Да се въведат две цени на водата според количеството, което всеки потребява, предвижда стратегията на управляващите за водния сектор. Така хората, които изразходват по-малко от нормативно определен лимит вода на месец, ще плащат по-ниска цена. И обратно - потребителите, които използват над този лимит, ще плащат завишеното количество двойно по-скъпо. Според зам. регионалния министър Добромир Симидчиев така ще се въведат стимули за по-пестеливите потребители и наказания за онези, които пилеят водата. Новите тарифи и месечният лимит на водата ще се определят с наредба, която ще се разработва след приемането на водната стратегия. Очаква се парламентът да одобри стратегията тази седмица.
Количеството по-евтина вода ще се смята на член в домакинство. Симидчиев даде "условен пример": ако двучленно семейство има лимит от 8 куб. м вода на месец, тоест по 4 куб. метра на човек, ще плаща по 1 лев за кубик. В случай че семейството изразходи за месец 10 куб. м, двата кубика над нормата ще му струват двойно - по 2 лв. за кубик. Според зам.-министъра има вариант с тристепенна схема. При нея, ако се приеме, че средното количество вода, което човек ползва за месец, е между 3 и 5 куб. м, в тези рамки ще се плаща една цена. "Ако обаче искате да сте много икономични и паднете под това количество - плащате по-малко. Ако сте над петте кубика, плащате повече", обясни Симидчиев.
Още не е изчислено какъв ще е лимитът на водата с по-ниска цена, не е ясно и как ще се определи. В стратегията е записано, че "средномесечното потребление на вода на едно лице в домакинствата варира между 1 и 5 куб. м". Няма и дума за случаите, в които заради лошото качество на канализацията хората са принудени да източват водата, докато потече годна от чешмите им. Според Симидчиев цената на водата трябва да е поносима, тоест до 4% от средномесечния доход на едно домакинство. "В София средномесечният доход е най-голям и би трябвало тук и наказанието да е най-голямо, и стимулът", каза зам.-министърът. "Ефектите от това не са еднозначни. Трябва да се балансира внимателно с цената на водата, тъй като понякога се увеличават кражбите и ефектът намалява", обобщи промените в цените Симидчиев.
Наличието на национална стратегия във водния сектор подобно на още 13 стратегически документа е условие страната ни да получава европейски средства през следващия програмен период, съобщи наскоро министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Конкретни мерки по всичките стратегически документи трябва да се приемат до края на 2016 г. Според приетия от кабинета график министерството на екологията трябва до средата на следващата година да изготви наредба за нормите за потребление на вода, с които да обвърже цената й.
Стратегията предвижда социалнослабите да получават "водни" помощи подобно на енергийните. Тази новост ще трябва да въведе следващото правителство едва след като бъде готова наредбата.
Другата идея на управляващите е кражбата на вода да се третира като престъпление. "Един-двама осъдени за кражба на вода биха показали, че това наистина е престъпление", заяви Симидчиев и допълни, че според Наказателния кодекс и сега за кражба на вода може да се влезе в затвора за 5 г. Но не се е чуло да има осъдени. Страната ни е първенец по загуба на вода - над 61%, докато в Европа са средно 40%. Причините за това са авариите заради остарялата инфраструктура, както и кражбите на вода. Според асоциацията на водите най-много вода заради аварии се прахосва в София. Следват Перник и Разлог, сочи индексът на асоциацията. Ботевград и Велинград губят най-малко вода заради аварии. Според асоциацията най-много вода се краде в селата, и то през лятото, заради поливането. Според законодателството до 2014 г. загубата на вода у нас трябва да намалее наполовина, но от водната асоциация са скептични, че това е постижимо. Основният изход е инвестиции във ВиК мрежата. Усвояването на европейските средства за пречиствателни станции и канализация е най-рисково и има реална опасност страната ни да изгуби 900 млн. лв. по това перо. За следващия програмен период са планирани 2.4 млрд. евро за водна инфраструктура, но са необходими 6 млрд. лв., смятат от екоминистерството.
ПОСКЪПВАНЕ
Поскъпване на водата в общини, които се обслужват от малки ВиК дружества, прогнозираха от сдружението на общините. Увеличението ще е вследствие окрупняването на ВиК операторите, след което всяка област ще се обслужва само от едно дружество. Това предвиждат промените в закона за водите, които също предстои да бъдат приети от парламента. "Не се очаква голямо повишение благодарение на европейските фондове, които осигуряват част от необходимите инвестиции в сектора", коментира екоминистърът Нона Караджова.
Може предизборно да са по-дащни и да отпуснат "цели" 3 кубика на чиляк.
Така,де, няма да се къпят всекиден или да си мият зъбите по 2 пъти на ден. Това миене на ръце, на плодове и зеленчуци,на удряне по един влажен парцал по паркета - това са боржуазни отживелици.