:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,391
Активни 626
Страници 11,956
За един ден 1,302,066
Интервю

Неправителствените организации всъщност са комерсиални

Зад частните фондации се крият много сериозни идеологически и комерсиални цели, казва бившият шеф на "Лекари без граници" Рони Броман
Рони Броман
Рони Броман е лекар по образование, бивш шеф на международната организация "Лекари без граници". Автор е на няколко книги за медицина, хуманитарна дейност и най-големите конфликти в света.

---------------



- Разположеният в Хаити Център за обществена политика и международно сътрудничество постоянно говори за отговорността на неправителствените организации за изострената жилищна криза. Излиза, че хуманитарната сфера се е лишила от душата си и се е превърнала в нещо като пазар, на който различните организации се състезават с помощта на маркетинговите кампании.

- Фактически хуманитарната сфера е пазар, който има свои (частни или държавни) източници на финансиране, планирани действия и акции, както и публичен образ, който трябва да се сформира и да се поддържа. Всичко това превръща сектора на международната помощ в нещо като конкурентен пазар, на който се води борба за източници за финансиране и вниманието на медиите. Никой не може да оспори това. В такива условия най-важното е действията да не се определят от пазарните критерии (което никой не гарантира, че няма да се случи), а от потребностите на населението. Всичко това изисква подробно разглеждане на всеки отделен случай.

Понякога решаваща роля при разпределянето на приоритетите играе колективният порив. Последният голям епизод от подобен тип бе цунамито в Югоизточна Азия през декември 2004 г. Шри Ланка и Индонезия станаха местата, където хуманитарните организации решиха, че трябваше да се проявят на всяка цена, и въобще не беше важно по какъв начин. Всичко това изглеждаше просто като карикатура, особено когато някои хора се опитаха да внесат поне малко спокойствие и да напомнят, че в други страни и области като Нигер и Дарфур ситуацията е още по-тежка. Те бяха определени направо като безумци. Точно в такива моменти хуманитарното движение губи не своята душа, а главата си. Независимо от това в обичайни ситуации всичко става много по-прозаично, няма такава ненужна истерия. В Южен Судан, Кения и Танзания няма никакво съперничество за разделяне на този пазар. Отправените там хора не са бойци, които непременно трябва да забият своето знаме, за да се вижда отдалече.

- Днес общият обем от средствата на хуманитарните фондове възлиза на почти 600 милиарда долара. Само фондът на Бил и Мелинда Гейтс разполага със $70 млрд. Може ли да стане така, че частните организации напълно да вземат под своя контрол помощите?

- Частните фондации отдавна играят важна роля в благотворителността. Спомнете си за фондациите "Форд" и "Рокфелер", които наистина изиграха значителна роля в сферата на международното здравеопазване. Гейтс просто продължи една установена традиция с дълга и славна история: за редица ваксини и за победи над епидемии сме задължени именно на фондации от такъв вид, които финансираха както научни изследвания, така и практическото приложение на резултатите.

В същото време обаче аз не съм сляп поклонник на фондацията на "Гейтс", тъй като много добре виждам, че зад нея се крият много сериозни идеологически и комерсиални цели - например защитата на патентите или финансирането на медикаментите на крупни компании вместо ползването на небрандирани стоки и т.н. Но това е проблем на нашата епоха, който не засяга единствено действията на Гейтс в сферата на благотворителността. Патентите и маркетингът намират отражение и в международната помощ, на която също, разбира се, не са чужди основните тенденции на нашата епоха.

Колкото до сектора помощ за развитие, той съвсем не е частен. Ежедневната му работа се обезпечава изключително от правителства, НПО и международни организации. Ако, разбира се, разглеждаме термина "помощ за развитие" от гледна точка на това, че предприятията също са фактор за развитие. Но в този случай излизаме извън хуманитарната сфера и се оттласкваме от идеята за това, че развитието се обезпечава от търговия и производство.

- В една статия в сп. "Слейт" се описва ситуацията в Найроби, където работят множество НПО и международни организации. А това, по мнението на местните асоциации, не носи никаква полза. Излиза, че работата в Найроби е имиджов ход за тези организации?

- Струва ми се, че всичко се възприема в неправилна светлина. Найроби е столица на регион, затова няма нищо чудно, че там са разположени повечето от работещите в Африка неправителствени организации. Освен това основната причина е, че Найроби е отправна точка за Южен Судан и Сомалия, където се реализират множество програми в подкрепа на развитието и правозащитни изследвания.

- Местните жители се оплакват, че присъствието на чужденците се отразява върху цените на жилищата и храните. Съгласен ли сте с такъв аргумент?

- Найроби е огромен мегаполис, а не сънливо село, където появата на няколко групи чужденци може да разстрои цялата икономика. Градът наброява няколко милиона жители и в него се намират представителства на много информационни агенции, както и на агенции на ООН. Отчитайки размерите на града, съмнявам се, че присъствието на чужденци може да доведе до такива последици. Такава промяна в цените на жилищата и на храните като последица от появата на неправителствена организация е възможна в средни по размери градове и селища, докато за мащабите на Найроби това все пак е малко вероятно.

Освен това често може да чуеш, че в Найроби се намират най-големите в Африка бедняшки квартали, и аз лично мога да потвърдя, че животът в тях действително е много тежък. В някои квартали на града има и стихийни сметища... Струва ми се, че тези проблеми заедно със замърсяването на околната среда и заплахите за сигурността като цяло са много по-сериозни от възможното вдигане на жилищните цени поради появата на една неправителствена организация.

- Франция, която за един месец оглави ООН, иска да използва това положение, за да разшири "хуманитарната помощ за сирийците". Каква роля може да изиграят неправителствените организации в сирийската криза, след като ООН показа безсилието си?

- Ролята им не е особено видима. Работата е там, че в Сирия работят много малко неправителствени организации. Свои представителства в страната имат "Лекари без граници" и Международният комитет на Червения кръст. "Амнести интернешънъл" също не остана встрани, когато съобщи на обществеността за извършващите се безчинства. При това става дума за война при закрити врати, от която до нас достига откъслечен отглас - главно чрез сирийската опозиция. И ние чувстваме безсилие пред лицето на такава катастрофа.

Например действията на "Лекари без граници" са насочени към раздаване на медикаменти и грижи за ранените както в самата Сирия, така и извън нея. Ние излекувахме стотици хора. Това не е малко, но като отчитаме мащаба на случващото се, бихме искали да направим много повече. Въпреки всичко това не е по силите ни и аз не мисля, че френското председателство на Съвета за сигурност може нещо да промени.

СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Президентът на САЩ Барак Обама и Мелинда Гейтс, съоснователка на частната фондация "Бил и Мелинда Гейтс" разговарят със студенти по биотехнологии в Академията TechBoston в Бостън, за да насърчат иновациите в образованието и технологичните инициативи
14
4081
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
26 Август 2012 20:03
Бизнес...Нищо лично...И хуманно...
---------------------------------------------------
Блогът на Генек
26 Август 2012 20:25
З=
26 Август 2012 20:31
Комерсиални са нашенските им представители. Иначе е прав горният - средство за разпространяване на влияние са.
26 Август 2012 20:33
Благотворителността толкова се е разпростряла достатъчно нашироко за да се направи извода, че капитализмът ражда благотворителност. Че благотворителността е крайната цел на капитализма. Става въпрос за стотици милиарди долари годишно само в САЩ. В действителност тя се използва за освобождаване от данъци и за прикрити бизнес дейности. А тези хуманитарни организации са добър източник на доходи за стотици хиляди и милиони работещи в тях. Хуманиталната помощ основно се консумира от хората, заети в хуманитарните дейности. За бедните и онеправданите остават трохи.
Докторът подава малко истина, но повечето я върти и суче.
Бил Гейтс няма да даде и цент ако не направи някакъв изгоден договор за Майкрософт.
26 Август 2012 21:03
Затова ли в Русия вече ако получаваш пари отвън, трябва да се регистрираш като "чуждестранен агент"?
А, и в Щатите действал подобен закон, само че от доста отдавна?
Тука Параграфа правилно казва - не гледай какво ти казва най-демократичната страна на света, а какво прави...
26 Август 2012 21:08
Капитализмът ражда империализъм, войни и унищожение, другото са подробности.
26 Август 2012 22:24
Откриха топлата вода!
Един пример - годишният обем на бизнеса "ядрени отпадъци" е около 300 милиарда долара (за целия свят). Тоест, ако например едни отпадъци не бъдат "погребани" от руснаците, ще го сторят американци или французи. Повтарям - триста милиарда. Е, как няма разни грийпийсовци да лягат пред влаковете и т.н....?
27 Август 2012 02:34
За пореден път заглавието си противоречи със статията. Човекът обяснява подробно, че в много случаи се проявяват И комерсиални интереси, но изобщо не казва, че самите организации са комерсиални.
27 Август 2012 10:32
Заглавието в оригинала е "Les ONG humanitaires ne sont-elles plus qu'un business?". Френският ми е минимален, но май преводът в СЕГА не е съвсем коректен? Франсетата поне една въпросителна са турили....
/
Темите за НПО-тата, за дейността на големите филантропи, за международната помощ са важни и доста комплексни. Подхождането към тях с някакви примитивни схеми за империализъм, за заплатите на работещите в тях, за бягането от данъци, освен че е не вярно, е и глупост - начин да се лишаваме от разбиране на една сфера, чиято политическа тежест само ще нараства в глобален план. А това е ефектът, който (видно от форума) се постига с този тип публикации. Вместо да се вземе някоя сериозна и достатъчно информативна статия по тези теми (а такива има постояно - и всънщност, много по критични от предлагания текст), се пуска някакво недопечено интервю, което се отнася до тюрлюгювеч от проблеми, далечни на БГ публика и които се споменават съвсем бегло и му се лепва "свободно" интерпретирано заглавие с бомбастично послание. Естествено, съдържанието на публикацията е направило впечатление на малцина от коментиралите - всеки се изхвърля по посланието в заглавието и си преповтаря любимите клишета... Какъв е смисълът от това?
27 Август 2012 12:36
=
27 Август 2012 12:48
и тоя дофтур вместо са си гледа занаята, тръгнал търчи-лъжи света да оправя
и у нас такива дофтури - бол, па после се чудиме що не връви фудбола
27 Август 2012 13:29
А в България, съгласно чл. 40, ал. 3 на ЗЮЛНЦ, годишните доклади за дейността и финансовите отчети на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност са публични и се публикуват в бюлетина и интернет страницата на централния регистър -- http://www.justice.government.bg/new/Pages/Registers/Default.aspx?evntid=3jSJ4vM%2BoMI%3D. Но опитайте с ТЪРСЕНЕ и в МЕСЕЧЕН БЮЛЕТИН там да намерите нещо
27 Август 2012 22:04
Питайте Иван Кръстев, той има какво да ви каже за НПО.
27 Август 2012 22:07
Чуете ли нещо си "...без граници" ТЕ са! и . И "горе ръцете, това е обир". Но сме филантропииии!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД