Гръцкото правосъдие реагира светкавично на публикацията преди няколко дни в сп."Хот док" списък с 2059 имена на лица, за които се подозира, че имат банкови сметки в швейцарски банки, и изправи на съд автора на материала Костас Ваксеванис, предаде Би Би Си. 46-годишният журналист е обвинен в нарушение на закона за защита на личните данни. Ако бъде признат за виновен, той може да получи максимална присъда от три години затвор. Адвокатите на Ваксеванис посочиха, че в негова полза ще свидетелстват някои от хората, чиито имена фигурират в списъка.
Преди две години Париж е дал на Атина имената на тези лица, но гръцките власти изобщо не са разследвали документите. Костас Ваксеванис заяви пред Би Би Си, че публикуваният от него списък е същият, който бившата френска финансова министърка Кристин Лагард (в момента шеф на МВФ) дала на гръцкия си колега тогава Eвангелос Венизелос през 2010 г. Според журналиста гръцките политици трябва да бъдат разследвани, затова, че са укривали имената. А те са правили това, защото в списъка са фигурирали приятели ни министрите, известни бизнесмени и влиятелни издатели, смята Ваксеванис.
На свой ред гръцки официални представители твърдят, че няма доказателства за нарушения на закона от лицата, включени в списъка.
Публикувах списъка, "защото съм журналист и моята работа е да казвам истината на хората. Вместо да се бори срещу престъпленията на данъчните измамници, правосъдието се занимава с мен, Последните три правителства лъжеха и с този списък се подиграваха с гръцкия народ. Те бяха длъжни да го предадат на парламента или на правосъдието. Не го направиха и затова трябва да отидат в затвора", каза още Ваксеванис.
Той също обвини повечето гръцки медии, че са пренебрегнали случая: "Гръцката преса е с намордник. В Гърция има затворена система на властта, която се владее от политическия елит, бизнесмени и журналисти".
"Ако трябва, ще отида в затвора. Не защото съм герой, а да покажа, че в Гърция цари несправедливост", добави той.
Мнозина чувстват, че самата свобода на словото е на подсъдимата скамейка, коментира Би Би Си. Налице е огромна обществена подкрепа за Костас Ваксеванис и подозрения, че укриването на данъци и корупцията стига до самия връх на гръцкото общество, добавя медията.