:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,607
Активни 640
Страници 12,172
За един ден 1,302,066
Тенденции

Кадри от всички бои, съединявайте се

Назначенията в избираните от парламента органи разкриват странна симбиоза между върлите уж политически опоненти
Лидерът на ДПС Ахмед Доган показа, че може да се пребори за място под слънцето дори и при управлението на ГЕРБ
Политическите назначения и разпределянето на постове са част от висшия пилотаж в политиката, особено когато са в резултат на сложни преговори между противникови партии. Това е една от областите, където границата между "наши" и "ваши" започва да се размива и надделява общият интерес. Управляващите не пропускат сгоден случай да предложат само свои хора за даден държавен орган - например преди две години така бе запълнена парламентарната квота от трима души в Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). По-често обаче законът ги принуждава да отстъпват места и на опозицията. Краткият преглед на назначенията, минали през парламента в рамките на този мандат, показва няколко интересни тенденции.



Кого "назначават" депутатите?



В някои органи членовете се назначават изцяло от Народното събрание, в повечето парламентът има само квота. Например съставът на т. нар. Комисия по досиетата е излъчен изцяло от депутатите, както и целият Инспекторат към ВСС. По-често парламентът обаче избира само председател, негов заместник или част от членовете. Такъв е случаят с Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), Комисията за конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество и др. Своя квота НС има в Комисията за финансов надзор, в СЕМ, във ВСС, в Агенцията за следприватизационен контрол и доста други.

Да се подберат "верните" хора за тези органи не е лесна работа. И не става с простичко гласуване в залата. Никога не е било така, но при сегашните управляващи тези решения изцяло се диктуват от премиера. До степен, че често се стига до нарушения на закона, изпускане на срокове и изтичане на мандати, докато протекат задкулисните договорки за нечие назначение.

При назначенията през последните три години прави впечатление, че решенията много често не съответстват на съотношението на политическите сили или са в разрез с официалните междупартийни отношения. Така например десните, които в началото на мандата подкрепяха управляващите, получават незначителен дял от разпределението. РЗС и "Атака" също отбелязват променлив успех, предвид гъвкавите си отношения спрямо ГЕРБ. Хората на Волен Сидеров все пак могат да се похвалят с повече реализирани кадри.

Интересна тенденция се забелязва при ДПС. Често движението се ползва с преднина пред неформалните коалиционни партньори на управляващите, въпреки че минава за антагонист на ГЕРБ. Почти навсякъде присъства и БСП по силата на своя статут като втора по големина партия. Понякога дори социалистите обаче



са пренебрегнати за сметка на номинации на ДПС



Ярък пример за това е съставът на Комисията по досиетата. В нея влизат трима представители на ГЕРБ, също толкова на БСП и двама на ДПС, като единият дори е зам.-председател. Десницата успя да вкара само един свой човек.

Партията на Доган измести десните и при едно от последните назначения в НС - попълването на парламентарната квота в Комисията за защита от дискриминация. Досега органът се председателстваше от бившия депутат от ДПС Кемал Еюп, който бе преназначен в комисията, макар и като редови член. Едно местенце се намери и за "Атака" въпреки влошените й отношения с властта. За сметка на това "Синята коалиция" изобщо не успя да класира своя кандидат.



Странен любовен триъгълник



между ГЕРБ, ДПС и "Атака" се оформи и при назначаването на Комисията за конфликт на интереси. Между тримата, които по закон избира парламентът, се озова Сабрие Сапунджиева, дългогодишен член на ЦИК от квотата на ДПС. Другите двама бяха председателят Филип Златанов, предложен от ГЕРБ, и Катя Станева - от "Атака". БСП и десните отново артисаха отвън.

Взаимодействието на ГЕРБ с ДПС може да се открие и по други линии, но това е друга тема. Така например депутатката от ДПС Петя Раева се опита да прокара лобистка законова поправка, предложена от скандално известният депутат от ГЕРБ Емил Димитров. Колегиалната "услуга" не сполучи и проектът бе оттеглен. Но депесарите постигнаха успех в друга съвместна акция с управляващите - за увеличаване на цените на горива от биомаса. Лобистка поправка, която обслужва интересите на заинтересовани лица и от двете партии.

Интересен е и примерът с избор на членове на ВСС и инспектората към него. Двама от магистратите в парламентарната квота на съвета бяха избрани с година и половина закъснение. И двамата бяха номинации на ГЕРБ, но формално предложени от независими депутати. Става дума за Нестор Несторов и Кирил Гогев. По-важното е, че и двамата бяха избрани с гласовете на ГЕРБ, ДПС и независими. Сега предстои нов избор, който се следи под лупа от ЕК.

Прегледът на назначенията показва още две неща. Първо, на високи и отговорни постове се появиха или пък



останаха хора от близкото и малко по-далечното минало



Част от тях с безспорни качества, други - с не толкова. Така например бившият депутат от НДСВ Валери Димитров запази мястото си начело на Сметната палата. Колегата му Константин Пенчев също започна втори мандат като национален омбудсман. Мястото си запази и ексдепутатът от БСП Евтим Костадинов, който ще продължи да ръководи работата по т. нар. "отваряне на досиетата" още четири години. Царският финансист Иван Искров също остана начело на БНБ, поста си като шеф на СЕМ запази и Георги Лозанов. Директор на БТА си остана и Максим Минчев, който също бе избран от парламента. Повечето от тях бяха не просто одобрени от мнозинството, но и предложени от ГЕРБ.

Кадруването на ГЕРБ роди и много скандали. Съдебни разправии, разследвания, проверки и уволнения сполетяха бившия здравен министър Божидар Нанев, два броя директорки на здравната каса - Нели Нешева (заради злополучния бонус, който сама си беше определила) и Жени Начева (разследвана, че неправомерно е превела пари на три болници). Изобщо на ГЕРБ не им върви със здравните кадри - като започнеш от прословутата Ана-Мария Борисова, та до настоящия шеф на здравната каса - бившия депутат Пламен Цеков, прочул се около т.нар. лобистка наркопоправка "Мери Джейн". Със скандал сдаде поста и бившата шефка на НОИ Христина Митрева.

Ако приемем, че партиите се преценяват по делата, а не по думите, то многобройните съглашателства между ДПС и ГЕРБ при кадруването в държавните органи издава трайни процеси, които засега са скрити под повърхността. Но както е казано в Евангелието: "Всичко тайно ще стане явно и всичко скрито ще се разкрие!"

Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Депутатите от ГЕРБ, с някои малки изключения, като шефката на правната комисия Искра Фидосова (вляво), са безгласни букви за назначенията, които се гласуват в НС
16
3958
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
26 Август 2012 19:55
в кочината всички прасета са равни
26 Август 2012 20:04
Стига извинения, другарки. Имало начин.
От понеделник: Със секс стачка жени възстават срещу властта

Те сега вече падна тираня
Натисни тук
26 Август 2012 20:07
Поради факултетското (ЖурФък) заглавие нямам ищах да чета текста отдолу.
26 Август 2012 20:18
Уж в къщата на обесения не се говорело за въже, а в средите на болните от БСПИН и медиите им се говори за съединяване на кадри и любовни триъгълници.
26 Август 2012 20:43
Manrico
БСПин
26 Август 2012 20:58
Зорлем направиха 1 декември празник за десните партии
26 Август 2012 21:47
Уж в къщата на обесения не се говорело за въже, а в средите на болните от БСПИН и медиите им се говори за съединяване на кадри и любовни триъгълници.


В къщата на ОБЗЕСЕНИТЕ (obsessed) не бива тъй често... С нежност:
26 Август 2012 23:00
Изобщо на ГЕРБ не им върви със здравните кадри - като започнеш от прословутата Ана-Мария Борисова, та до настоящия шеф на здравната каса - бившия депутат Пламен Цеков, прочул се около т.нар. лобистка наркопоправка "Мери Джейн". Със скандал сдаде поста и бившата шефка на НОИ Христина Митрева.А защо пропускате шефовете на здравната комисия в НС?
26 Август 2012 23:00
А пък за зем.министерство да не говорим...
27 Август 2012 02:25
Не е коректно заглавието - от текста ясно се вижда, че Синята коалиция не играе в комбинациите, т.е. не е "кадри от ВСИЧКИ бои", а "кадри от всички мутанти на БСП".
27 Август 2012 11:59
Статията констатира вярно част от проблемите, свързани с назначенията от парламента във висши държавни органи. Но точно в моментана нейното публикуване тече процес на назначаване на един такъв орган при безпрецедентна конфронтация, довела до нови правила. Изобщо не става ясно, че авторката дори е разбрала за това, а за читателя да не говорим...
-
Декември-януари стана голям скандал около назначаването на нов Инспекторат на ВСС. Скандалът беше голям не защото медиите го забелязаха, а защото доведе до мълниеносна намеса от ЕК и отключи 9 месечна конфронтация в управлението на съдебната власт. В резултат на този скандал бяха променени правилата, по които парламентът сега избира своята квота във ВСС. Тези промени са важни, защото всъщност дават модел за решаване на проблемите, повдигнати в статията. Същевременно, ГЕРБ отказа да промени правилата за избор на другата половина от ВСС - от прокурори и съдии. Залогът на всичко това е огромен - управлението на една от трите власти и избора на нов главен прокурор на Републиката по-късно тази есен. От това какъв ВСС и Главен прокурор ще имаме, ще зависи и дали олигархията ще продължи да си дерибейства несмутено или някой ще почне да задава въпроси. Не случайно, конфронтацията относноначина на избор на нов ВСС доведе до уволнението на шефката на Съюза на съдиите и безпрецедентен уличен протест на съдии.

27 Август 2012 14:49
Да не забравяме Петко Сертов - кадър на Триглавата, припознат като "свой" и от Празноглавата, и настанен за зам-шеф на свидното герберско отроче БОРКОР.
27 Август 2012 14:52
Връзката ГЕРБ-ДПС пролича от много неща - от продължаващата държавна закрила и подкрепа за шефа на Доган-хабер Пеевски, от наливането на парите на държавните фирми в Доган-банк КТБ, но най-вече от успешната приватизация на "Булгартабак" - нещо, заради което 2 предишни правителства почти паднаха от власт, а сега мина бързо и почти безшумно, без нито една дума възражение от страна на ДПС.
27 Август 2012 14:58
Както гласи народната мъдрост, "краставите магарета се подушват отдалече". Политиците - и не само у нас, са все крастави магарета (от един дол дренки ), затова и при тях важи поговорката "гарван гарвану око не вади". Ако не бе така, "експертът-хидролог" и разпределител на вкусни порции държавно "папо" Сава - Доган отдавна да бе съден и вкаран там, където му е мястото. Тук пък можем да кажем "Трай, коньо, за зелена трева !"...
27 Август 2012 16:18
Ха, добрутро! Да беше само в комисиите. Какъв бизнес въртят заедно уж антагонистични партии - не е истина. Всички депутати от всички партии са от едната страна на барикадата - от другата е народът.
27 Август 2012 17:07
Те са си съединени отдавна- кавгите и крамулите са само за пред "електората". Няма друго обяснение защо практически е без значени коя партия управлява- единственото постоянно нещо е ненаказуемостта на елита, неуловимостта на бандитите и сгромолясването ни в нищото.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД