печалбите на Иван Костов от дела му в ТЕЦ-а, са готови да предадат България. Не че ще им е за сефте, де.
14 Август 2012 21:20
А иначе, дори и без турските гласове българите ще победят.
14 Август 2012 21:26
Не става дума да победят, а да отидат до урните, защото дори и 99.99% да са гласували еднакво от референдума, ако не гласуват повече от гласувалите на последните парламентарни избори референдумът е невалиден.

А ДПС-то въобще няма да си закара 600те хиляди гласоподаватели до урните.
14 Август 2012 21:27
И ГЕРБ, и ДПС, и ДСБ, и СДС са за турските АЕЦ. Какво чудно има!
14 Август 2012 21:28
турците няма да дочякат османски халифат, изчезнем ли ние и те със нас, за други хора ще е територията, за тях мухите, и светът е пред новото си начало, в него ще съперничат ико съюзи не една шагренова кожа държава световен господар, а българия една е, толкова е ясно, или с рокфелер или с ротшилд или по аржентински
14 Август 2012 21:31
И ГЕРБ, и ДПС, и ДСБ, и СДС са за турските АЕЦ. Какво чудно има!

Вярно е. Само БСП са за руските АЕЦ
14 Август 2012 21:32
Абадабчо,
нека не гадаем. АЕЦ е толкава популярна, че е в състояние да мобилизира и не гласували в предните избори. Нека има референдум, пък Доган и Костов нека го бойкотират. Костов е свършил и си мисли за печалбите от ТЕЦ-а, но ДПС ще си носи последствията демаскирайки се като пета колона на Анкара.
(Междувпрочем решението на Борисов за спиране на строителството на АЕЦ "Белене" дойде след посещението му в Анкара.)
14 Август 2012 21:36
Енергията е стока, а колкото повече и по-евтина стока имаме, толкова по-добре. Аналогично - колко жито ни трябва?

Титанична мисъл! Бих добавил от времето на тоталитаризмът и плановата икономика.
После защо производството било нерентабилно и защо предприятията фалирали?!
14 Август 2012 21:36
Brightman
Ако този референдум се проведе, ще наруша клетвата да не гласувам.
14 Август 2012 21:37
Само БСП са за руските АЕЦ

А аз съм за немските автомобили.
-
АЕЦ "Белене" е българска централа. Първоначално в 51%, а в последствие и с възможност за 100 % българска държавна собственост. Турските първоначално са 100% руска собственост, така, че на руснаците им е през оная за Белене. Да му мислим ние, дето живеем и плащаме тока на тази територия наречена все още България.
14 Август 2012 21:47
После защо производството било нерентабилно и защо предприятията фалирали?!

Твоите мисли май са титанични. Рентабилността на едно предприятие не означава и рентабилност на икономиката. Безспорно, ако има недостиг на ток цените му ще се вдигнат и производителите на ток ще станат свръхрентабилни. Какво ще стане, обаче с рентабилността на всички останали предприятия, които ще купуват скъпият ток ? Или викаш важното е ТЕЦът на Костов да е рентабилен, а и инвестициите от банката на Кунева в румънската "Черна вода" и руските в турските АЕЦ да са рентабилни и нямат конкуренция ?
14 Август 2012 21:48
Борисов: "Ако референдумът даде резултата, който иска (за АЕЦ "Белене" - бел. авт.), на другия ден отиваме, задължаваме държавата с една огромна банкова гаранция, взимаме и почваме да строим. Толкова! Глас народен"

И всичко това с любезното съдействие на плешивия очилат ПЕС-ераст... Да беше изчакал поне да минат изборите, а после да си строи ако ще и АЕЦ Полски Тръмбеш.
14 Август 2012 21:51
99,98% от българските граждани са потребители, а не производители на енергия. Ние всички, бидейки потребители имаме нужда от изобилен, стабилен и евтин ток. Имаме нужда от АЕЦ "Белене". Всички останали приказки и интереси не са нашите интереси.
14 Август 2012 21:51
Колкото да чета, информирам и преценявам различните гледни точки, не мога да направя избор.
Всеки човек има някакъв определен хоризонт или познание. Когато то се свива и е безкрайно малъко, се превръща в точка,сравнено с нужното му. Тогава човекът казва -"Това е моята гледна точка!".Оценявайки различните гледни точки,човек има възможността да възстанови своя кръгозор,тоест хоризонт.Референдума дава възможност за подобна възстановка и правдив избор.
14 Август 2012 21:52
отговорност, най-вече към идните поколения
Както и информиран избор.

Авторе, ако тези мутри са ни "информирания избор", бем ти отговорността и майната им на идните поколения - прежалили сме ги!
Със заиграването за "Белене" ми писна и повече не си правя труда да коментирам.
14 Август 2012 21:54
на другия ден отиваме, задължаваме държавата с една огромна банкова гаранция, взимаме и почваме да строим.

До момента руснаците признават вече направеното и за него дават 51% от собствеността на централата, с възможност от печалбата България да придобие и останалите 49 %.
-
Ако вземането на заем означава България да придобие още от началото 100 % от централата, то аз съм категорично за.
14 Август 2012 21:55
И ГЕРБ, и ДПС, и ДСБ, и СДС са за турските АЕЦ. Какво чудно има!

Tурските първоначално са 100% руска собственост, така, че на руснаците им е през оная за Белене.

Ндааа...И каква излиза тя? Че и ГЕРБ, и ДПС, и СДС, и ДСБ, и БСП са за едно и също нещо - за руските АЕЦ...
П.П.От което ясно се вижда за кого е файдата...Макар, че и за нас остава нещо - братската дружба
14 Август 2012 21:59
Продължавам да не виждам връзката между спрения АЕЦ от ГЕРБ и референдумът за развиването на ядрената енергетика в България чрез строежа на атомна централа на площадката "Белене".

И пак призовавам, ако някой вижда връзка да ми я посочи, защото според мен въпросът над подписката от БСП няма нищо общо със спряната от ГЕРБ централа.
14 Август 2012 22:07
ВНИМАТЕЛНИЯТ поставя некоректни въпроси и разбира се получаяа неверни отговори.
Колко енергия НИ трябва?
Енергията е стока, а колкото повече и по-евтина стока имаме, толкова по-добре.

А най-добре е, Тома, в прохладен ден да седнеш по потник на двора, до тебе една креватна пружина, свързана с мрежата, да грее, да грее... И циганката да принася мастика. И Белене-та на корем... Защо два реактора? Дай да поръчаме четири, осем. Дванайсет, че всяки знае - стоката е по-евтина на дузини
Добре сме си с Мариците. Да, ама Мариците бълват въгледвуокис който нещо поскъпна. Значи и токът от тях е и ще бъде скъп.

Ни въглеродният двуокис ще стана по-скъп /квотите ни са фиксирани/, ни токът, поне през следващите 15 години. Но нейсе, щом Мариците ти пречат, предложи на Пръмова-Кунева, с удоволствие ще им види сметката
Газови централи. Чудесно, особено ако се окаже че имаме неизчерпаеми газови находища. За сега нямаме, а по оптемистични прогнози ако намерим газ той ще ни стигне за 1-2 години. Остава руският газ.

И какво му е лошото на руския газ, че не мога да се сетя? Или руски уран - на всака цена, ама руски газ - отнюд. Да ви имам логиката
14 Август 2012 22:10
Абадабчо,
питаш елементарен въпрос на който вече дори съм отговорил.
-
България не може да мине без АЕЦ "Белене", особено след затварянето на останалите два блока на АЕЦ "Козлодуй" през 2017 г. и 2019 г..
Борисов го знае и съзнава това много добре. Знае, че ако не се строи АЕЦ "Белене" от тук нататък постепенно но с по десетки процента цената на тока трябва да расте до 2017 и 2019 г., така, че да стане с пъти по висока от сегашната. Нали знаеш, какво означава това за конкурентоспособността на и без това мижавата българска икономика и за стандарта на живот на най-бедните граждани на ЕС ? А следващият мандат е 2013-2017 г..
-
Ако не се строи АЕЦ "Белене", то следващият мандат на Борисов (или който и да е) ще бъде истинска катастрофа. А той не иска това. Иска да строи, но му трябва да се изкара "невинен" пред лобитата, Франция, Турция и САЩ. Трябва му аргумента на народната воля.
14 Август 2012 22:17
внимателният,
уранът има две предимства.
-
1. Зарежда се веднъж на три години (май) и не могат да ти врътнат кранчето или взривят газопровода;
-
2. Енергията добивана от ядреният разпад е много по евтина, дори и да разхвърлим скъпите съоръжения върху цената й. Отделно, че себестойността й само намалява, а не се колебае от всякакви хаотични фактори.
14 Август 2012 22:20
Диян Божидаров
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%8B_%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%BB%D1%81%D1%8F_%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%86%D0%B5%D0%BC%3F
14 Август 2012 22:37
Не хората трябва да определят бъдещето на централата. Това е работа на Бойко Борисов. Той спечели изборите, премиер е, с произтичащите привилегии и задължения. Иначе ще се компрометира самата идея за референдуми

15 Август 2012 Диян Божидаров

Kъса памет ли? Що ли?
Правителството спира строителството на АЕЦ – Белене
28 Март 2012 Натисни тук
14 Август 2012 23:24
Д.Божидаров пише скучно и все по-лошо. Днес повтаря едно и също не знам колко пъти, а фразите и изреченията му са като на изнервен ученик на класно по литература – каквото се сети, начаса го записва и така реди ли, реди да трупа обем … а сещането му не върви много подредено.
Отгоре на всичко не познава или не ползва добре езика си. Що за фраза е „темата … касае икономика“? Като оставим настрана, че думата касае е напълно ненужен където и да е в речта ни русизъм, тя е употребена и неточно по смисъл. А иде реч е просто глупав „модерен“ заменител на става дума и всъщност също е русизъм. Глупав именно на български, защото речта крака няма, та да иде където и да е. (Руското идёт си има други смислови оттенъци.)
14 Август 2012 23:45
И ГЕРБ, и ДПС, и ДСБ, и СДС са за турските АЕЦ.

Стига бе! Само Кунева ли е за румънското АЕЦ? Ама там банка Пари-ба май давала пари, ба?
14 Август 2012 23:48
.
14 Август 2012 23:51
Внимателния е написал доста верни неща - но без перспектива те автоматично се превръщат в глупости. Един абстрактен пример - ако бразилска компания изсече дъждовната гора и я продаде - това ще вдигне БВП, понижи безработицата и вдигне износа. Ама няма да има дъждовна гора. И сега конкретно за Мариците - не е проблемът в квотите за въглероден двуокис. Проблемът е именно във въглеродния двуокис.
*
Работата с АЕЦ Белене е в това, че се ще руско влияние. Но за съжаление това е единствения инвеститор, който се интересува от нас. Никой на този свят не може да ме убеди, че няма бизнес модел с руско финансиране (каквото вече ни беше предложено), който да не работи. Токът естествено ще е по-скъп защото ще трябва да погасява лихвите и главниците по заемът. Но няма начин да е по-скъп от фиксираните курсове на АЕС - еле пък на възобновяемите източници. А земът може да бъде синдикиран - да не е изцяло руски. Въобще проблемът е, че ни ръководят неспособни хора. Тези от БСП за съжаление не са стока - и Бокаса е прав, че нищо не успяха да свършат за 4 години (не съвсем нищо - но плачевно малко). Просто участта ни е да ни водят откровенни олигофрени, за които успех е да бутнат някой паметник или да открият метър магистрала или обществена тоалетна (с духова музика - както във Враца). И ще е все така докато гласуваме за тях.
15 Август 2012 00:10
Внимателната лянча е написала пак поредните глупости в тон със "статията". Няма как през 2020-2030г да произвеждаме ток с 50-80 годишни ТЕЦове. Просто няма такива ТЕЦове. От онези прословути 12 200 мегавата навремето, заводските 3500 мегавата на места като Кремиковци, Плама, Химко и прочие отдавна ги няма, около 2000 мегавата в малките блокове на Козлодуй също. Бобов дол, Варна и Русе затварят до 2 години, Марица-Изток-3 до 10-12 години. Плащането за въглеродните емисии вече дойде, не е някъде далече в бъдещето а е от идващата година. Двата блока в Белене даже не стигат, ще трябват и още мощности които да започнат да се подготвят още сега. Ако гражданинът Иванов и това не може да го разбере, поне след референдум няма да пита кой му се е изходил в гащите и ще извършва упражнението със супата по-спокойно. Ще знае че сам си е решил и си е избрал съдбата.
15 Август 2012 00:15
Разюзданата вакханалия на ГЕРБ заплашва прогресивното човечество с безпросветен мрак. Вземете мерки или утре ще е късно.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД