Лекция що е то свобода на словото и има ли тя почва у нас бяха принудени да изслушат от премиера Бойко Борисов около 30-ина репортери, които успяха да го вбесят с въпросите си не го ли притесняват критиките и от страна на Брюксел за ограничаване свободата на словото у нас. "Вие виждате ли сега колко камери има тук? Хайде да ги броим. Чакайте, момент, нека да броим сега. Попитайте кой от тези ваши колеги с камери и микрофони е член на медиен монопол. Има ли такива сред вас да му отговорите на вашия колега, който задава този въпрос", изля въпросите си Борисов.
После той дори не изчака репортерка да довърши питането си за сриването на България от 35-о на 80-о място в класацията на "Репортери без граници" по отношение на медийната свобода. "Питам те, госпожо, ясно и точно кой от вас е цензуриран, кой от вас не може да ме пита по каквато тема ви дойде наум?!", контраатакува Борисов. Още един опит да бъде върнат разговорът в темата, като бе припомнено на премиера, че и еврокомисарят Нели Крус изказа притеснение за свободата на медиите у нас, удари на камък. "Оставете я Нели Крус. Питам те теб, вас, извинявай. Кой ви е задал въпрос или кой не ви е дал да зададете въпрос. Това е цензура, ако някой ви е казал - няма да ме питаш или на тази тема няма да говоря", отсече Борисов.
После показа наяве какво значи свобода на словото - на всякакви въпроси отговаряше единствено с примери от управлението на тройната коалиция. Обвиненията, че ГЕРБ е изхарчил пълния фискален резерв, оставен от Сергей Станишев, Борисов оправда с тройната коалиция, която не знаела как се работи с еврофондове, т.е. плаща се от резерва и после Брюксел възстановява парите. "Знаете, че заради батко и братко спряха всички фондове. Това не го казват. Президентът Барозу лично каза, че столичното метро е най-хубавият и най-евтиният проект на ЕК. Магистрала "Люлин" всички вас ви заведох и ви показвах горите, планините и това, че няма магистрала. Абсолютно провален проект. Това са загубени проекти и Дунав мост 2, и магистрала "Люлин". Какво ми казвате, че спряхме заменките на горите", продължи да реди Борисов. Репортерка плахо се опита да превърне монолога в диалог с въпроса, че най-голямата заменка е на депутата от ГЕРБ Емил Димитров. "Глупости", отсече премиерът и продължи по неговите си теми.
Ново изригване предизвика въпрос за задълбочаващото се социално неравенство. "Социално неравенство се прави от това да дадеш 1 млрд. за "Цанков камък", вместо да ги дадеш за пенсионерите. Да похарчиш милиард и половина за "Белене", вместо да ги дадеш на пенсионерите. Да похарчиш 100 млн. за безсмислено "водно огледало" в Кърджали, вместо да ги дадеш на майките. И ако трябва да им напомня, че още не са си платили влаковете от 2005 г., че ние платихме над 300 млн. за "Кугъри", че платихме "Еърбъси", подхвана познатия рефрен Борисов.
------НЕ Е ПРОВАЛ
И оценката на "Ройтерс" за провал в социалната политика премиерът коментира с въпрос: "За кое правителство "Ройтерс" е казало, че се е справило с кризата?" После отсече: "Оценката я дават рейтинговите агенции. Те всичките повишават кредитния рейтинг на България. МВФ, спестяванията на гражданите в банките. Ние имаме над 32 млрд. лв. Огромните проекти, които бяха пуснати. Ето и снощи, ако не ви бях направил спортната зала, кога щяхте да ходите на такива концерти?!", каза Борисов по повод концерта на Дженифър Лопес в "Арена Армеец".
Според бизнеса и синдикатите депозитите на физическите лица в банките растат, тъй като дребни търговци разпродават бизнеса си и закриват работни места.
За стопената според "Галъп" разлика между ГЕРБ и БСП до 3% Борисов отвърна: "По техни прогнози и Татяна Дончева ме водеше на кметските избори. Това е демокрация. Каквото съм направил аз за 3 години, да излезе Станишев и да каже той какво е направил", завърши монолога си Бойко Борисов.