Красимира Медарова е завършила право в СУ "Св. Климент Охридски". В момента е съдия в Софийския апелативен съд, като преди това е била в Софийския районен и Софийския градски съд. Начело на ЦИК е от 2011 г.
- Г-жо Медарова, какви са възраженията на ЦИК по готвените промени в Изборния кодекс, които засягат работата ви - вече изпратихте негативно становище до правната комисия в НС?
- Част от промените произтичат от практиката от проведените общи избори през 2011 г. и по принцип са предложения в правилна посока. Такива са липсата на 2/3 мнозинство в комисията, създаването на собствени интернет страници на общинските избирателни комисии, приемане на правила за работата на избирателните комисии, публикуване на списъците на заличените лица, придобили гражданственост като забранителни списъци, създаването на регистри на застъпниците и други предложения. Промените не уреждат взаимоотношенията между ЦИК и МС с придобиването на новия статут на комисията. Не е уреден въпросът с несъвместимостта на членовете на комисията и заеманата от тях длъжност по трудово и служебно правоотношение. Предвидената промяна ЦИК да стане първостепенен разпоредител с бюджетни средства изисква промени в начина на управление на комисията и съответната ресурсна обезпеченост. Тъй като сега ЦИК е колегиален орган - решенията се взимат с 2/3 мнозинство без изключение, това не е удачно за работата на юридическо лице първостепенен разпоредител с бюджетни кредити, която е оперативна дейност. В тази връзка считаме, че е удачно да се запази статутът на комисията като колегиален орган с изчерпателно уредени правомощия, а администрацията към ЦИК да има статут на самостоятелно юридическо лице.
- Това ли е основното притеснение в промените на кодекса?
- В становището, което сме изпратили, не сме искали отлагане на промените в законопроекта, още по-малко заради изборите за народни представители. Там става въпрос, че е необходим подходящ срок, в който да се отложи влизането в сила на промените с месец или два - с цел тяхната обективна реализация. Става въпрос за промени, които са свързани с дейността на ЦИК и изискват технологично време да бъдат осъществени. Давам за пример назначаването на администрацията - това става с провеждане на конкурси, както и прякото излъчване заседанията на комисията в реално време - необходимо е да се предвиди техника, подходящо оборудване. На настоящия етап нямаме пълна яснота относно залата, в която ще заседаваме и съответно няма как да поемем ангажимента за видеоизлъчване на заседанията и всички останали задължения, които ще ни бъдат вменени.
- Предупреждавате, че няма да можете да вършите работата си с предложението администрацията да е не повече от половината членове на комисията, което е 10 души?
- В настоящия момент към ЦИК няма действаща администрация, такава е законовата уредба. В общия законопроект е предвидено да се създаде изборна администрация. Т.е. тези промени възлагат сериозни функции на ЦИК и я натоварват с големи очаквания. В същото време се предвижда един оскъден финансов и човешки ресурс, тъй като със създаването на самостоятелна администрация, което, ако се приеме, ще е съвсем ново правно положение, се налага да бъдат спазвани съвсем други закони - Законът за администрацията, Законът за финансовото управление и контрол в публичния сектор, и това само по себе си води към изискване за допълнителни щатни бройки. Един пример - функциите по одобрение, изпълнение, осчетоводяване и контрол върху разходите не могат да бъдат съвместявани и да се осъществяват от едно и също лице, т.е. по закон се изискват четирима.
- Какво имате предвид под това, че не са достатъчно ясно разграничени задълженията и правомощията на комисията, МС, областните и общинските управи?
- Няма разделение на ангажиментите по отношение на изборния процес с предвидената промяна ЦИК да стане юридическо лице. А по отношение на бюджета в общия законопроект са предвидени два режима при съставянето на бюджета на ЦИК в зависимост от това дали в календарната година се предвиждат редовни или предсрочни избори, или такива няма. Предвидено е, че ЦИК предлага собствен проект на бюджет само в годините, когато не се произвеждат избори. А в годините, които се провеждат, се съгласува само план-сметка, приемана от МС, като бюджет на комисията извън активния период не е предвиден. Не е уреден и въпросът с финансирането на частичните и нови избори, които се провеждат регулярно.
- Как да се реши казусът с невземането на решение без 2/3 мнозинство?
- Положителното е, че се предвижда решаване на проблема с липсата на 2/3 мнозинство. Предлага се, когато не се събере необходимото мнозинство и решението се счита за отхвърлено, то да се публикува на сайта на комисията, след което да подлежи на обжалване. При всички случаи считам, че подробното регламентиране на начина на обжалване на тези откази е от полза за работата на ЦИК.
- А трябва ли съдебен контрол върху всички решения на комисията?
- Мога да посоча решението на КС по дело № 4 от 2011 г., където е възприет принципът, че всички решения на ЦИК подлежат на обжалване. В конкретния случай обаче въпросът е, че изборният процес тече в кратки срокове и обжалването на решенията на комисията трябва да бъде предвидено също в тези кратки срокове, защото практиката на ВАС от предишните избори е част от решенията на ЦИК да подлежат на обжалване по общия ред пред административните съдилища при общите срокове.
- Можете ле да дадете конкретен пример?
- Един от примерите е решението за депозита на една от партиите за участие в изборите, за който имаше решение на комисията да не бъде възстановен. То беше разгледано от административните съдилища по общия ред и крайното решение пристигна доста по-късно след приключване на изборите.
- По отношение на промените за публичност на заседанията на комисията - вие и сега публикувате протоколи, но защо често в тях има "по-късно в заседанието", "обсъждания извън протокола" и т.н.?
- Приветствам предложението заседанията на комисията да се предават в реално време в интернет и да се публикуват стенограмите от заседанията. Възприела съм като принцип прозрачността в дейността на комисията. С видеоизлъчването и публикуването на стенографските протоколи ще бъде дадена възможност всички заинтересовани лица да имат достъп до работата на комисията. Хората ще имат възможност да чуят изказванията на всеки един член на комисията и се надявам да разберат какви са възможностите и по закон и правомощията на ЦИК.
- С какви по-големи очаквания сте се сблъсквали?
- В определени случаи има очаквания към ЦИК да вземе отношение по проблеми, които не са от нейната компетентност. Един от тези проблеми е този с избирателните списъци - ние не сме компетентен орган, който съставя списъците, и допуска поправки в тях. Те се съставят от общинските администрации и подлежат на обжалване по съдебен ред .
- Има ли големи въпроси, които според вас да не са отразени в настоящия законопроект за промени в Изборния кодекс?
- Това, което коментирахме с оглед на предстоящото решение на НС за провеждане на национален референдум, е, че в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, където е предвидено, че разпоредбите на ИК се прилагат субсидиарно, при провеждане на национален референдум не е предвиден активен период за работа на ЦИК. Не е възможно да се организира национален референдум, без да е предвиден активен период за работата на членовете на комисията.
- Какво означава това, да не би ЦИК да не работи по време на допитването?
- ЦИК ще работи при всички случаи, но тъй като членовете й изпълняват и други длъжности, те не са назначени в ЦИК, би следвало да се предвиди възможност те да се освободят от другите си длъжности и законова възможност да се ангажират с организацията на референдума.
- Какъв е проблемът със сградата на ЦИК и защо не приемате предложението да се нанесете в НДК?
- Предложените помещения в НДК не отговарят на потребностите на ЦИК. Липсва обособено помещение за заседателна зала, помещение за архива, включително и за книжата от отминалите избори през 2011 г. Не е предвидено помещение за приемане на книжата от избирателните комисии и за настаняване на преброител. Помещенията не са обзаведени и се нуждаят от ремонт, което изисква технологично време и за всички тези дейности трябва и бюджет. В същото време предстои решение за референдум, предстоят парламентарни избори и не е удачно по време на подготовката за тях ЦИК да се мести.
|
|