Навършиха се две години, откакто бразилката с български корен Дилма Русеф бе избрана за президент на най-голямата държава в Латинска Америка, която е и седмата икономика в света по размер на брутния вътрешен продукт (БВП). Това е средата от 4-годишния президентски мандат - достатъчно основание за равносметка.
Наскоро 64-годишната Дилма Русеф уволни няколко високопоставени служители от администрацията си, обвинени, че са замесени в корупционен скандал. Сред уволнените са Розмари де Нороня, която е президентски пълномощник в най-големия бразилски град Сао Пауло, и зам. правосъдният министър Жозе Оланда. Те са обвинени в търговия с влияние, измами, получаване на подкупи и корупция. Арестувани са общо 6 души, които са ръководили схема за даване на бизнес разрешения срещу подкупи. Сред арестуваните са и двама братя, смятани за мениджърите на схемата. Пикантното в случая е, че те били препоръчани за постове в правителството от самата Нороня. Показателно е също, че уволнената Нороня е била близка сътрудничка на предишния президент Лула да Силва, който всъщност е политическият патрон на Дилма Русеф - без него тя нямаше да седне в президентското кресло.
Аржентинският в. "Ла Насион" припомня, че досега Дилма Русеф е уволнила над 10 министри и други висши служители от правителството си заради корупция, превишаване на пълномощията или финансови машинации. Немалка част от тях също са от екипа на Лула да Силва.
Дилма Русеф не просто говори, а и действа срещу корупцията. "Ла Насион" смята, че тя "твърдо защитава принципите на държавността, против всякакъв вид политически машинации". Бихме добавили, че тя очевидно налага идеята за "честна държава", колкото и идеалистично и наивно да звучи това.
Би Би Си се позовава на някои анализатори, които дават малко по-друга трактовка на поведението й - според тях тези "действия й позволяват да формира управление, което да отговаря по-добре на нейния характер и манталитет". А за характера й са типични безкомпромисност, непоколебимост, последователност. Така например една августовска сутрин тя извикала трима от министрите, за да обсъдят как да се помогне на фермерите в страната, пострадали от лошото време. Пред Би Би Си един от участниците, министърът на земеделието Мендес Рибейро, си спомня, че обсъждането се точело мудно, това изнервило президента, която в един момент отсякла:
"Имате един час да решите проблема",
и излязла от стаята. По-късно тя се съгласила да се удължи крайният срок за осъществяване на мерките, "но нямаше начин да не свършим работата", каза министърът. И добави: "Тя не обича да отлага решенията и никога не взема решения, които няма да бъдат доведени докрай".
Този твърд подход се възприема като основен белег на нейното управление. Имиджът й на непоколебим лидер в комбинация с икономическата стабилност й помага да има рейтинг на одобрение от 59 процента. Това е най-високият рейтинг от 1989 г. насам, когато в страната се провеждат първите преки избори след 20-годишна военна диктатура. Дилма Русеф привлича вниманието и на света. През август м.г. тя се появи на корицата на бизнес списанието "Форбс", което я оцени като третата най-влиятелна жена в света след германския канцлер Ангела Меркел и държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън.
У нас е добре позната биографията на първата жена президент на Бразилия. Дилма е била арестувана, измъчвана и осъдена на 3 години затвор заради участието си във въоръжената съпротива срещу военната диктатура. След възстановяването на демокрацията започва политическа кариера. Лявоцентристкият президентът Лула да Слива я назначава първо за министър на добивната промишленост и енергетиката, а после и за ръководител на администрацията му. През 2010 г. той лично я посочва за кандидат-президент на Работническата партия и тя печели вота, въпреки че никога не се е състезавала в избори.
Характерното за Лула да Силва бе, че пътуваше много по света, защото искаше да наложи на международната арена по-голяма роля на Бразилия. За разлика от него Дилма Русеф набляга повече на вътрешната политика. "С по-малкото пътувания навън и с по-голяма загриженост за управлението на страната тя бързо си
спечели симпатията на средната класа,
а това е нещо, за което на Лула му трябваше повече време, за да го постигне", обяснява Мауро Паулино, директор на изследователския институт "Датафола" (Datafolha).
Налице е известна подкрепа и от бизнеса. Тук от решаващо значение бе нейната роля в решението на Централната банка да намали лихвения процент в Бразилия с пет пункта (дотогава той бе най-високият в света). Съвсем наскоро тя обяви мерки за увеличаване ролята на частните инвеститори в бразилската икономика чрез приватизацията на пътища, железопътни линии, пристанища и летища.
Дилма Русеф залага и на образованието. По-рано тази есен тя подписа 5-годишни споразумения за сътрудничество с Харвардския университет и Масачузетския технологичен институт. Бразилия пое ангажимента да финансира обучението на хиляди свои студент в тези и в други престижни американски университети, като ще им дава стипендии въз основа само на показаните от тях знания и способности, а не на социалния им статус. По думите на самата Дилма Русеф това сътрудничество е инвестиция в стабилното развитие на страната, в борбата срещу бедността и социалното неравенство.
Все пак на икономическия фронт за нейната администрация имаше трудни времена. През 2011 г. БВП на Бразилия се увеличи само с 2.7%, а тази година се очаква още по-малък растеж - 2 на сто. Това е най-ниският показател от 2009 г. и най-големият спад от 2010 г., когато БВП нарасна с цели 7.5 процента. Но Рикардо Исмаел, професор по социални науки в Католическия университет на Рио де Жанейро, добавя, че икономическата криза не е засегнала популярността й, защото безработицата остава ниска - малко под 6 на сто.
Критиците обаче обвиняват Дилма Русеф, че поддържа някои отрицателни аспекти от предишното управление с неговите големи разходи. "Тя продължи политически модел на бившия президент Лула да Силва, който изтощава финансовата мощ на бразилската държава", казва сенатор Алваро Диас от опозиционната Социалдемократическа партия. "Това изисква да бъдат създадени публични длъжности, предназначени за политически съюзници. В резултат на създаването на огромна управляваща коалиция дейността на опозицията е ограничена. В количествено отношение ние станахме най-малобройната опозиция в Латинска Америка, по-малка дори от опозицията във Венецуела на Уго Чавес", жалва се Диас.
Но широката коалиция, създадена от Лула да Силва, не помогна на Дилма Русеф да спечели някои основни схватки в парламента.
Сериозно поражение й бе нанесено,
когато Конгресът одобри новите правила за опазването на околната среда и развитието на селското стопанство, известни като Кодекс на гората. Напрегнатите й отношения с Конгреса въпреки мнозинството на правителството накараха някои критици да кажат, че на Дилма Русеф й липсват качества на държавен глава, въпреки че е добър администратор. Тя също е силно критикувана заради изграждането на ВЕЦ-ве в тропическите гори на Амазонка. Според активисти язовирите са вредни както за околната среда, така и за туземното население в района. Дилма Русеф обаче е убедена, че те са важна част за икономическия растеж.
Миналата година тя обяви, че ликвидирането на крайната бедност до 2014 г. ще бъде "най-непоколебимата борба" на нейното правителство. Според Тереза Кампело, министър на социалното развитие, президентът следи отблизо всички държавни програми за подпомагане на най-бедните граждани на Бразилия. "Тя следи непрекъснато дали постигаме целите. Има много добра памет, спомня си данни от предишни срещи и винаги носи лаптоп, за да сравнява цифрите и показателите", споделя Кампело.
При една среща наскоро на Дилма Русеф бе представен мъж, който се е научил да чете, получил е семена от държавна агенция, а къщата му бе свързана с електрическата мрежа. Но когато той се засмя, президентът видя, че в устата му няма няколко зъба. "Щом той си отвори устата, Дилма Русеф веднага ме погледна. Това беше послание за мен - трябва да сме сигурни, че той има достъп до държавната стоматологична програма. Мъжът може и да е бил щастлив, но президентът Дилма Русеф явно не бе", спомня си Кампело.
----РЕЗУЛТАТИ---------
При посещението на Дилма Русеф у нас през октомври 2011 г. бяха подписани споразумение за икономическо сътрудничество и съвместна декларация за сътрудничество в информационните технологии. С домакина си Георги Първанов тя обсъди сътрудничеството в селското стопанство, науката и културата, както и размяна на млади специалисти и студенти.
Какво от договореностите е постигнато година по-късно? Засега са договорени само два от общо 9-те самолета на компанията "Ембраер", която е третият производител на самолети в света след "Еърбъс" и "Боинг". "Ембраер-190" е предназначен за полети в Европа и на по-къси разстояния. Има 180 места. С новите самолети флотилията на "България Ер" ще се увеличи до 31 самолета. Съгласно договорката между президентите Росен Плевнелиев и Дилма Русеф от срещата им през юни в Рио де Жанейро в рамките на международен форум у нас ще дойде бразилска делегация, за да определи секторите и проектите за бъдещи инвестиции у нас. Бразилците се интересуват от високите технологии, възможно участие в бъдещия технологичен център "София тек парк", сътрудничеството в сферата на науката и образованието, земеделието, биотехнологиите и по-специално производството на изкуствени торове. Плевнелиев покани Бразилия за стратегически партньор на страната ни в земеделието и производството на храни.