:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,877
Активни 430
Страници 21,344
За един ден 1,302,066
Технология

Забавлявай ме, не спирай

Политиката се е превърнала в шоу. Тя отдавна не решава проблемите на хората
Снимка: Борислав Николов
6 април 2001. "Не по-късно от 800 дни прочутото българско трудолюбие и предприемчивост ще променят живота ви"
Това, за което ще пиша, не е от днес. Променя генома си поне от последните десет години. Прилича на развитие в застой - на пръв поглед е проява на хиперактивност, но всъщност е повтаряща се лента на развалена кинопередвижка. Това е политиката, лишена от съдържание, без визия за бъдещето. Тя не решава проблеми, а ги замита под сивия балтон на парфюмирани политици, които са минали обучение в школи по филмотечно майсторство. Това е предметната политика на образа.

Предметната политика на образа е похват, наложен от специалистите по комуникация (ПР-и), които заедно с войнство от услужливи медии оформят цял шлейф от изпрани и напудрени политически продукти и марки.

Така през 2001 г. един известен технолог на публичния образ спретна в нов костюм анемичния монарх в изгнание и написа думите образ: "Не по-късно от 800 дни прочутото българско трудолюбие и предприемчивост ще променят живота ви."

И това е видимото начало. Образът на монарха започна да угасва във времето като свещ в монашеска обител. Тъмните години на българския преход (90-те) запалиха ореола на новия справедлив управник, произлязъл от народа, ял филии с мас, добил умения по рисуване, борец срещу неправдата - с "Глок" в ръка и кожен шлифер, широкопола шапка и тридневна брада.



Новият управник бавно и упорито промени генома на политиката,



като образът придоби все по-голямо значение. Политиката на образа се вряза не само в политическата среда, но и в цялата публичност.

През 2005-2009 г. видяхме един премиер - крон-принц на социалистическата аристокрация, да се снима на подводно приключение. Гмуркачът беше запечатан на първа страница, а въпросът "Кой е човекът с шнорхела" обобщи сюжетната линия от маринизма. Същият навлече и кожено яке и обкрачи мотор, а на гърба му беше написано: "Ако виждате този надпис, значи Елена е паднала от мотора!"

Новата власт носи със себе си тази технология. От самото начало тя заговори за "постна пица", не спря да реже ленти. Ножицата се превърна в символ на държавността. Най-видният представител на предметната политика на образа е представян като най-добрия футболист, художник, пожарогасител. Той няма личен живот, защото е, забележете, "сам като куче" и затова услужливи трубадури от медиите го сватосват и жалят. "Една бабка" му оплете червен пуловер.

Политиката на образа е заразна. Тя се прояви в културата - една изровена фаланга се превърна в свята, някои вампирясаха. Културният министър заяви, че се гордее с фотосите си с холивудски звезди. И възкликна за своя лидер: "Той им е кумир!" Представители на т.нар. интелигенция - университетски преподаватели, благодариха за "магистралата на духа".

Впечатлени от свободата на образа, полицаите снимаха филми от операциите срещу организираната престъпност. Камерата се спря върху прокурор, който отсъди: "Ти си абсолютен престъпник, на колене!". Придворни вестници запечатаха напъните на един вътрешен министър, който загрява преди редовния си джогинг.

Главният прокурор беше изнесен на ръце от обичащия да се снима с широка усмивка президент. Прокурорът ще продължи да бездейства в Конституционния съд, но ще бъде запомнен с угрижения си поглед.



Държавният глава ни въведе и в окултното -



в предишния си живот той бил ирландска пастирка. След това ни освети с фразата: "7-7-2-1 - седем магистрали, седем скоростни пътя, два моста и един тунел".

Ефектите на киното - страх и забавление, се мултиплицират в политиката. Ако двата елемента на новата политика са предметът и образът, то връзката между тях е празнодумието. Публиката ще бъде упоявана от тази триада, докато не се появи алтернатива. Липсата й обаче бетонира усещането за безтегловност.

И това е така, защото алтернативата се е оплела в своето лутане - едната част се занимава с отрязаните крака на царския кон. Другата не успява да реши вътрешните си раздори, а фиксацията й в миналото на комунизма е удобно бягство от реалността. Всъщност на кого му пука каква е алтернативата. Политиката се е превърнала в забавление и шоу. Тя отдавна не решава проблемите на хората.
Снимка : Иво Хаджимишев
Бойко Борисов, 2002 г.
Снимка: bgvesti
Станишев като рокер
8
4606
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
22 Октомври 2012 19:49
Видях надписа! Къде е Елена?
22 Октомври 2012 20:36
Паднала на друг мотор...
------------------------------------
Блогът на Генек

22 Октомври 2012 20:40
Така през 2001 г. един известен технолог на публичния образ спретна в нов костюм анемичния монарх в изгнание и написа думите образ: "Не по-късно от 800 дни прочутото българско трудолюбие и предприемчивост ще променят живота ви."

И това е видимото начало. Образът на монарха започна да угасва във времето като свещ в монашеска обител...


Илийчо, специално ти никъде не си се гмуркал. "Анемичният монарх" се оказа най-успешният и далновиден политик на България за този век. Въпреки,че беше разпънат на кръст от социолози, политолози и журналисти, много преди да стане политик по неволя. Ако можеш направи сравнение с десет годишният комфорт на Боцко.
22 Октомври 2012 21:17
Приятен и нищонеказващ текст - литература ...
22 Октомври 2012 22:15
автора
"Политиката се е превърнала в забавление и шоу. Тя отдавна не решава проблемите на хората." - Какво още да ти каже, бре мрънкалнико! Опус за пинчера ли да ти изтропа? Гиди кучезащтинци ниедни!
23 Октомври 2012 09:47
Публиката ще бъде упоявана от тази триада, докато не се появи алтернатива.
Няма да се появи алтернатива, докато 20-годишният паразит, наречен мафия и олигархия, не напусне болното тяло на българското общество.
23 Октомври 2012 17:59
Политиката се е превърнала в забавление и шоу. Тя отдавна не решава проблемите на хората.

Представите на автора за политиката са вкаменени във времето от средата на отминалия индустриален 20-ти век.
Тогава бумтяха машините и юзините. Хората бяха винтчета и единственото им "задължение" беше да осигуряват ритмичния ритъм на бумтежа.
А и да се плодят по план и осигурят още свежи винтчета. А политиците, избрани или назначени, трябваше да се грижат за всичко останало - да решават проблемите на хората, както се казва.
Това у нас вече го няма. За някои е добро, за други не-толкова. Това в момента го има в Китай е на някои други места в Азия основно. Там е работилницата, индустриализацията където се правят нещата с винтчета, чукове и пр.
Политиката у нас и в другите по-напреднали страни се връща към това всъщност което и е работа. Не да нахрани, облече, осигури храна, дрехи и топло (съответно хладно през лятото) на хората. А да направи живота им по-удобен и миролюбив. Нищо повече.
Защото с отминаването на масовото индустриално производство изчезва и масовия потребителски вкус. Трудно ще намерите двама индивида от сравнително по-младото поколение, желанията и вкусовете да се покриват що годе. Едни харесва последен писък на телефон, друг си пада по телевизори.
Един пести за жилище и набива в него още толкова пари за преустройство и обзавеждане, друг живее под наем, но си купува нова спортна кола на цената на две жилища. Т.н. определени за "бедни" също не са не единно мнение какво точно и как трябва да решават политиците.
Едните са готови да им намалят песиите двойно,но да се започне строежа на атомна централа, дето ще дава ток след 10години и едва ли ще са живи.
Други - точно обратното. не само да не се стори атомна централа, ами да се вземат още заеми и "повиши потреблението", демек опапат.
В главите на политическо ниво се въртят безбройно много политически модели и е на практика невъзможно да се намери друг общ знаменател от първичната харизма и нагласа към съзерцавана на зрелище.
Да става нещо интересно - тук и сега. Кой въобще му пука за програми и ако е що годе разумен може да прецени, че всичките програми и обещания са просто прах в очите на хората и то най-глупавата част от тях.
Много ми е интересно като как авторът се представя, че поитиката може "Да реши проблемите на хораТА"? Ей, така - идва някой и почва да ги решава проблем след проблем.
Първата година здравеопазването, например. Заема се човека или екипа му и след година - хоп проблемите в здравеопазването решени.
Втората година пенсиите - Въртят, сучат е след още една година всички пенсионери с решени проблеми излизат на манифестация пред прозорците на политика и той им маха скромно, скромно от прозореца.
На третата година идва ред на образованието и като се изтъркули и тя подрастващите не искат де се прибират от училище в къщи.
23 Октомври 2012 19:43
Или както каза Любен Дилов-син: Цирк! Но нека не обиждаме цирка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД