:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,301
Активни 755
Страници 27,866
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Съпружеската имуществена общност се прекратява не само при развод

Имам брак. Доколкото съм чувал, само при развод може да разделим имуществото с жена ми. Може ли и без да се развеждам да делим имоти и пари? Освен това смятам, че повечето от нещата, които имаме, включително и пари, са мое дело. Какво може да стане в такива случаи?

Ю.Р., София



Според действащия в момента Семеен кодекс имуществените отношения между съпрузи може да се уреждат по три начина. Единият е по т.нар. режим на разделност, в който най-общо казано всеки притежава отделно едно или друго имущество. Другият е с подписването на т.нар. брачен договор и третият е действалият самостоятелно и единствено през последните години, известен като режим на съпружеска имуществена общност. Обичайно се смята, че при него всеки от съпрузите разполага с идеални части от едно имущество и само при развод се осъществява делба и се придобиват съответно реални части. И то не какви да е реални части, а 50 на 50. Или иначе казано, всеки взима по една втора от съответното цяло имущество.

Според чл.27 от действащия в момента Семеен кодекс обаче се предвиждат няколко случая на прекратяване на съпружеската имуществена общност (СИО). Единият от тях определено е с прекратяването на брака.

Съществуват обаче още няколко възможности. Така съпружеска имуществена общност може да се прекрати и по съдебен ред и по време на брака, ако важни причини налагат това. Тук този съпруг, който иска разделяне и по време на брака, трябва да заведе иск в съда. Съпружеската имуществена общност (СИО) може да се прекрати по време на брака, ако съпрузите изберат режим на разделност или сключат брачен договор. Така, ако изведнъж се реши, че трябва да има брачен договор, то първо трябва да има прекратяване и разделяне на имуществото.

Следващата хипотеза, свързана с прекратяване на СИО, е, ако има изпълнение, насочено от кредитор върху вещ - съпружеска имуществена общност по реда на Гражданския процесуален кодекс за личен дълг на единия от съпрузите. Тук имаме край на общността върху тази вещ - било то например апартамент или кола.

СИО се прекратява и с влизане в сила на решението за откриване на производство по несъстоятелност срещу съпруг - едноличен търговец или неограничено отговорен съдружник.

Що се отнася до по-голямото участие в придобиването на едно имущество, то тук е необходимо да се знае, че СК позволява изключение от принципа, че при прекратяване на имуществената общност дяловете на съпрузите са равни. Така СК предвижда възможност за определяне на по-голям дял на един от съпрузите. Това обаче може да стане само при хипотеза на прекратяване на СИО поради развод или заради важни причини по време на брака. СК казва, че съдът може да определи по-голям дял от общото имущество на съпруга, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на ненавършилите пълнолетие деца, ако това създава за него особени затруднения. Освен това съпругът, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на ненавършилите пълнолетие деца, получава извън дела си и движимите вещи, предназначени за тяхното отглеждане и възпитание.

СК казва и че при прекратяване на общността поради развод или по време на брака по важни причини "съдът може да определи по-голям дял от общото имущество на единия съпруг, ако приносът му в придобиването значително надхвърля приноса на другия съпруг". Претенцията трябва да бъде предявена със специален иск, и то в рамките на една година от прекратяването на брака или на съпружеската имуществена общност.

По презумпция се счита, че и двамата съпрузи са допринесли еднакво за брака и придобиването на имуществото. Например мъж с получаването на повече пари, жената пък с отглеждането на децата или поддържането на домакинството. Но много често действително има значително несъответствие в приноса и е естествено да се даде възможност за преодоляването на общото правило. Просто и законът, и съдът би трябвало да търсят справедливостта. Именно на тази основа съдът може да определи на бивш съпруг по-голям дял върху недвижим имот, който е бил семейна общност, когато неговият принос надхвърля значително този на другия съпруг. Това може да стане дори независимо че другият съпруг е изпълнявал задълженията си, според възможностите си. Единствено при завеждане на иск в съда за по-голям дял претендиращият трябва да докаже с документи и свидетели, че е получавал например значително по-голям доход от другия съпруг и че последният е разходвал средства лично за себе си, с което не е допринесъл за увеличаване на общото семейно имущество.
7717
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД