:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,710
Активни 621
Страници 22,177
За един ден 1,302,066
ДАЛАВЕРА

"24-каратовата" сделка на София

С лека ръка общината е натрупала задължения от 10 млн. лв. към "Карат С" и ще й ги плати заедно с лихвите от над 3 млн. лв. върху тях
СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
През лятото на 2009 г. в последните си дни като кмет Бойко Борисов представи нови автобуси за линиите на Столарски.
Столичната община е на път да сключи 24-каратова сделка с частна фирма на гърба на софиянци. Месеци наред общинари и представители на фирмата се чудят под каква форма да прекратят договора и да изплатят милионите без никакъв опит да бъде защитен интересът на общината. Кой за какво претендира и защо загубата на няколко милиона не впечатлява мнозинството на ГЕРБ?



Краят на една знаменита договорка



През 2008 г. избухна скандал, след като сп. "Тема" публикува стенограма, от която ставаше ясно как частни фирми и зам.-кметът по транспорта на София Велизар Стоилов се договарят да си разпределят линиите на частните превозвачи в София, за които уж се провежда конкурс. Резултатът от разкритието бяха оставката на Велизар Стоилов и прекратяването на конкурса за два от трите пакета линии. Единствената фирма, добрала се до договор с общината тогава, се оказа "Карат С" на небезизвестния транспортен бос Миролюб Столарски. Той получи 16 автобусни линии.

4 години по-късно Столарски вече не е доволен от бизнеса си с общината и настоява взаимоотношенията им да бъдат прекратени по взаимно съгласие. Бизнесменът обаче не е склонен да си тръгне безпроблемно.

Подготовката на сделката започва през пролетта. На 14 май 2012 г. "Карат С" праща писмо до общината с искане договорът да се прекрати по взаимно съгласие, като се позовава на клауза, че възложеният му обем от работа не може да се намалява с повече от 5%, а заради метрото намалението е далеч по-голямо.

За по-респектиращо и община, и фирма полагат усилия да получат подкрепа от външни институции за прекратяване на договора. Кметството, което в други случаи е доста мудно, този път успява да се допита и до Сметната палата, и до Агенцията за обществени поръчки може ли да се прекрати договорът и какви ще са ползите за общината. Седмица след запитването Сметната палата дава зелена светлина, а скоро след нея - и агенцията. Становище е изискано дори от одиторската фирма "Делойт България", която потвърждава тенденцията за оптимизиране на наземния транспорт и също препоръчва договорът да се прекрати.

След този картбланш



започва голямото натъкмяване на милионите



През юни зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов и зам.-кметът по транспорта Любомир Христов внасят в СОС доклад с предложение да бъде изготвено споразумение за прекратяване на договора. От кметството се очаква да преведе 1.27 млн. лв. обезщетения за съкращаване на 210 души персонал, да започне да покрива вместо "Карат С" лизинговите вноски по закупените за линиите 68 нови автобуса и да изплати забавени плащания и лихви върху тях. В този вариант на решението обща стойност за бъдещите лизингови вноски не се посочва. Забавените плащания са 9.9 млн., а лихвите, натрупани по тях - 3.2 млн. лв.

Защо има бавени плащания, кога са възникнали те и как лихвите по тях са стигнали рекордните 3.2 млн. лв., в доклада не пише. Това обаче не спира приемането му от общинските съветници и подготвянето на окончателното споразумение. От него, внезапно и без обяснение, отпадат вече договорени условия като обезщетенията на персонала. Размерът на забавените плащания и натрупани лихви обаче си е същият - 9.9 млн. срещу 3.2 млн. лихви.

Логичното очакване, че когато плащаш 3 млн. лв. грешни пари, е хубаво да знаеш дължиш ли ги наистина и кой носи вина за това, за общината явно не важи. От окончателните документи по сделката така и не става ясно в кой момент са започнали да се бавят парите, на какво се дължи това и как точно са начислявани лихвите. Светлина по въпроса не хвърля и предоставеният от зам.-кмета Барбалов под натиск одит, изготвен от одитора на Центъра за градска мобилност Димитър Базлянков. Така нареченият одит, с който "Сега" разполага, всъщност не е никакъв одит и се явява едно протоколно изчисление в полза на фирмата. Единственото нещо, което се разбира от него, е размерът на основния лихвен процент, важал за месеците, в които има забава. И че лихвата по заема е сметната, като към ОЛП се прибавят 10%. В колонките все пак са представени и окончателни суми за натрупаните лихви, но без детайлна разбивка на кои дати, за какви суми се налагат те. От тях става ясно, че общината е почнала да бави плащанията към фирмата от 1 септември 2011 г. до 1 юни 2012 г. и 3-те милиона лихви са натрупани за този период. На фона на крупната забавена сума - 9.9 млн. лв., може да се допусне, че общината направо е спряла да плаща по договора.

След остри критики от опозицията на 11 октомври ГЕРБ компромисно склони



да възложи втори анализ на лихвите и задълженията



Докато той стане готов обаче, бизнесменът Миролюб Столарски вече ще е взел общинските милиони. Според споразумението общината следва да преведе на "Карат С" първата част от сумата - 6 млн. лв., най-късно до 17 октомври.

Въпреки всичко зам.-кметът Дончо Барбалов продължава да обяснява, че с прекратяването на договора общината ще спечели. Според Барбалов спирането на частните автобуси и прехвърлянето им на "Столичен автотранспорт" ще доведе до 20 млн. лв. икономии, защото частният превозвач взема много по-скъпо от общинската фирма. Докато общинските автобуси возят срещу 3 лв. на километър пробег, Столарски досега е получавал по 4.26 лв. с ДДС.

Това обяснение по същество е признание, че през 2008 г. общината е сключила една неизгодна сделка. Оправданията, че тогава общинският транспорт е бил в лошо финансово състояние и закупуването на нови автобуси на лизинг е било невъзможно, са неубедителни. И сега фирмата е затънала в дългове с над 80 млн. лв. просрочени плащания към различни оператори, а от скандалният запис от 2008 г. се разбра, че всъщност на столичния автотранспорт не му е оставена възможност да играе за много линии. Тогава зам.-кметът Велизар Стоилов преговаря общинската фирма да получи поне две линии и частниците да не играят за тях.

Как ще свърши поредният скандален сюжет със замесени частни интереси в Столична община, предстои да видим. ГЕРБ отхвърли внесеното от съветника на ДСБ Атанас Атанасов предложение цялата сделка по прекратяване на договора да се изпратят на прокуратурата за проверка. Дори и без прокурорска проверка обаче е ясно, че интересите на столичани не са защитени. А не това бяха поетите първо от Бойко Борисов, а след него и от Йорданка Фандъкова ангажименти пред столичани.



----ДОГОВОРЪТ---

Целият този сюжет нямаше да е възможен, ако договорът, който сега се разваля, не беше подписан с абсурдни клаузи. Най-важният раздел - как ще се плаща, е твърде лаконичен. Според него общината дължи авансово 30% от сумата, а изравняването се прави до 20-о число на следващия месец. И толкоз. Не се знае какво става, ако кметството закъснее с един ден например. Излиза, че започва да трупа задължения към фирмата. Това е редовен проблем при договорите на Столична община - в тях обикновено липсва регламент какво се прави при забавени плащания.

От своя страна общината изрично е посочила, че ще е щедра, ако фирмата си изпълнява работата. С договора кметството се е задължило веднъж годишно да плаща субсидия за стимул. Това става според Методиката за разпределение на средствата за стимулиране качеството на превозите, утвърдена от кмета. В раздела обаче няма поставени критерии за "качествен" превоз и при това свободно тълкуване, общината вероятно не е пропускала да стимулира частника. Дали пък той е търпял някакви санкции и наказания, е малко спорно. Според договора "Карат С" подлежи на наказание, ако в частните автобуси припадне човек или някой вандал счупи прозореца. Тогава общината му плаща само 50% от договорената цена за км/пробег. Колко пъти е платено за припаднал човек, обаче едва ли има справка.
9
4343
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
22 Октомври 2012 19:30
Кой беше кмет на София тогава?Коя шайка управляваше СОС?А-а-а,не!Не е възможно.Няма намесени Котараци.
22 Октомври 2012 21:07
Блъдната Мара, Проскубаната гарга, Фърстясалия, Наа..торилия, Болгарчето, Пресметливата манерка, Лайлайлайооолле,Осократения,...и още десетки знайни и незнайни херои!
Е?
Аааллооуу, не 24 карата - 240 карата ни излезе мутренската ви простотия?
Нещо конкретно по темата?
п.с.
Да - за прашките знаем, за куманизите знаем, за Станишев знаем, за тройната знаем, за ру.овч.ру знаем, и за ру.5водки - и за него знаем!
Нещо ново?
22 Октомври 2012 21:42
Очаквам от Сега развитие на разследването по въпроса, повдигнат в статията, да продължи. Искам аз и всички редови граждани да знаем как ни крадат кметовете под прикритието общинарите, докато ни обясняват защо трябва да ни вдигат данъците, че работят за наше добро, и че така било в Европа. Искам да знаем и дали прокуратурата знае и като няма начин да не знае, защо не се е самосезирала.
22 Октомври 2012 21:50
Единственото нещо, което се разбира от него, е размерът на основния лихвен процент, важал за месеците, в които има забава. И че лихвата по заема е сметната, като към ОЛП се прибавят 10%.


И заем да беше взела общината от банка за да си погасят задълженията овреме, пак щяха да имат по-малка загуба при тези лихвени проценти. Мирише на разкапани гербери - както при стотината "фалшифицирани" подписа на Борисов.
23 Октомври 2012 09:51
Избори идват, трябва да се събират пари.
23 Октомври 2012 12:44
Мачкай Бойче, да реват червените прашки
23 Октомври 2012 13:28
Ама как всичко мина някак си така- тихичко.
Едно- две бегли съобщения по медиите и всиччко се потули, отшумя.
Явно 13 милиона вече ги нямат за нищо.
А днес от Общината обявиха започването на кампания за принудително събиране на дребни длъжници на данъци.
Очаквали към 50-60 милиона да си съберат.

Ами 13 милиона са близо 20% от тази сума... Ами сигурно има поне 100 подобни сделки, за които се плащат луди обещетения...

Това- нашето блато- няма да се оправи, докато някои отговорни чиновници-мафиоти не бъдат порязани с поне една глава на височина.
23 Октомври 2012 14:38
Изобретението "Данък паркинг" в полза на ЦГМ е именно за тези цели- попълване на дупката Столарски, а след нея и на други дупки всякякви:Заплатки на директорчета и персонал зяпащ по улиците, "бонусчета" от неплатили за паркиране,като например тия пред Съдебната палата където процеса се управлява от Факултета, други бонусчета за чиновници и ако нещо остане за градския транспорт. За общински гаражи въобще няма мисъл. Въпросният зам.кмет се опита веднъж да обясни що е това "Данък паркинг" но не успа да достигне по-далеч от словосъчетанието "финансов инструмент". Аз бих продължил неговите думи с фразата "за извънредно бъркане в джоба на столичните граждани,с цел покриване на щети от лошо управление,както на финансите и транспорта така и на трафика в града". Всичко това е неразделна част от патентованите методи на сем. Калинкови.
23 Октомври 2012 19:36
Какво са 13 млн. за софиянци? Пари като вестници.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД