Всеизвестно е, че родителите дължат издръжка на децата си и че те дори могат да бъдат задължени да дават такава и от съда. Включително да се иска увеличаването й. Вярно ли, че не само децата могат да търсят издръжка от родителите си, но е възможно и обратното?
В.М., София
Свикнали сме, когато стане дума за издръжка, винаги да мислим за това как разведен баща или майка дължат такава на децата си. И как има проблеми около нейното плащане или събиране, около размера й или пък, че предстои дело за нейното увеличаване.
Малко известно е обаче наистина, че има възможности да се иска издръжка не само за непълнолетни деца. Тази хипотеза разбират хората, когато се говори за издръжка. Кръгът от лицата с право да искат издръжка е много широк - от родители, през братя и сестра чак до бивши съпрузи. При определени от закона обстоятелства всеки един от тях може да претендира пред съда за определена сума, която да му се плаща като издръжка. Това става с нарочен иск. Подобна възможност имаше и в стария Семеен кодекс, има я и в новия СК, който е в сила от 1 октомври 2009 г.
Според чл. 139 от действащия СК "право на издръжка има лице, което е неработоспособно и не може да се издържа от имуществото си". Определен е дори редът на лицата, които дължат издръжка. Лицето, което има право на издръжка, може да я търси в следния ред от:
1. деца и съпруг;
2. родители;
3. бивш съпруг;
4. внуци и правнуци;
5. братя и сестри;
6. дядо и баба и от възходящи от по-горна степен.
Ако лицата от предходен ред нямат възможност да дават издръжка, дължат издръжка лицата от следващия ред. СК определя, че когато няколко лица от един и същи ред дължат издръжка, задълженията между тях се разпределят съобразно възможностите им. Ако издръжката е давана от едно от тях, то може да търси от останалите това, което те са били длъжни да дават, заедно със законната лихва.
Кодексът разпорежда и реда на лицата, които имат право на издръжка. Така според чл.141 задълженият към няколко лица с право на издръжка е длъжен да я дава в следния ред:
1. деца и съпруг;
2. родители;
3. бивш съпруг;
4. внуци и правнуци;
5. братя и сестри;
6. дядо и баба и на възходящи от по-горна степен.
Или иначе няма никакъв проблем родител да иска издръжка от децата си, включително и по съдебен ред. За тази издръжка важат всички правила за издръжката за ненавършилите пълнолетие деца.
Така например СК посочва, че "размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи". Интересно е да се отбележи, че минималният размер на издръжката е посочен само за децата, но той би трябвало да важи и при останалите групи с право. Този минимален размер е равен на една четвърт от размера на минималната работна заплата. Това означава, че в момента минимумът е 72.50 лв.
Според СК ако издръжката е парична, то тя се изплаща ежемесечно. При забавяне се дължи законната лихва.
В общите правила е определено и че искът за издръжка се разглежда по реда на бързото производство по Гражданския процесуален кодекс. Според разпоредбите на кодекса отказ от издръжка за бъдещо време е нищожен. Освен това не се допуска прихващане на вземане със задължение за издръжка.
Според чл. 149 от СК пък "издръжка за минало време може да се търси най-много за една година преди предявяването на иска". Иначе при изменение на обстоятелствата присъдената издръжка или добавката към нея може да бъде изменена или прекратена.
Възможно е да има изгубване на правото на издръжка. Така например "не може да търси издръжка лице, което се е провинило тежко срещу онзи, който дължи издръжката, срещу негов съпруг, низходящ или възходящ". Това правило обаче не може да се прилага за издръжка на деца до навършване на шестнадесетгодишна възраст.
СК предвижда възможност дори за плащане на издръжка на бивш съпруг. Така по чл. 145 от СК невиновният за развода съпруг има право на издръжка. Издръжката обаче се дължи най-много до три години от прекратяването на брака, ако страните не са уговорили по-дълъг срок. Съдът може да продължи срока, ако получаващият издръжката е в особено тежко състояние, а задълженият може да я дава без особени затруднения. Правото на издръжка на бившия съпруг се прекратява, когато той встъпи в брак.
|
|