Преди време десетки казаци бяха готови да се откажат от руското си гражданство заради корупцията и местните велможи в Ставропол. |
Преди време малкото градче Новоалександровск бе разтърсено от убийство,
което предизвика сериозни последици. Градът с 25 000 жители се намира в южния Ставрополски край, който граничи с размирната Чечения. Именно в Ставропол се възроди казашкото движение през 90-те години и е всъщност родното място на казачеството. Атаманите им управляват общност от около 150 000 души. Те са известни със старите си военни униформи от царско време, конете, привързаността към църквата и патриотичния дълг към Русия. През февруари 2008 г. спокойният Новоалександровск бе разтърсен от убийството на местния популярен атаман Андрей Ханин, който бе застрелян с пет куршума от упор и всички решиха, че това е отмъщение срещу местните кавказци. 34-годишният патриот, уважаван от по-голямата част от населението, дълго време се бореше за екологичното благополучие на града. Главният "враг" бе местният комбинат за обработка на меса на предприемача Тимур Гулуа, който е етнически грузинец. Комбинатът открито изхвърлял тонове местни боклуци в реката Расшеватка. А Ханин предприемал партизански акции на територията на комбината и заснел голям брой снимки и видеоматериал за нарушенията. Той дори смятал да ги обнародва, но неговото разследване било прекъснато от петте изстрела в упор.
Именно заради това казаците от областта заплашиха,
че ще се откажат от гражданството си заради ужасяващата корупция в Ставрополския край. Степните воини, както често ги наричат, били отчаяни от безхаберието на местните власти в борбата срещу ширещата се корупция и дори написаха писмо до федералните власти в Москва. Казаците се обърнаха за помощ и към бившия директор на Федералната служба за сигурност (ФСБ) Николай Патрушев в борбата си срещу корупцията. Те се оплакаха, че не е открит убиецът на Ханин и не са наказани чиновниците, които са извършили доказани длъжностни престъпления. Като например бившият областен управител на Новоалександровския район Николай Герасимов, който бил уволнен за нецелесъобразно използване на пари от бюджета и после отново бил назначен на висока длъжност. Властите в областта също така си затваряли очите за нарушенията на чиновниците, които трябва да осъществяват контрол за екологичните и санитарните норми в областта. Едва след радикалните действия на казаците били предприети действия срещу местната корумпирана власт, но убийците на атамана така и не са открити.
Две години по-късно нов скандал разтърси страната, който продължава и досега. В неспокойния руски регион Приморие органите на реда съобщиха за специална операция за ликвидирането на банда, която нападала и убивала сътрудници на местното МВР. По време на акцията двама от заподозрените - Андрей Сухорада и Александър Сладких, се самоубиха, а други двама - Владимир Илютиков и Александър Ковтун, се предадоха. Всички младежи са от неизвестното доскоро селце Кировский на възраст между 20 и 24 години.
Тази история буквално взриви руското общество,
което изнемогва от продължаващия произвол на руските органи на реда, независимо от многогодишните опити на МВР да се изчисти от корумпираните служители. През 2008 г. буквално нямаше седмица, през която медиите в Русия да не разкриват страшни престъпления на униформените, като в много случаи се стига до убийства на невинни граждани, схеми за изнудване с големи суми пари и цели организирани банди от хората в пагони, които понякога действат по-брутално и от руската мафия. Така от Приморския край започнаха да постъпват съобщения за нападения срещу милиционери (сега полицаи) от страна на група младежи, при което бе намерен застрелян местният квартален Александър Карасев. Два дни по-късно в съседния Яковлевски район неизвестни открили огън по патрулна кола на милицията, при което бе ранен един от органите на реда. През нощта на 8 юни в село Хвалинка била направена на решето друга кола на КАТ, при което бяха ранени двама милиционери. По-късно от МВР заявиха, че групата била отговорна за нападения срещу униформени във Владивосток през февруари същата година, когато бе убит един милиционер, а друг - тежко ранен.
Представители на МВР подчертават, че "тези хора са извършили престъпленията си не заради някаква идея, а просто, за да навлекат ужас на обществото". "Те искаха да се почувстват господари на живота и при това да не изпуснат своя користен интерес", заяви говорителката на милицията в региона Аврора Римская. Тя разкри, че са били задържани още двама младежи - Роман Савченко и Максим Кирилов, които помагали на своите приятели с храна и информация. В момента младежите, които са по-известни като "Приморските партизани", очакват вече втора година да бъдат съдени, но това все не се случва, защото съдът не може да намери 12 съдебни заседатели, тъй като случаят е разделил местното общество. Едни смятат младежите за герои, борци с корупцията и произвола на полицията. Други обаче ги обвиняват за връзки с организираната престъпност и ги смятат за обикновени бандити.
Преди дни пък се стигна до още по-фрапиращ протест
на обикновени хора. Инициативен комитет от жители на московското предградие Домодедово обявиха намеренията си за създаване на автономна република, която все пак ще влиза в състава на Русия. Те дори вече са се обърнали към официалните власти на Европейския съюз за признание на правото им на самоопределение. Жителите на градчето, разположено на около 37 км от Москва, твърдят в заявлението си, че руските власти "са нарушили принципите на демократичното общество", игнорирайки резултатите от референдума от 2007 г., когато почти 100% от местните хора са гласували против изграждането на платена магистрала в района. В резултат на започналия през 2009 г. строеж цялото село е заплашено от събаряне, за да мине пътят. Искът цитира и жителите на две села в региона, едното от които е напълно лишено от водоснабдяване "заради корумпирани чиновници", продали местната водонапорна кула. Жителите на другото село пък са напълно "лишени от правото да посещават околните гори, да събират гъби или да се къпят в езерото, защото всичко принадлежи на олигарсите, които искат пари за преминаване".
Нови проучвания сочат, че над 60% от руснаците одобряват управлението на президента Владимир Путин на фона на анархията от времената на неговия предшественик Борис Елцин. Социолозите обаче отчитат, че все повече хора в Русия искат радикални мерки срещу корупцията и привилегированите богаташи - казано с прости дума, искат "промяна". Ако това не се случи скоро, съпротивата срещу апатията на властите ще расте и случаите на "взимане на нещата в свои ръце" може да доведе до сериозен граждански трус.