:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,420
Активни 734
Страници 3,323
За един ден 1,302,066
Анализ

Азиатските чудеса приключват

През следващите десетилетия бурният икономически растеж ще бъде по-скоро изключение, отколкото правило
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Китайки сглобяват електронни платки в град Шъшъ, провинция Фуцзян. Китай и други страни от Азия постигнаха успех през последните 20 години благодарение на бързата си индустриализация и преместването на работната сила от селата в промишлените райони.
Вълшебството, осигуряващо небивалия успех на развиващите се азиатски страни, вече не работи. Износът на производство от Запада в Азия стана неизгодно, затова сега тези региони са обречени на вял икономически растеж.

Преди година икономистите изпитваха лекомислен оптимизъм по повод развиващите се държави. За разлика от САЩ и Европа, където перспективите за растеж изглеждаха в най-добрия случай слаби, на развиващите се пазари предричаха високи темпове на растеж, които трябваше да се превърнат в двигател на световната икономика.

Преди година икономистите на "Ситигруп" направиха извода, че обстоятелствата както никога преди съдействат за икономическото развитие на целия развиващ се свят. Според техните прогнози световното производство, подхранвано от развиващите се азиатски и африкански държави, трябва да расте стабилно до 2050 г.

Консултантската компания PwC предсказваше, че в средата на века растежа на БВП на глава от населението в Нигерия трябва да се изравни с индийския и китайския (те леко ще се забавят) и да надхвърли 4.5% годишно.

Още една консултантска фирма - McKinsey, прекръсти Африка, която дълго време беше смятана за синоним на "икономически провал", в земята на "настъпващите лъвове".

Но бедата дойде от там, откъдето не я очакваха. Темповете на растеж на африканските и азиатски страни наистина могат да се изравнят. Но Африка така и не започна да расте, затова пък Азия изглежда възнамерява да се забави. Неотдавнашната статистика от Китай, Индия, Бразилия и Турция говори за най-силното за последните години забавяне на икономиката. Разговорите за безоблачен растеж се смениха с обсъжданията колко ниско може да падне Азия.

През следващите десетилетия бурният икономически растеж ще бъде по-скоро изключение, отколкото правило, твърди професорът по икономика от Харвард Дени Родрик.

Родрик посочва две причини за края на "чудото на развиващите се пазари".



Развиващите се пазари достигнаха тавана



С изключение на няколко страни, изтеглили щастливия билет благодарение на природните си ресурси, всички бързоразвиващи се икономики от последните десетилетия постигнаха успех благодарение на бързата индустриализация. Дали Китай, дали Япония, дали Южна Корея, дали Сингапур и Тайван, всички те преместваха работна сила от селските райони в промишлените производства. Това по нищо не се отличава от пътя, който век по-рано са изминали САЩ, Германия и другите развити държави.

Внедряването на модерна технология позволява бързо да се догонят зрелите икономики, защото даже в бедните страни е относително лесно да бъдат копирани. Изследванията на Родрик показват, че технологичните различия в обработващата промишленост могат да се съкращават с 3% годишно независимо от националната политика, развитието на институциите и географията. Следователно страните, които могат да превърнат селяните в работници, мигновено получават огромни темпове за растеж.

Но това не е достатъчно за дълго и успешно развитие. Ако едновременно с това държавата не инвестира постоянно в човешки капитал и развитие на институциите, осигуреният от индустриализацията растеж е обречен на спиране в обозримото бъдеще.

Като пример Родрик дава Индия, която според оценките на експертите вече е достигнала тавана на своето развитие. Едно време тази страна е решила да заложи не на производството, а на услугите. В резултат днес индийските колцентрове и програмисти са известни по цял свят. Но тези сектори не могат да осигурят работни места за цялото население на Индия, защото на по-голямата част от индийците им липсват професионални навици и образование.



Конкуренцията на световните пазари нарасна



Глобализацията като цяло и подемът на Китай в частност увеличиха световната конкуренция. Сега на новаците им е далеч по-трудно да си намерят ниша и да пробият. Въпреки че китайската работна сила поскъпва, Китай както и преди остава страшен съперник за всяка страна, замислила да започне каквото и да било индустриално производство.

Богатите страни също не спят. По-рано те не се интересуваха особено от индустриализацията в развиващите се страни. Политиците не пречеха на растящите страни от Източна Азия да купуват западни технологии и използват нетрадиционни конкурентни стратегии (субсидии, занижен валутен курс и др). Пазарите на западните държави оставаха открити за износа.

Днес развитите страни сами преживяват най-тежката криза и не им е до благотворителност. Те ще отстояват своите интереси и все повече ще оказват натиск върху развиващите се страни. Протекционизмът, манипулациите с валутните курсова а ла Китай повече няма да останат незабелязани.

Обработващата промишленост ще остане за бедните страни "ескалатор за растеж", но ескалаторът сега ще се движи бавно и много трудно. Подобряването на човешкия капитал, учреждения и управление ще отнеме много време, заключава Родрик.

Професорът по икономика от Женевския институт за международни отношения Ричард Болдуин смята, че



не всичко още е загубено за развиващите се пазари



Въпросът е в това, че и самата глобализация се промени, обяснява той. Сега може да не участвате в индивидуалното надбягване, опитвайки се да догоните лидерите, а да участвате в отборната игра по увеличаването на производството на сложни продукти.

В началото на 90-те години на ХХ век в света се промени веригата на доставки. Производството се раздели на по-малки етапи, а тези етапи престанаха да бъдат свързани географски.

Глобалните връзки на доставките промениха света, позволявайки на бедните страни да се присъединят към вече съществуващите вериги, вместо да губят време и пари за създаването на собствени.

При това бързият растеж в развиващите се страни се случи не защото Западът не им обръщаше внимание, а защото Западът, точно обратното, им помагаше. Големите корпорации се нуждаеха от евтина работна сила и сами споделяха своите технологии.

Сега наблюдаваме нова трансформация на веригата доставки. Днес цената на работната сила расте вече и в Китай. По тази причина Поднебесната дава уроци на фирми в Бангладеш и Виетнам.

В резултат чудният икономически растеж не изчезва. Просто той ще се случва в други страни. И "настъпващите лъвове" от оптимистична фантазия може да се превърне в реалност.

Индийки минават покрай магазин за дрехи на оживена търговска улица в Мумбай, финансовата столица на Индия. Според експертите страната е достигнала тавана на растеж и вече регистрира по-малък ръст от предходните години. Тя заложи не на производството, а на сферата на услугите, но тези сектори не могат да осигурят работни места за индийското население, което вече наброява 1.1 милиарда души.

 Индийки минават покрай магазин за дрехи на оживена търговска улица в Мумбай, финансовата столица на Индия. Според експертите страната е достигнала тавана на растеж и вече регистрира по-малък ръст от предходните години. Тя заложи не на производството, а на сферата на услугите, но тези сектори не могат да осигурят работни места за индийското население, което вече наброява 1.1 милиарда души.


СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Пристанищни работници в Токио товарят контейнери на кораб. През първото полугодие на годината японският износ е спаднал с 2.3 на сто в сравнение със същия период на 2011 година.
40
3748
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
20 Август 2012 20:26
Азиатските "чудеса" приключиха отдавна. В момента има един нов тигър, тигърът на седемте балкански морета.
Гайди! Гайди! Уелкъм ту Бългериа!
20 Август 2012 20:48
Никога в историята си не сме били в по- изгодно положение. Съперникът ни от юг фалира. Юго-западният ни брат откача прогресивно. Братският ни сръбски народ в момента е отразян от всички други посоки, освен от югоизточната. Към него има подадена само една ръка - Българската братска ръка. Дружествена Турция търси сътрудничеството ни, приятелска Румъния
20 Август 2012 20:57
Тоз одески намек за африканските левове требва да хвърли в замисъл Политбюро на ЦК на ККП.
Щото ще има жълти забрадки, боксери и голем поход на едно - кой къде му скефне.
И лаптопите в България ще са по два бона най-евтиния...
20 Август 2012 21:11
Обработващата промишленост ще остане за бедните страни "ескалатор за растеж", но ескалаторът сега ще се движи бавно и много трудно. Подобряването на човешкия капитал, учреждения и управление ще отнеме много време, заключава Родрик.

Браво, Родрик! Но защо до вчера пееше, че обработващата промишленост е основата, "алфата и омегата"?
20 Август 2012 21:27
И лаптопите в България ще са по два бона най-евтиния...

Съжалявам, Страйки, но мисля, че това никога не може да стане. Даже не заради това, че при такава цена ще имаш изобилие от български лаптопи по един бон.
Има много по- фин и всевластен механизъм, който се нарича "бюджетна конкуренция". Кой нормален човек ще пропусне да изяде 6 000 /шест хиляди/ кюфтета от "Лидл", за да си купи лаптоп за същите пари
20 Август 2012 22:01
Простете повечето ми приказки тази вечер. Сбогувам се с форума. Приемете моите най- сърдечни и най- добри пожелания.
Вашият Внимателният
20 Август 2012 22:23
е, тука ще са новите чудеса в края на годината http://www.cnbc.com/id/48725644
20 Август 2012 22:39



Виж сега внимателния, даже и всичко това да се сбъдне, ние не ще го доживеем. Нещо като прогнозата, че след 5 млрд. г. Слънцето ще погълне Земята.Ами даже и да стане това ще е в продължение на дълги години, защото хората изграждат потенциал-професионален, научен , индустриален,интелектуален и пр. до като ние продължаваме да рушим и това което имаме. И много ни е страх да започнем да строим нещо защото не знаем колко ще струва след 45 г. Все разчитаме на географското си положение, без да направим опит да го осребрим даже.И като какви ще се явим ние спрямо "закъсалите "ни съседи? Като един домакин на чалга парти с чевермета ,суфлакита,сръбска скара и мамалига.Голяма перспектива...
21 Август 2012 03:47
Германия се спасява от кризата в Китай
21 август 2012 Глобализацията на германската икономика достигна ново равнище: водещите германски концерни вече имат в чужбина повече служители, отколкото в родината си. Компаниите в Германия инвестират милиарди за строителството на заводи и изследователски лаборатории по цял свят. Най-голям обем инвестиции се насочват към Азия и преди всичко към Китай...По данни на „Дойче Бундесбанк” към края на 2010 г. сумарният обем на германските инвестиции в чужбина е достигнал един трилион евро, което е над два пъти повече от показателя за 2000 г. Делът на агерманските инвестиции е 70% (ръст от 33%). Германските компании активно наваксват изоставането си с инвестициите в Азия и преди всичко в Китай, като общият обем на техните азиатски инвестиции е 77 милиарда евро (7,7% от общия обем на ивнестициите на германските концерни извън пределите на страната). За много фирми Азия се превърна в главен инвестиционен регион. За десет години обемът на така наречените нови инвестиции на германската икономика в Китай е скочил от 900 милиона до 10 милиарда евро.
Особено явно равнището на глобализацията се проследява по данните за броя на служителите в германските компании в чужбина. По този показател концерните „Хнекел” и „Линде” преодоляват отметката от 80%. Дори по-голямо достижение има производителят на автомобилни компоненти „Леони”, като само 7% от работниците в него са заети непосредствено в Германия. За пет години печалбите на „Леони” в Китай са скочили петорно – до 160 милиона евро. Сред най-активните инвеститори в Китай са и гиганти като „Фолксваген”, „Даймлер” и „Дженерал моторс”.
..........................................................................
НЯМА що- "националноотговорен" германски( и НЕ само!) Капитал и "националноотговорни" германски(и НЕ само!) капиталисти!!!
В собствените им държави расте Безработицата ( и социалното напрежение и вътрешнонационални човешки Трагедии, поради това), а те инвестират ли инвестират в Чужбина, в......КОМУНИСТИЧЕСКИ Китай!
21 Август 2012 05:55
Това не са никакви икономически чудеса!Това са безумните теории на неолиберализма,приведени в действие,което доведе до кризата,която няма свършване!Юруш на слободията на капитала!Намиране на нови роби/в Азия/ и колонизиране на държавите от мултинационалните компании.Резултат:милиарди в малко ръце и мизерия за по-голямата част от хората по света.Работни места няма ни в ЕС,намаляват и в САЩ.Държави фалират.Бунтове по улиците..Накрая паразита ще изяде приемника и ще се самоунищожи.Знаете как е с кърлежа и тенията.Това е нещо подобно!Само че никой не казва,че е това,бързат да натрупат още печалби,докато блеем.Политиците са зависими от тези далавераджии,те получават своята лепта.Пък и са временно,защо да не се облажат?Какво ще става след това,никой не мисли!А положението ще става все по-тежко.Храните поскъпват,безработицата расте.Номера да ни пробутват "изгодни" кредити да им купуваме стоките-еднодневки,които бълват,вече не минава!Няма кой да плаща и кой да купува!Банките също я закъсаха.Така че волю и ли неволя трябва да има промяна.И,колкото по-бързо,толкоз по-добре!
21 Август 2012 06:15
Онагледяване (визуализиране, както го наричат в наше време ) на горния пост Натисни тук
21 Август 2012 06:29
Промяната вече е започнала, но просто на нас ни се иска да стане бързо. И тази промяна хич не е в интерес на страни като Китай. Махалото тръгва в обратна посока. И тъй като на американците не им се иска да ручат жабетата, т.е. не им се иска сами без нищо да развенчаят неолибералната икономическа глобализация, то вероятно ще се създадат неикономически проблеми- я политически, я военни, за да се отърват от капана в който сами са се нахакали. В капана сиренцето вече е изядено, сега остава измъкването оттам. Оптимист съм за Запада. За да продължи Китай напред са му необходими много повече ресурси. Като гледам как се затяга обръчът около него, тези ресурси няма да ги има.
21 Август 2012 09:01
Клати се! Китайската икономика се клати След има няма 20-30 години. Когато всички стандарти в света се изравнят по китайския и индийския.. да може би. Дотогава нашият стандарт ще е надолу. Същото е и за западните демокрации, надули БВП заради готови пари от кредити, които никога няма да върнат нито могат.
21 Август 2012 09:02
Ситуацият е класическа - по "Империализмът като последен стадий на капитализма" - войната е единственото средство. Ако човечеството и този път оцелее, what comes next?
21 Август 2012 09:24
Спасението на Китай е във възстановяване на докризсиното статукво, което му осигуряваше бърз растеж и експортно ориентирана икономика, спомагайки за най-големия и бърз икономически ръст в цялата 50-вековна китайска история. Днес Китай с неохота е принуден да стимулира вътрешното потребление, за да държи икономиката си жива, надявайки се кризата да отмине, макар че точно този модел причини балоните в развитите икономики. Ето защо, Китай има интерес да помогне на запада да излезе от тази криза, дори ако се наложи да влезе в сделки от сорта: унищожаване на Иран и Русия и отдръпване от част от африканските суровинни държави (както стана в Либия), за сметка на възстановяване на предкризисния модел. Китай веднъж вече беше привлечен от САЩ в стратегически съюз в началото на 1970-те, който беше насочен срещу СССР, така че няма пречки това да се случи още веднъж. Китай няма интерес от съюз с Русия, Китай има интерес единствено от суровините на Русия, особено ако бъде изтикан от Иран и Африка.
21 Август 2012 09:57

Промяната вече е започнала, но просто на нас ни се иска да стане бързо. И тази промяна хич не е в интерес на страни като Китай. Махалото тръгва в обратна посока. И тъй като на американците не им се иска да ручат жабетата, т.е. не им се иска сами без нищо да развенчаят неолибералната икономическа глобализация, то вероятно ще се създадат неикономически проблеми- я политически, я военни, за да се отърват от капана в който сами са се нахакали. В капана сиренцето вече е изядено, сега остава измъкването оттам. Оптимист съм за Запада. За да продължи Китай напред са му необходими много повече ресурси. Като гледам как се затяга обръчът около него, тези ресурси няма да ги има.


Като нямаш растеж и имаш висока безработица и огромни дългове...самолетоносача ще ти реши икономическите проблеми. Нещо от сорта - пускаш бомбата над Япония, изтрепваш 200 000 души и печелиш войната. Боже, боже, колко емигрантнска мъка има на тоя свят, боже. Единственият резултат от цялата тая работа е, че много скоро няма да имаш пари за самолетоносачи.
21 Август 2012 10:01
Единственият резултат от цялата тая работа е, че много скоро няма да имаш пари за самолетоносачи.
Докато страни, като Китай, Япония, Русия и др. изкупуват американски държавен дълг, пари ще има за тези цели.
21 Август 2012 10:21
Ай стига с тоя растеж бе.....
21 Август 2012 10:27
Докато страни, като Китай, Япония, Русия и др. изкупуват американски държавен дълг, пари ще има за тези цели.


недей да лежиш на тая кълка...японците като по-глупави сами държат дълга на собственото си правителство и затова Япония още не е фалирала /200 % дълг/, при лихва обаче около 1 %. УСА с тоя огромен дълг се налага да го пласира на международните пазари, което си е заплаха за националната сигурност откъдето да го погледнеш.
21 Август 2012 10:56
УСА с тоя огромен дълг се налага да го пласира на международните пазари, което си е заплаха за националната сигурност откъдето да го погледнеш.
Не съм чул досега да са имали проблеми с пласирането.
21 Август 2012 11:05
Не съм чул досега да са имали проблеми с пласирането.

До нива от 120 % от бвп-то е така, проблемите идват после.
21 Август 2012 11:12
До нива от 120 % от бвп-то е така, проблемите идват после.
До достигане на този процент имо остават още 3 трилиона долара, а за тези пари могат да си спретнат една прилична война, придружена с хиперинфлация, която да "размие" дълговете Мисля, че точно към това се стремят в момента.
21 Август 2012 11:35
До достигане на този процент имо остават още 3 трилиона долара, а за тези пари могат да си спретнат една прилична война, придружена с хиперинфлация, която да "размие" дълговете Мисля, че точно към това се стремят в момента.

И аз си мисля същото, друг е въпроса, че войната няма да им реши проблемите, но когато една държава няма друг изход, войната става наложителна.
Все пак войната е голям разход, а приходите от нея идват доста по-късно, а и не е сигурно, че ще отидат в държавния бюджет, а няма да се приватизират /справка - Афганистан, Ирак и пр./
21 Август 2012 12:21
И аз си мисля същото, друг е въпроса, че войната няма да им реши проблемите, но когато една държава няма друг изход, войната става наложителна.
Кой е казал, че тези проблеми трябва и могат да бъдат решени Целта сега е инфлационно изчистване на дълговете, след което отново ще се отприщи банковото кредитиране и след 30-40-50 години правим поредната циклична криза
21 Август 2012 14:17
annetaz - !

"Лед тронулся... !", както казва великият Остап Бендер. Нищо не е както преди и не може да се върне назад, "в доброто старо време". Въпросът е, накъде и как ще избие тапата, като гръмне бутилката, и кого най-вече щe цапардоса по кратуната ...
21 Август 2012 15:50
Идеята за капитализъм беше разработена, инфилтрирана и материализирана по изключително интелигентен начин, целящ вътрешен конфликт на партийни интереси и възможност за едри капитали - антагонизъм между безфинансов комунизъм и разкошен капитализъм. Доста форумни политически анализатори със североизточна закалка и компютърна грамотност, работеща в обемен монтаж да диоди, пентоди и други радолампи тип "Ворошилов", доказаха яловата си програма чрез предсказания за побеждаващите "мандарини", пропускайки че след СеСеСеРе, Китай е следващият 100 процентен политически труп.

Логичната развръзка идва от само себе си и поредния ход е разпаднето на ККП и/или гражданска война в държавата от вида на онези програми реализирани с успех в Сирия и Кадаифска Джамахирия. Така или иначе разпадът на Комунистически Китай е неминуем и безапелационен. Не случайно там потънаха билиони долара инвестиции.

Що се отнася до спасението на Федерална Република Германия с китайски средства, е поредна заблуда на някои съучастници поогелпили идеята за придвижване на човешки маси, от Бундес Републик Дойчланд в Дойч Демократик РеСпублик, където китайският фактор е въдицата с мазен червей за ре-имигриране.
21 Август 2012 15:56
Така или иначе разпадът на Комунистически Китай е неминуем и безапелационен. Не случайно там потънаха билиони долара инвестиции.
Каква е връзката?!
Всъщност, ти си прав, че разпадането на Китай, като най-голям кредитор на САЩ, е единствената НЕвоенна алтернатива за изход от настоящата дългова криза - Китай се разпада по сомалийски принцип и не си търси дълговете от САЩ. Струва ми се обаче, че китайската държава скоро няма да се разпадне - така както руските чекисти и средната класа дишат зад врата на Путин и му поставиха условие да сложи ред в държавата (в противен случай губят почва под краката си), така новозабогатялата китайска номенклатура ще принуди вмирисаните старци от Политбюро да премахнат очертаващото се двувластие в ККП, ако не искат да бъдат пометени.
21 Август 2012 16:13
Немонетарен китайски капиталистически комунизъм е Мисия: НЕвъзможна, т.е. китайските неостратегически партийни лидери трябва да се пренасочат към изучаване на Милтън Фрийдмън (Milton Friedman), но ми се струва, че доста са закъснели.
21 Август 2012 16:26

ablepsia 21 Август 2012 06:15
Онагледяване (визуализиране, както го наричат в наше време ) на горния пост Натисни тук

Да го наречем "осребрената демокрация"?
21 Август 2012 16:35
Немонетарен китайски капиталистически комунизъм е Мисия: НЕвъзможна,
Не е така. 99% от китайците са свикнали да ядат ориз и едва няколко процента от тях вкусиха и осовното ястие през последните години. Достатъчно силна ръка може отново да върне само гарнитурата като основно ядене в Китай, да се закрият частните банки и борси и държавният капитализъм да бъде "охладен" в достатъчна степен, че да започне изграждането му отново, там където то започна след събитията на пл. Тянанмън. Това обаче минава през възстановяване на запада, като най-голям пазар за китайските стоки. Дотогава ККП ще бъде принудена да подхвърля на номенклатурата мръвки, наред с гарнитурата, пардон (повишаване на вътрешното потребление).
21 Август 2012 16:54
Хорът на флигорните почнА Китай да разпада Ама точно у Китай забавянето, къде уж страшно бил зависим от изнОса е най-малко в сравнение със страни които не са толко изнОсовависими като Индия, Туркие и Бразиу. Туркие и Бразиу от 7-8 % ръст падат на 3% тази година, Циганистан от 8-9% на 6%,жълтите от 9-10% едва на 7,5-8%. В момента за разлика от другите споменати държави Китай има едва над 50% градско население, та до достигане на една индустриализация и 80 % градско население ще минат още 20 години на бурен разтеж. Друго интересно е че едни други китайци живеят със стандарт като германците - в Тайван. Значи меинланд китайците ще си рекат и ние можеме като тях.

П.С.

У Китай броят на свинете е по-голям от тоя на ЕС, САЩ, Бразилия взети заедно. Китаецът отдавна не набива само постен ориз.
21 Август 2012 17:05
Китай има едва над 50% градско население, та до достигане на една индустриализация и 80 % градско население ще минат още 20 години на бурен разтеж.
И къде ще се продават стоките, продукт на този растеж? Досега западните пазари попиваха китайската ширпотреба, но сега се стимулира вътрешния пазар, което обаче носи инфлация, надува балони и гони инвеститори, заради нарасналите заплати.
У Китай броят на свинете е по-голям от тоя на ЕС, САЩ, Бразилия взети заедно. Китаецът отдавна не набива само постен ориз.
Изразих се образно.
21 Август 2012 17:13
ККП (нека ЗИП-а ако знае по-добре да ме коригира) е приела програма за удвояване доходите на населението в следващите 5 години с цел страната да бъде по-малко експортно-ориентирана и да разчита повече на вътрешно търсене.
21 Август 2012 18:48
Ако едновременно с това държавата не инвестира постоянно в човешки капитал и развитие на институциите, осигуреният от индустриализацията растеж е обречен на спиране в обозримото бъдеще.

Я, тоя харвардски икономист не само не се е пренасочил към изучаване на "великия" Милтън Фрийдмън (Milton Friedman), ами направо му е бръкнал изотзаде, твърдейки, че ДЪРЖАВАТА определя развитието, а не измислените свободни инвеститори. Ужас за флигорните пишман-икономисти - не останаха икономисти за цитиране, опс за демонстрация за икономическа пригодност.
капиталистически комунизъм
Досущ като комунистически капитализъм - на всяка банка са даряват обществени средства според потребностите й за раздаване на бонуси.
21 Август 2012 19:59
Уникалният модел на българския посттоталитарен честен частен капиталистически комунизъм е твърдо доказателство, че "тъпият" икономист и носител на Нобелка, Милтън Фрийдмън не е знаел за съществуването на въпросния балкански лилипут.

Все пак, нобеловите мъдалисти от Мултигруп доказаха, че Фрийдмън е тотално неприложим в Лилипутландия.

“Well first of all, tell me: Is there some society you know that doesn’t run on greed? You think Russia doesn’t run on greed? You think China doesn’t run on greed? What is greed? Of course, none of us are greedy, it’s only the other fellow who’s greedy. The world runs on individuals pursuing their separate interests. The great achievements of civilization have not come from government bureaus. Einstein didn’t construct his theory under order from a bureaucrat. Henry Ford didn’t revolutionize the automobile industry that way. In the only cases in which the masses have escaped from the kind of grinding poverty you’re talking about, the only cases in recorded history, are where they have had capitalism and largely free trade. If you want to know where the masses are worse off, worst off, it’s exactly in the kinds of societies that depart from that. So that the record of history is absolutely crystal clear, that there is no alternative way so far discovered of improving the lot of the ordinary people that can hold a candle to the productive activities that are unleashed by the free-enterprise system.”
Milton Friedman


22 Август 2012 12:28
The great achievements of civilization have not come from government bureaus. Einstein didn’t construct his theory under order from a bureaucrat
Явно профаните в историята на науката и техниката ставате двама с Милтън Фрийдмън. Айнщайн е бил бюрократ - екперт-екзаминатор в Швейцарския патентен офис - една от най-бюрократичните системи - патентната система, когато е обяснил фото-електричния ефект, за което е получил Нобеловата награда. По същото време е имало къде по-велики учени (individuals) от него като Макс Планк (изказал първи идеята за квантуване на енергията), Поанкаре, които обаче без "бюрократичната" систематизираност на държавните патентни офиси (пълни колекции от научна и техническа информация) не са могли да дадат обяснение на "новия вид" електричество.
Henry Ford didn’t revolutionize the automobile industry that way
. Хенри Форд, бидейки изключителен практик, никаква революция не е извършвал. Много преди него, 19 век, държавата (английският парламент за Англия във връзка с Кралския флот и немския канцлер за Германия във връзка с машиностроенето за военни нужди) е въвела Държавния стандарт; Адам Опел пръв е приложил манифактурата в производството на автомобили пак във връзка с нуждите на държавата. Учудващо е, че Милтън Фридман са позовава на Хенри Форд - един от първите индустриалци осъзнали силата на човешкия "капитал" за разлика от Фридман. "Капитал", който не се продава, нито се внася или изнася. "Капитал", който се гради на място и който включва не само умениято и образованието на individuals, но най вече култура, манталитет, традиции, морал и споделяне на общи ценности. Изповядваната манипулация на Милтън Фридман "приватизиране на печалбата, обобществяване на загубата" е грозна и непродуктивна - води до разпад, сепариране на обществото и заличаване на обществената подкрепа на най-талантливите членове на обществото (спомни се историята на Леонардо да Винчи и каква подкрепа са му оказвали управляващите на разпокъсаните мини-държавици в Италия). Колкото до Мултигруп - те бяха на преданите ученици на монетаризма. Дори консултирани правно от "тишината в спалнята" и икономически от най-ревностите почитатели на монетаризма, един от тях списва всеки понеделник във в-к "Сега". Историята на Мултигруп е един умален вид на това, което се случва сега в света (и САЩ) и ще продължава да се случва. Сегашната криза не е паднала от небето, а е зародена от глупостите на монетаристите-либертасти.
Is there some society you know that doesn’t run on greed?
А имали частна фирма, която да е създала систематизирано образование? Има ли частна фирма, която да е създала революционно откритие примерно интернет (НАСА), плоско-екранни телевизори (Пентагона), карбоновите наноструктури (Украинската акдемия на науките)? Всъщност великите открития са създавани, когато не е имало "free-enterprise system.” Последната само развива плагеатстването и "пиратстването".
22 Август 2012 12:53
Вие и двамата отивате в диаметрални крайности. Истината е в баланса между частното и държавното начало, стига да се намери някой, който да каже къде точно е този баланс и как да бъде постигнат
22 Август 2012 14:01
То аз не знам кога приключват и приключват ли изобщо азиатските чудеса. Знам само че "комунистически" Китай има най-висок икономически ръст, Плътно го следва "ислямска" Турция. А кога ще приключи кризата в "демократичния" Запад не знам. Оптимистите казват след 30 години.
22 Август 2012 16:09
Знам само че "комунистически" Китай има най-висок икономически ръст, Плътно го следва "ислямска" Турция.
Все още не се забелязват тълпи от емигранти към въпросните 2 страни, докато всичкото емигрант се бута в загниваща Европа.
24 Август 2012 13:11
Китай не го мислете - щом е оцелял 7000 години, значи знае как. Само информативно - някой от списуващите тук ходил ли е в Китай? Така, от първо лице да е видял за какво става дума?
Тезата, че Запада е направил услуга на Китай може да е ласкателна за западните икономисти, но не е вярна. Повечето компании се втурнаха с идеята да завладеят необятния пазар, но се оказа, че сметката е без кръчмаря. Така, някой замисля ли се как се гради такава икономика с некачествени материали, калпава организация, неразвита технология, калпав транспорт? Ами - не става! Не сте чували вероятно, но китайците си произвеждат и камиони и самолети и влакове и каквото друго се сетите.
Един пример - "Маглев" е немска технология, но китайците се оказаха способни да го финансират до реализация.
Кадрите - погледнете физиономиите на студентите в техническите вузове по света и си отговорете сами.
А това, че Япония примерно разчита изключително на западните технологии е доста спорно. Хвърлете едно око на автомобилите и вижте кои са лидери в продажбите (и защо).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД