Високопоставени държавни чиновници, мафиоти, незаконно подслушване на телефонни разговори. Всичко това присъства в разразилия се със страшна сила в последните дни скандал в Хърватия. Страната се тресе след разкрития, публикувани във в. "Вечерни лист", според които полицаи от звеното за борба с корупцията и организираната престъпност са злоупотребявали със системата за тайно събиране на данни и са подслушвали високопоставени служители от Агенцията за сигурност и разузнаване, както и ръководни кадри от най-голямата частна компания в Хърватия - "Агрокор".
Смятаните за незаконни действия на служителите на хърватското Министерство на вътрешните работи, което е ръководено от Ранко Остоич, са разкрити наскоро при изненадваща проверка. Инспектирана била работата на тайните служби и на Службата, проследяваща телекомуникациите. Установено е, че полицаите от антикорупционната служба, освен че са искали разпечатки от телефонните разговори на лица, срещу които се водят криминални разследвания - нещо, което е позволено от закона, извън правните разпоредби са настоявали и за информация, свързана със служители на Агенцията за сигурност и разузнаване и на шефове в "Агрокор".
Публикацията на "Вечерни лист" хвърли в смут цялата държава, а управляващите се надпреварват един през друг да обясняват, че няма нищо незаконно в действията на полицаите от звеното за борба с корупцията, тъй като всичко било в рамките на закона. В първите дни на скандала никой не се осмеляваше да посочи кой от ръководните кадри в Агенцията за сигурност и разузнаване е бил следен и защо.
В. "Ютарни лист" обаче повдигна завесата и съобщи, че бившият шеф на агенцията Йосип Булевич е обект на разработката, тъй като имало данни, че общува с членове на престъпни банди. Това е причината да е поставен под наблюдение от звеното за борба с корупцията. Не става ясно дали е издадено разрешение. Булевич оглави ведомството през 2008 г., докато на власт бе Хърватският демократичен съюз - сега основната опозиционна партия. Според изданието проследяването на телефонните му разговори е част от подготвяна мащабна спецакция срещу организираната престъпност в Хърватия. Мандатът на Булевич изтече на 10 октомври т.г. и няколко дни по-късно избухна аферата "Хърватиягейт". Той работи в хърватското разузнаване почти две десетилетия, като от обикновен служител успява да се издигне до ръководния пост в агенцията, като заслуга за това има настоящият лидер на опозицията Томислав Карамарко. Приятелите на Йосип Булевич не могат да повярват на медийните твърдения, че е общувал с мафията. А бившите му подчинени не проумяват как е възможно професионалист с неговия опит да използва служебния си телефон, за да говори с престъпници. Твърди се, че полицията е изисквала разпечатки от него. Официален Загреб засега нито потвърждава, нито отрича твърденията в медиите, но се заговори, че засекретена информация за провеждани криминални разследвания вече няма да изтича към мафията.
Хърватското общество обаче продължава да е на нокти и се опасява, че властите нарушават правото на личен живот. Скандалът не слиза от първите страници на медиите, въпросите валят един след друг, появиха се дори съмнения, че националната сигурност е застрашена. Опозицията - в лицето на лидера на Хърватския демократичен съюз Томислав Карамарко - поиска незабавно министерски оставки. Самият той оглавяваше Агенцията за сигурност и разузнаване в периода между 2006 г. и 2008 г., а Булевич е негово протеже.
Президентът, премиерът и министърът на вътрешните работи на Хърватия са категорични и не спират да повтарят, че няма нарушаване на законите и полицията е действала правомерно. Първи се хвърли да защитава честта на подопечната си служба министърът на вътрешните работи Ранко Остоич. "Категоричен съм, че не са допуснати нередности от полицията", заяви той на извънредна пресконференция. Министър Остоич обяви, че ще бъде разследвано как класифицирана информация е изтекла до медиите. Той поясни, че едва 24 полицаи, начело с шефа на отдела за криминални разследвания имат право да искат разпечатки на телефонните разговори на определен човек, а само прокуратурата може да издава разрешения за проследяването на разговори. Според Ранко Остоич става въпрос за кампания срещу правителството заради подетата мащабна битка срещу организираната престъпност. "Медийна кампания, независимо кой стои зад нея, няма да спре министър или полицейски служители да прилагат правомощията си в съответствие със закона", заяви Остоич, като подчерта, че не трябва да се пречи на полицията да разследва най-тежките престъпления и да се бори с организираната престъпност.
Напрежението в Хърватия ескалира до такава степен, че се наложи президентът и министър-председателят на Хърватия да свикат съвместна пресконференция в опит да успокоят духовете. Държавният глава Иво Йосипович и премиерът Зоран Миланович също заявиха, че органите на реда не са нарушили законите при изпълнението на задълженията си. Президентът обеща пълно разследване, което е възложено на парламентарната комисия по вътрешни работи и национална сигурност, и няма да се създава специална комисия, както настоява опозиционният лидер Карамарко. Парламентарната комисия вече започна работа при закрити врати, защото обект на дискусиите са материали с гриф "строго секретно". Комисията, оглавявана от депутата от опозицията Мирослав Туджман, вече започна разпити за аферата на ръководителите на замесените служби. В интервю за хърватското радио президентът Иво Йосипович призна, че не очаква бомбастични разкрития в резултат на разследването на аферата, но се надява то "да допринесе за изясняването на цялата ситуация". Държавният глава е категоричен, че трябва да се сложи край на практиката фигури от подземния свят да получават информация за провеждани тайни полицейски разследвания.
Премиерът Зоран Миланович сравни разразилия се в родината му скандал с "Уотъргейт", тъй като според него става дума точно за пробив в системата за сигурност на страната. "Това е дребен, подмолен пробив в системата за сигурност", каза той по време на правителствено заседание. И за да се избегнат нови проблеми, той постави начело на Агенцията за сигурност и разузнаване приближения си Драган Лозанчич. Назначението му предизвика полемика, тъй като той освен хърватско има и американско гражданство. Това обаче не притеснява властта в Загреб.