:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,540
Активни 590
Страници 22,007
За един ден 1,302,066

Ген. Делов освободи Кърджали, но не от ДПС

Движението стартира добре познатата си предизборна кампания - консолидиране на електората чрез етническо противопоставяне
Снимка: БГНЕС
За ДПС честванията на Балканската война в Кърджали се оказаха удобен повод за начало на предизборната кампания. След проваленото гласуване на почетното гражданство за генерал Васил Делов, освободил Кърджали преди 100 години, празникът буквално разедини местните жители, а те посрещнаха с покруса скандалното решение на съветниците.
Няма какво да се лъжем - най-запомнящият се момент от честванията на 100-годишнината от Балканската война се случи в края на миналата седмица в Кърджали. Местното ДПС отказа да почете ген. Васил Делов, освободителя на града по време на войната, с почетно гражданство. Всички фойерверки и фанфари от тук насетне ще отминат почти незабележимо.

Със своето поведение в Кърджали ДПС създаде, или по-точно задълбочи, два сериозни проблема. Първият е чисто партиен. Колкото и велики политици да са Ахмед Доган и компания, те никога няма да бъдат нещо повече от водачи на скромна етническа партия. Вярно, за ограничения потенциал на ДПС има и обективни причини. Към турците у нас продължават да съществуват предразсъдъци и притеснения. Те са лесно обясними с факта, че само допреди 134 години нашите земи са били османска провинция. Освен това ще е силно преувеличено да се твърди, че днешна Турция, държава с несравнимо по-голям ресурс и потенциал от нашия, е забравила този факт и не се интересува от това да възстанови влиянието си тук под някаква форма. Проблемът на ДПС обаче е, че по време на цялото си съществуване тази партия не свърши почти нищо,

за да намали поне малко тези предразсъдъци



и притеснения. Вярно, в отделни моменти активът на движението е правил някои жестове и дори негови представители са се опитвали да се изкарат най-големите патриоти. Но важните мигове, като този с обявяването на ген. Делов за почетен гражданин на Кърджали, в които ДПС не е успявало да демонстрира истинска привързаност и лоялност към българската държава, са доста повече. Лоялност, каквато са демонстрирали мнозина турци през Балканската война, оставили костите си по бойните полета в служба на своята родина.

Вторият проблем, който отдавна съществува и за пореден път бе актуализиран от ДПС в Кърджали, засяга обществото ни като цяло. Въпреки толерантността и хармонията в отношенията между българи и турци у нас на битово ниво напрежението между тях продължава да съществува и избива на повърхността по време на избори. И за това отговорността на политиците - не само на тези от ДПС - е огромна. Винаги когато дойдат избори в смесените райони, турците се консолидират с приказки за нов възродителен процес. А българите са плашени, че, видите ли, турците идат - като че ли не са там от столетия. Не е нужно да си пророк, за да прогнозираш, че подобни явления ще има и по време на предстоящата предизборна кампания. В Кърджали те всъщност започнаха доста по-рано от обикновено. Докато това клокочещо напрежение съществува и докато то продължава да избива в уродливи форми по време на избори, никой не може да твърди, че у нас има



устойчив етнически модел,



който се основава на уважение към другия, на взаимна толерантност между хора от различни етноси и религии. Това, че християните ядат баклава на Байрама, а мюсюлманите похапват боядисани яйца по Великден, е добро начало, но съвсем не е достатъчно.

В случая с почетното гражданство на ген. Делов отговорността на ДПС за проскърцването на етническия ни модел е неоспорима. Няма как да си обясним иначе факта, че през април те са подкрепили инициативата за почетното гражданство на ген. Делов, а през октомври се отметнаха. Кьорав да си, пак ще видиш, че това отмятане е заради наближаващите избори. А подобна акция навръх честванията на 100-годишнината от Балканската война ще настрои до крайност българите срещу ДПС и съответно ще консолидира турците.

Точна рецепта за преодоляване на проблемите между българи и турци у нас едва ли има. Пътят, по който трябва да се върви обаче, е горе-долу ясен: преодоляване на капсулирането им в рамките на една партия и отварянето на реални възможности пред тях за развитие във всякакъв смисъл - личностно, кариерно и т.н. Трябва да се признае на ГЕРБ, че тази партия се опитва да върви по този път, да даде реална алтернатива на мюсюлманите в смесените райони и дори отбелязва известни успехи в това отношение. И герберите обаче най-вече се активизират, като наближат избори, което не е особено добър подход.

Взаимните подозрения и притеснения между българи и турци имат вековна история и трудно ще бъдат преодолени. Това обаче не е невъзможно. Турците, за разлика от други малцинства у нас, са хора, които са свикнали да се подчиняват на държавно устройство, обществени порядки и т.н. А уважението им към личния авторитет и институциите е далеч по-голямо от това на българите. Въпросът е дали ще се намерят политици и общественици, които да стъпят на тази основа и да изградят наистина солиден етнически модел. Към този момент отговорът на този въпрос е отрицателен.
94
3938
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
94
 Видими 
22 Октомври 2012 20:44
До генералния прокурор! Този акт на ДПС не доказва ли, че тази "партия"-движение е с абсолютен етнически характер? В Конституцията на Република България е записано: "Чл.11(4) Не могат да се образуват политически партии на етническа, расова или верска основа, както и партии, които си поставят за цел насилствено завземане на държавната власт."
22 Октомври 2012 20:49
ДПС не са етническа партия. Те са движение, защитаващо правата и свободите на всички българи. Поради тази причина, всички останали политически партии и държавни институции, (особено президентската, имаща такова правомощие), ще преименуват Кърджали в гр. Делово. Малък пропуск на "Звено" и Кимон Георгиев от 1934г. Когато много топоними са си върнали българските имена.
22 Октомври 2012 20:50
[size=2]Да им берат греха А.Карлович Луканов и онези магистрати от Конституционния съд , които са се въздържали от гласуване. Тези, които са били "ЗА" са ясни -- виждат им се червените прашки... [/size=2]
22 Октомври 2012 21:00
И този казус ще докаже , че българските конституционалисти са куци медузи ...
22 Октомври 2012 21:40
България от 22г. не е суверенна държава, Дами и Господа форумци.
България се оправлява от знаем кое посолство! Медиите не са държавни и се оправляват знаем от кои анти български организации, нали?
На всичко отгоре новия ни генерал губернатор е специалист по етнически проблеми и дестабилизации.
22 Октомври 2012 21:50
[size=2]Лъвчо, не дърпай опашката на генерал-губернаторката, за да не ти откъсне опашката службата на Цвъцко. Да не се налага после като Мишо Шамара да ходиш до Брюкселе, за да търсиш правда.
[/size=2]
22 Октомври 2012 22:09
Абе да попитам аз, действията на общинските съветници от ДПС в Кърджали, не са ли държавна измяна? Тъй де - те ясно дават да се разбере, че не са доволни от това, че Кърджали е бил освободен от Османска власт. Логически от тук следва, че всъщност въжделенията им са свързани с желание да се възстанови статуквото отпреди Балканската война. Което пък само по себе си е предателство по отношение на държавата на която са граждани - нашата България т.е. Кво праим? Не говоря за нищонеправещите чуждопоклонници сред властимащите, а за нас - гражданите на България, които ги е еня за бъдещето на страната. Какво правим? Аз лично знам какво следва да се прави, но сам няма как да променя нищо. Трябва много повече хора да се осъзнаят.
22 Октомври 2012 22:23
щурчо 22 Октомври 2012 20:49
(особено президентската, имаща такова правомощие), ще преименуват Кърджали в гр. Делово.
22 Октомври 2012 22:36
В случая с почетното гражданство на ген. Делов отговорността на ДПС за проскърцването на етническия ни модел е неоспорима. Няма как да си обясним иначе факта, че през април те са подкрепили инициативата за почетното гражданство на ген. Делов, а през октомври се отметнаха. Кьорав да си, пак ще видиш, че това отмятане е заради наближаващите избори. А подобна акция навръх честванията на 100-годишнината от Балканската война ще настрои до крайност българите срещу ДПС и съответно ще консолидира турците.


Докато се появяват писания с подобно ниво на обяснения скърцането и скрибуцането на етническия модел е гарантирано.
ДПС нямаше как като организация да отхвърли идеята. Но остави членовете си в общинския съвет да я провалят прокарването на същата идея. При това те го направиха с въздържане от гласуване.
ДПС действа по начин, подобен на БСП преди 12тина години. Тогава другарите Вагенщайн, Сендов и др. направиха една малка мръсна кампания, свързана с мястото на България и цар Борис като спасител евреите, като наблегнаха на съдбата на евреите от Македония и Беломорска Тракия. Тогава БСП официално не подкрепи кампанията на своите хора, но ги насърчи да говорят глупости на воля.
==
Несъмнено етническото противопоставяне ще играе роля и в тези избори, но чудно защо Обретенов видя това само при ДПС и електорат.
как па не му хрумна, дали самата идея не е проява на подобно предизборно насъскване само че на етническите българи.
22 Октомври 2012 22:39
дали самата идея не е проява на подобно предизборно насъскване само че на етническите българи.

Аха! Турците ни насъскват да гласуваме против тях. Тъй ли?
22 Октомври 2012 22:41
Последици [редактиране]

В резултат на битката Кърджали е обезлюден. Турското население на района бяга масово при настъплението на българите.
----
Това пише във wiki относно битката за Кърджали: http://bg.wikipedia.org/wiki/Битка_при_Кърджали
В Кърджали тогава имало ли е християнско население? Нищо не се разбира и от статията за самия град: http://bg.wikipedia.org/wiki/Кърджали
Та кого сме освободили в Кърджали тогава?
22 Октомври 2012 22:41
Абе да попитам аз, действията на общинските съветници от ДПС в Кърджали, не са ли държавна измяна? Тъй де - те ясно дават да се разбере, че не са доволни от това, че Кърджали е бил освободен от Османска власт. Логически от тук следва, че всъщност въжделенията им са свързани с желание да се възстанови статуквото отпреди Балканската война. Което пък само по себе си е предателство по отношение на държавата на която са граждани - нашата България т.е. Кво праим?


22 Октомври 2012 22:48
Доцент,
Те тия работи не са тайна за никого.
22 Октомври 2012 22:52
Гледам делото на ген. Делов и досега подобаващо се тачи в Кърджали:

Редовни събития [редактиране]

Празникът на града е 21 октомври. На тази дата през 1912 г. Кърджали е присъединен към територията на България (дотогава е бил в пределите на Османската империя). Смята се, че градът е присъединен точно в 12 часа по обяд и по тази причина градският часовник свири „Велик е нашият войник“ преди да удари 12 пъти (на всеки кръгъл час свири български възрожденски песни).
22 Октомври 2012 23:00
Аха! Турците ни насъскват да гласуваме против тях. Тъй ли?


Не, просто, предложението е провокация. ГЕРБ и БСП се опитват сега да я осребрят с кой по- най- ... Засега ВМРО води в тая класация.
22 Октомври 2012 23:01
Областта си е в пределите на България по силата и на Сан-Стефанският и Берлинският договор. От 1878 до 1885г. Дадена е на Османската империя след Съединението. По силата на договора от Топ-хане. С който, Османската империя, признава резултата от Сръбско-българската война, но иска в замяна тези земи. Ако може, малце да се уважават фактите.
22 Октомври 2012 23:14
Не, просто, предложението е провокация. ГЕРБ и БСП се опитват сега да я осребрят с кой по- най- ... Засега ВМРО води в тая класация.

Аз пък мисля, че не е провокация, а осребряването е постфактум!
23 Октомври 2012 01:58
"Не, просто, предложението е провокация. ГЕРБ и БСП се опитват сега да я осребрят с кой по- най- ... Засега ВМРО води в тая класация."
***
A ДПС никога не е имало нищо общо с провокации, даже и с бомби, дажи и с паметници на бомбаджии. Наиветата нашенски пък очаквали ДПС одма да обяви Ген Делов за Национален Герой? Мекеретата нашенски пък точно очаквали ДПС да заговори за лютите рани причинени от българи душмани. Така де, иначе къде ще поизпражняват собствените си пледоарии.

23 Октомври 2012 02:16
Точна рецепта за преодоляване на проблемите между българи и турци у нас едва ли има.

Никакви проблеми няма между българи и турци. Проблеми се опитват да създават ДПС - активистите и върхушката им. Така мисля аз. А ето какво мисли един от тримата (В.И.Ц.) клоуни, виден почитател на гения на СерГей и Доган -
intel_inside 06 Юли 2012 13:10
като се абстрахираме от 'клишетата, има ли човек в Бг който да е видял нещо лошо от ДПС

Айде действайте да ги докарате пак на власт.
23 Октомври 2012 04:32
intel_inside 06 Юли 2012 13:10
като се абстрахираме от 'клишетата, има ли човек в Бг който да е видял нещо лошо от ДПС
***
То бива игнорантност, ама това си е чиста арогантност. Интел-а да пита здадените на братска туркие в оня списък. Да пита роднините на децата от вагона. Да пита гяурите в Министерство на Земеделието, да пита и малцинството в "смесените" райони. Има какво и кого, ама май не му изнася, щото на Доги с обръчите редовния лаф му е трайти дъ ни стани кът Босна, по-късно осъвременено с Косово.
23 Октомври 2012 06:49
Имаше предложение тук - да се прекръсти града на Делово. Хем да се сложи точка на кърджалийството в съвременен либейрастки вариант, хем да се обозначи като български град.
------------------------------
Блогът на Генек

23 Октомври 2012 06:52
Щурчо -
-------------------------------
Блогът на Генек

23 Октомври 2012 08:45
То е ясно, че цялата дандания е предизборна. Но според мен тук идеята на ДПС е отсега да заяви на останалите партии, че наддаването за гласовете на техния електорат вече е започнало. На кои избори не са го правили.
23 Октомври 2012 08:46
Областта си е в пределите на България по силата и на Сан-Стефанският и Берлинският договор. От 1878 до 1885г. Дадена е на Османската империя след Съединението. По силата на договора от Топ-хане. С който, Османската империя, признава резултата от Сръбско-българската война, но иска в замяна тези земи.

Точно така. И тогава турците допълнително заселват свои хора в района, за да го "подсилят" със свой елемент.
23 Октомври 2012 08:50
Генералът е завладял едни територии, населени с турци. Тук няма никакво освобождение. Да искаш потомците на тези турци да го почитат е перверзия.
23 Октомври 2012 08:52
Генералът е завладял едни територии, населени с турци.

Оооооооооо, да бе!
То и в Одринска Тракия няма българи след 1913 г., щото като ни удариха в гръб турците, изклаха българите там като агнета.
23 Октомври 2012 09:32


Това т.н освобождение на Кърджали е свързано с много убийства и безчинстава от страна на т.н освободители и приветствам решението на общинските съветници от Кърджали за отхвърляне на това позорно за местното население решение.
23 Октомври 2012 09:37
Историкът академик Георги Марков, цитиран от Агенция "Фокус": през Балканската война боевете са се водили пред Кърджали, самият град не е бил засегнат. Турското население е избягало и не е имало никакви изстъпления, в които достойният българският офицер би могъл да бъде обвиняван.

"Друг е въпросът, че при отстъпването си, османската армия извършва тактиката на опожарената земя. Българските войски настъпват бързо, те разчитат и на местни ресурси за храна, впрегатен добитък и т.н. Но османската армия опожарява цели села в Източните Родопи, заедно с хамбари, с плевници с фураж... От ДПС нямат основание да изричат обвинения. Те първо би трябвало да познават фактите...", отбелязва академикът.
--------------------------------------------------------------------------
Не пиши глупости!
23 Октомври 2012 09:37
hocataotkonstantinie, не пиши глупости!
23 Октомври 2012 09:39
hocataotkonstantinie, трябва да ти се отнеме българското гражданство завинаги!
23 Октомври 2012 09:40
Zuckersusser, прочети какво съм постнал в 9.37 и не пиши глупости!
23 Октомври 2012 10:09
"В Балканската война българи мохамедани, мобилизирани в османската армия, масово дезертират. „Една част от тях влизат в редовете на Българската армия. Аз бях в Ракитово – там има паметник на загиналите във войните и там има изписани имена както на българи християни, така и на българи мохамедани. Друга част са подлъгани от османската пропаганда, че видите ли - гяурите идват и сега всички ще ви изколят, за съжаление, една част от българите мохамедани тръгват с османската армия. Тогава тя запалва селата им, за да не могат да се върнат”, каза академик Георги Марков."
----------------------------------------------------




Агенция “Фокус”
Академик Георги Марков: Няма основание за подобни обвинения към ген. Васил Делов и би трябвало да се познават фактите
Генерал Васил Делов заслужава да е почетен гражданин на Кърджали. През 1936 година той открива паметника на освободителите в градската градина на Кърджали и още тогава е бил един уважаван български военачалник. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” историкът академик Георги Марков от Института по история на Българската академия на науките. „Генерал Делов е командир на Хасковския отряд, който е в състава на Втора тракийска дивизия. Боевете се водят пред Кърджали и самият Кърджали не е засегнат. Кърджали е съхранен, турското население и избягало и няма никакви изстъпления, в които той би могъл да бъде обвиняван. Друг е въпросът, че при отстъпването си, османската армия извършва тактиката на опожарената земя. Българските войски настъпват бързо, те разчитат и на местни ресурси за храна, впрегатен добитък и т.н. Но османската армия опожарява цели села в Източните Родопи, заедно с хамбари, с плевници с фураж... От ДПС нямат основание да изричат подобни обвинения. Те първо би трябвало да познават фактите. Аз не знам дали в Общинския съвет в Кърджали са представили факти. Ако има опожаряване на селища, извършени от чети, било организирани, или от опълченци, това е друг въпрос, но самият Хасковски отряд не е извършвал такива действия”, посочи академик Георги Марков.


23 Октомври 2012 10:11
ДПС отскоро се намира в пробен период, даден му от Анкара. Ако се справи, няма да има второ ДПС, ако ли не - пътят на Анкара за създаване на втора турска партия в България е отворен. Ето защо, ДПС в момента демонстрира активност за пред официалните среди в Турция: напъните за изучаване на турски език, осъждането на делото за радикален ислям в Пазарджик, а сега и провокацията в Кърджали. До изборите депесарската истерия ще продължи, защото Доган твърдо е решил да се закачи за властта. Пропадне ли и този му опит, той и кликата около него отиват на политическото бунище на историята.
23 Октомври 2012 10:25
Преди време писах тук, че Доган и ДПС в бъдеще нямат полезен ход. Триумвиратът между Доган, Дмитриевич Сергей и крадлив Симо окончателно разконспирира крадливата пасмина на родния преход. Пожарникарят обра протестния вот и тръгна много амбициозно срещу статуквото, като сега самият той + ГЕРБ се превърнаха в такова и са килимчето на всичкото пишман бизнесмен в България. С този ход в Кърджали (номинацията за почетен гражданин на ген. Делов) Борисов и хората зад него започват нова игра на разпознаване свой - чужд. Тъй като парите в родината отдавна са окрадени и остават само външните траншове залогът за това кой ще докопа властта е огромен. Така че момчета и момичета - умната! Дали ще сипем масло в огъня или ще дисциплинираме родните ни политици зависи само от нас.
23 Октомври 2012 10:33
Дали ще сипем масло в огъня или ще дисциплинираме родните ни политици зависи само от нас.
Мечо, какво имаш предвид?
23 Октомври 2012 10:44
Не, просто, предложението е провокация. ГЕРБ и БСП се опитват сега да я осребрят с кой по- най- ...
Не, предложението е нещо напълно нормално и няма политическа окраска. Има етническа такава - просто едни хора, които се хранят от изкуствено насъсквани различия между мюсюлмани и християни действат в защита на хранилката си.
*
Чудя се кога най-накрая ще спрем да се гордеем с някакъв фиктивен етнически модел и ще осъзнаем, че съвременната ни политическа система на етнокрация и олигархия, прераснала в чист феодализъм на места, е по-трагична дори от тоталитарния режим.
23 Октомври 2012 10:59
Rakita - няма нужда да конкретизирам. Щом някой може да чете - значи има глава на раменете си. Виж какво правят в СДС, ДПС и ВМРО - шум до небето белким ни забележат. В БСП - Сергей е един и зад него ний стоим. В ГЕРБ - пожарникарят е с нас и ние сме на власт. Всеки в България си има мнение и трябва да го заявява и отстоява открито - нали затова скачахме по площадите. Дрънканиците по форумите и примитивните заяждания с опонента не са начина по който ще дисциплинираме нашенските политически нехранимайковци. Обществен натиск и нетърпимост към всичко гнило и незаконно, повече морал и професионализъм в работата ни и никакво доверие на бомбастични приказки и красиви обещания. По делата им ще ги познаваме и съдиме - туй то !
23 Октомври 2012 11:05
Дрънканиците по форумите и примитивните заяждания с опонента не са начина по който ще дисциплинираме нашенските политически нехранимайковци.
Ми от като погледнеш, навън само фризьорки и шофьори, всичко останало си наляга парцалите. Те ли ще дисциплинират политиците?
23 Октомври 2012 11:09
Чета предложения за "Делово". Не мислете за генерала, а за думата. Някакъв "дял" (дел) ли е Кърджали? Това е територия на България, държава член на ЕС и комуто това не харесва и не иска да е лоялен към държавата, нека мирно отиде, където му уйдисва. Свят широк. Границите са отворени!.. Освобождението на района е от владеенето от Османската империя на територия, която не й принадлежи и където е установила социален ред според шериата. (Премахването на шериата Ататюрк ще направи по-късно, като ликвидира Османската империя, създаде Турция и започне формирането на турската нация.)
Кърджалийските общински съветници от ДПС не са съгласни с премахването на шериатския социален ред в Кърджали и де факто са "против" прогонването на окупатор на българска земя. С това ДПС застава в позицията на антидържавна, ислямистка политическа сила.
Трябва да се реагира категорично, но ефективно, а не емоционално.
23 Октомври 2012 11:11

Агенция “Фокус”
Божидар Димитров: Остана Общинският съвет в Кърджали да обяви за почетен гражданин Явер паша - противника на ген. Делов
Достойно за съжаление е решението на Общинския съвет в Кърджали да не избере ген. Делов, освободител на Кърджали, за почетен гражданин. Това каза пред Агенция “Фокус” историкът Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей. По думите му - 22-мата съветници от ДПС не са действали като български граждани в случая, макар и формално да са. „Защото в Балканската война участваха и техни сънародници от България и те достойно изпълниха дълга си към отечеството, което беше България. Военните паметници в смесените райони са изпъстрени с имена на етнически турци или българи мюсюлмани, загинали в тази война. Решението – ген. Делов да не бъде почетен гражданин на града е подигравка и с тяхната памет”, каза Божидар Димитров.
По думите му - сега остава на следващата сесия на Общинския съвет в Кърджали за почетен гражданин на Кърджали да бъде обявен противникът на ген. Делов – Явер паша. „Със своя корпус от елитни военни части, той „героично” се опита да задържи Родопите като османо-турско владение, но беше разбит от Делов и при Кърджали, и при Маказа, а в Смолянско – при Средногорци. Отстъпи в Беломорието, където, преследван от българските части, „героично” се предаде при река Марица с 16 500 елитни войници срещу далеч по-слабите български части, които действаха срещу него. А може и бюст да поискат да му направят. Хора, които не се усещат като български граждани, са готови на всичко”, коментира Божидар Димитров.

23 Октомври 2012 11:12
Премахването на шериата Ататюрк ще направи по-късно, като ликвидира Османската империя, създаде Турция и започне формирането на турската нация.
Светски (европейски) закони в Османската империя има още от средата на ХІХ в., а конституция - от 1876 г. Проблемът е, че някои хора искат да ни върнат не в ХІХ в., а в ХVІ в., когато наистина е властвал шериата и Империята е била във възход. За тези хора всичко европейско е чуждо и вредно.
23 Октомври 2012 11:13
Хари, може да се казва Генерал Делово!
23 Октомври 2012 11:34
бонго-бонго, както винаги улучваш десятката!За съжаление основно ГЕРБ, както и БСП и сие "употребяват" предизборно една национална личност, какъвто безспорно е ген. Делов.Твърдението на Обретенов "ГЕРБ дава алтернатива на мюсюлманите в смесените райони и дори отбелязва известни успехи в тово отношение" е бисер , достоен за съжаление.ГЕРБ са толкова алтернатива на ДПС , колкото бяха и БСП на Първанов/в ранният му период /,СДС на Костов и всички националистически / НЕ ПАТРИОТИЧНИ/ партии, които се прехранват от съществуването на ДПС.Само един аргумент :създава се инициативен комитет за......начело с депутатката на ГЕРБ Цвета Караянева!?? Поне да беше един интелектуалец и то непременно политически независим!Такива статии не помагат, а дори спомагат за нагнетяване на ненужно напрежение.
23 Октомври 2012 11:58
Ген. Делов освободи Кърджали, но не от ДПС
Спокойно, следващия път ще освободим Кърджали и от ДПС.
23 Октомври 2012 12:15
Добре, бе. Политиците трупали дивиденти, противопоставяли българи на турци, разрушавали хармоничния ни модел. И ся кво! Да се надупим и да приемем решението на общинския съвет, че ген. Делов не е освобождавал Кърджали и не е достоен за почетен гражданин. Тъй ли?! Хармоничен модел, зачитане на етническите права - хубаву, но на принципна основа. Ние нямаме принципи като народ и държава. В туй е проблемът!
23 Октомври 2012 12:31
„....те никога няма да бъдат нещо повече от водачи на скромна етническа партия.”
Вече има достатъчно много престъпления на висше държавно ниво – едно от тях е формирането на противоконституционно подобие на партия с ръководство от милиционери.Безхаберието пък на абсолютно неадекватния по този повод Конституционен съд в България го прави ненужен и излишен в този му вид – защото не само че не работи,но и не е авторитет.На тези фалшиви „пазители на Конституцията” явно им е платено с извеждането им извън закона за тавана на пенсиите.Нали са съдии,те зорко съблюдават „равенството пред закона”.Май е „обърнат” П.Р.Славейков - право седи,криво съди. Заради тези ненаказани престъпления на участващите в държавното управление, в случая явно от простотия,се пише за някаква си „скромна етническа партия”?????

„Точна рецепта за преодоляване на проблемите между българи и турци у нас едва ли има”

Автора,какви са тези турци в Кърджали?Ако има такива,които се смятат за турци,а не за българи от турския етнос,те трябва да бъдат по най-бързия начин насочени към съседна Турция,с техните имена,разбира се.Защото не може да има турци,които да са български граждани!!Има български граждани от различни етноси.Ако някои представители на тези етноси не се чувстват българи, държавата трябва веднага да им отнеме българското гражданство!!Това важи особено за представителите на турския етнос,някои от които се опитват да създават напрежение провокирано от фалшивата партия дпс.Много приказват съвременните главанаци „работи политик” за европейски и световни практики – ами такива са тези практики.Местните главанаци обаче приемат тези практики само за изравняване на цените,а за качествени държавни дела и съобразени доходи на собствените си граждани прилагат престъпна практика.Защо ли да не го правят,като „просто вотаджии” има колкото искаш в България. А слободията в езика на пишещото съсловие отдавна стана застрашителна и формира престъпно отношение към собствената държава у наивната и по-доверчивата част от населението.Имаме ги и такива представители на турския етнос във форума,които най-нагло демонстрират омразата си към България,която омраза евтино прикриват с уж предишна омраза към „комунизма” – излиза,че те са живяли при „комунизма”?!А нали са демократи по душа и Турция отдавна е образец на „демократична” държава,та тя им е за пример на завалиите.

23 Октомври 2012 13:01
Ако има такива,които се смятат за турци,а не за българи от турския етнос,те трябва да бъдат по най-бързия начин насочени към съседна Турция,с техните имена,разбира се.
Да де, но оттатък ги "обиждат" и ги наричат "гяури" и "ченгене". И те клетите не знаят на чий бог да се кланят
23 Октомври 2012 13:48
Стайнбек,вие докога ще вярвате на псевдоисторици като "академик" Г.Марков и Б.Димитров бе?Препоръчвам ви да научите истинската история,много закъснявате с изваждането на главите си от пясъка.Недейте позволява да ви манипулират повече,това не е във ваша полза.Какво има да се спори по въпроса?Щом като общинския съвет решава кой да бъде приет за почетен гражданин,оставете съветниците да решат свободно,нали има демокрация и както знаете демокрацията е управление на мнозинството,а не на малцинството.
23 Октомври 2012 13:58
Досега бях забелязал, че форумните мюзевири от турската квота на ДПС не вземаха участие в дискусиите тъдява, когато ставаше въпрос за тази партия. Намесата им в един подобен спор обаче, потвърждава тезата ми, че Догановата партия е взета вече на ръчен режим от Анкара, а на мюзевирите им е вменено да внасят шум в системата по линия на етническото противопоставяне и повдигането на темата за Възродителния процес. Прочее, шумът ще се усилва с наближаване на изборите.
23 Октомври 2012 14:11
В случая имаме няколко неща, които трябва да се рзглеждат от правна, морална и социална гледна точка.

1. Правна страна (моля помагайте, че не съм запознат със съответните закони и разпоредби)
Имат ли право общинските съветници и гражданите на един град да решават кого да направят почетен гражданин или не? Доколкото знам, имат. Не знам дали има някакви ограничения какви личности биха могли да бъдат предлагани и избирани за почетни граждани, но определено смятам, че е в правата на местните хора да отхвърлят дадена конкретна кандидатура. Дали може да се предложат Джон Кенеди, Явер паша, Сюлейман Великолепни, Сюлейман Демирел, Арнолд Шварцнегер, Люк Скайуокър? Има ли някакви законови правила, които да определят кой може и кой не може? Добре е да сме наясно, за да не се пулим, когато в някой град или село си изберат за почетен гражданин личност, която не се приема от друг град, село, партийна или социална група. Говореше се за държавна измяна, за непризнаване на Балканската война и други. Когато става дума за държавна измяна, то определено трябва да се задействат съответните органи (понеже не разбрах някой да се е задействал официално, то явно не става дума за държавна измяна). Какво значение има какво е отношението на някого към Балканската война? А към Септемврийското въстание или към към Възродителния процес? Доколкото знам по света има закони против расизма, антисемитизма, отричането на Холокоста, отричането на геноцида над арменците, но не знаех да има закон против отричането на Балканската война или друго събитие от нашата история. Говорим за правната страна. Ако някой твърди, че с отхвърлянето на ген. Делов се нарушава някой закон, моля, нека го покаже.

2. Морална страна.
Тук можем да разтегляме всякакви локуми, но ако на страната кърджалийци стои законът, то всички протести имат за цел те (кърджалийци) да се откажат от някакво законно право само за да направят густо на някаква група хора (да не им накърняват моралните принципи, да не ги дразнят...).

3. Социална страна (как се отразява на обществото като цяло)
Отделям я от правната и морална страна, защото някой може да е на мнение, че за благото на мнозинството в даден момент може да се потъпчат закона и морала. Пример, атентата срещу Хитлер през 1944. За чие добро/зло е отхвърлянето на ген. Делов? За добро или лошо е цялата медийна пушилка? Тя отразява ли мнението на мнозинството? Индикатор или причина е? Дали наистина има някой в България, който мисли, че може да се наложи име на Кърджали, което е неприемливо за неговите граждани, дори и то да е подкрепено с подписите на мнозинството българско население (очевидно живеещо извън Кърджали)?

Накъде вървят нещата?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД