:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,016
Активни 496
Страници 21,483
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Трябва ли данъците да наказват богатите

Враговете на ниската равна ставка агитират за някаква обществена справедливост, като зачеркват и икономическата логика, и фактите. С наближаването на изборите тази атака ще става все по-шумна
Любка Качакова
Последните няколко седмици управляващите ни стряскат със залпови предложения за промени в данъчната политика. Вместо Боримечката зад черешово топче стои финансовият министър, който се бори юнашки със заплахата от голям бюджетен дефицит. Да, трудно е да кажеш преди избори, че чергата е къса. Но да не стане като в онази приказка, дето в едно царство свършила вълната и царят наредил да се вземат овцете на богатите, като им оставят само по една, да ощавят кожите и от тях да направят тънки лентички. Решили проблема, дотъкали чергите за зимата. Но богатите обеднели, а пастирите останали без работа и царството се напълнило с недоволни поданици.

Противниците на плоския данък явно не са чели тази приказка. Те твърдят, че премахването му ще е нещо като първа копка на магистралата, водеща към абсолютната социална справедливост. Откакто замириса на избори, плоският данък стана направо вдлъбнат в очите на някои политици. Дори хора, които аплодираха въвеждането му, сега говорят: "В кризата трябват повече приходи и богатите да плащат повече данъци". Плоският данък беше обявен за "антинароден" от лидера на ПП "Атака" Волен Сидеров, който се закани да направи предложение за отмяната му. И БСП вече е против, макар че тя бе сред партиите, които го въведоха. Изненадващо и ДСБ се обяви против ниската единна ставка, защото била несправедлива.



Но какво е данъчна справедливост?



Оня ден коментирахме плоския данък с таксиметров шофьор, който също бе убеден, че който печели повече, трябва да плаща повече. Питам го колко му е рентата на колата. "20 ст. на километър", казва той. "Значи, ако навъртиш 50 км, плащаш 10 лв., ако са 100 км - 20 лв. и т.н.?", уточнявам. "Точно така", потвърждава събеседникът. "Ами ако шефът ти каже, че след стотния километър вече дължиш не по 20, а 25 ст. на километър, а ако направиш 200 км, трябва да му даваш по 30 ст., защото явно печелиш повече и така ще може да се доплаща надникът на колегите ти, които нямат много курсове", разпитвам аз. "От къде на къде! Аз да въртя повече, а някой ще ме товари повече, за да дава на друг или да пълни своя джоб! Няма такъв филм", ядосва се шофьорът. Казвам му, че с данъка е същото - от къде на къде по-богатите, т.е. работливите и по-умните, ще плащат по-високи ставки. "Е, не е същото, богатите не са шофьори на такси", отряза ме след кратък размисъл събеседникът.

През 1776 г. Адам Смит, "бащата на икономическата наука", формулирал четирите принципа на данъчното облагане - съразмерност, определеност, удобство и икономическа ефективност. "Справедливост" отсъства и не случайно. Тя е субективно понятие, а в икономиката няма място за емоции. Има обаче съразмерност. Тя предполага данъкът да бъде съобразен с икономическите възможности на данъкоплатците, за да не превръща облагането в заплаха за спестяванията и инвестициите. Сравнението между плоския и прогресивния данък по всеки от четирите принципа на Адам Смит е категорично в полза на плоския данък. Той се изчислява лесно, прост е за администриране и събиране, няма вратички за тълкуване, спестява спорове с данъчната администрация и необходимостта от скъпоструващи консултации, не дава простор за промени под диктовката на лобистки интереси.

Допреди десетина години за плоския данък у нас говореха малка група икономисти. Постепенно идеята получи подкрепа от много десни и либерални партии. Икономиката работеше, бяха времена на бюджетен излишък и политиците можеха да позволят на данъкоплатците да задържат част от този излишък. Първо данък печалба бе намален от 15 на 10%, а през 2008 г. бе въведена единна ставка за доходите на физическите лица. Въвеждането на единна ставка от 10% направи плащането на данъци по-изгодно от укриването на данъци и приходите в бюджета нараснаха. Никой не оспорва, че плоският данък има огромна роля за изсветляването на икономиката, ръста на БВП и повишената заетост в първите години след въвеждането му.

В свое изследване Едуард Прескът, Нобелов лауреат по икономика за 2004 г., обяснява връзката между данъчното облагане и работното време, като сравнява ЕС и САЩ. Оказва се, че американците работят с 50% повече отколкото германците, французите и италианците. През 70-те години на миналия век е било обратното. Причината за обрата? Растящото облагане на труда в Европа. Просто по-високите данъци демотивират както предприемачите, така и наетите. Обратно - ниската данъчна тежест води до по-висок дългосрочен икономически растеж. Този растеж се дължи на създаването на повече възможности и намаляване на отнетия от гражданите доход. Повече разполагаем доход означава повече потребление, което води до повече инвестиции и повече заетост.



Защо тогава у нас не се сбъднаха всички очаквания?



Макроикономистите очакваха след въвеждането на плоския данък икономическият растеж значително да се ускори. Само че отвън ни връхлетя криза. А отвътре раздутата и неефективна бюрокрация, нереформираните сектори на здравеопазване, образование и сигурност обезсилваха и продължават да неутрализират голяма част от положителния ефект върху икономиката от въвеждането на плоския данък. На този фон популистите не спират да говорят за необходимостта от справедливост, разбирана като "Който има повече, трябва да плаща по-голям процент данъци".

Мой приятел ми разказа как убеждавал турски бизнесмен да направи фабрика в България. Човекът му споделил: "Знаеш ли какво ме притеснява?



В Турция, когато предприемачът си купи нова кола, работниците черпят,



защото се радват, че шефът им печели добре. Значи бизнесът върви и за тях ще има повече работа и по-високи заплати. А в България мърморят: "Ние му работим ангария, а той си купил кола..."

Това е големият проблем на нас, българите - говорим за справедливо заплащане, а не мерим положените усилия и поетия риск. Жалкото е, че повечето политици искат да се харесат на мнозинството, което никога няма да се зарадва на новата кола на шефа. Нали идват избори. Иначе аргументите срещу плоския данък са далеч от икономическата логика и обществената целесъобразност. Помислете само за онези заможни българи, които съвестно си изпълняват задълженията към хазната, но не ползват публичните здравни услуги, защото нямат доверие в тяхното качество. Има хора с високи доходи, които плащат примерно 10 000 лв. данъци, а не са стъпили в държавна болница, защото предпочитат частни клиники. С техните данъци и здравни осигуровки обаче се лекуват десетки безработни и неосигурени граждани. Нима това не е солидарност?

Не бива да се посяга на плоския данък. Трябва да се ограничат разходите за бюрокрацията, субсидиите за губещи предприятия, а част от регулативните функции на администрацията да се прехвърлят на частния сектор и съсловни организации. Вместо премахване на плоския данък трябва да се намали осигурителната тежест, като ставката да бъде изравнена с тази на подоходния данък, за да се елиминира възможността за арбитраж на данъчните задължения. Необходимо е насърчаване на предприемаческия дух, а не средновековно противопоставяне на бедни и богати. Още Конфуций е казал: "В държава, която се управлява без разум, богатството е срамно. В държава, която се управлява с разум, срамни са бедността и нищетата."



 Преди плоския данък и след това
209
7768
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
209
 Видими 
22 Октомври 2012 19:20
Мирише на Алиса Зиновьевна, силно мирише ...
22 Октомври 2012 19:40
Да уточним,че плоският данък не е 10,а 15%,защото има и дивидент.При ЕТ е направо 15%. Като добавим 20% ДДС върху остатъка и още 36% върху новия остатък за осигуровки,от които е по-вероятно да не получиш нищо,стигаме до обща данъчна тежест около 60%. Но докато не стане 100,все няма да им стига.
22 Октомври 2012 19:49
Щастлив съм да разбера, че рентата е вид данък.
Таз женска много умна бе.
22 Октомври 2012 20:03
Казвам му, че с данъка е същото - от къде на къде по-богатите, т.е. работливите и по-умните, ще плащат по-високи ставки

"Тоест" значи? А ако не бяхте в политиката пак ли щеше да е "тоест"???
22 Октомври 2012 20:08
Стигнах до:
...от къде на къде по-богатите, т.е. работливите и по-умните...

и спрях!
На аФторката само ще цитирам дядо ми:
"Не винаги, моме, на хиляда хуища съотвестстват две хиляди мъдюве!"
22 Октомври 2012 20:11
По времето на Клинтън данъците бяха МНОГО‌ високи за най-богатите - държавата просперираше.
Дойде Буш джуниър, даде разни облекчения за около 1 трилион долара - ето къде е сега икономиката на САЩ.
Богатия като има излишни пари - не ги инвестира.
Играе с тях на борсата, или ги харчи за луксозни играчки - яхти, самолети, къщи.
22 Октомври 2012 20:17
Писание, пълно с глупости. Явно написано от икономически неграмотен човек. Не познавам госпожата.
Овцете на богатите от първия пример не са парични приходи, а по-скоро капитал. Изземването им не е увеличаване на данъците, а национализация. Нещо такова направи дядото на госпожата-автор в края 40-те години на миналия век в БГ.
Примерът с таксиметровият шофьор също е неточен. Арендните му вноски не са данъци, а плащания по договор.
В Америка работят повече не поради по-ниски данъчни ставки, а защото просто работят повече. Европа е място, където се работи относително по-малко, а се печели прилично.
БГ-работодателят си бил купил лимузина, вместо да плати дължимите заплати на работниците. И к'во!? България е на последно място в ЕС както по БВП, така и по ниво на заплатите. ...
По-нататък не четох, стана ми досадно.
Забележка: Писано без да изповядвам леви убеждения.
22 Октомври 2012 20:26
И обсъдила с таксиджията...А защо подминала фризьорката си?
Тая мисли, че не помним далаверата с хотела на мъжа й? И пак ще се яви с фланелка, че се срамува...От себе си - не...
--------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек

22 Октомври 2012 20:36
Това великденче и преди нямаше акъл, и сега не му е поникнал.
22 Октомври 2012 20:39
Но богатите обеднели, а пастирите останали без работа и царството се напълнило с недоволни поданици.
И аз не съм я чел. От кого ли е? Х. К. Андерсен, Ш. Перо, А. Ранд?
22 Октомври 2012 20:43
Казвам му, че с данъка е същото - от къде на къде по-богатите, т.е. работливите и по-умните, ще плащат по-високи ставки.
Ех, мацее, ако освен богата, беше и хубава...
22 Октомври 2012 20:53
- О-ох, ох! Смили се, кир Михалаке, какви пари и какъв ум искаш от жена? Който има в кесията, той има и в главата, ами аз?
Това ви чака, Хр. Ботев
22 Октомври 2012 20:54
За обща култура, един от най-авторитетните инвестиционни гуру-та, по съвместителство и милиардер Марк Фабер: "До 5-10 години Западът ще изпадне в тотален хаос, който ще е колосален и повсеместен...Трябва да бъдат предприети мащабни реформи или нещата ще се случат, както обикновено, чрез революция !"

Та алабализмите на таз полуграмотна девойка са хем комични, хем нямат нищо общо с действителноста....
22 Октомври 2012 20:54
Ех, мацее, ако освен богата, беше и хубава...

Чшш, претенциозния - за теб чаршаф няма ли бе?
Мяташ чаршафа на главата...
Абе какво ли ти обяснявам - водопроводчик си беше, и водопроводчик ше си останеш.
22 Октомври 2012 20:57
Спомням си преди няколко седмици наш Чехльо беше в програмата Squawk Box по CNBC и се похвали на водещите как България била въвела плоския данък и сега бедни и богати плащали едно и също. Джо Кърнан го гледаше замислено и се питаше "Абе... да ви кажа това не ми се струва съвсем честно... Нали така?". В объркването си се обърна към колегите си, които смънкаха нещо измежду подхилкванията си. Но Чехльо не им остави много време да разсъждават, а продължи да се хвали с мизерията на страната си. Когато го питаха за производство той се похвали с някогашната българска електроника и кибернетика развити от... управлението на Т. Живков (това последното естествено беше спестено).
*
Та да се върна на темата - не се сърдя на повърхността на авторката (и няма да коментирам далаверите и наглостта й). Има огромна част от народа ни, които са объркани от тази идеология, която се опитва поелементарен начин да опрости проблемите пред които е изправено едно общество - и да даде рецепта, която е напълно несвързана с истинския свят. Най-често това е поради липса на опит (като в случая с г-жа Розенбаум дето през живота си е носила отговорност само за супата на съпруга си). А понякога проводници на тази идеология са поставени лица (Рейгън и Тачър), които безгласно прокарват политиката именно на силните и богатите, които стоят зад тях - единственото което се търси в тях е актьорско майсторство.
*
Единствено примера с овцете ме издразни. Аз пък ще разкажа за едно друго царство дето имаше 85% селско население, един университет (на кантар) и няколко цехчета за преработка на материали. Та там взеха цехчетата барабар с овцете от хората, махнаха царя и за 40 години построиха десетки заводи, университети, стадиони, пътища, мостове, електрически централи и т.н. Е, разликата между приказката на госпожата и тази, е че тази всъщност е истинска, а не някаква измислица.
22 Октомври 2012 20:58
Глупости говори Гушата. Или просто никога не е учила икономика. Я, да ми отговори на въпросчето за търсене и предлагане на образование например... дали има в главата си някакво понятие като "еластичност". Ще заяви ли кокошката глупава, че цената на образованието нараства линейно както данъците от плоския данък? Повтарял съм 100 пъти - плоският данък е път към разслоение и абдикиране на държавата от функциите й. Ако, случайно "умницата" не е чувала за ръст на доходите, да вземе и да погледне там за "еластичност". Дали доходите на американските сини якички за последните 30 години са нарастнали процентно колкото на белите якички? После може ли да обясни как ще плаща на лекари, учители, професори, генерали... С ръста на доходите на сините якички или на белите якички, при условие, че събира плосък данък? С плосък данък ще купиш само плосък мозък, моме....
22 Октомври 2012 21:07
Тази сръчна булка стана богата и почна да се оплаква . Баф , вагинната мистерия , според последните изследвания на успеха/неуспеха сред дамската част на честните богаташи ...
22 Октомври 2012 21:07
“От къде на къде по-богатите, т.е. работливите и по-умните, ще плащат по-високи ставки“
Едно повърхностно, супер примитивно писание, че и платено на всичко отгоре. За богатството на сегашните “богати“ у нас, че и другаде могат да се намерят не десетки, а стотици материали. Колосалните богатства на американците, че и на тези в колониалните страни са обяснени от Jon Perkins, в цяла редица от предавания
от 1 до 7. Натисни тукНатисни тук и т.н.
Аман от примитивни манипулатори. Богатството според Маркс не идва от ум и труд, а от принадената стойност. То е плод най-често на хитрост, спекула и най- мръсни манипулации с обикновените хора. Как натрупа Цветелика своите богатства - с много ум и с още повече труд!!!! .
Всеки има право на мнение наистина, най- важно е чии мнения ще се мъдрят в медиите!!!!и не само се мъдрят, ами а се и опитват да доказват колко черното е бяло и чисто.
22 Октомври 2012 21:12
Човек една цигара не може да запали от вас...

Няма ви се мешам повече, само искам да ми припомните една подробност/дърт съм вече та позабравям/ - това маце от кое котило беше?
На "Великденската Коледа", или на "Коледния Великден"?!
22 Октомври 2012 21:22
от къде на къде по-богатите, т.е. работливите и по-умните, ще плащат по-високи ставки


Нещо логиката куца! От къде накъде следва че по-богатите са работливи и по-умни?
А като ще разказваме приказки една като за Любка (Царистката):
Имало някога някъде една царщина. Там, както навсякъде простите хора работели, а умните и благородни ръководели и пишели закони. Всички плащали данъци - всеки прпорционално на заслугите си. На простите им взимали 1/5 от всеки хляб, а на богатите (те хляб не ядели) взимали 1/5 от трюфелите. Настъпила криза и хлябът станал по-малък и данъчната петинка също намаляла. Станало така че хем простите хора не си дояждали, хем хазната се изпразнила. Простите и мързеливи викали по улиците "Нямаме хляб", а една Любка им отговаряла "Яжте пасти". Е, приказката завършила зле - простите и мързеливи завели тогавашната Любка и някои "умни и работливи" до една машинка дето режела глави. Докарали я до там защото били умни!
22 Октомври 2012 21:25
Като Ви чета писанията, Каката била такава-онакава ама що защитава нещо си... она не беше ли от "лимузините"?
22 Октомври 2012 21:34
Чшш, претенциозния - за теб чаршаф няма ли бе?
Не си ме разбрал, дртолудо. Имах друго пред вид, пък и не пия толкова. Имах нафпредвит, че таксиджията по някаква причина е онемял и не е можал да вземе думата, докато са му чели конското и не е намерил причина да й пусне някоя задявка, което пък, от своя страна би й повишило малко настроението и може би би била по-благосклонна към мързеливите и глупави бедняци, които само завиждат на кинтите на умните и работливите и не искат да си плащат на зъболекарите.
22 Октомври 2012 21:34
Когато Любка дойде заедно с царя преди десетина години беше лъчезарно, приветливо, стройно момиче.. (бивша гимнастичка все пак). А сега даже бакембарди си е пуснала.. Не че трябва да прилича на фолк-певица, но едно самоуважение трябва да има преди да раздава акъл.
22 Октомври 2012 21:35
Е, арно. Не съм шафьор. Друго бачкам. И през 2 години заплатата ми се вдига. Щото работодателя ми оценява знанията, труда и усилията.Знам, че плащам 10 процента данък сега, върху изработеното. Ще бъде ли справедливо през 2 години да ми увеличават прогресивно данъка, въпреки моите усилия, труд и старания?
22 Октомври 2012 21:38
Хайде и някой от специалистите по данъчни взимания да напише защо богатите трябва да плащат повече.(да го обоснове)
Нали искахме капитализъм, демокрация, пазарна икономика, а сега всички дружно плачат къде си дядо Тошо. До година можете да гласувате дружно за любимата партия БСП, да ни дооправят.
До автора, браво, статията е интересна и написана без политически наклони, поздрави.
А до тези дето се мъчат да разпределят чуждите пари, да работят повече.
22 Октомври 2012 21:40
Ще бъде ли справедливо през 2 години да ми увеличават прогресивно данъка, въпреки моите усилия, труд и старания?

Да!
Някой да те е натискал да бачкаш повече?
Лакомия такваз - искал да става богат със бачкане.
И то в България...
22 Октомври 2012 21:42
Любопитно ми е дали това е платена публикация или е статия с хонорар. Ако е първото, е много жалко, ако е второто - просто глупаво, което в известен смисъл също е жалко.
22 Октомври 2012 21:46
... А до тези дето се мъчат да разпределят чуждите пари, да работят повече.

Точно!
Така казва и Монката.
Браво Монка!
.
P.S. Оппаа... имаме си ново "пиле"!
Ти пък от кой курник доде тука, от "царския" ли?
Ха добре дошел, и внимавай какво ше кажеш за ваш Миленча-ваклото агънце.
Де вчера забърса БТК..
22 Октомври 2012 21:52
.. по-богатите, т.е. работливите и по-умните ..

Чудя се какво да кажа, та да е цензурно.. Аха, сетих се: дясна политическа чалга.
22 Октомври 2012 21:54
Качакова, да прощавате, е една ... пикла. По-стар, по-мъдър или просто по-умен от нея, Уорън Бъфет обясни защо данъкът следва да е прогресивен. Условно "богатият" (да следваме нейната терминология) създава благосъстоянието си по качествено различен начин от "бедния". И разликата не е в това, че е по-умен или по-трудолюбив. Богатият създава богатството си чрез системността, чрез мрежовите снвойства на социума. Без всепроникващата социална мрежа на обществото той е практически ... безпомощен. Неговият бизнес е свързан с функционирането на можество сложни и ресурсоемки обществени системи, чието съществуване се подържа от цялото общество и неговите приноси. "Богатият" връща на обществото посредством данъците пропорционално, но не пропорционално на доходите си, а пропорционално на степента, в която се ползва от обществените блага, когато създава благосъстоянието си. Мит е, че богатият се ползва от тях в по-малка степен, щото виждате ли, той си ... плаща (примерът на Качакова с ползването на здравни услуги). А и не за това става, всъщност, дума. Уорън Бъфет и той използва ... притчи. Аз съм стар и болен човек, казва той. Не мога да се катеря по дърветата, не мога да бягам, да ловувам. В едно първобитно общество сам бих умрял от глад. Но ние не сме първобитно общество. И аз правя бизнеса си именно в този цивилизационен контекст, в друг той би бил невъзможен. А този контекст е създаден с усилията на всички, той не е по силите на един.
22 Октомври 2012 21:55
Олде, брато! Какви ги говориш! Аз си харесвам професията и работата! Защо аз и фирмата в която работя да не не се развиваме и просперирме? Ами тя е българска! Защо ни изкарваш лакоми? Работиме за държавата и народа! Плащаме си данъците и осигуровките. Защо трябва да бъдеме наказвани затова? Къде е логиката? Да минаваме в сивия сектор ли?
22 Октомври 2012 21:59
Да минаваме в сивия сектор ли?

Позна от три пъти!
Не забравяй че тука е България...
22 Октомври 2012 22:15
Авторката - а трябва ли данъците да наказват бедните. Плоският данък наказва бедните като награждава богатите. При плосък данък държавата се издържа от бедните.
22 Октомври 2012 22:26
Любопитно ми е дали това е платена публикация или е статия с хонорар.

Из различните медии започнаха да се появяват бъдещите водачи на листите по един тертип, със снимка за запомняне и нещо написано по злободневна тема, вероятно от щаба. Учудващото е че се появвяват и във вестници с форуми. Не че куклата ще разкаже, но е интересно колко струваше един подпис на зам. министър на екологията по нейно време и какви данъци са се плащали върху тези суми, дали по пропорционална или прогресивна скала...
22 Октомври 2012 22:42
Девойката очевадно за нищо не става!
22 Октомври 2012 22:43
Heat, а за менкането на разни ниви у сокаците с първокласни горски терени може ли да питаме, или въпросът е табу!
22 Октомври 2012 22:47
За първи път чета, че печелят повече тези, които работят повече!
22 Октомври 2012 22:52
Можеш да питаш естествено, а те пък могат да не отговарят. Само малко филологически упражнения, горски терен е малко като оксиморон. Или е гора или е терен/парцел. Едното се превръща в другото не чрез самата заменка а с едни подписи върху разни документи...
22 Октомври 2012 22:55
В Турция, когато предприемачът си купи нова кола, работниците черпят
И у нас е така - предприемачът като си купи нова яхта (братя Диневи) или заложи оборота на фирмата в казино, работниците черпят ... с помощи за безработни.
Той се изчислява лесно, прост е за администриране и събиране, няма вратички за тълкуване, спестява спорове с данъчната администрация
Всеки данък се изчислява просто, особено при наличие на компютърна техника. Накои май са зле с математиката!? Вратичките и споровете са в определянето на данъчната основа - дали яденето и пиенето на корем ще го броим за "бизнес мероприятие" или ще е облагаем разход; дали от данъчната основа ще се приспадат минали разходи (загуба, авторски труд) или ще се облага брутната сума.
Апропо, ДДС-то също е плосък данък, дето уж лесно се изчислява и администрира, а пък годишно се "източва" толкова, колкото се събира от ДОД, към 2 млрд. лв. И "източвачите" се водят обикновено предприемачи. Пък и таблицата показва, че в България няма значение дали ДОД е плосък или прогресивен. При липса на справедливост (равнопоставеност на разходите на лицата), лоша отчетност и слаб контрол приходите ще са винаги под очакваните. Лафер и подобните му пишман-икономисти да си запазят умозренията за себе си!
Оказва се, че американците работят с 50% повече отколкото германците, французите и италианците. През 70-те години на миналия век е било обратното. Причината за обрата?
Е, няма обрат. Световната криза тръгна от САЩ - работили повече и създали деривати-"буклуци".
Има хора с високи доходи, които плащат примерно 10 000 лв. данъци, а не са стъпили в държавна болница, защото предпочитат частни клиники. С техните данъци и здравни осигуровки обаче се лекуват десетки безработни и неосигурени граждани
Дали някой може да предложи по-глупава от тая манипулация!? Колкото и да искат да плащат "богатите", повече от 1920 лв. на година не могат да платят за здравно осигуряване. Частните клиники също се финансират от НЗОК и лечението на пациент (винаги по няколко пътечки) струва повече на НЗОК. Колкото до лекуването на "десетки безработни и неосигурени граждани", първо -хиляди умират (България е с най-висока смъртност в Европа), второ стотици от тях ползват услугите на народни лечители, билкари, знахари и ефектът не е по-различен от лечението уж със здравните осигуровки на "богатите".
В държава, която се управлява без разум, богатството е срамно. В държава, която се управлява с разум, срамни са бедността и нищетата.
Кога казвате, че нашата държава се е управлявала с разум след като и Качакова е била в управлението на държавата? Има ли един "разумен" данъчен закон, който да е толкова разумен, че в продължение на едно поколение да не е променян, хайде да не са 30 години, ами барем пет години!?
22 Октомври 2012 23:02
Абе Фирмин, стига разтягали локуми това левите, бе брате!

Какво общо има Бъфет , супермилиардер, с един човек с нормални доходи, но предприемчив, който е решил да започне бизнес в България без да се отърква о партии и синдикати, без да е получил даром предприятие чрез работническомениджърска приватизация или куфарче с пари от Луканов?

Или пък на един безупречен професионалист с 5 000 и повече лв. заплата, който си я е заслужил благодарение на лични качества и усилия в пъти повече от подсмърчащия около държавната софра посредственик.

И когото се точат да наказват заради това.

За средната класа става въпрос, когато се говори за предстоящите данъци. От нея ще цицат.

На едноокия едното око ще извадите вие, левите плямпала, с извинение.


На българските богати общо да им вземат всичките богатства накуп, дори пенсиите за един месец няма да могат да изплатят.


В България средата / обществото с нагласите си да получава, не да дава, с мързела, с нагласата за далавери, с посредственото образование, със соцманталитета, със завистта и омразата/ за предприемчивите и работливите е хиляда пъти по-трудна за развиване на бизнес, отколкото в родината на Бъфет, която само в последните години я изби на леващини, а иначе си беше парекселанс държавата на американската мечта, където всеки може да успее, с труд, дарби и упоритост, подкрепян от общество, което се радва на успехите му.




Какво й е на Любка.

Солидно образование, езици, практика.

Язък, че сте на годините на баща й, сигурно, пък тя ще ви сложи в малкото си джобче и със знания, и с опит, и с мъдрост.
Аман.
22 Октомври 2012 23:02
Данъците не са наказание, а нормална вноска на всеки гражданин , осигуряваща нормалното функциониране на държавата. Всеки трябва да внася определена сума, като се разчита богатите да внасят повече, защото от бедните не може да смъкнеш и цървулите. Още в зората на капитализма капиталистите са разбрали, че всеки работник трябва да получава достатъчно пари, за да въстановява работната си сила. Само нашите пишмян бизнесмени не можаха да го разберат. както и законодателите наши, които натовариха с данък и минималната заплата, само и само да не вдигнат данъците на богатите. Тройната коалиция въведе плоския данък, а ГЕРБ си го запази. При това положение на кого можем да разчитаме да вдигне данъците да богатите? Няма такава партия.Като се появи някой ден, сигурно ще отида да гласувам.
22 Октомври 2012 23:04
Сега разбирам що немаме икономика. Това моме небеше ли у министерството на икономиката при царуването на Мони Сакса ?!?!
Тя и тогава не беше умна но сега си показва кирливите (не)знания публично. Така като и чета простотиите особено примера с таксиметъра, започвам да си мисля дали и тя не някоя Калинка с купена диплома.
И се кани пак да заграби властта.
22 Октомври 2012 23:07
Явно написано от икономически неграмотен човек.

гугле
зам.-министър на икономиката и на екологията в кабинетите на НДСВ и Тройната коалиция Любка Качакова
сега ясно ли ви е що икономиката е на това дередже?
22 Октомври 2012 23:07
Госпожата написала горната статия явно не е на ясно какво означават 31 лев удръжки на заплата от 310 лева.Жалко.
22 Октомври 2012 23:11
Чудя се какво да кажа, та да е цензурно.. Аха, сетих се: дясна политическа чалга.

22 Октомври 2012 23:15
Айде пак, пишман бизнесмени.

Има и почтени бизнесмени в България, не го ли разбрахте.
Обаче и тях се опитват да набутат в калта. Веч дори успяха. Обезкуражени са хората.
Не разбрахте ли, че на един бизнесмен трябва да му оставиш следства да си възпроизвежда дейността, иначе хлопва кепенците. Не става въпрос дори за лично богатство в излишък.

А просто да го оставите на мира да поработи, да да закрепи бизнеса.
Пак ще плаща повече от вас на държавата и за вас повече ще има.
Но какво да се прави като нетните кредитори на държавата са една шеста от числото на нетните получатели.

Няма.
Свърши.
Не разбрахте ли?
22 Октомври 2012 23:15
"Откакто замириса на избори, плоският данък стана направо вдлъбнат в очите на някои политици"
Откак замириса на избори, тази овца пак взе да си точи зъбите за парламента.
22 Октомври 2012 23:17
Любка Качакова


1989 г. завършва средно образование в родния си град, а през 1993 г. става магистър по “Счетоводство и контрол” в УНСС, София.

Специализира в Институт на експерт-счетоводителите на Обединеното Кралство Великобритания - Association of Certified Chartered Accountants АССА, Лондон до 1999 г.

През 1996 година специализира и Управление на проекти в Брюксел.

Качакова се обучава и по Управление на човешки ресурси в Довил, Франция през 2000 година.

От 1993 до 1995 година тя работи като финансов асистент в “Шел България”.

След това работи като одитор в ПрайсУотърХаузКупърс –София, до 1999 година.

От 1999 до 2001 година в ПрайсУотърХаузКупърс, в Брюксел, Качакова става мениджър в отдел за одит и финансови консултации на мултинационални банки и инвестиционни фондове. Работи по проекти в Брюксел и Париж.
22 Октомври 2012 23:17
капиталистите са разбрали, че всеки работник трябва да получава достатъчно пари, за да въстановява работната си сила
Ако капиталистите караха само на "възстановената" работна сила, досега да са фалирали до един. Едно ново научно знание/откритие/изобретение да не би от само себе си да става "обичайна" действителност!? Или тия неща се купуват с пари!? Ако не става с малко пари, печатат се повече, може би. Може, ако всеки капиталист е откривател/изобретател. Но пак ще му трябват хора, които притежават повече от една "възстановена работна сила", та да разберат новото техническо решение и да "натискат" правилните копчета, а не като настоящия премиер.
Все пак да уточня - изобретател на техническо решение в производството или бита, а не на нова финасова техника за продажба на кредити, деривати, въглеродни квоти и друг въздух под налягане.
22 Октомври 2012 23:19
гугле
зам.-министър на икономиката и на екологията в кабинетите на НДСВ и Тройната коалиция Любка Качакова
сега ясно ли ви е що икономиката е на това дередже?


Не знам поради какви причини си мислиш, че си по-навътре от нея в нещата. Тя поне е имала възможност да се сблъска с нещо по-далече от носа й. Цялото твое творчество доказва, че печатането на дипломи следва да се ограничи. За ошо или там кво беше е достатъчна верата
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД