:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,063
Активни 689
Страници 27,628
За един ден 1,302,066

Две Българии, които не се мразят, но ги дели разлом

Ако досегашните протести бяха срещу конкретни проблеми или опасности, бъдещите ще засягат същината на неравенството
Снимка: Импакт пресгруп
-----
Кимнах на Филип Трифонов и той така ми кимна, че до днес се чудя дали го направи. Случи се в къща, където попаднах случайно. Нейде из България. Хората бяха неколцина, кимнах от възпитание, надявам се и той.

Видях се с известен художник. Пак случайно. Варненец съм, заговорихме за Варна. "Ей, много е лоша ситуацията в Морска градина", каза той. Аз, тъй като не знам колко точно е лоша, отвърнах: "Сложна е". "Хората не могат да влизат с автомобилите в личните си имоти, не може така", добави художникът.



Шокирах се.



Той не говореше за застрояването на градината, а за отказания достъп на автомобили да бродят в парка. Те пак влизат, но протестиращите издействаха някакво ограничение. Това са същите протестиращи, които негодуваха срещу градежите в парка.

В Морската градина на Варна живее Иван Станчов. Голям човек, прекрасен, който заслужава само уважение. С лични средства направи и поддържа социален дом в градината върху собствен терен. Дарител, толерантен. Неудобно ми е да го включвам в този текст.

Но в едно от интервютата си той каза нещо много любопитно. Поводът бе решение на общинския съвет да изгради зоокът в Морската градина, близо до неговата вила. Имаше през годините спорове какво точно да се строи, накрая се реши вместо военноморски музей да е зоопарк. "Изведнъж ми казват, че тука вместо военен музей ще има лъвове и мечки, което малко ме чуди. Как така, ние всички подписахме ли? Вие попитахте ли хората, които живеят тука, дали искат лъвове или вълци? Моите кучета ще лаят цяла нощ", заяви Станчов.

Пак край Варна има една прекрасна местност. Тя е над природен парк Златни пясъци, от нея се открива чудна гледка към морето. Виждат се заливите, носовете, зелената гора по брега. Но изключителният пейзаж се разкрива от едно-единствено място, от малка поляна и скала. Точно то е купено от последователите на едно източно учение, сложили са пазач и куче. Те нищо лошо не правят, не погубват природата, просто са вдигнали лека постройка, именувана възстановителен център, и не позволяват на външни да припарят. Наоколо целогодишно щъкат виладжии, разхождат се, отмарят, но нямат достъп до пейзажа. "Тук всяка година водех внука ми, той идва и гледа, радва се, сега неговото дете не може", сподели възрастна жена.

Смея да твърдя, че това са две Българии. Не лоши, добронамерени, но две. От едната страна е художникът с неговите приятели реститути, които са се оплакали, че не могат да влизат в домовете си с автомобилите. Там е Станчов с неговите кучета, хората от възстановителния център. От другата страна са



хилядите, които не искат сгради и автомобили



в Морската градина, искат зоопарк, а и чувстват несправедливост, че някой им отнема гледката над природен парк Златни пясъци.

Казвам, че двете Българии са добронамерени, защо те не питаят лоши чувства помежду си. Сътрудничеха си в протестите - срещу ски пистите, ГМО, шистовия газ. В тях няма лоши герои - и реституцията в Морската градина, и покупката на земята над Златни пясъци са законни. Но двете Българии са факт. Разломът между тях е ценностен и никакви формули на общественото устройство не могат да го заличат. Хилядите на Орлов мост протестираха не просто срещу инвеститора на Витоша, близостта му с властта, лобирането. Те протестираха срещу факта, че някой ще притежава гората, поляните, планината. Тъй и бабите над Варна - те негодуват не срещу начина, по който е купена поляната, а срещу обстоятелството, че някой им е взел пейзажа, усещанията.

Една прекрасна неповторима гледка - може ли тя да бъде частна? Могат ли пътеки, дървета, скали да бъдат достъпни само за малцина? Птичките и пеперудите могат ли да бъдат негови, дори законно да е купил прилежащата земя, дори да не я застроява, а само да я загради?

Това е негодувание не просто срещу съмнителния начин, по който забогатяха мнозина (гневът срещу криминалната ни икономика е отделен). Не и само в защита на екологията. Това е гняв, който казва, че



някои блага трябва задължително да бъдат на всички



Иде реч за достъп, свобода - не може някой да ползва красота, усещания, чувства, които ги създава природата, а други да не могат. В тоталитарните общества това става по силата на принудата, в свободните - чрез силата на парите. Но редно ли е?

Тези дилеми не са български и няма икономическа или житейска теория, която да ги е решила. Няма закон, който да разпореди как и докъде да се ползват природата и красотата, как да стане така, че да е справедливо. Реките например са неприкосновени, но защо да са, питам аз, след като горите не са.



Понятието "справедливост" е относително



Ние скоро сменихме обществената система и мислихме, че новата ще е по-справедлива, но справедливостта - както при всички системи, е въпрос на гледна точка. И не трябва да се учудваме, когато в бъдеще се увеличат хората, които казват, че трябва да има граници за богатството. Дори да е придобито с честен труд.

Като прибавим и факта, че голяма част от българския капитал бе натрупан мафиотски, че се увеличава бедността, чувството за безизходица, че няма правила за нормален живот, няма да е чудно, ако у нас се появят и класови протести. Те няма да бъдат такива в пролетарския смисъл на думата, а ще бъдат срещу отказания достъп до блага. Ако досегашните бяха срещу някаква конкретна процедура, действие, опасност, то бъдещите ще бъдат в самото сърце на неравенството.

А примера с Филип Трифонов го дадох, за да покажа, че неравенството понякога е обективно. Някои са талантливи и известни, други не са. Но чувството за несправедливост често не зависи от обективните факти.



Снимка: moreto.net
Частен парцел в Морската градина, обявен за продан чрез брокерска агенция
26
7302
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
04 Септември 2012 20:30
Интересна илюстрация: http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/306979_450893391596557_1964418198_n.jpg
04 Септември 2012 20:58
Хубана статия. Само че "забогатяване с честен труд" в днешния свят, където парите правят пари, а пропастта между бедни и богати се разширява за сметка на средната класа, е малко неадекватно определение, струва ми се.
04 Септември 2012 22:30
Всякакви хора с различни ценности има на тоя свят.
България явно са си я заплюли за някакакъв резерват. Вече почнаха да идват на тумби перковците да прекарат месец-два през лятото да се напушат, подумкат с тарамбуките, понаклецат из опустошените български селца, изоставени от прогоненото местно население.
Какво пък - щом са повече и можем да станем нещо като кралството Бутан и станец център на любителите на нирваната.
04 Септември 2012 22:55
Хубава статия!
04 Септември 2012 22:57
"Една прекрасна неповторима гледка - може ли тя да бъде частна? "
Както казва Швейк: то че не бива - не бива, ама може. Особено след справка в Конституцията.
04 Септември 2012 23:43
Страхотна статия. Само така!
04 Септември 2012 23:44
Май политкоректността си заминава. Хм - неравенството не е срамежливото отношение на автора. Неравенството следва от икономическото устройство. А щом е капитализъм - базата е частната собственост. И по-нататък следва класовото разделение. Разломът е собствеността. И не са открити още стълбите, които да покрият този разлом. Демагогията, че частната собственост била свещенна, че демокрацията нямала алтернатива, че вълкът и агнето ще са в мирни отношения - видяхме докъде води. Но имаме и горчивия опит с другата крайност. Може би трябват и други хора - с друго светоусещане. Просто времето неумолимо зове - много граници са прекрачени и трябват алтернативи. Иначе следва Третата.
05 Септември 2012 01:16
На Варна със сигурност не й трябват в центъра на града нито лъвове нито Иван Станчовите кучета.
05 Септември 2012 07:43
нашите реститути да се пробват да вдигнат къща в Централ парк
05 Септември 2012 08:24
: Две Българии, които не се мразят, но ги дели разлом
Тази статия е сълза на лицето на България,
след блудстванията с нея от пещерния антикомунизъм.
-
Не са две българиите. България просто няма.
Има динозавризирано хищническо владичество и пълен разпад на човечността.
А подобно нещо няма нищо общо с Родина, нито с някаква България, камо ли пък две.
05 Септември 2012 09:19
Относително е понятието за справедливост докато никой не носи отговорност за нея, така че да формира или да губи авторитет от нейното осъществяване. Иначе, за журналисти и за останалите пак може да е относително, но когато справедливостта е относително понятие и за съдиите в едно общество, значи говорим за ада. Разбирате ли, г-н Божидаров, огледайте се наоколо и когато се сблъсквате с тази несправедливост, която Ви дебне отвсякъде, просто се замислете отново, че в основата й всъщност е държавата. Самата държава лъже, ограбва и непрекъснато се опитва да прецака хората, което логично ги кара да действат по същия начин, но вече не само спрямо държавата, а и срещу останалите, сякаш това е нормалното. И в този ред на мисли, вероятно ще проумеете как протестите на хора срещу хора в страната са нещо налудно и че в крайна сметка и едните, и другите имат за какво да се обединят за да изритат безотговорността от държавните институции
05 Септември 2012 10:21
Що рИвете бе, нали искахте КАПИТАЛИЗЪМ и ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ. На ви сега капитализъм. То още навремето Елин Пелин в "Земя" описва как брат брата убива за земя. Човек трябва да притежева това, което е сътворил, а земята е създадена от Природата (някои разправят, че от Бог, ама аз не им вярвам).
05 Септември 2012 10:47
Положението с Морската градина накратко е следното:
- С наскоро приетия и утвърден ОУП се забранява напълно строителството в градината (тоест, издаването на разрешения за строителна дейност) - от басейна до Евксиноград.
- Който строил-строил, който извадил разрешение - извадил. Кака се омъжи
- Алея Първа не е част от морската градина. Тоест, забраната не важи за Алея Първа. Там ще се строи.
- Според някои, Алея Първа е част от морския бряг и е изключителна държавна собственост (някои твардят, че така пишело в Конституцията). Според други (бившият областен управител Контров например и юристите му - неговите, на държавата и на Химимпорт) алеята не е част от морския бряг и поради това е частно-държавна собственост и може да се продава, дава под наем и т.н.
- На 15 юни 2009, в един от последните си работни дни като областен управител другарят господин адмирал Контров (комунист, социалист, демократ, избран с мандата и подкрепата на ДПС) подписа с ТИМ (известни варненски хайдути-народни закрилници) договорът за продажба на 118 декара от източната граница на България на цена 50 евро на м2.
- Варненският кмет и общинарите се спотайват и казват "Алея първа не е част от Морската градина" и какво става там (кой какво строи) нас не ни засяга.
- Станишев и Контров си заминаха, новите от ГЕРБ дойдоха, но не направиха нищо да развалят договора с Тим.
- Допускам, че тимаджиите ще направят един-два хотела на брега върху бетона, ще поразкопаят и това ще е (справка - стадион Варна, бившият Юрий Гагарин)
05 Септември 2012 10:53
Човек трябва да притежева това, което е сътворил, а земята е създадена от Природата (някои разправят, че от Бог, ама аз не им вярвам).

Наскоро гледах един стар филм, Дънди Крокодила, там Дънди обясняваше на една американка (която беше готова да се впусне в борбата за защита правата на аборигените), че не хората притежават земята, а земята притежава хората.
А кой какво е създал е най-старата тема
05 Септември 2012 11:17
***


1.5 Желателно е постингите да бъдат във вид на чист текст, и то не разноцветен, като се избягва обилната пунктуация (!!??!, ????? и .....), многото емотикони и ползването на главни букви, което се възприема като викане - повишен тон.

05 Септември 2012 11:31
Много добра статия! но не виждам как ще излезем от ситуацията като общество, ако разчитаме само на гражданска съвест и възпитание. налага се съвсем различна ценностна с-ма и то точно от хората, които приватизират гледки, животински видове и всичко онова, което по определение е на и за всички. та освен със смяна на системата и приближаването до онази предната уж сбърканата някак няма да стане.
05 Септември 2012 11:37
Като говорим/пишем за проблемите на България и каква бихме искали да бъде/да стане тя, и как да живеят хората в нея, добре е да се сравняваме със страните/народите, където населението си е подредило държавата, тя не му е мащеха, която го мачка всеки Божи ден. Т.е., да гледаме тези, които са пред нас, както в спорта: всеки се равнява по най-добрите и шампионите. Не да гледаме Бангладеш и Сомалия, а (напр.) скандинавските страни, Австрия, Дания, и т.н. Това - към Маркс++, когато говори за гадния капитализъм и прекрасния тоталитарен цоциализъм, който той непрекъснато възхвалява (има повече социализъм в Швеция и Финландия, отколкото във всичките екс-соц. страни, взети заедно и умножени х 5 !).

Страната ни е дадена от Господ (природата), а държавата е такава, каквато си я направят хората. България е прекрасна страна-рай, но съсипана, разбита и обрулена държава. За съжаление.
05 Септември 2012 12:17
има повече социализъм в Швеция и Финландия, отколкото във всичките екс-соц. страни, взети заедно
и умножени х 5 !

Да бе, да! Така ни изглеждаше навремето, та видимо ти още не си влязал в час.
Защото социализмът ни си е бил достатъчно. И даже предостатъчно.
Но сега сме наясно, че сме имали нужда и от тотален антикретенизъм.
Защото видяхме ренегаткретенизма "комунизъм", в какво чудовище (БСП/СДС) го превърнаха.
ПП
Не съществуват капитализми, социализми и комунизми.
Съществува, единственото определящо -
което е БАЛАНС между различните видове собственост.
Защото стопроцентово държавната роди кретенизъм,
а сега стопроцентово частната е пиршество за динозаврохущничеството
на банковокорпоративния фашизъм.
Човечеството днес е нищо повече от това с което този фашизъм се храни
в стремежа си да го унищожи в полза на самовъобразили се сбъркани .
Които са новите нацисти и вместо с армии, нашествието им е със свръхтехнологични -
вкл. банковокорпоративни оръжия и арсенали.
05 Септември 2012 12:50
"та видимо ти още не си влязал в час".

Езопе,

От онзи "час" (соца при тоталитаризма ) аз отдавна излязох - просто не ми хареса, благодаря ! Тези страни (скандинавските, Дания, Холандия) са постоянно в десетката в различните класации на ООН за ниво и качество на живота, образование, конкурентноспособност, екология, зачитане правата и свободите на човека (без разлика от расата, секса и сексуалната ориентация на индивида), участието на жените в управлението на държавата и бизнеса, третирането на малцинствата, свободата и независимостта на масмедиите, и т.н.. Не съм го измислил, нито казал аз.
05 Септември 2012 14:00
И на Копитото някой си присвои гледката. Можеш да й се любуваш само ако си купиш скъпо кафе. Последния път келнерите търчаха по паркинга и канеха с думите: "Насам! От тук можете да погледнете!" и услужливо предлагаха бинокъл.
05 Септември 2012 14:23
Еха, пчеличките и пеперудките са едно, но гледката и локацията, може, и най-често са частна собственост. Защтото локацията игледката на един имот може да формира до 90% от цената му - едно е да имаш парцел с бунгало на нива, друго е същото бунгало да се намира на скалите над Велека. Винаги, най-хубавите гледки са частни, макар че в БГ сме малко разглезени от слабата урбанизация и неориентирания частен интерес - но това ще се поправи. Да свикваме с това - хубавите неща принадлежат на хората с много пари, останалите, ако имат късмет, работят за тях.
05 Септември 2012 15:07
Естествено че няма да пусна внучето на някаква баба, дето си е свикнала през соца да минава през имота ми! Правото на частна собственост е основно право! Как може да смесвате наболялата тема за морската градина с някакви соц блянове да ползвате чужди имоти и блага. Трябва да се спазва закона това е и за това се борят протестиращите! Дали нещо ти се иска да е общо или не е субективно мнение и изобщо не разделя България на две.
05 Септември 2012 19:52
"Да свикваме с това - хубавите неща принадлежат на хората с много пари, останалите, ако имат късмет, работят за тях."
Е те това ми напълни душата! Вероятно господинът изпада във възторг при гледките, например от Слънчев бряг.
Наскоро ми попаднаха снимки от атартамент в новопостроен хотел на Черноморието, май че беше Поморие, но това няма значение. Та от прозореца на една от стаите се виждаха праните гащи, окачени са отсрещната тераса. Ако се протегнеш малко, можеш да си го дръпнеш. Снимките от другото изложение - същата работа. На една снимка имаше поглед на хотела от високо, виждаше се целият квартал. Гледайки снимката, никой не би могъл да предположи, че това не е гледка от новопостроен, гъсто населен софийски квартал. А, грешка! В ъгълчето на снимката се виждаше морето /т.е. това е на една от предните линии до брега/.
Описах това като малък пример за това до къде може да се стигне, когато частната собственост се издигне в абсолютен култ!
07 Септември 2012 00:57
Не се мразят ли? Айде де? Е га ти тезата!
07 Септември 2012 03:14
Статията наистина е хубава, и колегите пак нямат представа за какво става дума. Морската градина до 1944 г. е била само на общинска земя и стигала само до под гробищата (на мястото на Пантеона). Цонкиното хоро (под Лагера, Морското училище) е било общински кър. Чак в началото на 60-те години Морската стига до алея Акациите, с построяването на пантеона, алеята на космонавтите, розариума и зоопарка. Северно от алея Акациите беше кв. Салтаната, който не е бил общинска земя и никога не е имало там истинско паркостроителство - само малки полянки и разни шубраци по празните места между къщите, малко пейки по алеите и лампи. И делфинариума на една по-голяма полянка. След 1990 г. всичко там беше реституирано и тук-там закипя строителство, другаде така и не закипя. Салтаната е бил естествено продължение на Рупите южно от шосето - и двете на север заедно са преминавали в Свети Никола и респ. Чаира. Вилните зони са голямо богатство за Варна и голям градоустройствен проблем.

Идеята за супер Морска градина от вълнолома до Траката (стобора на УБО-то) е и моя естетическа идея от памтивека, но никога не съм й правил правна и финансова обосновка. Сега зелените искат Морска градина само до Почивка, вероятно до пътя за Рапонги, или може би само до пътя от Пикадили парк към поделението, дето ще е новият зоопарк до Станчови.

"Алея Първа" наистина не е част от Морската градина и не е част от плажа или морския бряг - изключителна държавна собственост. Това е тясната ивица насипана земя (след 1979 г.) между ската и пътя, построен покрай буните.
10 Септември 2012 11:49
Не съм в час с Морската градина, но общите изводи от статията са дълбоко погрешни. Не се ли нагледахме в какво се превръщат "общите площадки". Какво значи един изглед да е на всички? А кой ще поддържа площадката, от която се вижда този изглед? Прииждащите ли? Силно се съмнявам.

Изобщо в тая олелия как можело да има частен изглед някакси встрани остава една друга разломна линия, една друг координатна ос - на хората, които искат само да консумират природа срещу хората, които искат да я поддържат. Пищящите за отказан достъп и кощунствена частна собственост обикновено оставят след себе си кила отпадъци, ако изобщо остане нещо след тях. Разбира се, на индивидуално ниво те са ни лук яли, ни лук мирисали. Но когато любимото им местенце се превърне в лайно от собствените им пълчища го зарязват светкавично.

Изобщо - аман от скакалци със соц манталитет. Много здраве на автора.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД