:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,070
Активни 547
Страници 21,537
За един ден 1,302,066

С едната ръка ГЕРБ запушва пробойни в бюджета, с другата прави нови дупки

Правителството твърди, че действа "принципно", но всъщност се разкъсва между обслужване на лобита и демагогия
Георги Ангелов
В последно време настана истинска какофония в говоренето на правителството по отношение на данъците и бюджета за следващата година с явни противоречия между отделните "говорители" по темата или дори в думите на един и същи човек!

Първо се обясняваше, че въобще не се обсъжда и не стои на дневен ред данък върху лихвите, което очевидно не беше вярно, но попречи на информираната публична дискусия. А после изведнъж данъкът се появи в правителствените законопроекти.

Второ, бюджет 2013, който беше "вързан" и стабилен без данък върху лихвите, изведнъж се оказа критично зависим от този данък. Според министъра на финансите данъкът се въвежда по принципни съображения и бюджетът няма нужда от тези пари. Но премиерът и Менда Стоянова казаха обратното, че парите от този данък вече са "наместени" в разходите.



Най-шокиращо беше твърдението на зам.-министъра на финансите



Владислав Горанов, според когото бюджетът щял да издържи всякак - и при 1.9% икономически растеж, и при 1%, че дори и при нулев икономически растеж! И тъй, имаме суперстабилен и брониран държавен бюджет, който може да издържи всяка тежка криза, но не може без данък върху лихвите.

Трето, в бюджета за 2013 г. пише, че ефектът от свързването на касовите апарати с НАП е само 40 млн. лева, докато министър Дянков говори за милиарди разкрити обороти. Че ако е толкова ефективна тази мярка, защо тогава се налагат нови данъци? Да се наблегне на облагането на сивата икономика - оттам да дойдат пари за бюджета.

Четвърто, Симеон Дянков аргументира данъка върху лихвите с това, че в България има плосък данък и всичко трябва да се облага. След което заяви, че всъщност той не подкрепял плоския данък и можело да се мисли за неговото премахване. Премиерът не закъсня и обясни, че понеже плоският данък е нисък, той не носи приходи в бюджета и не е социален. Което не му попречи да твърди, че ако социалистите не го бяха въвели, ГЕРБ щял да го въведе така или иначе.

Пето, и по отношение на спестяванията правителството успя да "защити" поне две противоречащи се гледни точки. От една страна, парите на спестителите спели в банките и с данъка ГЕРБ ще ги накара да ги изкарат и похарчат, за да се стимулира търсенето. В същото време се твърди, че данъкът няма да доведе до това парите да се извадят от банките и няма да се застраши стабилността. Как е възможно да твърдиш, че правиш нещо, за да изкараш парите от банките, а в същото време да твърдиш, че никакви пари няма да излязат от банките?

Въвеждането на данъка върху лихвите се аргументира с "принципна" позиция на ГЕРБ за премахване на данъчните преференции. Щеше да бъде прекрасно, ако беше вярно - но да не забравяме, че настоящото правителство въведе поне няколко преференции и попречи на други да бъдат отменени (например привилегията моряците да плащат само 1% данък и почти никакви осигуровки беше въведена от ГЕРБ). Само преди няколко седмици правителството одобри идеята държавата да субсидира чужди инвеститори, като им връща осигуровките, отново преференция, при това вредна. Къде е принципността по отношение на премахване на данъчните преференции, след като управляващите постоянно пробиват нови и нови дупки в данъчните закони, вместо да ги затварят?!



Другата аргументация "за" данъка върху лихвите -



твърдението, че лихвите са единственият необложен доход, е изключително далеч от истината - в данъчните закони има десетки преференции, които на стойност вероятно надминават половин милиард лева. В скорошен доклад на Министерството на финансите само изброяването на данъчните преференции отнема 61 страници! И дори не са включени всички.

Например ваучери за храна не се облагат с данък и осигуровки, тютюнопроизводители и земеделци намаляват с 60% данъчната си основа (т.е. ефективният данък за тях е 4%), ренти и аренди са освободени от данък, както и голяма част от печалбите на кооперации. Свободните професии ползват 40% "признати разходи", туризмът ползва по-ниска ставка по ДДС, някои семейства ползват облекчение за лихви по ипотечни заеми, доходи от финансови инструменти, застраховки, осигуровки, пенсии, помощи, продажба на недвижими имоти също не се облагат. Държавните служители не плащат осигуровки и т.н. Отделно са преференциите в имотните данъци.

Имаше преплитане и с т.нар. европейска практика. Значи, след като в западните страни има данък върху лихвите, трябва да го въведем и тук, но няма да въведем данък върху пенсиите, въпреки че и той е наличен в западните държави. Което навежда на мисълта, че се подхожда по-скоро избирателно и предизборно. Между другото по всички правила на облагане се облага положителен доход - а доходите от банкови депозити са около нулата, тъй като нивата на лихвите и нивата на инфлация в България в момента са почти равни. Нещо повече, през повечето от последните 20 години доходът от лихви е бил отрицателен в реално изражение, т.е. инфлацията е по-висока от лихвата и изяжда реалната стойност на спестяванията. Не е нормално да се облага нещо, което така или иначе вече е нулирано от инфлацията.

България е бедна страна, а бедните страни имат нужда от повече инвестиции във физически капитал, за да забогатяват. Местният източник на ресурс за инвестиции са точно спестяванията в банки, чрез които този ресурс се инвестира в икономиката. Да се говори, че спестяванията били пари, "изтеглени от икономиката", които "спят" в банките, и затова трябва да се облагат, е непонятно, защото без спестявания трудно ще се постигне развитие.



За плоския данък се получи най-невероятният "дебат"



Премиерът казва, че заради въвеждане на плоския данък нямало достатъчно приходи в бюджета, за да се води социална политика. На Бойко Борисов обаче явно не му е хрумнало да провери статистиката и да види, че всъщност плоският данък носи повече приходи, отколкото прогресивното облагане. Нещо повече, това е единственият данък, който носи повече приходи по време на кризата. Всъщност плоският данък е полезен за бюджета, носи му повече приходи, за да харчи за социална политика.

За огромното мнозинство от данъкоплатците (с малки изключения, предизвикани от кризата) плоският данък вече е донесъл спестяване спрямо предишните прогресивни данъци. Който не вярва, да вземе таблицата със ставките отпреди плоския данък и да изчисли колко би плащал по онези ставки. Връщане към високи прогресивни ставки на облагане няма да помогне нито на бюджета, нито на данъкоплатците, само ще насърчи сивата икономика. Да не говорим, че повърхностното жонглиране с такива важни въпроси като данъчната система е пагубно за имиджа на страната като място за инвестиции. Подобно жонглиране - само че с бюджетните дефицити и реформите, през 2010 г. причини поне две години удължаване на кризата в България.

Правителството твърди, че ще събере 120 млн. лева от данъка върху лихвите, въпреки че от началото на мандата си досега никога не е успяло да събере от вдигане на данъци толкова пари, колкото е заложило. Шоковото вдигане на акцизите в края на 2009 г. не донесе очакваните приходи. Осигуровките бяха вдигнати през 2011-а, а годината завърши с четвърт милиард непланиран дефицит, т.е. не бяха събрани заложените приходи от увеличението. Минималните прагове на самонаетите бяха шоково вдигнати и резултатът беше драматичен - 90 хиляди самонаети изчезнаха. А минималните прагове, любимата играчка на синдикатите, постоянно се качват - и то в кризата (над 50% увеличение за 4 години). Резултатът не е подобряване на благосъстоянието на работниците, а огромна загуба на работни места. При толкова печални резултати от вдигания на данъците досега защо властта си представя, че нещо различно ще стане с новите й идеи?

Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Според министъра на финансите данъкът върху лихвите се въвежда по принципни съображения и бюджетът няма нужда от тези пари. Но премиерът и Менда Стоянова казаха, че парите от този данък вече са "наместени" в разходите.
50
5872
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
15 Октомври 2012 21:05
В този "Институт Отворено Общество" колко "икономисти" получават кинти и от кого ?Щото имаше информация че Бюджета на РБ ги субсидира.Ако някой знае,нека да обясни,моля!
15 Октомври 2012 21:13
(например привилегията моряците да плащат само 1% данък и почти никакви осигуровки беше въведена от ГЕРБ).

В много европейски държави тази професия е изчезваща и е обявена за защитена
Така, че дори този 1% не съществува в някой държави
15 Октомври 2012 22:39
Между другото по всички правила на облагане се облага положителен доход
Ти да видиш! Човек купува Кой е виновен за кризата?. Хем е реализирал 12 лв. "отрицателен доход", хем е платил 2 лв. ДДС, а преди това е платил още 1.2 лв. ДОД.
Кое е точно правилото от "всичките правила" за начисляването на косвени данъци или имуществени? Да не би там данъкът да зависи от размера на дохода!?
Нещо повече, това е единственият данък, който носи повече приходи по време на кризата
Най-високи са приходите от ДДС - четири пъти повече от плоския данък; след това приходите от акциз - три пъти повече. Почти толкова са приходите при пенсионното облагане, опс осигуряване. А приходите от корпоративния данък винаги е бил два пъти по-малко ДОД, просто толкова си може бизнесът. Лошото е, че с такива икономисти-консултанти на зле отива.
Подобно жонглиране - само че с бюджетните дефицити и реформите, през 2010 г. причини поне две години удължаване на кризата в България.

Все пак има надежда все някога (Дано да не са още 20 години!) икономистите да почнат да мислят рационално.
15 Октомври 2012 22:43
този скоро не беше си получавал хонорара ...
16 Октомври 2012 01:08
Не ни трябват нови данъци! Трябват ни РЕФОРМИРАНИ и добре работещи държавни служби. Затова - ДА ИДВА КОСТОВ!
16 Октомври 2012 01:20
Не е нормално да се облага нещо, което така или иначе вече е нулирано от инфлацията.

Това означава ли, че и всички доходи трябва да бъдат намалявани с инфлацията преди облагане ?
16 Октомври 2012 01:25
А иначе данъчната ни система сега е повече от безпринципна и непоследователна. Например с осигурителните прагове се облагат реално неполучени доходи, които са под прага, а не се облагат получени доходи над прага. И още много много неща, част от които и в статията са посочени.
-
България има нужда от проста, неутрална, ефективна данъчна система - имаш приход - плащаш данък, имаш разход - приспада ти се. Ама от какво е прихода, за какво е разхода - това няма значение.
16 Октомври 2012 01:33
Ама от какво е прихода, за какво е разхода - това няма значение.

Светльо, как да не гласува човек за теб! Вземаш властта, правиш такива закони и ние започваме да отчитаме като разходи всички сметки в рестоанти и спа-хотели! Приспадаме си парите, похарчени за чорапи и долни гащи. А те, парите за долни гащи. ще са много защото голяма яденИ и пиИнИ ще пада.
16 Октомври 2012 01:42
Затова - ДА ИДВА КОСТОВ!
-> !
16 Октомври 2012 02:01
kotarak,

Бизнесът губи безвъзмездни 300 млн. лева заради чиновници
Вместо да взимат субсидии за иновативни проекти, фирмите ще се редят на опашка за заеми


-> !
16 Октомври 2012 02:09
Впрочем, макар и доста образни приказките на аполитичния са достатъчно точни - т.е. цялото дуднене за данъка, който има най-малко принос за бюджета намирисва по-скоро на отклоняване на вниманието. Колко е отворено обществото не знам, но наблюденията на автора всички ги виждаме и все повече ми се струва, че ГЕРБ въобще нямат представа какво става, самото финансово министерство май практикува говорене според настроението и нуждите на ПР-а, а дали въобще има някакъв сметнат бюджет и какъв е той остава държавна гербова тайна. Ако така ще правят сметките ами то правителство може да се направи от всичко - дори и от прасетата от някой свинарник - все тая ще е - пълна какофония. Е, ГЕРБ си остават, разбира се принципни и с ясен план и конкретни програми, човек само трябва да настрои мисленето си да се движи в паралел с техните промени ... ъъъ и това не става, понякога по едно и също време двама "висши" гербаджии казват различни неща - уф! Абе амбразурчиците (дето мълчите сега), как се обяснява величието и принципността на Партията в такава ситуация?
16 Октомври 2012 02:10
Впрочем, макар и доста образни приказките на аполитичния са достатъчно точни - т.е. цялото дуднене за данъка, който има най-малко принос за бюджета намирисва по-скоро на отклоняване на вниманието. Колко е отворено обществото не знам, но наблюденията на автора всички ги виждаме и все повече ми се струва, че ГЕРБ въобще нямат представа какво става, самото финансово министерство май практикува говорене според настроението и нуждите на ПР-а, а дали въобще има някакъв сметнат бюджет и какъв е той остава държавна гербова тайна. Ако така ще правят сметките ами то правителство може да се направи от всичко - дори и от прасетата от някой свинарник - все тая ще е - пълна какофония. Е, ГЕРБ си остават, разбира се принципни и с ясен план и конкретни програми, човек само трябва да настрои мисленето си да се движи в паралел с техните промени ... ъъъ и това не става, понякога по едно и също време двама "висши" гербаджии казват различни неща - уф! Абе амбразурчиците (дето мълчите сега), как се обяснява величието и принципността на Партията в такава ситуация?
16 Октомври 2012 03:49
и ние започваме да отчитаме като разходи всички сметки в рестоанти и спа-хотели!

А защо не ? Разходите за едни са приходи за други. На теб ти се приспада, но на получилият го му се начислява и плаща данъка. Не се губи. А и пазара се оставя да се развива свободно и без изкривявания.
16 Октомври 2012 03:52
Започваш да вдяваш, Брайтмане
16 Октомври 2012 03:56
А те, парите за долни гащи. ще са много защото голяма яденИ и пиИнИ ще пада.

Ами значи така ще стимулираме развитието на текстилната и хранителната промишленост. Нещо лошо ?
-
И за да не изпадаш в прибързан възторг, то считам, че основният начин на облагане трябва да бъде косвеното и неговият обхват трябва да се разшири за сметка на преките данъци. Например трябва да отпаднат всякакви задължителни осигуровки и набирането на сумите за здравеопазване и пенсии да се прехвърли към ДДС или (и) към нов косвен данък.
16 Октомври 2012 03:58
Което на прост език означава: "Аз като самонает плащам сега минимума, ама искам след 20 години голяма пенсия". Нал' тъй, Брайти
16 Октомври 2012 03:58
Започваш да вдяваш, Брайтмане

Аз не само, че много отдавна съм вдянал, но и бродерията избродирал.
16 Октомври 2012 04:00
основният начин на облагане трябва да бъде косвеното и неговият обхват трябва да се разшири за сметка на преките данъци. Например трябва да отпаднат всякакви задължителни осигуровки и набирането на сумите за здравеопазване и пенсии да се прехвърли към ДДС или (и) към нов косвен данък.


Това облагодетелства богати чужденци.
16 Октомври 2012 04:08
Което на прост език означава: "Аз като самонает плащам сега минимума, ама искам след 20 години голяма пенсия". Нал' тъй, Брайти

Не. Означава, че никой нищо не плаща за здравеопазване или пенсии, освен посредством покупките си, които са обложени с косвени данъци. Парите от тези косвени данъци (част от тях) гарантират достатъчна еднаква пенсия на всеки болен или възрастен, без значение дали къде и колко е работил или не. Пенсията е просто гарантирана от държавата социална грижа в достатъчен размер за всеки гражданин.
-
Който иска повече - има банки, пенсионни фондове, буркани - негова работа. Държавата гарантира, че щом е български гражданин живял в България, като достигне 60 годишна възраст и ако не работи ще получава пенсия и грижи в достатъчен за нормално физическо съществуване размер.
16 Октомври 2012 04:09
Това облагодетелства богати чужденци.

И как стигна до този извод ?
16 Октомври 2012 06:14
Първата част на 100% вярна!Ама накрая пак манипулации...Не е вярно,че плоския данък носи повече приходи!Да вземете да си оправите "математиката"!Плоския данък изземва доходи от работещите бедни и дребния бизнес!А оставя пари само у големите,което разрушава и конкуренцията и в крайна сметка икономиката.Да,можеш да обложиш и просяка с 10%,но после държавата трябва да го подпомага и там е заровено кучето!Облагаше се МРЗ,когато тя беше под жизнения минимум?!Така повече хора плащат и на книга приходите на Дянков излизат повече,но от кого ги взема и какъв е резултата:мизерия и по-голяма мизерия!Но от камбанарията на Отворено общество тя не се вижда!Режете си клона,на който седите,защото без потребление няма нищо!Стига сте увеличавали МРЗ,за да ви вземат повече осигуровки и данъци от хората.Въведете минимум и прогресивен данък!Трябва да има и семейно облагане!Ако един човек работи и получава 400 лв. и вие му вземете 40 от тях за ДОД,а семейството е от 4 члена,тогава на всеки се падат по-малко от 100!Защо трябва да им давате милостиня на тези хора,а?!Не може ли да има някаква законова форма на справедливост и да не превръщаме мнозина в просяци?!
16 Октомври 2012 08:10
До Бай Любен. И аз съм слушал, че ИПИ получават от бюджета - громят държавата не само на думи, но и финансово. Досега поддържаха Дянков и този самоук мислител дори се представяше като съавтор на статии с него.
16 Октомври 2012 08:55
(например привилегията моряците да плащат само 1% данък и почти никакви осигуровки беше въведена от ГЕРБ)
-Тази, т.н. привилегия не облагодетелства моряците, а новите собственници на Параходстжо БМФ...на тези дето са наясно кои са те и защо - няма нужда да се обеснява)...за другите -фамилите зад ТИМ и компании...пада данъка върху задграничните.
т.н. моряци не дължат данъци по закон, защото прекаржат пожече от 183 дни ж годината зад граница...
Толкоз...за тъпанарщини от този род!
16 Октомври 2012 09:26
Плоският данък се дължи и при 20 лв месе4но и при 20000 месечно. В БГ няма необлагаем годишен минимум. На практика по-големите събрани суми идват от обеднелите бедни и се насочват към богатите. Такъв необлагаем минимум има в германия, Франция, Португалия и всички други европейски страни. У нас разпределението на данъчната тежест отново се поема от бедните за сметка на облагодетелстване на богатите.
16 Октомври 2012 09:29
Само като прочетох заглавието, подзаглавието и аФтора, съдържанието ми стана ясно. Прочетох го де, но този път ми направи впечатление, че не се говорят глупостите за инвестиции, за бягство на капиталите, оскъпяване на кредитите, удари по банковата система и т.н. Явно това фондационерче, незнайно защо наричащо себе си "икономист", дори "старши", е започнало да чете сериозните мнения, изказани във форумите и е успяло да ги сглоби в нещо като статия. Ако редакцията е платила нещо за нея, сбъркала е. Щях да я напиша по-грамотно, при това без пари, както и предишните.
При това без да прибягвам до манипулации, като например: "На Бойко Борисов обаче явно не му е хрумнало да провери статистиката и да види, че всъщност плоският данък носи повече приходи, отколкото прогресивното облагане. Нещо повече, това е единственият данък, който носи повече приходи по време на кризата.", "Осигуровките бяха вдигнати през 2011-а, а годината завърши с четвърт милиард непланиран дефицит, т.е. не бяха събрани заложените приходи от увеличението." и т.н.
С две думи, като работа свършена в някоя фондация.
.................
ФОНДАЦИОНЕР - самозван икономист, юрист или друг вид "експерт", подвизаващ се в фондация, обикновено прикрита под научното "институт", с цел прокарване на вредни за обществото и държавата идеи чрез лъжи и манипулации.
16 Октомври 2012 10:02
За статията
16 Октомври 2012 10:11
Георги Ангелов
При толкова печални резултати от вдигания на данъците досега защо властта си представя, че нещо различно ще стане с новите й идеи?


Ами причините са няколко:
1. Популистко хвърлянен на прах в очите на ляво настроените избиратели
2. Невъзможност за справяне с финансовата криза
3. Желание за налагане на контрол - плащането на данъка от банките към НАП не може да бъде анонимно както разни корифеи да се изхождат - трябва да се знае кой, колко е платил като данък - т.е. банковата тайна на практика ще бъде суспендирана
Обаче, тая простотия не е само за лихвите по депозитите : следват хазарта & борсата - тези двте ще съсипят голяма част от туризма и 100% от мижавата ни фондова борса

16 Октомври 2012 10:24
Тъмно пиво
От: Canada
Трябват ни РЕФОРМИРАНИ и добре работещи държавни служби. Затова - ДА ИДВА КОСТОВ!


В Канада?!? Как така да идва? И къде по-точно да идва? И като какъв ти е нужен Костов в Канада?
16 Октомври 2012 10:45
по всички правила на облагане се облага положителен доход - а доходите от банкови депозити са около нулата, тъй като нивата на лихвите и нивата на инфлация в България в момента са почти равни. Нещо повече, през повечето от последните 20 години доходът от лихви е бил отрицателен в реално изражение, т.е. инфлацията е по-висока от лихвата и изяжда реалната стойност на спестяванията. Не е нормално да се облага нещо, което така или иначе вече е нулирано от инфлацията.


Това е единственият сериозен довод срещу данъка върху лихвите.
16 Октомври 2012 11:15
Жоро Ангелов е подредил силни аргументи.

Пишещи отдолу се излагат със смешни нападки срещу автора и фондацията, за която работи, вместо да коментират аргументите в статията.

Другите пишещи дават свои аргументи за и против

Въртелите на Дянков и Борисов вече наистина ми писнаха
16 Октомври 2012 11:17
например привилегията моряците да плащат само 1% данък и почти никакви осигуровки беше въведена от ГЕРБ


Този господин що мисли, че моряците плащат "почти никакви осигуровки"...

Чл. 20. (Нов - ДВ, бр. 2 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) Морските лица задължително се осигуряват за общо заболяване, майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост, смърт, трудова злополука и професионална болест и по свое желание - и за безработица.

(2) Осигурителните вноски за рисковете по ал. 1 са изцяло за сметка на морските лица и се дължат в размерите за фондовете "Общо заболяване и майчинство", "Пенсии", "Трудова злополука и професионална болест" или и за "Безработица" върху избран месечен осигурителен доход между минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
16 Октомври 2012 11:19
Бай Любене,Отровено общество е фодация на Дьорд Шорош/Джорд Сорос/,унгарски евреин,Спекулант и мошенник от международен мащаб.Върл защитник на една етническа група от която е вдигнала ръце цяла Европа,и на хомосексуалистите.Отрочетата му като онзи на снимката са тук,да налагат неолиберализма донесъл толкова мизерия по света и у нас.Субсидията от държавния бюджет на Република България е в размер на 42 милиона годишно.Това е последната цифра която знам.
16 Октомври 2012 11:47
Авторът обосновава тезата на статията си с преглед на резултатите от данъчната политика на герб на основата на официални данни, статистика, доклади и заключения. Ако забелязваме някакво изкривяване на данните и изводите, то нека да насочим натам коментарите.

Интересен е и друг поглед по темата за "лихвения" данък - на Тони Филипов, д-р (Четвърти километър):
"Например в следното логическо умозаключение (б.м. - на Б.Б), направено по повод обедняването на народа: „БНБ отчита рекордни постъпления на спестявания на гражданите. За да спестяват хората нали отнякъде са дошли тези пари.”
Да. Но да видим първо къде са отишли. През първото тримесечие на 2012 г. българите са имали 12.31 млн. сметки, в които са държали 31.62 млрд. лева. В 10.97 млн. (89%) от тези сметки е имало 5.29 млрд. лева, което прави средно по 482 лв.! А само в 170 000 сметки (1.3%) има към 10 млрд. В 560 сметки има над 2 млрд. лв. – средно по 3.5 млн. Да уточним, че това са сметки, не спестители. На колко хора принадлежат тези сметки е тайна. Що е тайна? Сещате се защо. Щото една по-конкретна информация може да постави „правдивостта” на премиера, или неговата „интелигентност”, под сериозно съмнение.
Изследване на “Галъп”, поръчано от в. „Класа”, показва ясно изразена тенденция на спад в дела на българите, които имат спестявания. Само за 3 г. те са намалели двойно – от 14% през 2010 г. на 7% през февруари тази година.
Значи растат спестяванията само на някои хора, на практика малко хора. Масата къта пари за по едно погребение.
Глупости говоря, отдавна нема толкова евтино погребение…"
16 Октомври 2012 12:14
С две думи: хазната е празна, а идват избори и трябва да се преразпределя към обръчи от фирми. Най-лесно е да се вдигат данъци и да се въвеждат нови, вместо да се подобри събираемостта и да се запушат дупките.
16 Октомври 2012 13:09
Все си мечтая за коментари върху статиите / а най-вече върху такива като на Георги Ангелов, в които се излагат по-скоро сухи факти, а не емоционални възклицания, присъщи на литературните творби/, в които да липсват субективни личностни оценки, както и предубеждения от политически и идеологически характер.

И този път не случих.

Когато се обсъжда мнение на експерт, и то много кадърен, какъвто е Георги Ангелов, очаквах спорещите с него да го опровергават по същество, а не кацнали на собствената си ниска камбанарийка, отвъд която нищо се не види.

А Ангелов е прав за всичко и това ще го потвърди всеки, който е ангажиран в реалния бизнес, на когото все-по трудно става да оцелява в тази мрачна икономическа обстановка на хаос и непредвидимост.
Направил си планове за поне година, а сериозният бизнесмен би трябвало да планира поне за петилетка, но правилата се сменят през месец и то все в ущърб на икономическата логика, защото парите свършиха, а в бюджета зеят дупки, които паникьорите не могат да измислят как да запълнят. И се започва: вдигаме-не вдигаме ДДС, слагаме-не слагаме лихви върху пенсиите, махаме-не махаме плоския данък, диференцираме -не диференцираме минималната заплата по региони и т.н, и т.н.

Единственото, което се оказа сигурно, то е, че минималните осигурителни прагове неумолимо растат, пак без оглед на икономическата логика, тъй като производителността на труда изобщо не расте, а си е същата и дори спада, но бюджета трябва да се пълни, дори вече и без обяснения от кумова срама.

Безработицата расте, защото административната намеса и диктат в определяне цената на труда без оглед на икономическата конюнктура изхвърли маса работници зад борда. И то не защто работодателят е алчен и иска да си купи яхта, а защото не му излизат сметките.

Колкото повече се свива примката около шията на работодателите, толкова по-малко остават тия, които пълнят бюджета.

Агонията ще продължи известно време /предчувствам/ и гърчовете да се пълни бюджета ще преминат през премахване на плоския данък, вдигане на ДДС и всевъзможни данъци, такси, налози и глоби, докато на левите популисти най-после им просветне, че когато на територията останат само политици, бюрократи, пенсионери, цигани и фуражки, то и те на свой ред един ден ще изчезнат, обречени на гладна смърт, тъй като няма да има кой да ги храни, поради това, че досегашната симбиоза между организъм-хранител и организъм-храненик ще се е разпаднала.

Остава само да се види кой ще е последният останал да загаси лампата.
16 Октомври 2012 13:14
експерт, и то много кадърен, какъвто е Георги Ангелов

16 Октомври 2012 13:31
И то не защто работодателят е алчен и иска да си купи яхта, а защото не му излизат сметките.
А досега им излизаше, след като едно плащат под масата, а друго декларират официално, така ли? Това ли ни препоръчваш?
16 Октомври 2012 13:41
Вдигането на осигурителните прагове е в ущърб както на работодателя така и на работниците му. Просто това се явява един един допълнителен, непрекъснато растящ данък, който изземва от средствата, които работодателят отделя за заплати.

Той има само две възможности да компенсира нарастналите си разходи за труд.

Едната е да намали заплатите, другата е да намали персонала си.

А. Има и трета. Да фалира и да изчезне от графата на пълнещите бюджета, за което и Ангелов говори.
Изчезнали стотици фирми от регистъра.

Ти кое предпочиташ?

Някой все пак да плаща някакви данъци или никой, който нищо да не плаща?
16 Октомври 2012 13:48
Ти кое предпочиташ?
Има и четвърта възможност: да мине в сивия сектор, което се и случва.
16 Октомври 2012 13:53
Статията е добра и дава изчерпателни точни отговори на много от въпросите, които бяха дискутирани във форума през изминалия уикенд. Харесва ми,че авторът последователно изяснява редица спорни детайли, за които форумците даваха неясна или направо грешна и подвеждаща информация. Само непоправимо предубеден или невежа би отрекъл, че статията е написана от професионалист.
16 Октомври 2012 13:53
Четох днес Орешарски, чета СЕГА и Ангелов. Първосигналната реакция на всеки нормален човек е ... е, не може тези в ГЕРБ и най вече Дянков да са толкова ... тъпи. Оттук нататък са възможни две "развития". Първо, преоценка на първосигналното "не може" с "о, Боже, може!". Тъпи са, значи, и това е доста ... страшничко. Второ, отстояване на първосигналното "не може". Е, щом не са тъпи, цялата тази пушилка и дандания "иди ми, доди ми, ще вали, нема да вали, тука има, тука нема" изглежда като тривиална операция по ... отклоняване на вниманието. Следователно, има нещо съществено за държавата и управлението и, което в ГЕРБ искат "да ни спестят" ("за ценой не постоим" с оглед доброто ни предизборно ... настроение (щото който трупа знание, трупа печал, рекъл е Проповедника). Кое ли е то, а?
16 Октомври 2012 14:14
Има и четвърта възможност: да мине в сивия сектор, което се и случва.


Е, значи тогава прав ще е Трайчо Трайков, който казваше: "По добре сива икономика, отколкото никаква".

Въпросът не е толкова в сивата икономика, която анализаторите оценяват по-скоро като икономика на оцеляването в кризата.
Въпросът е в черната икономика, в която икономическите субекти не плащат никакви данъци.

На пазара пред дома ми никой досега за толкова години не ми е издал касова бележка.
И бизнесът на сергиите се разраства. Наблюдавам едни, които започнаха от една мъничка, после станаха две, после завзеха половината пазарна площ, а върху сергиите от пиле мляко, от скъпо, по-скъпо.

Не са регистрирани по ДДС, да речем, не са свързани касовите им апарати към НАП, може би. Едва ли плащат осигуровки и се обясняват на трудови инспектори за условията на труд.
Но бизнесът процъфтява.

Фризьори, зъболекари, адвокати - нима им искаш касови бележки? Печелят си хората, от собствения си труд

Нема лошо. Но когато към тях добавиш и приятелите на правителството - транспортни фирми несвързани с НАП, пощенските държавни услуги и ред други привилигировани, то тогава разбираш, че не може само едни да теглят хомота, а други да се скатават.

И затова излиза, че Трайчо е прав.
16 Октомври 2012 14:19
Кви дупки бе гусин Ангелов? Да дадеш 400 милиона за отбраната на милото ни отечество ДУПКА ЛИ Е? Данък лихви трябва да се вдигне таман 4 пъти, за да поклие разходите за азкупуване на самолети "втора ръка". Пенциите и без това скоро ще отидат при Свети Петър, трябва да им сепомогне БЪРЗО да преминат в отвъдното, за да не се мъчат много. Може и с нашите славни кучета-помияри...
16 Октомври 2012 15:06
Сибила, ами да фалират бе.
Нали е капитализъм.
Защо приемаме положителното от капитализма а пропускаме това че там има фалити.
Ами да фалират, да останат само читави.
16 Октомври 2012 15:32
Да останат само читави.



Ама къде ги "читавите", а?

Що не дойдат да назначат тия безработните на работа, ами все повече стават?

Преди да си построил нова къщичка, старата не я бутай, мъдрите са казали.

16 Октомври 2012 15:46
Отговарям ти, не ги назначават "тия безработните" защото ... няма нужда от тях.
Такава е икономиката, че не ще повече работници. Просдто няма нужда от тях.
А сега де.
Толкова си стигат.
А това, че имало повече население, ами ще намалее по естествен път.
16 Октомври 2012 15:49
aldycrown: Пенциите и без това скоро ще отидат при Свети Петър, трябва да им сепомогне БЪРЗО да преминат в отвъдното, за да не се мъчат много.


Този постинг доказва нагледно, че вече и в психиатриите има интернет.
16 Октомври 2012 17:08
На прием в Белия дом Барак Обама, Ангела Меркел и Росен Плевнелиев в един момент се оказали един до друг.
Барак казал:
- В Америка средния американец печели около 3500 $. От тях за федерални и щатски данъци отиват 1000, за разходи по кредити, ипотеки и осигуровки още 1500. Какво става с останлите 1000 нас не ни интересува.
Меркел казала:
-При нас в Германия средния германец печели 3500 евро. От тях за местни и федерални данъци отиват 1000, за разходи по кредити и ипотеки още 1500. Какво става с останалите 1000 нас не ни интересува.
Росен казал:
-В България средния българин печели 500 лева. От тях за данъци и осигуровки отиват 500, за кредити и такси още 1000. Откъде са останалите 1000 нас не ни интересува.
16 Октомври 2012 17:29
С едната ръка ГЕРБ запушва пробойни в бюджета, с другата прави нови дупки

Старши икономиста да измисли нещо сам, а да не преписва от бившия пловдивски кмет
Славчо Атанасов:
С едната ръка гали, с другата курец вади
16 Октомври 2012 20:57
В България средния българин печели 500 лева. От тях за данъци и осигуровки отиват 500, за кредити и такси още 1000. Откъде са останалите 1000 нас не ни интересува.
Работата е там,че вече почнаха да се интересуват от къде за тези 1000.При това без да имат принос за намирането им.Просто искат и тях да приберат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД