През лятото на 2009 г. в последните си дни като кмет Бойко Борисов представи нови автобуси за линиите на Столарски. |
Краят на една знаменита договорка
През 2008 г. избухна скандал, след като сп. "Тема" публикува стенограма, от която ставаше ясно как частни фирми и зам.-кметът по транспорта на София Велизар Стоилов се договарят да си разпределят линиите на частните превозвачи в София, за които уж се провежда конкурс. Резултатът от разкритието бяха оставката на Велизар Стоилов и прекратяването на конкурса за два от трите пакета линии. Единствената фирма, добрала се до договор с общината тогава, се оказа "Карат С" на небезизвестния транспортен бос Миролюб Столарски. Той получи 16 автобусни линии.
4 години по-късно Столарски вече не е доволен от бизнеса си с общината и настоява взаимоотношенията им да бъдат прекратени по взаимно съгласие. Бизнесменът обаче не е склонен да си тръгне безпроблемно.
Подготовката на сделката започва през пролетта. На 14 май 2012 г. "Карат С" праща писмо до общината с искане договорът да се прекрати по взаимно съгласие, като се позовава на клауза, че възложеният му обем от работа не може да се намалява с повече от 5%, а заради метрото намалението е далеч по-голямо.
За по-респектиращо и община, и фирма полагат усилия да получат подкрепа от външни институции за прекратяване на договора. Кметството, което в други случаи е доста мудно, този път успява да се допита и до Сметната палата, и до Агенцията за обществени поръчки може ли да се прекрати договорът и какви ще са ползите за общината. Седмица след запитването Сметната палата дава зелена светлина, а скоро след нея - и агенцията. Становище е изискано дори от одиторската фирма "Делойт България", която потвърждава тенденцията за оптимизиране на наземния транспорт и също препоръчва договорът да се прекрати.
След този картбланш
започва голямото натъкмяване на милионите
През юни зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов и зам.-кметът по транспорта Любомир Христов внасят в СОС доклад с предложение да бъде изготвено споразумение за прекратяване на договора. От кметството се очаква да преведе 1.27 млн. лв. обезщетения за съкращаване на 210 души персонал, да започне да покрива вместо "Карат С" лизинговите вноски по закупените за линиите 68 нови автобуса и да изплати забавени плащания и лихви върху тях. В този вариант на решението обща стойност за бъдещите лизингови вноски не се посочва. Забавените плащания са 9.9 млн., а лихвите, натрупани по тях - 3.2 млн. лв.
Защо има бавени плащания, кога са възникнали те и как лихвите по тях са стигнали рекордните 3.2 млн. лв., в доклада не пише. Това обаче не спира приемането му от общинските съветници и подготвянето на окончателното споразумение. От него, внезапно и без обяснение, отпадат вече договорени условия като обезщетенията на персонала. Размерът на забавените плащания и натрупани лихви обаче си е същият - 9.9 млн. срещу 3.2 млн. лихви.
Логичното очакване, че когато плащаш 3 млн. лв. грешни пари, е хубаво да знаеш дължиш ли ги наистина и кой носи вина за това, за общината явно не важи. От окончателните документи по сделката така и не става ясно в кой момент са започнали да се бавят парите, на какво се дължи това и как точно са начислявани лихвите. Светлина по въпроса не хвърля и предоставеният от зам.-кмета Барбалов под натиск одит, изготвен от одитора на Центъра за градска мобилност Димитър Базлянков. Така нареченият одит, с който "Сега" разполага, всъщност не е никакъв одит и се явява едно протоколно изчисление в полза на фирмата. Единственото нещо, което се разбира от него, е размерът на основния лихвен процент, важал за месеците, в които има забава. И че лихвата по заема е сметната, като към ОЛП се прибавят 10%. В колонките все пак са представени и окончателни суми за натрупаните лихви, но без детайлна разбивка на кои дати, за какви суми се налагат те. От тях става ясно, че общината е почнала да бави плащанията към фирмата от 1 септември 2011 г. до 1 юни 2012 г. и 3-те милиона лихви са натрупани за този период. На фона на крупната забавена сума - 9.9 млн. лв., може да се допусне, че общината направо е спряла да плаща по договора.
След остри критики от опозицията на 11 октомври ГЕРБ компромисно склони
да възложи втори анализ на лихвите и задълженията
Докато той стане готов обаче, бизнесменът Миролюб Столарски вече ще е взел общинските милиони. Според споразумението общината следва да преведе на "Карат С" първата част от сумата - 6 млн. лв., най-късно до 17 октомври.
Въпреки всичко зам.-кметът Дончо Барбалов продължава да обяснява, че с прекратяването на договора общината ще спечели. Според Барбалов спирането на частните автобуси и прехвърлянето им на "Столичен автотранспорт" ще доведе до 20 млн. лв. икономии, защото частният превозвач взема много по-скъпо от общинската фирма. Докато общинските автобуси возят срещу 3 лв. на километър пробег, Столарски досега е получавал по 4.26 лв. с ДДС.
Това обяснение по същество е признание, че през 2008 г. общината е сключила една неизгодна сделка. Оправданията, че тогава общинският транспорт е бил в лошо финансово състояние и закупуването на нови автобуси на лизинг е било невъзможно, са неубедителни. И сега фирмата е затънала в дългове с над 80 млн. лв. просрочени плащания към различни оператори, а от скандалният запис от 2008 г. се разбра, че всъщност на столичния автотранспорт не му е оставена възможност да играе за много линии. Тогава зам.-кметът Велизар Стоилов преговаря общинската фирма да получи поне две линии и частниците да не играят за тях.
Как ще свърши поредният скандален сюжет със замесени частни интереси в Столична община, предстои да видим. ГЕРБ отхвърли внесеното от съветника на ДСБ Атанас Атанасов предложение цялата сделка по прекратяване на договора да се изпратят на прокуратурата за проверка. Дори и без прокурорска проверка обаче е ясно, че интересите на столичани не са защитени. А не това бяха поетите първо от Бойко Борисов, а след него и от Йорданка Фандъкова ангажименти пред столичани.
----ДОГОВОРЪТ---
Целият този сюжет нямаше да е възможен, ако договорът, който сега се разваля, не беше подписан с абсурдни клаузи. Най-важният раздел - как ще се плаща, е твърде лаконичен. Според него общината дължи авансово 30% от сумата, а изравняването се прави до 20-о число на следващия месец. И толкоз. Не се знае какво става, ако кметството закъснее с един ден например. Излиза, че започва да трупа задължения към фирмата. Това е редовен проблем при договорите на Столична община - в тях обикновено липсва регламент какво се прави при забавени плащания.
От своя страна общината изрично е посочила, че ще е щедра, ако фирмата си изпълнява работата. С договора кметството се е задължило веднъж годишно да плаща субсидия за стимул. Това става според Методиката за разпределение на средствата за стимулиране качеството на превозите, утвърдена от кмета. В раздела обаче няма поставени критерии за "качествен" превоз и при това свободно тълкуване, общината вероятно не е пропускала да стимулира частника. Дали пък той е търпял някакви санкции и наказания, е малко спорно. Според договора "Карат С" подлежи на наказание, ако в частните автобуси припадне човек или някой вандал счупи прозореца. Тогава общината му плаща само 50% от договорената цена за км/пробег. Колко пъти е платено за припаднал човек, обаче едва ли има справка.