:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,784
Активни 489
Страници 21,251
За един ден 1,302,066
Герой

Феликс Велики: трябва да се издигнеш много, за да видиш колко си малък

Със свръхзвуковия си скок австриецът Баумгартнер счупи три рекорда от ръба на Космоса
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Майк Тод, инженерът по животоподдържащите системи, пръв стигна до Феликс, след като австриецът се приземи.
Изправен на ръба на Космоса, над пустинята на Ню Мексико, Феликс Баумгартнер спира за момент. Прави малка стъпка вън от капсулата, след което пада 39 км надолу към Земята.

"Нашият ангел пазител ще се грижи за теб", казват от наземния контрол на мисията и мъжът, известен като Безстрашния Феликс, скача.

10 спиращи дъха минути по-късно австриецът се приземява, след като е развил скорост от 1342.8 км/ч и е подобрил 3 световни рекорда, ставайки първият в света свръхзвуков скачач, чупейки звуковата бариера с мах 1.24.

"Обичаме те, Феликс", ликува контролната зала, майка му Ева Баумгартнер се разплаква.

Баумгартнер, поставил рекорд за полет с балон на най-голяма височина и за скок от най-голяма височина, вдигна ръце за победен поздрав и благодарност към екипа на мисията.

Той носеше специален защитен костюм, предпазващ тялото му от влиянието на силно вариращите промени в налягането. Без него кръвта му щеше да кипне, а белите му дробове да експлодират.

"Докато бях там, горе, на покрива на света, се чувствах смирен, там не мислиш за подобряване на рекорди", каза по-късно на пресконференция Баумгартнер. Призна, че всичко, за което мислел тогава, било да се върне на Земята жив, но добави: "Понякога трябва да се издигнеш наистина много нависоко, за да видиш колко си малък" .

След два отменени опита миналата седмица мисията получи зелена светлина в неделя сутрин благодарение на благоприятното време. Баумгартнер бе издигнат в кристално ясното небе с гигантски балон с обем 850 000 куб. м и дебелина на материята, равняваща се на една десета от дебелината на найлонова торбичка. Балонът носеше капсула, в която седеше Баумгартнер.

Когато достигна нужната височина, Баумгартнер направи проверка по списък от 40 точки на всички стъпки и дейности, свързани със скока, заедно с ментора си Джо Китингър, предишния рекордьор за постигната най-голяма височина на полет с балон.

Имаше известни тревоги, защото отоплението на визьора му не работеше и видимостта му бе ограничена. "Много е сериозно, Джо. Като издишам, и се замъглява много... не усещам затопляне", каза той на Китингър.



Въпреки това обаче те решиха да продължат,



рекордните 8 млн. души наблюдаваха излъчването на живо по YouTube.

Двата часа и половина пътешествие нагоре към Космоса, по време на което Земята вече се виждаше като сфера, а небето потъмня, контрастираше с далеч по-стремителния път обратно надолу.

3 камери, прикрепени към скафандъра на Баумгартнер, запечатаха продължилото му повече от 4 минути свободно падане, което не успя да подобри рекорда за продължителност на свободно падане, след това заснеха и отварянето на парашута.

Успехът на мисията, както и дизайнът на скафандъра дават основание да се смята, че астронавтите ще могат да оцеляват на голяма височина при инциденти и катастрофи от типа на тази, споходила совалката "Калъмбия" през 2003 г.

Главният лекар в екипа на Баумгартнер бе д-р Джонатан Кларк, чиято съпруга Лоръл Кларк загина при катастрофата на "Калъмбия". Сега Кларк се е посветил на подобряването на шансовете за оцеляване на астронавтите при инциденти на голяма височина.

Баумгартнер стана известен с различни дръзки експерименти. Бившият десантчик е скачал с парашут от сгради и планини, веднъж дори скочи в пещера с дълбочина 183 м. Като подготовка за скока от ръба на Космоса той направи два опита със свободно падане - първия през март от височина 21 640 м, втория - през юли от 29 565 м. Нито един от тях обаче не може да се сравни със скока му в неделя над Розуел - подходящо подбрано място заради връзката с извънземните.



Той преследваше 5 различни рекорда



- първият човек, който ще счупи звуковата бариера при свободно падане, скок със свободно падане от най-голяма височина, полет с балон на най-голяма височина, най-дълго свободно падане, освен това се смята, че платформата за скока му е най-големият управляван балон в историята.

Мисията, подготвяна 7 години и спонсорирана от напитките "Ред бул", счупи два от рекордите на Китингър. Пенсионираният полковник от ВВС на САЩ държеше рекордите за най-голяма височина и скорост. През 1960 г. Китингър скочи от 30 577 м.

Ето защо съвсем подходящо беше в слушалките на Баумгартнер, докато бе над Земята, да звучи единствено гласът на 84-годишния Китингър.

На въпрос какво би искал да направи след този експеримент Баумгартнер отвърна: "Искам да вдъхновя поколението. През следващите 4 години искам да седя на мястото, на което е Джо Китингър. А там да е младо момче, което ми иска съвет, защото иска да подобри моя рекорд".

Баумгартнер споделя, че най-вълнуващият момент за него бил, когато стъпил на ръба на капсулата, "на върха на света". И добавя през смях: "Най-красивият момент бе, когато се приземих и се появи Майк Тод (инженерът на животоподдържащите системи, облякъл Баумгартнер в специалния костюм), смееше се като малко дете. Беше толкова щастлив, че съм жив", допълва австриецът и казва, че се почувствал като син на Тод.

"Светът в момента се нуждае от герой и ето го Феликс Баумгартнер", каза на пресконференцията Тод.

Смях на пресконференцията предизвикаха думите на Китингър: "Бих искал да отправя специален поздрав с един пръст на всички, които казваха, че Баумгартнер ще се разпадне, докато преодолява звуковата бариера".

Това ще е последният ми скок, казва Баумгартнер. Той е обещал да се укроти и да се наслаждава на живота с приятелката си Никол Йотл. Ще лети с хеликоптер на спасителни мисии в САЩ и Австрия.



БЪЛГАРСКИ СВЕТОВНИ РЕКОРДИ



Българските парашутисти 20 пъти са внасяли поправки в таблицата за световните рекорди. Седем от постиженията са направени през 1955 г. от Ю. Ангелова, П. Недялкова, Р. Костова, М. Кръстева, В. Ганчев, Ив. Нойков, Е. Шарков, Ст. Навущанов.

През 1959 г. Ст. Калъпчиев, Ф. Убликов и X. Илиев скочиха нощем с незабавно отваряне на парашута от височина 11 150 м. Ст. Калъпчиев извърши нощен скок с незабавно отваряне от 13 710 м.

Двадесетият световен рекорд бе завоюван за България от X. Илиев, Ф. Убликов и Ч. Джуров на 28.III.1965 г. - групов скок от 13 198 м с незабавно отваряне на парашута.

Т. Попов пък изравнява абсолютния рекорд на румънския парашутист Г. Янку на единичен комбиниран скок от 1000 м - при двата скока разстоянието е 0.00 м. Ив. Каракашев повтаря постижението на съветския парашутист Раков на единичен доцелен скок от 100 м - при двата скока разстоянието е 0.00 м.

--------

ВСИЧКИ СВЕТОВНИ РЕКОРДИ НА БЪЛГАРСКИ ПАРАШУТИСТИ

Групов комбиниран скок от височина 1500 м за мъже - поставен на 30.IX.1960 г. от Г. Гълъбов, К. Воденичаров и К. Захариев. Средно разстояние 1.78 м.

Групов комбиниран скок от 600 м за жени - поставен на 19.IV.1966 г. от Д. Андреева, М. Миленова и М. Спасова. Средно разстояние 2.07 м.

Нощен височинен единичен скок за мъже - поставен на 28.VIII.1966 г. от Иван Крумов. Височина - 15 713 м, разтворил парашута на 869 м, или свободно падане 14 840 м.

Дневен единичен височинен скок без забавяне на отварянето - за мъже, поставен на 28.VIII.1966 г. от Чавдар Джуров. Височина 15 463 м.

Групов доцелен скок от 600 м за жени - поставен на 20.VIII.1966 г. от М. Миленова, Н. Жекова и Д. Андреева. Средно разстояние 0.62 м.

Групов комбиниран скок от 1500 м за жени - поставен на 20.VIII.1966 г. от Н. Жекова, М. Миленова и Д. Андреева. Средно разстояние 0.83 м.

Единичен доцелен скок от 1000 м за жени - поставен на 17.VIII.1966 г. от Д. Андреева. Абсолютен рекорд: при двата скока разстояние 0.00 м.

Единичен доцелен скок от 1500 м за жени - поставен на 20.VIII.1966 г. от М. Миленова. Среден резултат от 2 скока 0.26 м.

 Баумгартнер току-що се е приземил след скока от 39 км височина над Розуел, Ню Мексико. Заради приликата му с космонавт и слънчевата му усмивка много медии го сравниха с Юри Гагарин.
 Скокът от ръба на Космоса
23
3408
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
15 Октомври 2012 19:58
единичен доцелен скок от 100 м

Баумгартнер пасти да яде
15 Октомври 2012 20:06

ВСИЧКИ СВЕТОВНИ РЕКОРДИ НА БЪЛГАРСКИ ПАРАШУТИСТИ


Не са всички! Не сте си написали домашното!
Лошо, Седларов, лошо!
15 Октомври 2012 20:17
Всъщност, най- големият герой в постижението / спор няма, че е постижение! / е... балонът. Не се шегувам. Повърхнината му на 40 км височина е била повече от 60 000 квадратни метра! Такова нещо, което не се е издуло в някое малко "петно", което да се спука и да върне Баумгартнер още от половината път, се постига изключително трудно. Толкова трудно, че предишният рекорд не е могъл да бъде надминат десетилетия
15 Октомври 2012 20:25
Гардиан нещо... а? Спомнете си:

Натисни тук

Той се издигна не за да скочи. Айде помнете малко. И за какво беше всичко (или нищо!) - помните ли?

Сега няма за какво.

15 Октомври 2012 20:56

Забавих се, защото търсих дали наистина Гардиън е напечатал такава боза.
Оказа се, че да.
Наистина голям проблем на Запада е липсата на герои. И се принуждават с ерзаци да запълват момчешките блянове.
А бяха времена, когато това не минаваше, The Hero трябваше да бъде истински.
15 Октомври 2012 22:03
Текстът под видеоклипа в началото на статията:
Австриецът Феликс Баумгартнер постави два световни рекорда, като извърши свободен скок от 39 километра височина и преодоля скоростта на звука 1,24 пъти.


1,24 пъти скоростта на звука може единствено да се превиши!
15 Октомври 2012 22:20
Ма какъв австриец, той е македонец! Четете бре, пресата на макетата
15 Октомври 2012 22:27
Пропуснали са и Георги Гълабов-гълабето го наричаха.Той беше шампион и наш трениор на Бужурище.Все още му паза снимката когато ни водеше към самолета.Над 85 метра падаш в секунда.След това тишина и се чуваш с другия на на 200 метра от тебе каточели говори пред тебе.Браво на шампиона.Това са хора обикновени и не са важни каточели са богове.Изключително скромни хора са парашутистите.
15 Октомври 2012 22:35
бравос
което доказва че землените са мазохисти по природа
да се убеждават от собствен опит че Животът на Земята е прекрасен и единствен
15 Октомври 2012 22:42
Велик човек ! Кой направи отбора дето взе световна титла в Атланта?
...Но не можа да си сложи антената за телевизията.

Също така доколкото знам височинните рекорди на Димитринка Андреева сякаш не са описани.
15 Октомври 2012 22:47
Онемях от "мнението" на Дончовци. Това не може да бъде вярно. Тази нация бодро крачи към закриване. Въпрос на време. :-((
15 Октомври 2012 22:49
(снимка: натиснете тук)
16 Октомври 2012 00:22
Не минават тея номера по авренско. Скочил, голям праз
Доката е скачал от покрива на гаража, за него - света, и какво?
16 Октомври 2012 05:45
Любка Аргирова и Ани Попова също беха известни през 1964 година като Полковник Калапчиев които умре от глупост.Изпробваше руските парашути пд-47 от 72 кв.м.За да докаже колко е качествена руската техника като зипа скочи без резервен парашут от 48 кв.м.Една от шпулките блокира и парашута му не се отвори.Бог не наказва когото мрази.Той само му вземе разума които му е дал и така сам свърши.
16 Октомври 2012 07:38
Наистина голям проблем на Запада е липсата на герои. И се принуждават с ерзаци да запълват момчешките блянове.
А бяха времена, когато това не минаваше, The Hero трябваше да бъде истински.

Искаш да кажеш, че за разлика от това Изтока гъмжи от герои. Скачат, далдисват или пък драпат по върховете. Нещастието, Доне, е да си продадеш перото. Нищо по- лошо от това...
16 Октомври 2012 09:36
myrmorko
15 Октомври 2012 22:03,
Ама що се чудиш? Мислиш ли, че като пишат нещо, се и опитват да го разбират?


16 Октомври 2012 09:48
Дорис, как да няма за какво?!? Ами славата македонска?
(снимка: натиснете тук)
16 Октомври 2012 10:51


Искаш да кажеш, че за разлика от това Изтока гъмжи от герои. Скачат, далдисват или пък драпат по върховете.


Не, не искам това да кажа. Изтокът е в още по-голяма криза.
Просто след "Смъртта на героя" на Ричард Олдрингтън има само един, който будеше блянове у момчетата.
Но той, за жалост, умря.
16 Октомври 2012 11:00
Рики Еповери
Съвършено точно.
Включително и при генетично вродената ни неспособност да си избираме и излъчваме лидери и да ги оценяваме.... И да се обединяваме около общи приоритети - ние изобщо не сме годни даже да осмислим непосредствените си интереси и цели.
16 Октомври 2012 13:38
А дали с такива балони няма да е по-евтино извеждането на някакъв тип совалка в космоса.А и пилота да се връща на свободно падане.
16 Октомври 2012 13:44
Включително и при генетично вродената ни неспособност да си избираме и излъчваме лидери и да ги оценяваме.... И да се обединяваме около общи приоритети - ние изобщо не сме годни даже да осмислим непосредствените си интереси и цели.


Това не е въпрос на генетика. Въпрос на възпитаване на ценности е.
16 Октомври 2012 14:27
.
16 Октомври 2012 17:45
бонго-бонго

Уви, след 500 години - сиреч, 20 -25 поколения нещата вече са записани в гените. Примерите се сипят ежедневно....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД