:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,644
Активни 761
Страници 28,209
За един ден 1,302,066

Белгийското правосъдие погали убийца на деца

Съучастничката на чудовището Дютру бе освободена условно и пратена в манастир
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Жан-Дени Лежен, бащата на 8-годишната Жули, едно от двете момичета, които Мартен е оставила да умрат от глад, напуска покрусен Върховния съд, след като висшата съдебна инстанция потвърди освобождаването на убийцата на дъщеря му. Лежен обаче е един от инициаторите за промени в наказателното законодателство, които белгийските власти са на път да приемат.
Белгийското правосъдие прояви необяснимо милосърдие и освободи условно предсрочно от затвора 52-годишната Мишел Мартен, бившата съпруга и съучастничка в престъпленията на съпруга си педофил Марк Дютру - или чудовището от Шарлероа, както още го наричат в Белгия.

През периода 1995-1996 г. безработният електротехник е отвлякъл 6 момичета на възраст от 8 до 19, изнасилвал ги е, докато ги е държал като сексробини в специални скривалища в няколкото си къщи в Шарлероа, а четири от момичетата намират смъртта си там. Между другото той правил видеозаписи на педофилските си изстъпления с помощта на "половинката си" - или получудовището Мартен. Която впрочем е била възпитателка в детска градина. Но по-зловещото е, че за смъртта на двете отвлечени 8-годишни момичета Жули Льожен и Мелиса Русо е виновна именно Мартен - тя ги е оставила да умрат от глад. Това е станало през 1995 г. в момент, когато мъжът й бил за няколко месеца в следствения арест по разследване на друго негово закононарушение - кражби на коли (той впрочем е пласирал и наркотици). По късно на процеса, който траеше 8 години (1996-2004 г.), Мартен твърдеше, че не им е давала храна, защото се страхувала, че щели да я нападнат. Може ли обаче две изнемощели 8-годишни момичета деца да сторят нещо на една здрава 35-годишна жена? Зад решението й да ги остави гладни е стояло всъщност желанието да бъдат ликвидирани две свидетелки, макар и без проливане на кръв. Ако се съди по присъдата, съдът, слава богу, не се хвана на въдицата на нейното обяснение.

На 22 юни 2004 г. съдебно жури от 8 жени и 4 мъже осъди чудовището на доживотен затвор, а получудовището на 30 години затвор.



Мартен бе призната за виновна



в смъртта на двете момичета, а също като съучастничка в зловещите престъпления на мъжа си. (По случая 25 г. години затвор получи втори съучастник, наркоманът Мишел Льолевр, в съда обаче не бяха доказани подозренията за наличието на педофилска мрежа, ръководена от Дютру).

Случаят "Дютру" разтресе Белгия, пък и цяла Европа, особено източната й част, която по обясними исторически причини бе идеализирала западната част на Стария континент. Ясно е, че във всяко стадо има мърша, но трудно можеше да се приеме, че такива неща могат да се случат в една благоденстваща държава, която освен това е и институционалното сърце на Европа. Самите белгийците също не можаха да го приемат, не го приемат и досега - и доказателство е реакцията им по последното развитие на случая с Мартен.

На 28 август Върховният съд на Белгия потвърди решението от юли 2011 г. на трибунала за изпълнение на присъдите в град Монс за условно освобождаване на Мартен. И по този начин отхвърли жалбата на роднините на жертвите срещу освобождаването. Съгласно решението на трибунала в Монс, Мартен излиза от затвора и отива в манастира при спазването на строги условия (затова освобождаването е условно). Останалите 14 г. от присъдата тя ще прекара в манастира в село Малон на 60 км югоизточно от Брюксел. Там тя ще работи по 4 часа пет дни, забранено й е да посещава районите на страната, където са живеели нейните жертви и роднините им, забранява й се също общуването с медиите. Ще може да излиза от манастира само под надзора на монахините. Освен това тя е длъжна да изплаща компенсации на роднините им. Всъщност, удолетворената молба за помилване бе четвъртата поред на Мартен, като първоначално тя искаше да бъде пратена във Франция. Там обаче не се намери манастир, който да прибере такава личност.

Защо съдът в Монс и Върховният съд са се решили на такава антимярка, макар да знаели, че тя ще бъде посрещната на нож от засегнатите лица, а и от обществеността като цяло? Свръхлибералното белгийско законодателство позволява освобождаване на осъден, ако е излежал една трета от присъдата, проявил е добро поведение и приеме да спазва определени условия. Случаят "Мартен" отговаря и на трите условия.

Има обаче и друг момент, който опира вече до ценностната система и до приоритетите на едно законодателство. "За да бъде ефективна, наказателната политика



трябва да предложи и положителни мерки за затворниците



- мерки, които трябва да се контролират и спазват", заяви Ерве Луво, председател на Съюза на магистратите на Белгия. Очевидно белгийското правосъдие смята, че на един престъпник трябва да се даде шанс да се поправи, духовно да се пречисти и като нов човек един светъл ден да се върне в обществото - сякаш не е убивал деца.

Пред "Евронюз" адвокатът на Мартен Тиеро Мори заяви, че в затвора тя е станала много религиозна: "Става дума за човек, който иска да направи колкото се може повече, за да изкупи вината си". Очевидно тезата му, че 14 години зад манастирските стени неговата клиентка ще търси изкупление за престъпленията си, е приета и от съда.

Манастирът пък заяви, че е приел получудовището заради християнската доктрина за опрощението. "Смятаме, че никой няма да спечели в нашето общество, ако на насилието се отговори с насилие и това се превърна в лавина", гласи становището на манастира. Очевидно съдът е приел и тази гледна точка, макар че Белгия е светска държава и съдебната власт не би трябвало да има нищо общо с религията.

Въпросът е дали човек с такива злодеяния е годен за катарзис и заслужава да му се даде шансът да се реинтегрира в обществото. Защото шестте момичета не са единствената плячка на Дютру и на бившата му половинка. През 1989 г. те бяха осъдени за отвличане на 5 момичета, които той е изнасилвал. Тогава той получи 13.5 години затвор, а тя 5 години. Но три години по-късно двамата бяха освободени заради добро поведение и поредната амнистия на правосъдното министерство. Близо три години след това започнаха да изчезват момичета в районите на Шарлероа, където са били къщите на Дютру. Както и да се разиграва цялата трагедия с 6-те момичета, описана по-горе. И макар психиатри да уверяват, че Мартен няма да извърши нови престъпления, биографията й говори точно за обратното - тя е рецидивистка, съучастничка в педофилски деяния. Трудно е да се повярва, че такъв човек ще търси и намери изкуплението зад тихите манастирски стени.

Между другото



отношението към Мартен окуражава и самия Дютру



Роднините на жертвите му се страхуват, че един ден той също може да се окаже условно свободен: "Той е убеден (че това ще стане) и смята, че също заслужава шанс да се реинтегрира в обществото", заяви адвокатът му Рони Бодевийн.

Със своето либерално законодателство Белгия се вписва в глобалната тенденция за по-милостиво отношение към престъпността (отмяна на смъртната присъда, по-леки присъди, затвори "хотели"). Дали обаче това е здравословно и за правосъдието, и за обществото като цяло?

Решението на Върховния съд бе посрещнато с гняв както в Брюксел, така и пред манастира в село Малон, където Мартен вече бе преместена. "Позор", скандираха 2000-те протестиращи пред сградата на Върховния съд. "Има само една дума за случилото си - това просто е абсурд", заяви Пол Маршал, баща на една от жертвите. "Мартен на няколко пъти лъжеше, тя не даде ключа за разбирането на нейната роля. Минаха 16 години, а нейните жертви и близките им и досега не знаят как точно тя е участвала в тази чудовищна история", твърди адвокатът на едно от безутешните семейства Жорж-Анри Боатие. "Тази жена представлява заплаха за обществото. Въпреки зловещото си минало, тя се възползва от пролука в законодателството на Белгия, което позволява да се иска предсрочно освобождаване", сподели Жан-Дени Лежен, бащата на Жули, едно от двете момичета, които Мартен е оставила да умрат от глад.

Наистина, ако търси истински катарзис, ще се възползва ли тя от вратичките в закона? Родителите на жертвите просто не вярват в изкуплението на престъпничката - на процеса



тя не бе показала никакво разкаяние



Те обаче подеха кампания за промяна на законите, особено в онази им част, която засяга присъдите с право на намаление.

"Какво ли престъпление трябва да извършиш, за да излежиш пълната присъда", чуди се Пол Маршал. По думите му оцелелите и близките на жертвите на престъпления трябва да имат по-голяма роля при обсъждането на случаите за предсрочно освобождаване. "Искаме фундаментална реформа на правосъдната система...и повече права за жертвите (при съдебните решения)", посочи пред журналисти Жан-Дени Лежен. Той настоява потърпевшите и близките им да имат по-тежка дума, когато се разисква колко дълго осъдените трябва да останат зад решетките. Адвокатът на едно от семействата на убитите момичета Жорж-Анри Ботиер заяви, че роднините ще се оплачат пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург, защото тяхното мнение не е било чуто от съда в случая с Мартен.

Между другото, на срещи с премиера Елио ди Рупо и Анеми Тюртелбом роднините връчиха предложения за промени в законодателството. Те настояват спрямо престъпници като Мартен да няма условно предсрочно освобождаване. Премиерът заяви, че дори това да се приеме, то няма да бъде приложено към Мартен, защото законът няма обратна сила. Пред в. "Соар" обаче Анеми Тюртелбом заяви, че се работи по въпроса някои присъди да не бъдат подлагани на помилване. Според "Евронюз" министерството подготвяло и поправка, според която осъдените да не бъдат пускани, докато не излежат две трети от присъдите си. Всеки случай по думите й започват междуведомствени обсъждания по предложенията на роднините. Благодарение на тях белгийското правосъдие може и да спре с обгрижването на закоравели престъпници.

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Протестна демонстрация в Брюксел срещу условното предсрочно освобождаване на Мишел Мартен. Тази жена държи плакат със снимки на жертвите на педофила Дютру и на Мартен.
19
2619
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
04 Септември 2012 21:37
Умреме да плачем на чужд гроб.
04 Септември 2012 23:20
когато твоето момиченце бива изнасилвано, пребивано и оставено да умре от глад под земята ще видим какво ще напишеш. Осъзнай се, защото с думите си ставаш съучастник в сатанинското деяние!
04 Септември 2012 23:31
Г-н Хайтов, по-полека ако обичате,
случайно знам за какво става въпрос, жената я освобождават(преместват в църковен приют) в съгласие с действащите закони, след като е излежала 16 години.
Не казвам, че е правилно, впрочем и никой в Белгия не го казва, просто се постъпва съгласно закона. Поради очевидния проблем, законът ще бъде преразгледан и по всяка вероятност променен.
Та, поантата ми е, че законът се спазва, добър или лош. Когато го докараме то там, може да критикуваме. Разбира се линчът е алтернатива, но дори и тя не работи у нас.
05 Септември 2012 00:29
Пресушила е бунаро и затова искат да се отърват от нея.Но може да планират и другия вариянт брала гъби и се отровила.
05 Септември 2012 00:33





Zdran,че то всичките присъди в Б/я са въз основа на съществуващите закони.За кво тогаз фъргаме къчове с/у Съдебната система? Щото знайно е ,че не тя прави законите.
05 Септември 2012 00:46
Да, престъпленията са чудовищни. Но наистина ли трябва да отписваме напълно възможността за превъзпитание, за някакво духовно развитие у престъпниците, дори и онези, които са направили чудовищни престъпления. Това, струва ми се, е презумпцията на закона. Защо тогава просто не ги убиваме - единствено заради възможността от съдебна грешка ли?
05 Септември 2012 01:22
А възмездието?
Защо отбягваш да коментираш чувствата на близките на поруганите и мъртви деца?
Остави я тая ненормалница.
Постави си на мястото на близките.
Мислиш ли, че прекараните 16 години в белгийски затвор са достатъчно възмездие?
05 Септември 2012 01:43
А личното ми мнение е, че тая никаквица заслужава смърт.
На площада.
С камъни.
Правила го е и преди и не се е разкаяла, нито е поискала прошка от близките.
Значи ѝ е харесвало.
Спирам да пиша под тая тема.
05 Септември 2012 01:57
Мислиш ли, че прекараните 16 години в белгийски затвор са достатъчно възмездие?

Наистина не зная. Но все пак влязла е в затвора на 36. Сега е на 52.
Може да се е променила. Ако не се е променила, дали ще се промени на 68?
Но ти си отговорил сам на въпроса ми (който е и твой незададен възпрос): имат ли право хората, направили чудовищни престъпления на духовно развитие. Отговорът ти очевидно е "не".
05 Септември 2012 02:02
А имат ли право близките на възмездие?
Това попитах първо.
Но ти не отговаряш, умислен да духовното развитие на едно чудовище, почернило десетки животи.
Може би защото отговорът ти е "не"?
05 Септември 2012 02:08
А имат ли право близките на възмездие?
Това попитах първо.
Но ти не отговаряш, умислен да духовното развитие на едно чудовище, почернило десетки животи.
Може би защото отговорът ти е "не"?

Близките имат право на възмездие. Възмездието е наказанието.
Но, дали близките се чустват възмездени от тези 32 години? Количеството години ли определя качеството на възмездието?
Ако сега от затвора излизза същият човек, който е влязъл, очевидно възмездие не е въздадено. Но, ако човекът не е същия?
===
Не адвокатствам на тази жена. Здран отбеляза, че законът се изпълнява. Несъмнено авторите на закона надали са имали предвид случаи като този.
Но несъмнено са имали предвид възможността и правото на един човек да порасне, на едно чудовище да се очовечи.
05 Септември 2012 02:32
Близките имат право на възмездие. Възмездието е наказанието.
Но, дали близките се чустват възмездени от тези 32 години? Количеството години ли определя качеството на възмездието?
Ако сега от затвора излизза същият човек, който е влязъл, очевидно възмездие не е въздадено. Но, ако човекът не е същия?

Наказанието е 30 години.
Чудовището излиза след излежани половината, и отива на курорт.
Близките явно не се чувстват овъзмездени, и това личи от реакциите им. Сигурен съм, че и от присъдените 30 години също не са били доволни.
И да, при законодателство, което е отрекло смъртната присъда, количеството години може да определи качеството, ако годините са доживот и при строг режим.
Това е наказание.
И да, знаем и сме чували, че дори и хора, извършили ужасни престъпления, могат да излязат променени.
Но могат и да излязат същите, какъвто явно е случаят с чудовището.
Парадоксално е, че в повечето правосъдни системи се мисли повече за духовното извисяване на някое чудовище, а не за чувствата на близките.
Как ли се чувстват хората, които до един момент са били лоялни поданици на дадена държава, а изведнъж тази държава ги предава, като се подиграва с чувствата им? Дали ще продължат да бъдат лоялни и как ще се отрази тази несправедливост на душевния им мир и извисяване?
05 Септември 2012 02:37
Бонго, това наистина е всичко за тази вечер.
Ще продължим друг път.
Не се засягай от резкия ми тон, нищо лично - аз съм си един подуенски чвор.
Лека нощ.
05 Септември 2012 09:27
Такъв грях не се опрощава а в случая целта на затвора е да изолира индивида за да се предпази обществото, защото за такова деяние възмездието може да е само едно.
05 Септември 2012 11:16
За такова деяние не може да има никаква друга присъда освен умъртвяване по особено жесток начин. Моментално и публично.

Иначе обществото ни е обречено.
05 Септември 2012 12:34
Надали някой ще отрече правото на един човек да се промени духовно. Иначе влизаме в противоречие със здравия разум. НО това няма нищо общо с отказа от правосъдие. И не са само чувствата на близките. Основна е неизбежноста на наказанието, адекватното възмездие за онези които дръзнат да сторят зло. Започнем ли да рушим тези основи, то идеята за правова държава какавато я познаваме сега ще се срути. Това e озверяване в чиста форма.
Да не говорим, че един съкрушен човек (за каквато я представят) последната му грижа ще е дали ще живее в затвора или извън него. Защото ако се е променила и е осъзнала чудовищноста на постъпката си те трябва да я пазят от самоубийство а не да я пращат на санаториум.
05 Септември 2012 14:11
Постави си на мястото на близките

Ни бих искала, то кой ли би, но ако всичко изложено по-горе е вярно дума по дума, на мястото на близките щях да намеря начин да я гръмна. Мислете си каквото искате. Правосъдието и законодателството (и нашите под чужд натиск) са дотолкова изкривени и перверзни, че се грижат повече за правата на престъпника, отколкото за жертвите. Нещата са докарани дотам, че се защитават педофилите и убийците рецидивисти на практика, вместо да се защити обществото от тях, какъвто е и смисълът на присъдите в случая. Защитават се правата на кучетата, а не на разкъсаните от тях хора (някой да е осъден и наказан за смъртта на професора, наръфан от глутница посред столицата ни). Мисля, че все по-засилващият се натиск да ни накарат да приемаме перверзното за правилно, хуманно и милосърдно, няма да свърши добре. Ако съдийските осемгодишни деца някой ги отвлече, системно изнасилва и накрая умори от глад, дали тези съдии щяха така безкористно да вярват в нравствения катарзис на тази рецидивистка? Силно се съмнявам (надявам се, че въпросните съдии все пака не са били скрити педофили или явни хомота). Поне да ставаше дума за единичен случай, да приемеш, че се е подвела или изпаднала в умопомрачение, а то - поприще и поминък...
05 Септември 2012 16:10
докъде я докарахме...
05 Септември 2012 16:13
В Туркменистан няма смъртна присъда,но...ако се наложи да влизаш за нещо за което заслужаваш такава ти дават 25 години.И...или събираш памук в пустинята и пиеш само солена вода,щото друга няма и така 25 години,или...ти дават пандиз,чийто таван е не по-висок от 1,30м.Нито можеш да се изправиш нито да се изпънеш,трябва пак да легнеш...и така 25 години. Нека тая тарикатка да отиде там да се покайва.Ония ми ти примати ще и покажат,как се кърпа дърпа...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД